Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: ΜΠΟΤΑΚΙΑ DAINESE

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2012
    Μηνύματα
    10

    ΜΠΟΤΑΚΙΑ DAINESE

    Καλησπερα σε ολους. Προχθες το Σαββατο που η θερμοκρασια επεσε αποτομα και εβρεχε, εγω το βραδυ δουλευα ντελιβερι(η βροχη ειχε σταματησει αλλα ειχε τρομερη υγρασια. Ο εξοπλισμος μου αποτελειται απο:Παντελονι
    (cordura Acerbis) Μπουφαν Dainese D-dry seca, Dainese No Wind Layer πριν το μπουφαν και απο μεσα στο σωμα ενα ισοθερμικο που ειχα στον στρατο. Στα χερια ειχα χουφτες που με τετοιο κρυο δεν ηταν αρκετες οποτε τις εντυσα με σακουλες μετα απο ιδεα παλιοτερου συναδελφου που με βοηθεσε αρκετα. Κρανος εννοειται με λαιμουδιερα. Το θεμα ηταν στα ποδια που με τοσο κρυο παραπατουσα. Πηγα κατι παραγγελιες πανω στον Υμμητο και οταν κατεβηκα πισω δεν ενιωθα κυριολεκτικα τιποτα. Με την πρωτη ευκαιρια πηγα σπιτι μου και εβαλα αλλο ενα ζευγαρι καλτσες ισοθερμικες που ειχα αγορασει απο ενα μαγαζι πριν 3 χρονια. Το βραδυ οταν πηγα σπιτι τα ποδια τα ενιωσα μετα απο κανα 2ωρο. Την επομενη μερα(Κυριακη) ειπα δεν θελω να την ξαναπαθω και εβαλα διπλη καλτσα με γαλοτσα και τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα. (Ειχε λιγοτερο κρυο απο το Σαββατο και λιγοτερη υγρασια) Σημερα που σηκωθηκα ξανα εκανα το κολπο με την γαλοτσα και εβαλα παλι μια ισοθερμικη καλτσα και απο πανω μια καλτσα για snowboard που ειχα παρει απ τα admiral.Πηγα περιπου απο Γλυφαδα ως Πειραια να κανω τις δουλειες μου και στον γυρισμο καρφι στην Dainese στην Καλλιροης. Τα ποδια μου ηταν παγωμενα αρκετα αλλα ηταν σε κατασταση που τα ενιωθα ακομα . Μετα απο διαλογο με τον πωλητη οτι χρειαζομαι κατι που να αντεχει την βροχη 4 ωρες το πολυ επειδη κανω ντελιβερι και να αντεχει το κρυο καταληξαμε σε Dainese Street Darker(Μου προτεινε και κατι Alpinestar που ηταν πιο ζεστα αλλα οχι τοσο αδιαβροχα και οτι στην Αθηνα τετοιες θερμοκρασιες θα εχει 4-5 μερες τον χρονο). Δοκιμασα αρχικα το 43 με διπλη καλτσα(η μια ηταν του snoboward και ηταν πολυ σφιχτα. Μετα πηγα σε 42 με μονη καλτσα ισοθερμικη φθηνη και το παπουτσι ηταν σε σωστο μεγεθος. Μην μακρυγορω τα αγορασα σε 42 κατα τις 3 η ωρα περιπου, κατα τις 4 ημουν σπιτι και στις 5 δουλευα ντελιβερι.( Τα ποδια μου απ τις 11 που ειχα ξεκινησει μεχρι τις 4 που γυρισα σπιτι ειχαν παγωσει αρκετα). Μπαινω στο θεμα που με απασχολει. Βγαζω την χοντρη καλτσα του snowboard που προανεφερα, αφηνω πανω μου την πρωτη ισοθερμική και φοραω αλλο ενα ζευγαρι ισοθερμικη. Οταν βαζω το μποτακι δηλαδη, φοραγα 2 ζευγαρια καλτσες ιδιου μεγεθους και το ποδι ηταν σφιχτο μεσα.(Οχι τοσο οσο ειχα δοκιμασει στο μαγαζι το 43 με διπλη καλτσα) Λεω οτι θα ειναι σωστο ετσι ωστε να μην κρυωνω. Αργοτερα οταν ξεκιναει η δουλεια αρχιζει να με χτυπανε οι μποτες και να μην μπορω να κουνησω τα δακτυλα μου(και απ το σφιξιμο και απ το κρυο) Υποφερα παρα πολυ και ελεγα οτι εκανα μ@@@@@α που αγορασα τετοιες μποτες αν και ειχα διαβασει τις καλυτερες κριτικες. Μετα απο κανα 2ωρο καθομαι σε ενα πεζοδρομιο και βγαζω το ενα ζευγαρι για να χαλαρωσει το ποδι μου. Τα δακτυλα ειχαν ξυλιασει δεν τα ενιωθα. Μετα που εβγαλα την μια καλτσα καλυτερα σε θεμα μεγεθους δεν με εσφιγγε αλλα το κρυο,δεν ελεγε να υποχωρησει.
    Η αποριες μου ειναι 4.
    1ον: Αυτα τα μποτακια κανουν για το κρυο αν συνδιαστουν με σωστες καλτσες?(Τα εχει δοκιμασει κανεις)ή εκανα λαθος αγορα? Και αν ναι τι καλτσες να παρω? Προτιμω απαντησεις απο Βορεια Ελλαδα
    2ον: Το παγωμα που ενιωσα με τις μποτες ηταν επειδη ειχα κρυωσει ηδη απ το πρωι χωρις να αλλαξω την μεσα καλτσα και χωρις να εχουν ζεσταθει τα ποδια καθολου ή θα ενιωθα το ιδιο αν ξεκιναγα ζεστος πχ στις 5 χωρις να εχω βγει απ το πρωι στους δρομους.
    3ον Ενας συναδελφος μου ειπε οτι οταν φορας πολλες καλτσες μαζι το αιμα δεν κυκλοφορει με αποτελεσμα να ξυλιασουν τα ποδια και να μην μπορουν να ηρεμισουν και να μην νιωθεις ανεση. Ισχυει αυτο?
    4ον Με τον καιρο θα μαλακωσει λιγο το μποτακι? Μου θυμισε σαν να μπηκα στρατο ξανα. Ευχαριστω προκαταβολικα. Συγγνωμη που πηγα μεσω Λαμιας απλα ηθελα να εξηγησω την ολη κατασταση!!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Καλημέρα,
    να ρωτήσω γιατί δεν προτίμησες να πάρεις μια κανονική μπότα μηχανής? Σίγουρα καλύτερη προστασία σε κρυα και βροχές από οποιοδήποτε μποτάκι.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Σκελέα φίλε, ισοθερμικό κολάν κοίταξε σε καταστήματα με είδη βουνού. Τα μποτάκια αυτά δεν είναι αντιανεμικά για ταχύτητες μοτό, έχουν επιφάνεια.

  4. #4
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Αυτά τα μποτάκια τα έχω 1.5 περίπου χρόνο, τα χρησιμοποιώ συνήθως με μεσαίου μεγέθους κοινή κάλτσα και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
    Νερό δεν μπαίνει, κούραση και κρύο (ίσως και πολύ μικρή ποσότητα υγρασίας που προέρχεται από το πόδι και όχι από έξω) μπορεί να νιώσω μετά από πολλές ώρες χρήσης.Ισως με αλλου είδους κάλτσα το τελευταίο να βελτιωθεί αλλά δεν με απασχολεί σε αυτό το βαθμό.
    Έχουν πολύ καλή πρόσφυση στην άσφαλτο και με έχουν σώσει και σε γερή στούκα με αυτοκίνητο.
    RIDE MORE TALK LESS

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Το πρόβλημα είναι στο σφίξιμο που προκαλούν οι 2 κάλτσες στο 42 μποτάκι.Επειδή τώρα το χρησιμοποίησες και δεν μπορείς να το αλλάξεις φαντάζομαι,φρόντισε να είναι χαλαρό για να κυκλοφορεί το αίμα (παθών με μπότες του σκι,εκεί να δεις σφίξιμο τα κλιπς).
    Επιπροσθέτως αγόρασε ένα ζευγάρι κάλτσες ΜΑΛΛΙΝΕΣ,μάλλινες όμως όχι με έκαψες Jumbo-lidl κλπ του ενός ευρώ,πάρε πχ του Πουρνάρα που είναι καλές με 7-8€.Ας είναι λεπτές δεν πειράζει και δοκίμασε τες μόνες τους ή μαζί με τις ισοθερμικές.

  6. #6
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Πηρες λαθος μποτακια απο την στιγμη που δουλευεις delivery.
    Θελεις κατι διαφορετικο οταν εισαι τοσες ωρες πανω σε μοτο.
    Αυτα τα μποτακια τα παιρνεις για τις βολτες το χειμωνα κ να πηγαινοερχεσαι στη δουλεια σου κ να μην γινεσαι μουσκεμα.
    Εγω πχ εχω τα Street Rocker καμια 7ετια. Οτι πρεπει για δουλεια κ βολτες. ΑΛλα για delivery θα επελεγα κατι αλλο. Σε μποτα μηχανης προφανως.
    Μετα γιατι να δοκιμαζεις παπουτσι με 2 καλτσες?? Μια καλτσα βαζουμε συνηθως...απλα παρε μια καλη καλτσα γιατι αν ειναι μαπα οι καλτσες κ 10 να βαλεις το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2012
    Μηνύματα
    10
    Καλημέρα σε όλους. Φίλε μηχανής είναι οι μπότες. Όντως θα πρέπει να πάρω μια κάλτσα που να είναι λεπτή και ζεστή για μην με σφίγγουν τόσο. Τώρα που τα πήρα όμως και τα φόρεσα δεν μπορω να τα αλλάξω οπότε πρέπει να τα φορέσω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα είναι στο σφίξιμο που προκαλούν οι 2 κάλτσες στο 42 μποτάκι.Επειδή τώρα το χρησιμοποίησες και δεν μπορείς να το αλλάξεις φαντάζομαι,φρόντισε να είναι χαλαρό για να κυκλοφορεί το αίμα (παθών με μπότες του σκι,εκεί να δεις σφίξιμο τα κλιπς).
    Επιπροσθέτως αγόρασε ένα ζευγάρι κάλτσες ΜΑΛΛΙΝΕΣ,μάλλινες όμως όχι με έκαψες Jumbo-lidl κλπ του ενός ευρώ,πάρε πχ του Πουρνάρα που είναι καλές με 7-8€.Ας είναι λεπτές δεν πειράζει και δοκίμασε τες μόνες τους ή μαζί με τις ισοθερμικές.
    Του πουρνάρα δεν μου κάνουν τίποτα...
    Οι καλύτερες ισοθερμικές κάλτσες που έχω (και χρησιμοποιώ στα βαριά κρύα) είναι αυτές οι 2:

    Λεπτές:
    https://www.walk.gr/product/164/andr...ses-/?color=02
    Χονδρές (με πετσέτα απο τη μέσα πλευρά):
    https://www.walk.gr/product/165/andr...s-/?color=0211

    Έχω και ισοθερμικά απο την ίδια εταιρία και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Τη Κυριακή που έκανα Χαλάνδρι - Βάρη - Χαλάνδρι τα πόδια μου δεν κατάλαβαν τίποτα.
    Τα χέρια μου όμως την άκουσαν στερεοφωνικά...

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOG13 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους. Φίλε μηχανής είναι οι μπότες. Όντως θα πρέπει να πάρω μια κάλτσα που να είναι λεπτή και ζεστή για μην με σφίγγουν τόσο. Τώρα που τα πήρα όμως και τα φόρεσα δεν μπορω να τα αλλάξω οπότε πρέπει να τα φορέσω.
    Προφανως κ τωρα δεν μπορεις να τα αλλαξεις. Η κουβεντα επρεπε να ειχε γινει πριν την αγορα.
    Βρες μια καλη καλτσα κ παιξε μπαλα. Τοσο χαμηλες θεμοκρασιες εντος Αττικης δεν παιζουν συχνα.
    Παρε κ ενα σετ καλα ισοθερμικα κ οχι αλχημειες.
    Ride(s) the wind of change...

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΠΟΤΑΚΙΑ Dainese?
    από CIRUS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 13:52
  2. Μποτάκια Dainese που φθείρονται αμέσως!
    από SF στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2006, 15:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF