Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Veloce S vs SR-SPORT

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2020
    Μηνύματα
    7

    Veloce S vs SR-SPORT

    Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι να αλλάξω κράνος και είμαι ανάμεσα στα Suomy SR-SPORT και AGV Veloce S...
    Είμαι μεγάλος "φαν" της Suomy μιας και μου ταιριάζουν γάντι (το προηγουμενο μου κράνος ήταν ένα Vandal), όμως βρήκα το agv σε πολύ καλή τιμή στο μέγεθος μου και σκέφτομαι να "αλλαξοπιστήσω"
    Το suomy ειναι τα 399ε σε όποιο σχέδιο θέλω ενώ το agv στα 280ε σε ένα κλασσικό μαύρο-γκρι
    Να σημειώσω πως το suomy έχει ζελατίνα με αντιθαμβωτική μεμβράνη άρα δεν έχει ανάγκη για πινλοκ, ενώ το agv δεν έχει σκάλες στη ζελατίνα του..
    Ποιες οι γνώμες σας;Τι θα διαλέγατε;

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Εγώ θα κοιτούσα και το νέο agv k6 και το shoei nxr... Για suomy δεν εχω ιδέα γιατί δεν μου κάνανε...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2020
    Μηνύματα
    7
    Τα δοκίμασα και αυτά, το NXR δεν μου κάθεται καλά, το Κ6 είναι στην ουσία από ότι έχω καταλάβει η "εξέλιξη" του veloce, και επειδή τα δοκίμασα το ένα μετά το άλλο μου φαίνονται πολύ κοντά (με εξαίρεση τη ζελατινα του Κ6) οπότε θεωρώ καλύτερα αν πάω σε agv να γλιτώσω το έξτρα 100άρικο..

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Μεταξύ των δυο suomy γνησιο ιταλικο. Τα agv κατασκευαζονται κινα και Ινδονησία

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cornell
    Εγγραφή
    16/05/2010
    Μηνύματα
    112
    Suomy. Ποιοτικά καλύτερο.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2020
    Μηνύματα
    7
    Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να προταθεί το suomy μιας και καλώς ή κακώς στην ελλάδα 2-3 μάρκες κυριαρχούν
    Θα πάω σήμερα να τα δοκιμάσω και τα 2 και θα αποφασίσω εκείνη τη στιγμή, αν και μάλλον κλείνω προς το suomy αφού είμαι ήδη ευχαριστημένος απο τα κράνη τους και μου λέτε οτι ειναι και ποιοτηκότερο
    Ευχαριστώ και πάλι

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    σε ιταλικό κράνος και πάνω ράφι (>300) πας σε suomy, x-lite και airoh, τα υπόλοιπα ιταλικά brands είναι για να κάνεις δουλειά σε χαμηλότερο κόστος
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αν η ζελατίνα του agv είναι σαν του gt veloce, είναι πραγματικά για κλάματα. Αυτό, σε συνδυασμό με το ότι είναι αρκετά θορυβώδες, εγώ θα κοιτούσα κάτι άλλο. Βέβαια, είναι απίστευτα αναπαυτικό και είναι και πανέμορφο, αλλά ειδικά η ζελατίνα θα'ταν dealbreaker για μένα αν το'ξερα πριν το πάρω ότι θα'ταν τόσο ενοχλητική.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2020
    Μηνύματα
    7
    Πράγματι ο μηχανισμός είναι ακριβώς ο ίδιος ανάμεσα στα 2, μιας που το ένα στην ουσία είναι ο αντικαταστάτης του άλλου..Τάκη μια ερώτηση αφού το έχεις ζήσει το κράνος, η ζελατίνα μπορεί να μείνει πάνω ή με την πρώτη λακούβα θα κλείσει μόνη της;Με λίγα λόγια, οι επιλογές που έχω είναι ανοιχτή, κλειστή και κλειδωμένή ή απλά κλειστή και κλειδωμένη
    ;

  10. #10
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Αν σε παίρνει να κάνεις υπομονή, του χρόνου ξεκινάνε να βγαίνουν στην παραγωγή
    κράνη με καινούριες προδιαγραφές.

    https://www.google.com/url?sa=t&sour...BOzo6k-ThV6oxt
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cornell
    Εγγραφή
    16/05/2010
    Μηνύματα
    112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Αν σε παίρνει να κάνεις υπομονή, του χρόνου ξεκινάνε να βγαίνουν στην παραγωγή
    κράνη με καινούριες προδιαγραφές.

    https://www.google.com/url?sa=t&sour...BOzo6k-ThV6oxt
    Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά σε διεθνείς πηγές, οι κατασκευαστές θα έχουν στην διάθεση τους 18 μήνες από την 1η Ιανουαρίου του 2021, προκειμένου να εναρμονίσουν τα προϊόντα τους με τις ECE 22.06, ενώ 30 μήνες περιθώριο θα δοθούν στην αγορά, για την πώληση όλων των κρανών ECE 22.05 που κυκλοφορούν. Μετά την παρέλευση 3 ετών ακόμα (την 1η Ιανουαρίου 2024), τα κράνη ECE 22.05 θα είναι πλέον ακατάλληλα για πώληση.

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    οι προδιαγραφές υπάρχουν ήδη, ρίξτε μια ματιά παρακάτω

    file:///home/amd/Downloads/7-Manfredi-Maza-R22WS.pdf


    τα fim κρανη παρακάτω με περισσότερες λεπτομέρειες και κάποια ενδεικτικά μοντέλα
    https://www.frhp.org/circuit%20helme...ogated-helmets
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PitaGyro Προβολή μηνύματος
    Πράγματι ο μηχανισμός είναι ακριβώς ο ίδιος ανάμεσα στα 2, μιας που το ένα στην ουσία είναι ο αντικαταστάτης του άλλου..Τάκη μια ερώτηση αφού το έχεις ζήσει το κράνος, η ζελατίνα μπορεί να μείνει πάνω ή με την πρώτη λακούβα θα κλείσει μόνη της;Με λίγα λόγια, οι επιλογές που έχω είναι ανοιχτή, κλειστή και κλειδωμένή ή απλά κλειστή και κλειδωμένη
    ;
    Αν έχεις όρθιο το κεφάλι, οπότε και είναι κόντρα ο αέρας, μένει πάνω. Με πάνω από 50χλμ αν κατεβάσεις έστω και λίγο το κεφάλι πέφτει κάτω. Για να καταλάβεις, για να την κλείσω, κάνω κίνηση με το κεφάλι, δεν την κλείνω με το χέρι. Και πες ότι η μαμά agv είχε βάλει και μια καλή antifog μεμβράνη ή κάτι τέτοιο, οπότε και να σε έπαιρνε να μην την ανοίγεις σε κάθε φανάρι, αμ δε. Θολώνει περισσότερο από το mt των 85 ευρώ που είχα παλιά. Μεταξύ μας; Στα ίδια λεφτά πάρε hjc, γνώμη μου. Αν έχεις κάποια άλλη ερώτηση πες μου.

    Edit: Ξέχασα να πω, ο μηχανισμός της ζελατίνας είναι τόσο κακός -τουλάχιστον για χρήση σε δρόμο- που δεν έχει καν "αυλάκι" για να κάθεται όταν είναι σηκωμένη. Δες εδώ. Και εκτός αυτού, θέλουν κι οι βίδες σφίξιμο κάθε χρόνο γιατί ξελασκάρουν, ντάξει αυτό το λιγότερο προφανώς, απλά έχω το mt σχεδόν 5 χρόνια και δεν έχω σφίξει ποτέ βίδα.
    Τελευταία τροποποίηση από ΤάκηςΜπ; 25/01/2021 στις 20:20.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    οι προδιαγραφές υπάρχουν ήδη, ρίξτε μια ματιά παρακάτω

    file:///home/amd/Downloads/7-Manfredi-Maza-R22WS.pdf


    τα fim κρανη παρακάτω με περισσότερες λεπτομέρειες και κάποια ενδεικτικά μοντέλα
    https://www.frhp.org/circuit%20helme...ogated-helmets
    Doctor το πρωτο αρχειο δείxνει στον υπολογιστη σου. Check it.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις όρθιο το κεφάλι, οπότε και είναι κόντρα ο αέρας, μένει πάνω. Με πάνω από 50χλμ αν κατεβάσεις έστω και λίγο το κεφάλι πέφτει κάτω. Για να καταλάβεις, για να την κλείσω, κάνω κίνηση με το κεφάλι, δεν την κλείνω με το χέρι. Και πες ότι η μαμά agv είχε βάλει και μια καλή antifog μεμβράνη ή κάτι τέτοιο, οπότε και να σε έπαιρνε να μην την ανοίγεις σε κάθε φανάρι, αμ δε. Θολώνει περισσότερο από το mt των 85 ευρώ που είχα παλιά. Μεταξύ μας; Στα ίδια λεφτά πάρε hjc, γνώμη μου. Αν έχεις κάποια άλλη ερώτηση πες μου.

    Edit: Ξέχασα να πω, ο μηχανισμός της ζελατίνας είναι τόσο κακός -τουλάχιστον για χρήση σε δρόμο- που δεν έχει καν "αυλάκι" για να κάθεται όταν είναι σηκωμένη. Δες εδώ. Και εκτός αυτού, θέλουν κι οι βίδες σφίξιμο κάθε χρόνο γιατί ξελασκάρουν, ντάξει αυτό το λιγότερο προφανώς, απλά έχω το mt σχεδόν 5 χρόνια και δεν έχω σφίξει ποτέ βίδα.
    Κατάλαβα..κρίμα να χαλάει όλο το υπόλοιπο η ζελατίνα και μόνο..Σε ευχαριστώ πολύ!
    Δυστυχώς τα HJC δεν με βόλεψαν ποτέ, οπότε μάλλον θα πάω προς Suomy μεριά, αφού κάνω μερικές δοκιμές ακόμα που έχω στο μυαλό μου, δεν βιάζομαι τόσο πολύ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HJC RPHA 10 plus CARBON VS SUOMY SR-Sport
    από hornettrela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2014, 09:30
  2. Meta legos 3 vs SR-i900?
    από zik_virches στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2011, 21:33
  3. Honda SH 300i/A vs 300 R Sport?
    από zik_virches στο forum Honda
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2011, 23:58
  4. TDM900 Sport VS Gt
    από Thrakiotis στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2010, 00:12
  5. conti race attack VS conti sport attack
    από speedyandreas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 13:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF