Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Καθαρισμός μηχανής εσωτερικά

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2021
    Μηνύματα
    5

    Καθαρισμός μηχανής εσωτερικά

    Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Θα ήθελα.να ρωτήσω κάτι. Έχω μια κλε 500 είχα ένα πρόβλημα κ αναμείχθηκε το αντιψυκτικό με το λάδι .θα ήθελα τρόπους για να το καθαρίσω. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω λάδια αρκετές φορές. Αλλά τίποτα. Έχω βάλει και τα χημικά για μοτοσυκλέτες αλλά νταξει όχι κάτι ιδιαίτερο υπάρχει κάτι άλλο . Ένας πιο φτηνός τρόπος ? Ευχαριστώ πολύ .

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    992
    Πως αναμείχθηκε το παραφλου στο λαδι;
    Τη φλατζα που είναι το προβλημα την έφτιαξες και συνεχίζει να μπλέκει το ψυκτικό στο λαδι;
    Ή απλά είδες νερό στο λαδι και φαντάστηκες ότι είναι τυχαιο και θα στρώσει με αλλαγή λαδιων;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2021
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Πως αναμείχθηκε το παραφλου στο λαδι;
    Τη φλατζα που είναι το προβλημα την έφτιαξες και συνεχίζει να μπλέκει το ψυκτικό στο λαδι;
    Ή απλά είδες νερό στο λαδι και φαντάστηκες ότι είναι τυχαιο και θα στρώσει με αλλαγή λαδιων;
    Το μηχανάκι το αγόρασα.μεταχειρισμενο. τελικά αποδείχτηκε ότι απλά ήταν καμένο. Τέρμα. Η φλατζα είχε κάνει η αντλία του νερού είχε χαλάσει. Με τα πολλά φιαχτηκε. Βγήκε η φλατζα βγάλαμε την κεφαλή την ισιωσαμε γιατί είχε πάρει από την ζέστη κ τρομπες κ λοιπά φτιάχτηκε. Και τώρα απλά δεν μπορώ να το καθαρίσω μέσα . Όπως είπα έχουν γίνει πολλές προσπάθειες. Και απλά ρώτησα άμα ξέρεις κάνει καμία ιδέα για να καθαρίσει αποτελεσματικά. Δεν γίνεται τυχαία να έχει ασπριλα φυσικά!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    992
    Οκ λοιπόν....

    Δεν ξέρω κάποιον τρόπο, αλλά εγώ θα ζεσταινα το μηχανάκι και θα αδειαζα το λάδι ενώ είναι ακόμα σε θερμοκρασία λειτουργίας.
    Μετά από 1-2 αλλαγές έτσι, φαντάζομαι ότι θα καθαριζε.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2021
    Μηνύματα
    5
    Το έχω δοκιμάσει φίλε μου δνε ξέρω πόσες . Μιλάμε πολύ δουλειά κ τίποτα γαμωτο. Με δυσκολεύει το Κάρτερ. Διότι κρατάει λάδι μέσα κ κρατάει σχεδόν όλο αυτό το γαλακτερό το είχα ανοίξει μια φορά και το καθάρισα. Πολύ πριν από αυτο βέβαια . Ήταν λίγο μανίκι γιατί δνε έχω κάτι να το σηκώσω πιο ψηλά ξέρω εγώ. Και είμαι κοάλα κάτω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Υποθέτω.
    Αν με ανοιχτή τη τάπα του καρτερ βάζεις λάδι απο πάνω?Αν πάρεις κανένα φτηνόλαδο και το δοκιμάσεις κάποια στιγμή δε θα βγει το παλιό?Λέω εγώ τώρα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    ΑΝ έχουν γίνει οι πρέπουσες εργασίες, ΑΝ έχουν γίνει και σωστά (αυτό εσύ και ο μάστορας που ασχολήθηκε το ξέρετε) αγόρασε 2-3 σετ φτηνές αλλαγές λαδιών, δούλεψε την κάθε αλλαγή 500-600 χλμ. σε μέτριες στροφές και δουλεύοντας όλες τις σχέσεις του σαζμάν λογικά θα καθαρίσει μια χαρά. Με στατικά ζεστάματα και αλλαγές δεν θα κάνεις τίποτα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2021
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ΑΝ έχουν γίνει οι πρέπουσες εργασίες, ΑΝ έχουν γίνει και σωστά (αυτό εσύ και ο μάστορας που ασχολήθηκε το ξέρετε) αγόρασε 2-3 σετ φτηνές αλλαγές λαδιών, δούλεψε την κάθε αλλαγή 500-600 χλμ. σε μέτριες στροφές και δουλεύοντας όλες τις σχέσεις του σαζμάν λογικά θα καθαρίσει μια χαρά. Με στατικά ζεστάματα και αλλαγές δεν θα κάνεις τίποτα.
    Κοίτα ναι έτσι γίνεται . Κανονικά. Αλλά τώρα τέτοια εποχή δνε κάνει χιλιόμετρα και είναι κακό να αφήσεις μέσα ένα λάδι με νερό. Οπότε προσπαθώ να βρω ένα τρόπο Λιγο πιο σύντομο. Μπήκα σε ένα άλλο φόρουμ ξένο. Και ένας είπε κηροζίνη η πετρέλαιο . Τώρα δνε ξέρω η αλήθεια είναι ότι το πετρέλαιο καθαρίζει κ είναι κάπως λιπαντικό όχι πολύ στεγνό. Αλλά τι να πω.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2021
    Μηνύματα
    5
    Όχι φίλε μου το έχω δοκιμάσει. Βγαίνει πεντακάθαρο. Γιατί ο δρόμος που παίρνει από την τάπα της εισόδους μέχρι την έξοδο είναι πολύ σύντομος

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Έχεις δοκιμάσει κάποιο καθαριστικό;

  11. #11
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Όταν επισκευαστηκε το μοτέρ γιατί δεν ανοίχτηκε να καθαριστεί όπως πρέπει!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    oiωιωι μαναμ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αν το μοτερ φτιαχτηκε σωστα και δεν εχει διαρροη απο φλατζα κεφαλης ή τρομπα τοτε το νερο του γαλακτωματος θα εξατμιστει με το δουλεμα
    βεβαια θελει θερμοκρασια και στροφες κανονικης λειτουργιας κι οχι στατικα
    ριξε μια ματια στο σωληνακι αναθυμιασεων απο το καρτερ στο φιλτροκουτι οτι γινεται σωστη αναπνοη
    αν ολα ειναι οκ ειναι θεμα λιγου χρονου να καθαρισει μονο του
    αν δεν καθαριζει πιθανον η διαρροη συνεχιζεται

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Όταν επισκευαστηκε το μοτέρ γιατί δεν ανοίχτηκε να καθαριστεί όπως πρέπει!
    Να ανοίξει Κάρτερ λες; Το κόστος φτάνει πολύ πολύ ψηλά.... Αυτό που έγραψα πιο πάνω και και η ενδεδειγμένη λύση.
    Όπως είπα, ΑΝ έχουν γίνει όλα σωστά, σε 2 αλλαγές θα στρώσει.
    Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν εκτός και αν βάλεις το χέρι (πολύ....) Βαθιά στην τσέπη.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Όταν επισκευαστηκε το μοτέρ γιατί δεν ανοίχτηκε να καθαριστεί όπως πρέπει!
    Έπεσε πλανισμα στην κεφαλή. Δεν άνοιξαν κάτω
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμός εξάτμισης (εσωτερικά)
    από Rafo96 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2018, 16:23
  2. Καθαρισμός εξατμίσεις εσωτερικα
    από yamahaxtb600 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2017, 12:22
  3. Καθαρισμός και συντήρηση πλαστικών μηχανής
    από darknezz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2014, 22:27
  4. καθαρισμος μηχανης
    από jasondakar στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2008, 22:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF