Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 64

Θέμα: Airbag Vest

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Μηπως καποιος εχει το Helite Turtle 2 Airbag Vest να μας πει εντυπωσεις?
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  2. #32
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Έχω το 1, κοντά στον χρόνο τώρα με καθημερινή χρήση. Δε μπορώ να πω ότι με έχει κουράσει. Είναι πολύ εύκολο στο βάλε βγάλε. Κανά δυο φορές που είχα ξεχαστεί στην αρχή πήγα να κατέβω χωρίς να ξεκουμπώσω αλλά δεν άνοιξε (Ευτυχώς).
    Τo μόνο μειονέκτημα είναι ότι δυσκολεύεσαι αν φοράς backpack. Το καλοκαίρι αν κάνω καμιά μικρή διαδρομή θα το φορέσω και πάνω από το tshirt.
    Ότι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις.

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Έχω το 1, κοντά στον χρόνο τώρα με καθημερινή χρήση. Δε μπορώ να πω ότι με έχει κουράσει. Είναι πολύ εύκολο στο βάλε βγάλε. Κανά δυο φορές που είχα ξεχαστεί στην αρχή πήγα να κατέβω χωρίς να ξεκουμπώσω αλλά δεν άνοιξε (Ευτυχώς).
    Τo μόνο μειονέκτημα είναι ότι δυσκολεύεσαι αν φοράς backpack. Το καλοκαίρι αν κάνω καμιά μικρή διαδρομή θα το φορέσω και πάνω από το tshirt.
    Ότι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις.
    Απο που το πηρες? Κόστος? Το φορας πανω η μεσα απο το μπουφαν?
    Ευχαριστω
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  4. #34
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Το είχα πάρει 450 ευρώ από FC-MOTO.
    Μέσα από το μπουφάν δε φοριέται μόνο από πάνω.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Πρόσφατα αγόρασα ένα Alpinestar Tech Air 5 και πραγματικά δεν ξέρω γιατί να πάει κάποιος σε αερόσακο με κορδόνι πέραν ίσως του οικονομικού. Είναι λίγο πιο ακριβοί προς το παρόν αλλά δεν υπάρχει σύγκριση στην ευκολία και ίσως στην προστασία. Από μπαταρία πραγματικά είναι σχεδόν 30 ώρες αυτονομία οδήγησης και με GPS να καταγράφει την διαδρομή.
    Καλημέρα.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  6. #36
    Για αυτή τη δικαστική διαμάχη και τον αντίκτυπο στην αγορά του γιλέκου της Alpinestar, ξέρουμε κάτι;

  7. #37
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Μηπως καποιος εχει το Helite Turtle 2 Airbag Vest να μας πει εντυπωσεις?
    To εχω παρει κι εγω απο FC-MOTO κοντα ενα χρονο τωρα. Μαλιστα απο λαθος στο μεγεθος, εχω παρει δυο, μιας και το πρωτο ηταν πολυ μεγαλυτερο απο οτι χρειαζομουν.

    Εντυπωσεις: ευκολο στην χρηση, σου δινει μια αισθηση ασφαλειας, χωρις τις απαιτησεις φορτισης κτλ. Διαφορες απο το 1 εχει περισσοτερο αισθητικες απο οτι καταλαβα.

    ΥΓ Οποιος θελει, πωλειται το πρωτο που πηρα σε κατασταση καινουργιου (χρωμα μαυρο, μεγεθος ΧL L). Τιμη απο 600ευρω που εχει στο fc-MOTO, 500ΕΥΡΩ...
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  8. #38
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    επειδή τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα η εικόνα αυτή της dainese είναι λίγο μαρκετινίστικη δες λίγο τι λέει το manual του!εμένα πάντως δεν μου εμπνέει τόση εμπιστοσύνη.

    για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο.
    πήγαινε στο λινκ στη σελίδα 45 και θα καταλάβεις
    https://dainese-share.thron.com/cont...81&pkey=ikckel
    Επειδή και εγώ το ψάχνω τον τελευταίο καιρό, λέει πως απενεργοποιείται όταν συμβούν ταυτόχρονα 2 πράγματα.
    Η ταχύτητά σου είναι 0 και ταυτόχρονα οι αισθητήρες δεν εντοπίζουν δόνηση από τη μηχανή.
    Μάλιστα αναφέρει πως όταν το σήμα του GPS χαθεί, το σύστημα κρατάει την τελευταία γνωστή ταχύτητα.
    Λέει πως το σύστημα μπορεί να μην δουλέψει σε μηχανές με Start-Stop όταν είσαι σταματημένος, καθώς δεν εντοπίζεται δόνηση από τη μηχανή και προτρέπει να το απενεργοποιήσεις.

    Ψάχνω να βρω σενάρια που θα το κάνουν να μην δουλέψει, αλλά όλα έχουν σαν προαπαιτούμενο να έχεις σβήσει την μηχανή ή να σου σβήσει πχ η μηχανή σε φανάρι.

    Το Link είναι η φωτογραφία από τη συγκεκριμένη σελίδα του manual:
    https://i.postimg.cc/KmRGjBtm/D-Air.png

    Από εκεί και πέρα, ενώ έχω 2 μπουφάν, καλοκαιρινό και χειμερινό, προσανατολίζομαι στο να πάρω ένα που να έχει ενσωματωμένο τον αερόσακο καθώς θα είμαι σίγουρος πως έχει αρκετό χώρο να δουλέψει όπως πρέπει...

    Τέλος για εμένα το μεγάλο μειονέκτημα του D-Air σε σχέση ας πούμε με το Helite είναι η προστασία των ώμων και του αυχένα. Το Helite τουλάχιστον από τις φωτογραφίες και τα βίντεο που έχω δει φαίνεται να σταθεροποιεί σε μεγάλο βαθμό τον αυχένα σου.
    Τελευταία τροποποίηση από Ilias_83; 10/09/2022 στις 10:03.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  9. #39
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    68
    Απαντώ μόνος μου απλά για την ενημέρωση.

    Αγόρασα πριν 2 εβδομάδες το Dainese Racing 3 D-Air. Ο αερόσακος είναι κανονικά ενεργοποιημένος στα φανάρια όσο είσαι σταματημένος, συνεπώς είναι έτοιμος να σε προστατεύσει αν κάτι έρθει πάνω σου.
    Μοναδικός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για να μην σε προστατεύσει είναι να σου σβήσει στο φανάρι η μηχανή, να αργήσεις να την βάλεις μπροστά για 10-15 δευτερόλεπτα (τόσο περίπου θέλει να αλλάξει Status όταν αρχίσει να νιώθει ή σταματήσει να νιώθει κραδασμό από το μοτέρ), να απενεργοποιηθεί ο αερόσακος και να σε χτυπήσει κάτι πριν προλάβει να ενεργοποιηθεί ξανά αφού βάλεις μπροστά. Δηλαδή να έχεις αφήσει ένα παράθυρο 10-15 δευτερόλεπτα σβηστή τη μηχανή (στο οποίο σε προστάτευε), να βάλεις μπροστά και μέχρι να περάσουν τα νέα 10-15 δευτερόλεπτα να πέσει κάποιος πάνω σου.

    Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα άλλο σενάριο κατά το οποίο δεν θα σε προστατεύσει...
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Απαντώ μόνος μου απλά για την ενημέρωση.

    Αγόρασα πριν 2 εβδομάδες το Dainese Racing 3 D-Air. Ο αερόσακος είναι κανονικά ενεργοποιημένος στα φανάρια όσο είσαι σταματημένος, συνεπώς είναι έτοιμος να σε προστατεύσει αν κάτι έρθει πάνω σου.
    Μοναδικός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για να μην σε προστατεύσει είναι να σου σβήσει στο φανάρι η μηχανή, να αργήσεις να την βάλεις μπροστά για 10-15 δευτερόλεπτα (τόσο περίπου θέλει να αλλάξει Status όταν αρχίσει να νιώθει ή σταματήσει να νιώθει κραδασμό από το μοτέρ), να απενεργοποιηθεί ο αερόσακος και να σε χτυπήσει κάτι πριν προλάβει να ενεργοποιηθεί ξανά αφού βάλεις μπροστά. Δηλαδή να έχεις αφήσει ένα παράθυρο 10-15 δευτερόλεπτα σβηστή τη μηχανή (στο οποίο σε προστάτευε), να βάλεις μπροστά και μέχρι να περάσουν τα νέα 10-15 δευτερόλεπτα να πέσει κάποιος πάνω σου.

    Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα άλλο σενάριο κατά το οποίο δεν θα σε προστατεύσει...

    Κόστος Αγορας? καταστημα? Επίσης τι μεγεθος επελεξες και ποσα Kg εισαι?
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  11. #41
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    68
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
    Κόστος αγοράς σε προσφορά από 1200 (1250 λέει η Dainese) στα 695€, από τον Παπασταύρου.
    Μέγεθος 50 και είμαι 72-73 κιλά.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    από ελλάδα ναι.την αντιπροσωπεία της alpinestars την έχει η μοτοδυναμική και ιντερνετικά το motodirect.
    όχι δεν θέλει κάποια συνδρομή.
    ως προς τις πτώσεις που μακάρι να μην χρειαστεί ποτέ,μέχρι 3 φορές έχει επιδιόρθωση και επαναγέμισμα από τον τεχνικό τους με κόστος περίπου 200ε.μετά την 3η φορά πηγαίνει για άλλαγμα όλη η πλάτη που περιέχει το σύστημα με κόστος περίπου 400ε και μετά έχεις πάλι αλλα 3 ανοίγματα των 200ε.
    κόστος αγοράς συστήματος 699.

    υγ.τιμη 599.
    Σήμερα θα προχωρήσω στην αγορά του tech air 5 από Μοτοδυναμική με κόστος 645€, και μάλλον θα υπάρξει και μια έκπτωση 10%. Καταλήγω σε αυτό το γιλέκο γιατί έχει το πιο γρήγορο άνοιγμα και την μεγαλύτερη κάλυψη στο σώμα από τα υπόλοιπα, επίσης είναι άνετο στη χρήση. Της Held είδα ότι υπερτερεί στην προστασία αυχένα, αλλά ανήκει στα μοντέλα με τον ενοικιαζόμενο επεξεργαστή, οπότε απορρίφθηκε. Στο θέμα του κόστους συντήρησης, μου είπαν ότι μετά από καθημερινή χρήση, στα δύο με τρία χρόνια χρειάζεται έναν έλεγχο από την εταιρία (στην Ιταλία), χωρίς οικονομική επιβάρυνση, μόνο με μια χρονική καθυστέρηση κάποιων ημερών μέχρι να επιστραφεί. Κόστος αναγόμωσης μετά από άνοιγμα (χωρίς φθορά) της τάξης των 50€. Καλορίζικο!...

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Σήμερα θα προχωρήσω στην αγορά του tech air 5 από Μοτοδυναμική με κόστος 645€, και μάλλον θα υπάρξει και μια έκπτωση 10%. Καταλήγω σε αυτό το γιλέκο γιατί έχει το πιο γρήγορο άνοιγμα και την μεγαλύτερη κάλυψη στο σώμα από τα υπόλοιπα, επίσης είναι άνετο στη χρήση. Της Held είδα ότι υπερτερεί στην προστασία αυχένα, αλλά ανήκει στα μοντέλα με τον ενοικιαζόμενο επεξεργαστή, οπότε απορρίφθηκε. Στο θέμα του κόστους συντήρησης, μου είπαν ότι μετά από καθημερινή χρήση, στα δύο με τρία χρόνια χρειάζεται έναν έλεγχο από την εταιρία (στην Ιταλία), χωρίς οικονομική επιβάρυνση, μόνο με μια χρονική καθυστέρηση κάποιων ημερών μέχρι να επιστραφεί. Κόστος αναγόμωσης μετά από άνοιγμα (χωρίς φθορά) της τάξης των 50€. Καλορίζικο!...
    Το κόστος μετά από άνοιγμα είναι 130ε.τόσα πλήρωσα.με τα υπόλοιπα συμφωνώ,εξαιρετική επιλογή!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    276
    Έκανα κίνηση και πήρα το Tech Air 5 το Σάββατο. Δεν δούλευε σωστά (δεν άναβε στην ουσία), είχα φρικάρει, είπα να ξεβιδωσω το καπάκι και δεν είχαν συνδέσει το κύριο καλώδιο Μάλλον το είχαν αποσυνδέσει από το μαγαζί και το είχαν ξεχάσει. Όλα καλά τώρα αχρείαστο να είναι!

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Έκανα κίνηση και πήρα το Tech Air 5 το Σάββατο. Δεν δούλευε σωστά (δεν άναβε στην ουσία), είχα φρικάρει, είπα να ξεβιδωσω το καπάκι και δεν είχαν συνδέσει το κύριο καλώδιο Μάλλον το είχαν αποσυνδέσει από το μαγαζί και το είχαν ξεχάσει. Όλα καλά τώρα αχρείαστο να είναι!
    Μεγεια και αχρείαστος!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Dainese Airbag...
    από kalant στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2008, 09:06
  2. Dainese Airbag in action
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2007, 12:05
  3. airbag
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2005, 19:37
  4. Gl1800 Goldwing Airbag Η πρώτη με αερόσακο
    από ixnilatis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF