Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Χειμερινό μπουφάν από cordura ή softshell?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63

    Χειμερινό μπουφάν από cordura ή softshell?

    Όπως λέει και ο τίτλος,θα προσπαθήσουμε να αναλύσουμε τα δύο αυτά υφάσματα όσο αφορά την αντοχή,την ποιότητα,την λειτουργικότητα.Ειμαι ανάμεσα σε δύο μπουφάν, ένα από cordura και το άλλο από softshell. Φαίνονται Πόλυ αξιόλογα και τα δύο άλλα θέλω τα φώτα σας ειδικά όσων τύχαινει να έχει κάτι από τα δύο!

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Σαν softshell περιγράφονται τα μπουφάν - ζακέτες που είναι θερμική επένδυση όταν ντυνόμαστε σε επίπεδα.
    Η εξέλιξη τους από fleece σε sharkskin τους πρόσθεσε μια τυπική αντίσταση στο νερό, αντιστρόφως ανάλογη της αναπνοής
    και ελαστικότητα που βολεύει σε αρκετά αθλήματα.

    Σαν όρος είναι εκτός προδιαγραφών μοτοσυκλέτας γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέσα απο το jacket σε ταξίδι μόνο.

    Περιγράφεις κάποιο άλλο νούμερο cordura, υπάρχουν διάφορα απο πολύ μαλακό ύφασμα μέχρι για χρήση σε σκληρές θήκες.

    Ένα χειμερινό jacket cordura (εξωτερικό), έχει συνήθως ένα προσθαφερούμενο πουκάμισο αδιαβροχοποίησης (ενδιάμεσο) και την ζακέτα θερμικής επένδυσης (έσω) προσθαφερούμενη και αυτή.

    υγ: δεν το έγραψα πουθενά: ένα softshell δεν έχει αντοχή στην τριβή και θήκες για προστασίες κρούσης.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Σαφέστατος και κατατοπιστικοτατος.Οποτε cordura?

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Ανάλογα τι χρειάζεσαι, για γενική χρήση με δροσιές και κρύα, ναι ένα cordura την κάνει την δουλειά.
    Το καλοκαίρι όμως θα χρειαστείς ένα δεύτερο γιατί όσο καλό και να είναι ένα τριών εποχών, με την ζέστη ζεσταίνεται.
    Μπορείς να έχεις και δερματινο για καλοκαιρινή χρήση, το θέμα είναι τι ανάγκες θες να καλύπτει και πως ντύνεσαι, αν σε βολεύει κ.λπ.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ένα χειμερινό jacket cordura (εξωτερικό), έχει συνήθως ένα προσθαφερούμενο πουκάμισο αδιαβροχοποίησης (ενδιάμεσο) και την ζακέτα θερμικής επένδυσης (έσω) προσθαφερούμενη και αυτή.
    Η αδιαβροχοποίηση πώς γίνεται να είναι σε ενδιάμεσο στρώμα; Το εξωτερικό στρώμα δεν είναι πάντα;

    Δηλώνω κι εγώ πολύ ευχαριστημένος από τη θερμική προστασία της Cordura. Χειμερινό jacket της τάξης των 140€ παρέχει καλή προστασία ακόμα και σε θερμοκρασίες 3°C, για οδήγηση σε naked μοτοσυκλέτα. Δεν εννοώ για ταξίδι βέβαια, όπου εκεί θέλεις προστασία ανέμου για το κρύο και θερμαινόμενα grip.

    Καλά γάντια δεν έχω βρει ακόμα για τέτοιες θερμοκρασίες. Κάτω από 5°C, τα χέρια την ακούνε μετά από 40 λεπτά οδήγησης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Η cordura είναι πλεκτό, έχει μια σχετική αντίσταση στο νερό λόγο υλικού και κάποιας αδιαβροχοποίησης αλλά με την ταχύτητα
    και την βροχή, μπαίνει νερό κάποια στιγμή και τότε το πολύ λιγότερο αναπνέον αδιάβροχο επίπεδο την συγκεντρώνει στον καβάλο
    στο πλάι και πίσω, κάτω απο το τζακετ.
    Γι' αυτό έχουμε τις ολόσωμες αδιάβροχες, πολύ μικρός όγκος, ευκολοφόρετη πάνω απο όλα και συνεχίζεις αλλάζοντας play list..

    Τα γάντια για κάτω απο 5°C θα πρέπει να έχουν καλή αντίσταση στον αέρα - νερό και ένα επίπεδο ισοθερμικών γαντιών απο μέσα.
    Ή βάζεις λεπτά ισοθερμικά με τα γάντια που ήδη έχεις για χειμώνα, ή έχεις καλά τουρισμού για τις μέρες που κάνει τόσο κρύο.

    Εμένα που μου αρέσει να αδιαφορώ για την βροχή, έχω φορέσει και μαύρα λαστιχένια κήπου πάνω απο τα μοτοσυκλέτας. easy living..

    Το θέμα είναι άλλο: όταν τα δάκτυλα σε ενημερώνουν ότι παράγινε το κρύο, πρέπει να προστατεύεις και τα γόνατα με κάποιο καλσόν
    κολάν ισοθερμικό, μάλλινο κ.λπ.

  7. #7
    Για μοτοσυκλέτα κορυφή τα μπουφάν goretex μετά η cordura και μετά το χάος.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Μια χαρά μπορείς να φορέσεις softshell μπουφαν το χειμώνα απλά να ξέρεις ότι η μεμβράνη είναι υδροαπωθητική.

    Τι σημαίνει αυτό λαϊκά; Ότι για μια ψιχάλα, ψιλόβροχο είναι ΟΚ αλλά μέχρι εκεί, δεν φτάνουν την αδιαβροχοποίηση της κορντούρας
    ή οποία κορντούρα βέβαια δεν είναι κι αυτή απόλυτα αδιάβροχη.

    Τα καλά softshell μπουφάν είναι πολύ ζεστά, μέχρι τους 8-10 βαθμούς κελσίου θα έλεγα και ανάλογα τις αντοχές του καθενός,
    ενώ το πλεονέκτημα τους είναι το αρκετά χαμηλότερο βάρος.

    Άρα:

    -Αν θες ένα ελαφρύ μπουφάν για τις καλές μέρες του χειμώνα χρησιμοποιείς softshell

    -Για τις δύσκολες μέρες -βαρύ κρύο ή/και βροχή- καλό θα ήταν να φοράς cordura


    Μπάμπης.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Υπάρχουν πλέον αρκετά μοτοσυκλετιστικά softcell μπουφάν που δέχονται και προστατευτικά, δεν είναι όμως τόσο ζεστά, ούτε αδιάβροχα. Συνήθως είναι σχεδιασμένα για ελαφρύ κρύο και δεν έχουν επιπλέον εσωτερική θερμική επένδυση όπως τα "κλασσικά" υφασμάτινα. Είναι όμως πιο ελαφριά και άνετα. Προσωπικά έχω ένα της nordcap το οποίο φοριέται έως 10-15°C και χρησιμοποιώ στις καθημερινές μετακινήσεις μου.
    Τώρα, αν υπάρχουν τέτοια μπουφάν πιο ζεστά για ορειβατική χρήση δεν ξέρω αλλά τότε δεν θα έχεις τις υποδοχές για προστατευτικά.
    Επίσης, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, η φύση του υφάσματος δεν έχει την ίδια αντοχή με αυτή των cordura.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Δεν τα είχα δεί ότι υπάρχουν με προστασίες, όπως τα λέτε είναι τα softshell γενικά πάντως. Με ένα ελαφρύ αδιάβροχο απο επάνω ξεπερνιέται η αντοχή τους στο νερό.

  11. #11
    Η κορντούρα από μόνη της δεν παρέχει καμία αδιαβροχοποίηση. Προσφέρει μεγάλη αντοχή στην τριβή και τίποτα άλλο. Γι' αυτό στο πίσω μέρος της κολλάνε μεμβράνες αδιαβροχοποίησης (πχ reisa κλπ), όμως αν πλύνεις στο πλυντήριο , ή στο χέρι άγρια την κορντούρα, καταστρέφεται η laminated μεμβράνη και κλαίς.

    Η καλλίτερη περίπτωση είναι κορντούρα, με αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση (όχι κολλημένη μεμβράνη), η οποία προσφέρει πλήρη αδιαβροχοποίηση και επιτρέπει να πλύνεις την κορντούρα χωριστά, αλλά και να φορέσεις το καλοκαίρι το μπουφάν χωρίς το αδιάβροχο.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Το θέμα πραγματικά αρχίζει νά αποκτά ενδιαφέρον. Εγώ να αναφέρω ενδεικτικά τα μπουφάν που με ενδιαφέρουν.Το πρώτο από cordura (καλή θέλω να πιστεύω) είναι τής dainese το speed master πού είναι του '20 και το δεύτερο το softshell είναι της alpinestars ένα ολοκαίνουργιο του '21 το t-fuse softshell. Εγώ θέλω το μπουφάν για καθημερινή αστική χρήση για γυμνό μηχανάκι αλλά νά τα έχει όλα γιατί δεύτερο μπουφάν δεν γίνεται.Θελω να είναι αντιανεμικο με προστασίες καλές , αδιάβροχο και ζεστό.Αν και είμαι φαν της alpinestars, είμαι πολύ πρός το dainese σε αυτή την περίπτωση.Δειτε τα και σεις και πείτε μου!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Το alpinestars που αναφέρεις δεν είναι το κλασικό softshell αλλά 'ενα μείγμα των δύο κόσμων (cordura & softshell).

    Έχει και ενσωματωμένη αδιάβροχη μεμβράνη και αφαιρούμενη εσωτερική θερμική επένδυση.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Οπότε είναι αρκετά αξιόλογο για αυτό που το θέλω? Εσύ ποιο θά επέλεγες σε αυτό και το dainese?

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Τα jacket που κοιτάζεις είναι σχετικά κοντά. Αυτό τα κάνει πιο κομψά, αλλά το χειμώνα περνάει το κρύο στην κοιλιά και στην πλάτη, χρησιμοποιώντας τη γυμνή μοτοσυκλέτα που έχεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα Μπουφαν Απο Ευρωπαικο Site
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 17:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF