Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Σωματική διάπλαση και πρώτη μηχανή

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457

    Σωματική διάπλαση και πρώτη μηχανή

    Καλησπέρα,

    Είμαι 35 χρονών και αποφάσισα να πάρω και εγώ μηχανή. Η χρήση θα ειναι κυρίως αναψυχή, βολτες κτλ.
    Έχω καταλήξει μετα απο πολύ ψάξιμο ότι αυτο που θα ήθελα ειναι μια μικρή on/off.

    Το θέμα μου είναι η σωματική μου διάπλαση.

    Είμαι 1,76 και 58 κιλά. Δηλαδή αρκετά αδύνατος.

    Έχω καταλήξει στην Voge 300ds (300cc / 155κιλα / 810mm υψος σέλας)
    https://voge.gr/bike/300ds/

    Ακόμα βλέπω την vstorm250 (250cc / 178kg / 790mm υψος σέλας)
    https://www.car.gr/10919561-suzuki-v-strom-250

    Τη μοναδική μηχανή που έχω δει και έχω κάτσει πάνω είναι η benelli tkr251 (250cc / 153kg / 835mm).
    https://www.benelli-moto.gr/motosikletes/trk-251/
    Τη συγκεκριμένη την απέρριψα γιατί δεν μου άρεσε καθόλου ποιοτικά από κοντά.
    Παρόλα αυτά όταν έκατσα πάνω πατούσα και με τα δυο πέλματα.

    Τα θετικά της vstorm για μένα που δεν εχω ειδικές γνώσεις προφανώς είναι η αξιοπιστία και τα αρνητικά είναι ότι α) δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά (με την voge είμαι ερωτευμένος) και β) ότι είναι και 1000 πιο ακριβή (ποσοστιαία είναι μεγάλη διαφορά).
    Σκέφτομαι να κανω την κινηση στους αμέσως επόμενους μηνες, και η ερώτηση μου ειναι η εξής..

    Θα δυσκολευτώ πάρα πολύ να ξεκινήσω με μια από τις δυο μηχανές λόγω σωματικής διάπλασης; Είναι μεγάλο λάθος να ξεκινήσω από αυτές;
    Επίσης να προσθέσω οτι να πάρω κάτι για αρχή και να το πουλήσω μετα κτλ κτλ κτλ ειναι ενα σενάριο που δεν βλέπω γιατί δεν μπορώ πολύ τις διαδικασίες.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Θεωρώ πως αν πατάς καλά δε θα έχεις πρόβλημα με αυτές τις μοτοσυκλέτες.Είναι σουπερ για entry level οπότε μην το σκέφτεσαι καν.

    Στα των μηχανών τώρα.Το Vstrom είναι Suzuki για αυτό είναι ακριβότερο.Το Voge είναι όντως πολύ πιο όμορφο αλλά είναι κινέζικο με ότι συνεπάγεται αυτό.Τα 1000 ευρώ που κοστίζει το Suzuki παραπάνω όταν έρθει η ώρα να πουλήσεις και τα 2 θα αντιληφθείς οτι είναι μικρή διαφορά καθώς το Κινέζικο θα πουληθεί πολύ φθηνότερα καθώς θα χάνει μεγαλύτερη αξία με τον καιρό.

    Απο προβλήματα δεν έχω ιδέα τι βγάζει το Voge,μπορεί να είναι αξιόπιστο δεν ξέρω.Σίγουρα όμως δε θα έχει μεταπώληση.

    Σε κάθε περίπτωση γνώμη μου είναι οτι αν θες κάτι για να πεις οτι το κρατάς χρόνια,το Suzuki είναι η πιο safe λύση.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Είμαι 35 χρονών και αποφάσισα να πάρω και εγώ μηχανή. Η χρήση θα ειναι κυρίως αναψυχή, βολτες κτλ.
    Έχω καταλήξει μετα απο πολύ ψάξιμο ότι αυτο που θα ήθελα ειναι μια μικρή on/off.

    Το θέμα μου είναι η σωματική μου διάπλαση.

    Είμαι 1,76 και 58 κιλά. Δηλαδή αρκετά αδύνατος.

    Έχω καταλήξει στην Voge 300ds (300cc / 155κιλα / 810mm υψος σέλας)
    https://voge.gr/bike/300ds/

    Ακόμα βλέπω την vstorm250 (250cc / 178kg / 790mm υψος σέλας)
    https://www.car.gr/10919561-suzuki-v-strom-250

    Τη μοναδική μηχανή που έχω δει και έχω κάτσει πάνω είναι η benelli tkr251 (250cc / 153kg / 835mm).
    https://www.benelli-moto.gr/motosikletes/trk-251/
    Τη συγκεκριμένη την απέρριψα γιατί δεν μου άρεσε καθόλου ποιοτικά από κοντά.
    Παρόλα αυτά όταν έκατσα πάνω πατούσα και με τα δυο πέλματα.

    Τα θετικά της vstorm για μένα που δεν εχω ειδικές γνώσεις προφανώς είναι η αξιοπιστία και τα αρνητικά είναι ότι α) δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά (με την voge είμαι ερωτευμένος) και β) ότι είναι και 1000 πιο ακριβή (ποσοστιαία είναι μεγάλη διαφορά).
    Σκέφτομαι να κανω την κινηση στους αμέσως επόμενους μηνες, και η ερώτηση μου ειναι η εξής..

    Θα δυσκολευτώ πάρα πολύ να ξεκινήσω με μια από τις δυο μηχανές λόγω σωματικής διάπλασης; Είναι μεγάλο λάθος να ξεκινήσω από αυτές;
    Επίσης να προσθέσω οτι να πάρω κάτι για αρχή και να το πουλήσω μετα κτλ κτλ κτλ ειναι ενα σενάριο που δεν βλέπω γιατί δεν μπορώ πολύ τις διαδικασίες.
    Ανάμεσα στα 2 suzuki 100%.
    Για όσα προαναφέρθηκαν σχετικά με μεταπώληση κλπ.
    Θα πρόσθετα και το Honda cb500x στην θέση σου. Είναι All rounder και σχετικά κοντά στις διαστάσεις/κιλά που το θες.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Που ζυγιζεσαι να έρθω να ζυγιστώ κι εγώ?

    Νομίζω πως από τη στιγμή που πατάς κάτω σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα. Στην αρχή ίσως είσαι λίγο σφιγμένος αλλά σύντομα θα βρεις την ισοροπία σου και θα μπορεις να κάνεις επιτόπιους ελιγμούς.

    Άπαξ και γείρει υπερβολικά η μηχανή δε νομίζω να υπάρχουν πολλά περιθώρια να την κρατήσεις όσο κι αν ζυγίζεις.

    Έχω δει κόσμο να πατά στις μύτες και να μην έχει πρόβλημα, ακόμα και κοπελίτσες που μυικά υστερούν σε σχέση με τους άνδρες.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Μίας και είμαι πολύ κοντά στον όγκο σου (1,72, 55kg) θα σου πώ και εγώ την άποψή μου.

    Το ύψος της μοτοσυκλέτας, όταν έχεις συνηθίσει, δεν έχει καμία σημασία. Έχω οδηγήσει βαραντέρο, με το οποίο σε φανάρι, έπρεπε να κάνω στην άκρη το ένα κωλομέρι για να μπορεί να πατήσει κάτω το ένα πόδι.
    Το πρώτο μου "σοβαρό" μηχανάκι (εννοώ όχι 125), ήταν ένα KLE 500 το οποίο με δισκόλεψε αρκετά τους πρώτους 1-2 μήνες.
    Μετά όμως, συνήθισα το πώς πρέπει να διαχειρίζομαι τον όγκο και το βάρος του και δεν είχα πλέον κανένα πρόβλημα.

    Μέχρι τότε όμως, μου έπεσε στατικά 3-4 φορές, με αποτέλεσμα να πάθει ζημιές στα πλαστικά (και τη μία φορά που μου έπεσε σε μία ράμπα στη προσπάθειά μου να κάνω όπισθεν για να ξεπαρκάρω, άνοιξε το ντεπόζιτο στη βάση του).

    Οπότε η συμβουλή μου είναι να μη φοβηθείς το ύψος και το βάρος, αλλα να πάρεις μία μοτοσυκλέτα στην αρχή, που δεν θα φοβάσαι να σου πέσει.
    Μετά απο κάνα χρόνο, που θα έχεις μάθει, το πουλάς και παίρνεις ότι θές.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Ευχαριστώ πολυ όλους για τις εκτενείς απαντήσεις!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει. Η Suzuki απ' το 2019 (αν δεν κάνω λάθος) προσφέρει 4ετη εγγύηση στις μηχανές της. Κοινώς ένα μεταχειρισμένο v-strom του 19 θα έχει ίδιο υπόλοιπο εγγύησης (ή και ελαφρώς μεγαλύτερο) με ένα καινούριο voge. Έχε λίγο το νου σου στο car αν βγει κάτι.

    Για τα κινέζικα δεν έχω γνώμη, το Suzuki πάντως θα είναι πολύ καλή πρώτη μηχανή και είναι πολύ χαμηλό. Και το θέμα της μεταπώλησης είναι πολύ σοβαρό, ειδικά σε πρώτη μηχανή που μπορεί σχετικά γρήγορα να σου "τελειώσει" οπότε θα ψάχνεις για το επόμενο.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει. Η Suzuki απ' το 2019 (αν δεν κάνω λάθος) προσφέρει 4ετη εγγύηση στις μηχανές της. Κοινώς ένα μεταχειρισμένο v-strom του 19 θα έχει ίδιο υπόλοιπο εγγύησης (ή και ελαφρώς μεγαλύτερο) με ένα καινούριο voge. Έχε λίγο το νου σου στο car αν βγει κάτι.

    Για τα κινέζικα δεν έχω γνώμη, το Suzuki πάντως θα είναι πολύ καλή πρώτη μηχανή και είναι πολύ χαμηλό. Και το θέμα της μεταπώλησης είναι πολύ σοβαρό, ειδικά σε πρώτη μηχανή που μπορεί σχετικά γρήγορα να σου "τελειώσει" οπότε θα ψάχνεις για το επόμενο.
    Σε ευχαριστώ. Το ειχα υπόψη μου το σγκεκριμένο. Γενικά η suzuki έχει ενα θέμα με τα euro4. Πριν κανα δυο μερες πέρασα απο επίσημο αντιπρόσωπο στην Καλλιρόης για να ρωτήσω διαδικαστικά και να δω το μαυρο και με ενημέρωσε ότι εχει μονο 2 τελευταία (ενα κίτρινο και ενα μπλε.).

    Όταν τον ρώτησα "τι σημαινει τελευταία", μου ειπε οτι τα 250 ειναι euro4 και δεν παιζει να ξαναφέρουν, οποτε οτι υπαρχει στην αγορα ειναι στόκ. Δηλαδή μου λέει μεσα το 2021 δεν παιζει να ερθουν καινουργια.

    Επομένως ειδα στο car έχει δυο. Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι πανάσχετος και χωρις ασφαλείς γνωριμίες στην Αθήνα για να μπορέσει να το δει μηχανικός που δεν θα με κοροιδέψει. Γιαυτο και εξαρχης έχω μείνει στο καινουργιο. Τωρα η εγγυηση ειναι μια ασφάλεια, αλλα τι να το κανεις αν το μηχανάκι ειναι πρόβληματικο για τον αβ λογο.

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ. Το ειχα υπόψη μου το σγκεκριμένο. Γενικά η suzuki έχει ενα θέμα με τα euro4. Πριν κανα δυο μερες πέρασα απο επίσημο αντιπρόσωπο στην Καλλιρόης για να ρωτήσω διαδικαστικά και να δω το μαυρο και με ενημέρωσε ότι εχει μονο 2 τελευταία (ενα κίτρινο και ενα μπλε.).

    Όταν τον ρώτησα "τι σημαινει τελευταία", μου ειπε οτι τα 250 ειναι euro4 και δεν παιζει να ξαναφέρουν, οποτε οτι υπαρχει στην αγορα ειναι στόκ. Δηλαδή μου λέει μεσα το 2021 δεν παιζει να ερθουν καινουργια.

    Επομένως ειδα στο car έχει δυο. Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι πανάσχετος και χωρις ασφαλείς γνωριμίες στην Αθήνα για να μπορέσει να το δει μηχανικός που δεν θα με κοροιδέψει. Γιαυτο και εξαρχης έχω μείνει στο καινουργιο. Τωρα η εγγυηση ειναι μια ασφάλεια, αλλα τι να το κανεις αν το μηχανάκι ειναι πρόβληματικο για τον αβ λογο.
    Aν εννοεις το σουτζουκι, ΔΕΝ ειναι προβληματικο.Αν εννοεις αλλο μηχανακι ,οποιαδηποτε αυξημενη εγγυηση καλον ειναι να υπαρχει ΕΙΔΙΚΑ αν το μηχανακι βγαζει προβληματα.Οσον αφορα τα χρωματα της σουζουκι το μπλε μ αρεσει πιο πολυ απ το κιτρινο,και νομιζω αν ΑΡΧΙΚΑ δεν σ αρεσει ,ειναι και το χρωμα που συνηθιζεις ευκολωτερα.Περι ορεξεως βεβαιως ,σπανακοτυροπιττα(μ αρεσει πιο πολυ απ την κολοκυθοπιττα).
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    ότι και να πάρεις κοίτα για ένα καλό κράνος οπωσδήποτε , τώρα για το suzuki σίγουρα μετράει η αξιοπιστία και προφανώς αν έχει εξτρά εγγύηση , για το voge δεν γνωρίζω να σου πω. Επίσης θα σου πρότεινα να δεις και το kawasaki versys x 300 , σίγουρα αξιόπιστο μηχανάκι και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με abs , πάντως όπου και να καταλήξεις καλορίζικος και καλοτάξιδος
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  11. #11
    Το καβασακι που λεει ο φιλος πιο πανω ειναι οντως πολυ καλο για 1η μηχανη στα κυβικα που θες και πρωσοπικα μου ερεσει πολυ

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Να προσθέσω άλλη μια επιλογή που έχεις.
    Sym NH-T 200.
    Το ξερω οτι δεν είναι και η πιο όμορφη μοτοσικλέτα.
    Όμως είναι οικονομική σε αγορά, έχει καλές αναρτήσεις, αρκετά γρήγορη, κατανάλωση 3 l/100, μπαίνει σε χωματόδρομο.
    Επίσης για το υψος και τα κιλά σου δεν θα σε προβληματίσει καθόλου.
    Είμαι 1.78 , 75 κιλά και πατάω και τα δυό μου πόδια, άνετα κάτω. Πολυ ελαφρύ σε αίσθηση και ευκολο.
    Σχετικά καλό service από την αντιπροσωπεία sym σε σχέση πιστευω με την VOGE.
    Έχω κάνει 2350 χιλιόμετρα και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.
    Φυσικά όμως το suzuki είναι πιο ποιοτικό σε όλα.
    Με κάτοχο v-strom 250 που μίλησα ήταν παρα πολυ ευχαριστημένος( όταν τον ρώτησα είχε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά)και το μόνο παράπονο που είχε ήταν η μικρή τελική ταχύτητα (120). Αυτό που του είχε αρέσει περισσότερο ήταν η ποιότητα κύλισης στο δρόμο ειδικά στα 80-100 χιλιόμετρα/ώρα.
    Σκεφτόμουν και εγώ το Kawasaki versys x 300 αλλά με είχε προβληματίσει το υψος σέλας στα 845mm.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Με κάτοχο v-strom 250 που μίλησα ήταν παρα πολυ ευχαριστημένος( όταν τον ρώτησα είχε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά)και το μόνο παράπονο που είχε ήταν η μικρή τελική ταχύτητα (120). Αυτό που του είχε αρέσει περισσότερο ήταν η ποιότητα κύλισης στο δρόμο ειδικά στα 80-100 χιλιόμετρα/ώρα.
    Μια διορθωση αν μου επιτρεπεται, τα 120 δεν ειναι η τελικη της μηχανης προφανως. Η τελικη ειναι τα 140 και ερχονται στον κοφτη της εκτης. Τα 120 ειναι ας πουμε η μεγιστη ταχυτητα ανετου ταξιδιου. Δηλαδη μεχρι αυτην την ταχυτητα (120) οι στροφες του μοτερ στην εκτη ειναι σε επιπεδο που δεν κουραζουν και δεν ανεβαζουν πολυ την καταναλωση. Η μηχανη ανεβαζει ταχυτητα πανω απο τα 120 (και μαλιστα αρκετα προθυμα λογω κοντου γραναζωματος), απλα απο εκει και περα εχεις την αισθηση οτι την πιεζεις χωρις λογο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μια διορθωση αν μου επιτρεπεται, τα 120 δεν ειναι η τελικη της μηχανης προφανως. Η τελικη ειναι τα 140 και ερχονται στον κοφτη της εκτης. Τα 120 ειναι ας πουμε η μεγιστη ταχυτητα ανετου ταξιδιου. Δηλαδη μεχρι αυτην την ταχυτητα (120) οι στροφες του μοτερ στην εκτη ειναι σε επιπεδο που δεν κουραζουν και δεν ανεβαζουν πολυ την καταναλωση. Η μηχανη ανεβαζει ταχυτητα πανω απο τα 120 (και μαλιστα αρκετα προθυμα λογω κοντου γραναζωματος), απλα απο εκει και περα εχεις την αισθηση οτι την πιεζεις χωρις λογο.
    Ακολουθεί απόσπασμα από το περιοδικό ΜΟΤΟ 587 Οκτωβρίος 2018.


    ULTIMATE MINI ON-OF TEST 2018
    BMW G 310GS vs HONDA CRF 250 Rally vs KAWASAKI Versys-X300 vs Suzuki V-strom 250


    Σελ. 31 Suzuki V-strom 250
    ..... του πίνουμε το αίμα στον κόφτη, ο οποίος επεμβαίνει μόλις το κοντέρ δείξει 138 χιλιόμετρα. Που λέει ο λόγος 138, γιατί στην πραγματικότητα είναι ελάχιστα πάνω από 120.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Δηλαδη εσυ μιλας για χιλιομετρα απο GPS και οχι κοντερισια.

    Στο νημα για το sym ελεγες οτι το NH-T παει πορεια με 100χλμ στις 6000 στροφες αν θυμαμαι καλα. Δλδ κοντερ θα βλεπεις καμια 120 στις 6000. Εντυπωσιακο.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 21:11
  2. Πρώτη μηχανή και έρευνα αγοράς
    από panos90 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2018, 00:04
  3. Πρώτη μηχανή : Aνάμεσα σε cbr 125, και άλλα αυτής της κατηγορίας
    από christos8989 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2017, 00:00
  4. Πρώτη μηχανή και η συνέχεια της;
    από lostrakias στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2017, 15:44
  5. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF