Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 64 από 64

Θέμα: Airbag Vest

  1. #61
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Έχω εδώ και 1,5 χρόνο δερμάτινο μπουφάν της D-Air Dainese και ενώ έχω δύο ακόμα μπουφάν, ένα χειμερινό και ένα καλοκαιρινό, φοράω σχεδόν στο 95% των περιπτώσεων το μπουφάν με τον αερόσακο.
    Μόνο σε πάρα πολύ κρύο (που δεν θα ανέβω εύκολα στη μηχανή) ή σε πάρα πολύ ζέστη και μόνο όταν ξέρω πως θα κινηθώ εντός πόλης δηλαδή με σταμάτα-ξεκίνα (που δεν θα το κάνω εύκολα ούτε αυτό) θα βάλω άλλο μπουφάν.

    Γενικά σου δίνει μια αίσθηση μεγαλύτερης ασφάλειας και επειδή σε αυτό είναι και το μοναδικό που δεν θέλω να κάνω εκπτώσεις, πάντα ανεβαίνω στη μηχανή ακόμα και για την πιο μικρή βόλτα, όσο καλύτερα ντυμένος επιτρέπουν οι συνθήκες.

    Ο λόγος που προτίμησα το Dainese ήταν πως το βρήκα σε προσφορά στα 695€ και δεν είχα δερμάτινο.

    Βρίσκω το Tech-Air της AlpineStars να υπερτερεί σε κάλυψη και αν υπολογίσουμε το γεγονός πως μπορεί να φορεθεί κάτω από οποιοδήποτε μπουφάν το κάνει πολύ πιο εύχρηστο. Νομίζω η εικόνα βοηθάει λίγο να καταλάβουν και οι υπόλοιποι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	26,1 KB 
ID:	451645

    Ο μόνος προβληματισμός όπως το βλέπω εγώ είναι πως υπάρχει μια σημαντική σημείωση στο Tech-Air πως για χρήση με οποιοδήποτε μπουφάν πρέπει αυτό να έχει 5cm περιθώριο στην περιοχή του στήθους για να επιτρέψει στον αερόσακο να ανοίξει.
    Κάτι τέτοιο θεωρώ πως κάνει το μπουφάν αρκετά αεράτο και ίσως ενοχλεί στη μηχανή.
    Οι χρήστες θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν σχετικά.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  2. #62
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    292
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Ώμους το είχα εντοπίσει, πλευρά δεν το χα προσέξει και πράγματι είναι σημαντική αναβάθμιση στην ασφάλεια εάν το Dainese δεν καλύπτει!
    Στο μεταξύ η τιμή του στα ελληνικά καταστήματα είναι από τις καλύτερες στην Ευρώπη και επιπλέον σου δίνουν τη δυνατότητα για πολλές άτοκες δόσεις με πιστωτική. Αναμένω την έκθεση μήπως τα δω/ δοκιμάσω και τα δύο απο κοντά. Όταν έχεις μία πρώτη εντύπωση ως προς τη χρηστικότητά του, γράψε δύο λογάκια εδώ αν έχεις την καλοσύνη.
    Ναι οντως εχει πολυ καλη τιμη. Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι τελειωνει το αποθεμα και δεν ξερω ποσο γρηγορα φερνουν αν παραγγειλει το καταστημα.

    Τρεις μερες τωρα που το χρησιμοποιω το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι πιεζει λιγο ψηλα στην πλατη εκει που ειναι ο μηχανισμος αν φορας σακιδιο και εχω τα λουρια τερμα χαλαρα οποτε θεωρητικα το σακιδιο ειναι χαμηλα. Επισης παρατηρησα οτι συνεχομενη μια ωρα χρησης ζεσταινει λιγο στο ιδιο σημειο. Το ανεφερε και αλλο ενα παιδι. Βεβαια δεν ειναι αβολο, απλα κατι καινουργιο. Νομιζω θα τα συνηθισω ολα αυτα. Κάτι άλλο, επειδη εχω αφαιρεσει πλατη, ωμους και στηθος απο το μπουφαν, εχει ελαφρυνει αρκετα οποτε συνολικα με το γιλεκο ερχεται στα ιδια περιπου που ηταν το μπουφαν πριν μονο του.
    Τελευταία τροποποίηση από Vassilis; 20/03/2024 στις 10:27.

  3. #63
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    292
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Ο μόνος προβληματισμός όπως το βλέπω εγώ είναι πως υπάρχει μια σημαντική σημείωση στο Tech-Air πως για χρήση με οποιοδήποτε μπουφάν πρέπει αυτό να έχει 5cm περιθώριο στην περιοχή του στήθους για να επιτρέψει στον αερόσακο να ανοίξει.
    Κάτι τέτοιο θεωρώ πως κάνει το μπουφάν αρκετά αεράτο και ίσως ενοχλεί στη μηχανή.
    Οι χρήστες θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν σχετικά.
    Γι αυτον τον λογο αναγκάστηκα ν αλλαξω μπουφαν. Αλλα δεν ειναι μεγαλη η διαφορα. 1 νουμερο πανω πηγα. Δεν ειναι αερατο σε σημειο που να προβληματιζει. Ειναι απλα λιγο πιο ανετο. Αν πηγαινα ακομα ενα νουμερο πανω θα ηταν αερατο.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Το χρησιμοποιώ κοντά 2 χρόνια, φαντάσου πως αν ένα μπουφάν σου είναι τέλειο με την χειμερινή επένδυση βγάζοντας την σου είναι λίγακι άνετο. Τόσο πρέπει να είναι για να είναι κομπλέ με τον αερόσακο.
    Στο πολύ κρύο πλέον αντί για την χειμερινή επένδυση του μπουφάν φοράω κάτω από το γιλέκο ισοθερμικό και μια ψιλή χειμερινή επένδυση που σε συνδιασμό με το γιλέκο με κρατάει ζεστό.
    Τωρα παράγγειλα τον tech air 10 για χρήση πίστας!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Dainese Airbag...
    από kalant στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2008, 08:06
  2. Dainese Airbag in action
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2007, 11:05
  3. airbag
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2005, 18:37
  4. Gl1800 Goldwing Airbag Η πρώτη με αερόσακο
    από ixnilatis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 09:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF