Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Προφήτης Ηλίας(Άργους&Ασίνης)-Αραχναίο-Κάστρο Γκύκλου 17-1-2021

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ηθελα να δω πού θα εφτανες αν ΕΙΧΕΣ λαστιχα...



    Θα μπορουσες λιγο να το αναλυσεις αυτο; Τι θεωρεις σωστο εξοπλισμο, με βαση την εμπειρια σου;


    Αν είχα καινούργιο πισινό σίγουρα θα έφτανα μέχρι το Κάστρο και ας είχε 20 πόντους χιόνι !


    Οσον αφορά το κρύο τώρα.Εννοείται μοτοσυκλετιστικές κορντούρες πάνω κάτω με τις επενδύσεις τους.Απο μέσα και κάτω, ένα ισοθερμικό αρκεί για μένα σε συνδυασμό με κάλτσες του σκι. Απο πάνω κατάσαρκα θερμική μπλούζα(εχω μια Tucano Urbano) και ένα fleece με φερμουάρ και ήμουν κομπλέ.Προσοχή,οχι ισοθερμικές αλλά θερμικές μπλούζες.2 θερμικές μπλούζες ουσιαστικά σε συνδυασμό πάντα με το αδιάβροχο μόνιμα φορεμένο απο πάνω απο το μπουφάν.

    Στα γάντια τώρα που είναι πάρα πολύ σημαντικά,προσωπικά έχω βρει την υγειά μου με γάντια σκι.Ναι θα μου πει κάποιος οτι δεν έχεις την τέλεια αίσθηση αλλά θα απαντήσω οτι και ένα σουπερ χειμωνιάτικο μοτοσυκλετιστικό γάντι να πάρεις πάλι δε θα έχεις την αίσθηση ενός πιο λεπτού ανοιξιάτικου.Ισα ισα τα γάντια είναι πολύ μαλακά και βοηθάει αυτό στην αίσθηση.Μετά υπάρχει το θέμα της ασφάλειας και θα συμφωνήσω εν μέρει, όμως όσες φορές έπεσα το χειμώνα με τέτοια χοντρά γάντια (χωρίς ιδιαίτερες προστασίες) το υλικό σκίστηκε μεν αλλά το χέρι μου προστατεύτηκε(μετράει βέβαια και το είδος της τούμπας).Εναλλακτικά μπορεί κανείς με κανονικά χειμωνιάτικα μοτοσυκλετιστικά γάντια να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα αδιάβροχες γκέτες χερίων. Δοκιμασμένη και αυτη η λύση με άριστα αποτελέσματα.Προσωπικά όμως έχοντας δοκιμάσει και τις 2 λύσεις προτιμώ την 1η απο άποψη αίσθησης.

    Συνοψίζοντας,πάντα αδιάβροχα πάνω απο τα μπουφάν.Κάνουν θαύματα!Σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα που φορούσα με τέτοιες θερμοκρασίες ήμουν μόνιμα ζεστός ακόμη και στα χέρια και θα μπορούσα να ταξιδεύω μέχρι το βράδυ άνετα.

    Σε ότι έγραψα εννοείται οτι παίζει ρόλο και ο ανθρώπινος παράγοντας.Αν κάποιος δεν αντέχει το κρύο,θα τον βοηθήσουν πολύ τέτοιες λύσεις αλλά σε βάθος χρόνου σίγουρα θα κρυώσει και πάλι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Εννοείται πως αν διαβάσεις Νταίνικεν το πύρινο άρμα που ανελήφθη εις τους ουρανούς δεν ήταν άρμα αλλά διαστημόπλοιο.
    Αλλά αυτό μια είναι άλλη ιστορία,να μη χαλάμε και το οδοιπορικό του Βασίλη.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Εννοείται πως αν διαβάσεις Νταίνικεν το πύρινο άρμα που ανελήφθη εις τους ουρανούς δεν ήταν άρμα αλλά διαστημόπλοιο.
    Αλλά αυτό μια είναι άλλη ιστορία,να μη χαλάμε και το οδοιπορικό του Βασίλη.
    Φον Νταίνικεν και Τσαρλς Μπερλιτζ!!!!Τι μου θύμησες ρε φίλε.Ο παππούς μου διάβαζε αυτα τα βιβλία για χαβαλέ και ακόμα πρέπει να έχω ένα κάπου ξεχασμένο.Το ''Μυστήρια απο ξεχασμένους κόσμους''!


    Εγκυκλοπαιδικά πάντως να σας πω οτι δεν υπάρχουν απλά χιλιάδες εκκλησάκια σε ψηλά σημεία των βουνών με ονομα Προφήτης Ηλίας,αλλά υπάρχουν πάρα πολλά βουνά με ύψος όπως αυτό του οδοιπορικού που έχουν ονομαστεί επίσης Προφήτης Ηλίας χωρίς να έχουν καν εκκλησάκι στις κορυφές τους!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #19
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Φον Νταίνικεν και Τσαρλς Μπερλιτζ!!!!Τι μου θύμησες ρε φίλε.Ο παππούς μου διάβαζε αυτα τα βιβλία για χαβαλέ και ακόμα πρέπει να έχω ένα κάπου ξεχασμένο.Το ''Μυστήρια απο ξεχασμένους κόσμους''!
    Χαχα νάτος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Books.jpg 
Προβολές:	62 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	424932

  5. #20
    Μπράβο φιλαράκο!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    ωραία διαδρομή.

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Συμφωνώ και εγώ με τον Billy,πέρυσι τον Ιανουάριο τέτοιες μέρες πάνω κάτω έκανα το Ηλεία-Καβάλα.
    Φορούσα γάντια σκι πάνω από τα λεπτά καλοκαιρινά δερμάτινα,δεν κρύωσα ακόμα και στον Μπράλο (σε ένα μαγαζάκι που σταμάτησα για καφέ εκεί το θερμόμετρο έλεγε 2c )
    Συμφωνώ επίσης και στην χρήση αδιάβροχου από πάνω ,με έχει σώσει και κάτι βράδια καλοκαιριού στα βουνά.
    Στα του κυρίως θέματος Billy είσαι ωραίος
    porca miseria.

  8. #23
    Λαγωνικό πάντος καιρού σταθερά!!
    Keep riding, hiking and exploring Bill.

    Όσο για τον Άη Λία ένας άλλος
    (θρησκευτικος..? ) μύθος λέει ότι μαζί με τον Άη Νιλολα ταξιδεύανε στην θάλασσα κ έπιασε μια δυνατή φουρτούνα που όμοια της δεν είχαν ματαδει.
    Όταν σταμάτησε, ο ΑηΛιας είπε ότι πήρε τέτοια τρομάρα που θα ζει πλέον όσο πιο μακρυά κ ψηλά μπορεί..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Τελεια βόλτα, τέλεια περιγραφή οπως πάντα!


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ο Ηλιας Βροχιδης σημερα στο Βόλο...ακουσατε ακουσατε...
    από Pardalotzatziki στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2011, 23:20
  2. Ο προφητης.....Κλυνν!!
    από AKIS BUSA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2011, 00:22
  3. Ταξίδι στον Μεσαίωνα...Κάστρο Heeswijk Dinther
    από Kostas NL στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2010, 03:47
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2009, 14:20
  5. Ηλίας Μικές: Στόχος ένα καλό πρωτάθλημα
    από jimmis5 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2009, 17:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF