Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Airbag Vest

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138

    Airbag Vest

    Χαιρετώ..
    Είμαι σε σκέψη να κάνω μία επένδυση και να αγοράσω Airbag γιλέκο και συγκεκριμένα το Dainese Smart D-Air Airbag Vest

    Ο λόγος που σκέφτομαι γιλέκο και όχι μπουφάν με airbag είναι γιατί αφενός τα μπουφάν ξεκινούν από 1000 € και πάνω αλλά κι από την άλλη Έχω ήδη χειμερινό, καλοκαιρινό και δερμάτινο μπουφάν τα οποία θέλω να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ.

    Έχει αγοράσει κάποιος γιλέκο με airbag για να μου πει εντυπώσεις;
    Τελευταία τροποποίηση από haf; 15/01/2021 στις 14:13.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Τι εντυπωσεις? Αν....δουλεύει?

    Διάβαζα για το αντίστοιχο της alpinestars, έλεγε ότι το μπουφάν δεν πρέπει να είναι στενό αλλά ελάχιστα cm πιο φαρδύ (4 αν θυμάμαι καλά) για να έχει χώρο ο αερόσακος όταν ανοίξει.
    Μάλιστα το βίντεο του δημοσιογράφου που το φορούσε το είδα εδώ (έπαθε ατύχημα σε γύρισμα).

  3. #3
    Πιστεύω κι εγώ πως η επόμενη αναβάθμιση ασφαλείας που θέλω να κάνω είναι ένα γιλέκο αερόσακος. Παλαιότερα, εδώ στο moto είχα ζητήσει κάτι παρόμοιο, αλλά δεν πήρα απάντηση είτε γιατί δεν έχει σχετική εμπειρία κάποιος συμφορουμίτης, είτε γιατί βαριέται να γράφει (κατανοητό, το κάνω κι εγώ..) Εδώ υπάρχει ένα ενημερωμένο συγκριτικό κάποιων προϊόντων με αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για να πάρει κάποιος μια γεύση.
    Το μειονέκτημα είναι ότι δε μπορούμε να έχουμε εμπειρία "δια ζώσης", όπως έχει γίνει της μόδας να λέμε nowadays, από αυτά, αλλά να παραγγείλουμε στα τυφλά κάτι ακριβό που ίσως να μη βολεύει με το ρουχισμό που ο καθένας μας διαθέτει...
    Παρακολουθώ....

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Τι εντυπωσεις? Αν....δουλεύει?

    Διάβαζα για το αντίστοιχο της alpinestars, έλεγε ότι το μπουφάν δεν πρέπει να είναι στενό αλλά ελάχιστα cm πιο φαρδύ (4 αν θυμάμαι καλά) για να έχει χώρο ο αερόσακος όταν ανοίξει.
    Μάλιστα το βίντεο του δημοσιογράφου που το φορούσε το είδα εδώ (έπαθε ατύχημα σε γύρισμα).
    Ρεαλιστικά, συμβαίνει το αντίθετο, εξ' αιτίας του νήματος για τις ψησταριές, βεβαίως-βεβαίως

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Τι εντυπωσεις? Αν....δουλεύει?
    Εννοω βαρος, διαπνοη κατω απο καλοκαιρινο Jacket? απο χρηση δηλαδη
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  6. #6
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Άλλος ένα που ενδιαφέρεται.
    Έχω και αρχίσει και κοιτάζω για airbag vest ή αλλιώς αερόσακο.
    Κοιτάζω για γιλέκο γιατί όπως ειπώθηκε και παραπάνω έχω το εξοπλισμό που με βολεύει.

    Κοιτάζοντας τις επιλογές, οι γενικές κατηγορίες είναι 2. Τα μηχανικά και τα ηλεκτρονικά.

    Στα μηχανικά, τα σκήπτρα έχει η Helite, που φυσικά εκτός από το δικό της γιλέκο ενσωματώνεται και σε jacket και γιλέκα από γνωστές μάρκες όπως η Held, Bering, etc.

    Στα ηλεκτρονικά παίζει πολύ η In&Motion μονάδα που συμπεριλαμβάνεται σε πολλά γιλέκα όπως της Klim, Bering, Alpinestars, etc.
    Αν και φαίνεται πιο φθηνή αγορά κρύβει μια μηναία συνδρομή της τάξης των 12€/μήνα για τη μονάδα. Ουσιαστικά αγοράζεις το γιλέκο και νοικιάζεις τη μονάδα. Μετά από 3 χρόνια γίνεται δική σου ή μπορείς να την αγοράσεις για ένα extra κόστος 350€ περίπου. Επίσης θέλει φόρτισμα.

    Δεν αναλύω περισσότερο, οι πληροφορίες υπάρχουν εκεί έξω.

    Νομίζω κλίνω προς τα μηχανικά γιλέκα με το δέσιμο στη μοτοσυκλέτα και που μπαίνουν πάνω από τον εξοπλισμό. Το κόστος είναι αρκετά μεγάλο και δεν είναι και κάτι δοκιμασμένο από πολλούς για να έχω feedback και να κάνω την όσο πιο σωστή επιλογή γίνεται.

    Αν θέλετε συνεχίζουμε την κουβέντα.

    Κλίνω περισσότερο

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.561
    καλησπέρα,
    έχω αγοράσει εδώ και κανά δύο μήνες το alpinstarstech air5.
    μέτα από πολύ δίαβασμα κατέληξα σε αυτόν ως τον πιό ολοκληρωμένο με διαφορά.
    σε σχέση με τον dainese οι μεγάλες διαφορές είναι πως παρέχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη ο alpinestars σε όλο το πάνω μέρος του σώματος-πλευρά-ώμοι.συν ο dainese ΔΕΝ λειτουργεί όταν είσαι σταματημένος και σε χτυπήσει αυτοκίνητο πχ σε φανάρι. συν ότι ο dainese λειτουργεί σε συνδιασμό με gps που σημαίνει σε βούνα χωρίς καλό σήμα(ελλάδα είσαι) ΔΕΝ λειτουργεί σωστά ενώ ο alpinestars είναι εντελώς αυτόνομος.Ακόμα ο tech air5 έχει λειτουργία race που προσαρμόζει τον αλγόριθμο σε λειτουργία track day.
    όπως είπαν σωστά από πάνω θέλει λίγο χώρο στα μπουφάν αν ανοίξει για να λειτουργήσει σωστά.αν έχεις ήδη λίγο χώρο βγάζεις από το μπούφαν την προστασία πλάτης και ώμων(δεν τα χρειάζεσαι γιάτι σε καλύπτει ο αερόσακος) και το βλέπεις.
    προσωπικά ΔΕΝ πάω με τίποτα βόλτα πλέον χωρίς αυτόν!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Μπορεί να γίνει ξανα λειτουργικό μετά από κάποιο πέσιμο; Προσπαθώ να βρω πληροφορίες αλλά δεν αναφέρουν κατι.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα,
    έχω αγοράσει εδώ και κανά δύο μήνες το alpinstarstech air5.
    μέτα από πολύ δίαβασμα κατέληξα σε αυτόν ως τον πιό ολοκληρωμένο με διαφορά.
    σε σχέση με τον dainese οι μεγάλες διαφορές είναι πως παρέχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη ο alpinestars σε όλο το πάνω μέρος του σώματος-πλευρά-ώμοι.συν ο dainese ΔΕΝ λειτουργεί όταν είσαι σταματημένος και σε χτυπήσει αυτοκίνητο πχ σε φανάρι. συν ότι ο dainese λειτουργεί σε συνδιασμό με gps που σημαίνει σε βούνα χωρίς καλό σήμα(ελλάδα είσαι) ΔΕΝ λειτουργεί σωστά ενώ ο alpinestars είναι εντελώς αυτόνομος.Ακόμα ο tech air5 έχει λειτουργία race που προσαρμόζει τον αλγόριθμο σε λειτουργία track day.
    όπως είπαν σωστά από πάνω θέλει λίγο χώρο στα μπουφάν αν ανοίξει για να λειτουργήσει σωστά.αν έχεις ήδη λίγο χώρο βγάζεις από το μπούφαν την προστασία πλάτης και ώμων(δεν τα χρειάζεσαι γιάτι σε καλύπτει ο αερόσακος) και το βλέπεις.
    προσωπικά ΔΕΝ πάω με τίποτα βόλτα πλέον χωρίς αυτόν!
    Καλησπέρα,

    το αγόρασες από Ελλάδα; Ποιά είναι η τιμή του; χρειάζεται συνδρομή που αναφέρθηκε παραπάνω;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να γίνει ξανα λειτουργικό μετά από κάποιο πέσιμο; Προσπαθώ να βρω πληροφορίες αλλά δεν αναφέρουν κατι.
    Φίλος μου που έχει το dainese με τον ενσωματωμένο αερόσακο μου είπε ότι επισκευάζεται. Αλλά αυτό είναι μπουφάν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.561
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    το αγόρασες από Ελλάδα; Ποιά είναι η τιμή του; χρειάζεται συνδρομή που αναφέρθηκε παραπάνω;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    από ελλάδα ναι.την αντιπροσωπεία της alpinestars την έχει η μοτοδυναμική και ιντερνετικά το motodirect.
    όχι δεν θέλει κάποια συνδρομή.
    ως προς τις πτώσεις που μακάρι να μην χρειαστεί ποτέ,μέχρι 3 φορές έχει επιδιόρθωση και επαναγέμισμα από τον τεχνικό τους με κόστος περίπου 200ε.μετά την 3η φορά πηγαίνει για άλλαγμα όλη η πλάτη που περιέχει το σύστημα με κόστος περίπου 400ε και μετά έχεις πάλι αλλα 3 ανοίγματα των 200ε.
    κόστος αγοράς συστήματος 699.

    υγ.τιμη 599.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 26/03/2021 στις 19:51.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Φίλος μου που έχει το dainese με τον ενσωματωμένο αερόσακο μου είπε ότι επισκευάζεται. Αλλά αυτό είναι μπουφάν.
    πριν κανα 2 μηνο που ειχα ρωτησει καταστημα dainese μου ανεφεραν οτι πλεον στην νεοτερη γενια επισκευαζετε και το γιλεκο και μαλιστα δεν το στελνουν Ιταλια αλλα στην Ελλαδα.
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2018
    Μηνύματα
    16
    Έχω πάρει και εγώ το γιλέκο της alpinestars το Tech Air Race εδώ και 1μιση χρόνο. Το πήρα από fcmoto (ου μπλέξεις!!) μιας που τότε δεν το έφερνε η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
    Είναι η έκδοση race (για πίστα) αλλά μπορείς μέσω σύνδεσης σε υπολογιστή και ίντερνετ να του εγκαταστήσεις και το λογισμικό road για χρήση στον δρόμο. Φυσικά ισχύουν αυτά που είπε ο PeterTHErider σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας του και την κάλυψη που προσφέρει. Κάθε 2 χρόνια χρειάζεται να γίνεται έλεγχος της μονάδας από εξουσιοδοτημένο με κόστος γύρω στα 200€. Τώρα που το φέρνει και η Ελληνική αντιπροσωπεία, σε ερώτηση μου, αναλαμβάνουν και αυτοί τον έλεγχο.

    Η χρήση που του έχω κάνει είναι 2 φορές στην πίστα και όπως έχει ήδη ειπωθεί καλό είναι η στολή (ή το μπουφάν) να είναι λίγο μεγαλύτερο για να μπορεί να ανοίξει ο αερόσακος. Βέβαια, ο εξοπλισμός της Alp που είναι συμβατός με το γιλέκο,είναι σχεδιασμένος έτσι ώστε να μπορεί να εκτονωθεί ο αερόσακος όταν ανοίξει.

    Η τιμή του αρκετά τσιμπημένη (1200€) αλλά δεν είμαι να ρισκάρω για τυχόν τραυματισμούς.

    Διάβασα ότι η αίσθηση που έχεις όταν ενεργοποιηθεί και ανοίξει (μακρυά από μας!) ο αερόσακος είναι σαν να σου πιέζουν στιγμιαία έντονα το στήθος και σαν να σου κόβεται η ανάσα για λίγα δευτερόλεπτα.

    Ένα μειονέκτημα που έχει είναι το βάρος του. Αν θυμάμαι καλά ζυγίζει γύρω στα 6 κιλά.

  14. #14
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα,
    έχω αγοράσει εδώ και κανά δύο μήνες το alpinstarstech air5.
    μέτα από πολύ δίαβασμα κατέληξα σε αυτόν ως τον πιό ολοκληρωμένο με διαφορά.
    σε σχέση με τον dainese οι μεγάλες διαφορές είναι πως παρέχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη ο alpinestars σε όλο το πάνω μέρος του σώματος-πλευρά-ώμοι.συν ο dainese ΔΕΝ λειτουργεί όταν είσαι σταματημένος και σε χτυπήσει αυτοκίνητο πχ σε φανάρι. συν ότι ο dainese λειτουργεί σε συνδιασμό με gps που σημαίνει σε βούνα χωρίς καλό σήμα(ελλάδα είσαι) ΔΕΝ λειτουργεί σωστά ενώ ο alpinestars είναι εντελώς αυτόνομος.Ακόμα ο tech air5 έχει λειτουργία race που προσαρμόζει τον αλγόριθμο σε λειτουργία track day.
    όπως είπαν σωστά από πάνω θέλει λίγο χώρο στα μπουφάν αν ανοίξει για να λειτουργήσει σωστά.αν έχεις ήδη λίγο χώρο βγάζεις από το μπούφαν την προστασία πλάτης και ώμων(δεν τα χρειάζεσαι γιάτι σε καλύπτει ο αερόσακος) και το βλέπεις.
    προσωπικά ΔΕΝ πάω με τίποτα βόλτα πλέον χωρίς αυτόν!
    Πολύ καλές πληροφορίες!!
    Κάθε πότε ρειάζεται φόρτιση;
    Είναι εύκολο στο βάλες βγάλε για καθημερινή μετακίνηση?
    Σε πάχος είναι σαν να φοράς ένα φούτερ μέσα από το μπουφάν?
    Το καλοκαίρι θα παλεύεται?

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Στα ηλεκτρονικά παίζει πολύ η In&Motion μονάδα που συμπεριλαμβάνεται σε πολλά γιλέκα όπως της Klim, Bering, Alpinestars, etc.
    Αν και φαίνεται πιο φθηνή αγορά κρύβει μια μηναία συνδρομή της τάξης των 12€/μήνα για τη μονάδα. Ουσιαστικά αγοράζεις το γιλέκο και νοικιάζεις τη μονάδα. Μετά από 3 χρόνια γίνεται δική σου ή μπορείς να την αγοράσεις για ένα extra κόστος 350€ περίπου. Επίσης θέλει φόρτισμα.
    Η συνδρομή τι σου προσφέρει;

    Μου κάνει θετική εντύπωση που έχουν ήδη αγοράσει μερικοί συμφορουμήτες τέτοιο γιλέκο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Dainese Airbag...
    από kalant στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2008, 09:06
  2. Dainese Airbag in action
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2007, 12:05
  3. airbag
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2005, 19:37
  4. Gl1800 Goldwing Airbag Η πρώτη με αερόσακο
    από ixnilatis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF