Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Περί δενδρυλλίων και πεζοδρομίων...

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Τι σημείωμα; σημείωμα θα αφήσεις σε γνωστό. Καταγγελία με φωτό και βλέπεις.

  2. #17
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Εγώ απλά σχολίασα ότι ο Smartοκράτωρ προσπάθησε να το παρκάρει ώστε να μην είναι μεγαλύτερο εμπόδιο από το ήδη υπάρχον του δέντρου, οπότε δεν κάνει τα πράγματα χειρότερα για τους πεζούς, οπότε θεωρώ υπερβολή το να καλέσεις την τροχαία, σε αντίθεση με τον παραπάνω συμπολίτη μας.

    Δε νομίζω ότι μας παίρνει να κόψουμε και τα λίγα δεντράκια που έχουμε στα πεζοδρόμια, το έκαναν στη γειτονιά μου λόγω ασθένειας και έγινε πιο μίζερη. Καλό θα ήταν απλά να τοποθετούσαν τα δέντρα με πιο πρακτικό τρόπο και όχι στη μέση του πεζοδρομίου. Και να απελευθερώσουν περισσότερους χώρους για πάρκα, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

    Παρεμπιπτόντως, οι ευκάλυπτοι αν και ωραίοι είναι no-no για εμένα διότι οι ρίζες σπάνε τσιμέντο και πλακάκια, οπότε μετά δεν περνάει εύκολα καρότσι ή αμαξίδιο. Λεμονιές και μουριές for the win ( και Παυλώνια με τα μωβ λουλούδια )

  3. #18
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Εγώ απλά σχολίασα ότι ο Smartοκράτωρ προσπάθησε να το παρκάρει ώστε να μην είναι μεγαλύτερο εμπόδιο από το ήδη υπάρχον του δέντρου, οπότε δεν κάνει τα πράγματα χειρότερα για τους πεζούς, οπότε θεωρώ υπερβολή το να καλέσεις την τροχαία, σε αντίθεση με τον παραπάνω συμπολίτη μας.
    Γενικώς συμφωνώ με τα λεγόμενά σου αλλά με αυτό όχι.
    Δεν υπάρχει 'ολίγον παρανομία' όπως δεν μπορείς να πεις πάτησα λίγο σε θέση αναπήρων πχ ή πέρασα μόλις ένα δευτερόλεπτο με κόκκινο.
    Οι νόμοι πρέπει να είναι απαρέγκλιτοι σε αυτό το κομμάτι αλλιώς δεν είναι δίκαιοι.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τι σημείωμα; σημείωμα θα αφήσεις σε γνωστό. Καταγγελία με φωτό και βλέπεις.
    Εφόσον δεν τον γνωρίζεις γίνεται κι αυτό μπας και βάλει μυαλό.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει μια άλλη απορία που έχω εδώ και χρόνια;
    Ποιος ήταν αυτός που αποφάσισε ότι σε αυτό το χάος τσιμέντου που δημιουργήσαμε, θα φυτεύουμε στα πεζοδρόμια του νεραντζιες;;;;
    Γιατί όχι λεμονιές; Πορτοκαλιές; Που τέλος πάντων είναι παρόμοιου βεληνεκούς δέντρα και βγάζουν χρήσιμο και βρώσιμο καρπό.
    Έχουνε γεμίσει οι δρόμοι πατημένα νεράντζια ρπστμ.

    Εδιτ: δόκτορα το πέταγμα σκεφτομαν κι εγώ αλλά είπα να κρατήσω ένα λίγο πιο μετριοπαθές ύφος τρομάρα μου
    Τον πραγματικό λόγο δεν τον γνωρίζω. Εικάζω όμως ότι αφενός το συγκεκριμένο είδος θα χρειάζεται την ελάχιστη δυνατή φροντίδα για την πρασινάδα και την σκιά που θα παρέχει και το βασικότερο ίσως οι καρποί του δεν τρώγονται.

    Εαν έχεις εμπειρία απο χωριά, το καλοκαίρι που βγαίνουν τα σύκα γίνονται μάχες για το ποιος θα τα προλάβει, ενώ ακούς και κάτι τραγελαφικά του τύπου, ο προπάππος μου την φύτεψε (στο χαμένο κωλοχώραφο που δεν ανήκει σε κανέναν) , αρα είναι δικά μου. Άλλοι τρέχουν αξημέρωτα και γεμίζουν σακούλες για να μην τους τα προλάβουν άλλοι. Φυσικά μετά απο το ξεκώλιασμα που ρίχνουν στο χέσιμο, αρχίζουν και τα πηγαίνουν πεσκέσι στους γείτονες, κολλητούς, αλλά η μάνα μου πχ που δεν μπορεί να ανέβει στο δέντρο , δεν προλαβαίνει κανένα απ αυτά που φτάνει.

    Φαντάσου λοιπόν τα νεράτζια , αν ήταν πορτοκάλια ή λεμόνια. Μάχη για το ποιανού είναι, μάχη με τους φιλόζωους (του κώλου) να μην κατουράνε τα σκυλιά , καθότι στην απλοποιημένη φυσική του νεοέλληνα το κάτουρο του σκύλου θα βγεί στο πορτοκάλι-λεμόνι, το ότι το δέντρο θα έχει κατέβασει ρίζες σ ότι λύμα υπάρχει και διαφεύγει στο εδαφος δεν τον ενοχλεί ή σε μονοκατοικίες που έχουν σηπτικό βόθρο ανοιχτού τύπου (στραγγίζουν τα λυματα στο έδαφος και μπορεί να μην χρειαστεί ποτέ να τον αδειάσεις...)αλλά δίπλα θα δείς κάτι ακμάζοντα οπωροφόρα , μάχη αν δέσει κάνα μηχανάκι στο δέντρο και κατά πάσα πιθανότητα την εποχή της συγκομιδής , επειδή δεν θα έμπαινε η σκάλα απο κάτω λόγω παρκαρισμένων, χαλαρά θα βρισκότανε κάνας μλκς που θα πάταγε επάνω στο αμάξι σου για να μαζέψει το έβδομο κιλό λεμόνια για να τα κάνει παγάκια η γυναίκα του και να έχει όλο τον χρόνο...

    Τα δεντράκια δεν θα διαφωνήσω ότι είναι ωραία , προσφέρουν σκιά κλπ,αλλά σε μια πόλη που η ρυμοτομία της δεν αφήνει επαρκή πεζοδρόμια, το να σου κοτσάρω δέντρο κάθε 5 μέτρα μάλλον άχρηστο είναι παρά ομορφιά.
    Τελευταία τροποποίηση από typhoon; 21/01/2021 στις 13:10.

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Κάτω τα χέρια από τα δενδρύλλια.
    when life gets complicated... i ride.

  7. #22
    Η νερατζιά είναι πολύ σκληρότερο δέντρο από τα άλλα εσπεριδοειδή. Είναι αειθαλές. Δεν παίρνει τεράστιες διαστάσεις. Δεν θέλει ποτίσματα ακόμη και όταν είναι νεαρό δέντρο. Δεν χαλάει εξ' αιτίας της αλλαγής του ph του χώματος από τα συσσωρευμένα κοπρανοκάτουρα των σκυλόγατων. Κάνει πιο ελεγχόμενη κόμη. Μετά από 50 χρόνια το ριζικό της σύστημα δεν έχει χαλάσει τα πεζοδρόμια και ο κορμός της παραμένει διαμέτρου λίγων εκατοστών. Αντέχει τις ακραίες θερμοκρασίες της Αθήνας (ζέστη - κρύο). Δέχεται διάφορα είδη κλαδέματος, ακόμη και αυστηρά. Δίνει χρώμα στην τσιμεντούπολη με τα νεράτζια.
    Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο δέντρο που να έχει τόσα ταιριαστά χαρακτηριστικά για πόλη...

    Διαφωνώ Typhoon με το σκεπτικό σου για δέντρα με βρώσιμους καρπούς. Ελάχιστες ελιές μαζεύονται στην πόλη, με συνέπεια ο καρπός τους και να λερώνει και να απλώνει λαδίλα στο δρόμο. Μακάρι να έβλεπα κόσμο να χυμά απάνω τους να τις μαζέψει, μόνο στη φτωχομάνα Φιλοθέη έχω δει να απλώνουν λιόπανα, στις υπόλοιπες συνοικίες ντρέπονται οι γόνοι των αστικών (...) οικογενειών

  8. #23
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παιδιά αυτό που βλέπω είναι ότι ή δεν γνωρίζετε πόσο και σε πόσα επίπεδα μας κάνουν καλό ή έχετε μεγαλώσει με πληθώρα; χωρίς κανένα;
    Προβλήματα ακόμα και όταν βρίσκονται δίπλα στο πεζοδρόμιο, μέσα στο δρόμο, δεν δημιουργούν.

    Αν πάτε σε περιοχή με δέντρα για βόλτα, ψώνια, θα δείτε ότι και στην αιχμή των αναγκών παρκιν δεν "στερούν" θέση.

    Πέρα από το μεταβολισμό του διοξειδίου, πέρα από την ομορφιά που δεν ισχύει για όλους, τα δέντρα δίνουν στέγη και τροφή σε ένα κάρο μαμούνια
    πουλάκια, που χωρίς αυτά να κάνουν τον κύκλο τους δεν επιβιώνουμε. Κάποια απο αυτά αποτρέπουν τα πρασιτικά σε εμάς έντομα όπως οι κατσαρίδες και τα κουνούπια.

    Ακόμα και η συχνότητα ή οι "ρυθμοί" τους είναι απαραίτητα σε μιμητικές μηχανές όπως εμείς που αποδεδειγμένα έχουμε ροπή στα υψίσυχνα
    που μας σκοτώνουν - εκφυλίζουν και πλέον σε πολλές κλινικές εφαρμόζονται χαμηλόσυχνες θεραπείες που παρασύρουν τους ασθενείς
    να ξεπεράσουν παθήσεις που η φαρμακολογία δεν μπορεί.

    Τα δέντρα λερώνουν και δημιουργούν αλλεργίες.
    Η ήπια έκθεση μας σε αυτά μας κάνει ανθεκτικότερους όσον αφορά τις αλλεργίες.
    Λερώνουν και σπαζόμαστε. οκ, και το κλίμα όμως μας έχει αλλάξει τα φώτα. Τα χρειαζόμαστε και αναπτύσσουμε μεθόδους να ζούμε μαζί τους.

    Όσοι πραγματικά στεναχωριούνται με την λειτουργία των δέντρων και το πόσο "λερώνουν" είναι άνθρωποι που δυστυχώς έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα.
    Τα δέντρα τους βοηθούν σιγά σιγά να τα ξεπεράσουν, η δική μας συγκατάθεση και η αποδοχή όχι.

    Υπάρχει google earth και maps, δείτε μόνοι σας τα μέρη που θα επιλέγατε να ζήσετε και παρατηρείστε το περιβάλλον.
    Η καλή ζωή έχει να κάνει με τις αποφάσεις μας και την ικανότητα μας να είμαστε ευμετάβλητοι, όχι απαραίτητα με το χρήμα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Εγω αλλο σκεφτομαι. Ποιος κερατας τις κουρευει για 1,70 υψος περαστικου και με πιανει η μεση μου καθε φορα να σκυβω να περασω.

    ...και κατι ακομα που μου ηρθε μολις: μα καλα ολοι οι κηπουροι στους δημους nomisterακια ειναι;

  10. #25
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Γενικώς συμφωνώ με τα λεγόμενά σου αλλά με αυτό όχι.
    Δεν υπάρχει 'ολίγον παρανομία' όπως δεν μπορείς να πεις πάτησα λίγο σε θέση αναπήρων πχ ή πέρασα μόλις ένα δευτερόλεπτο με κόκκινο.
    Οι νόμοι πρέπει να είναι απαρέγκλιτοι σε αυτό το κομμάτι αλλιώς δεν είναι δίκαιοι.
    Απόλυτα κατανοητό που διαφωνείς, απλά σε μία χώρα όπου το να καλείς τις αρχές να επιβάλλουν το νόμο θεωρείται ρουφιανιά, φαίνεται πως βάζω πλέον κάμποσο νερό στο κρασί μου (κακώς, αλλά δεν το έκανα συνειδητά).

  11. #26
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Αν και ΔΕΝ είναι η ενδεδειγμένη λύση και πρακτική, και γνωρίζω πως είναι και παράνομη, η προσέγγισή μου εδώ και κάποια χρόνια είναι ανάλογη της μητριάς της Χιονάτης: Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου δηλ...

    Κοντά στο σπίτι μου είναι κεντρική λεωφόρος... όταν είχε γεννηθεί η πρώτη μου κόρη, κατεβαίναμε πολλές φορές με το καρότσι. Σε ένα συγκεκριμένο σημείο, το πεζοδρόμιο έχει πλάτος ίσα-ίσα να χωρέσει ένα παιδικό καρότσι κι είναι μόνιμα κατειλημμένο από αυτοκίνητα, κι έτσι όλοι αναγκάζονται να κατεβαίνουν στον δρόμο και να περνάνε δίπλα από τα αυτοκίνητα. Είχα σταμπάρει ένα Seat Toledo που ήταν ο μονιμάς της υπόθεσης, μια μέρα περνώντας με το καρότσι πολύ απλά τράβηξα ένα μπουκέτο και το έσπασα τον καθρέφτη. Από τότε δεν τον ξαναείδα να παρκάρει εκεί...δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή έλαβε το μήνυμα...

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει google earth και maps, δείτε μόνοι σας τα μέρη που θα επιλέγατε να ζήσετε και παρατηρείστε το περιβάλλον.
    Η καλή ζωή έχει να κάνει με τις αποφάσεις μας και την ικανότητα μας να είμαστε ευμετάβλητοι, όχι απαραίτητα με το χρήμα.
    Απο προσωπικη εμπειρια,στην Αγγλια,δεν θυμαμαι να εχω δει πεζοδρομιο που να εχει δεντρο.Σε 1 περιπτωση που θυμαμαι να υπαρχει δεντρο ηταν μεσα σε ζαρντινιερα και το πεζοδρομιο ειχε πλατος 5 μετρα.
    Βεβαια σε αυτο βοηθαει οτι υπαρχουν πολλα παρκα,συνηθως αρκετα μεγαλα.
    Θα στο ξαναπω οτι σε αυτα που λες εχεις δικιο ομως συνειδητοποιησα την δυσκολια στην μετακινηση οταν γεννησε η αδερφη μου και βγαζαμε βολτα το μωρο με το καροτσι.
    Doctor περιττο να σου πω οτι μονο σε κεντρικους δρομους που εχουν πλατια πεζοδρομια και χωρουσε να περασει το καροτσι περπατουσαμε σε αυτα.Την περισσοτερη ωρα στην βολτα ημασταν στην μεση του δρομου με οτι αυτο συνεπαγεται για την ασφαλεια μας αλλα και την κινηση των οχηματων.Γιατι στα πεζοδρομια,που συνηθως εχουν πλατος μικροτερο απο 2m,ειχε στην μεση δεντρο το οποιο ακυρωνε την χρηση του πεζοδρομιου.
    Και πες οτι αντε εμεις κουτσα στραβα θα τα καταφερναμε.Για εμενα το χειροτερο ειναι οτι αποκλειονται απο την κοινωνια μας οι ανθρωποι με κινητικα προβληματα.
    Σκεψου εναν ανθρωπο σε αναπηρικο αμαξιδιο να θελει να παει μεχρι το σουπερ μαρκετ της γειτονιας.Ποσο δυσκολα μπορει να κανει κατι το οποιο για εμας ειναι τοσο απλο.(εννοειται οτι το προβλημα επιτεινεται απο τα παρκαρισμενα στο πεζοδρομιο)Και μετα σκεψου τι συνεπειες εχει αυτο στο ατομο και στην κοινωνια μας.

    Μακαρι να ειχαμε πεζοδρομιαρες να μπορουσαμε να βαλουμε οχι απλα νερατζιες αλλα ευκαλυπτους και λευκες παντου.Μακαρι να ειχαμε και πολλα περισσοτερα παρκα και ειδικα του Εγγλεζικου στυλ,να μπορουμε να παμε να αραξουμε μια ανοιξιατικη μερα που ειναι πολυ ομορφα.Αλλα ζουμε στην Ελλαδα και για καιρο ακομα θα πρεπει να διαλεγουμε το μη χειρον ετσι οπως αποφασισαμε να δομησουμε την κοινωνια μας,μεχρι να βρουμε μια λυση που βολευει.

    ΥΓ:Οταν πρωτοπηγα στην Αγγλια ειχα σοκαριστει με την αναλογια των ατομων με αναπηρια/συνδρομα σε σχεση με τον πληθυσμο.Μετα απο καιρο καταλαβα οτι δεν ειναι οτι ειναι πολλοι αλλα οτι η ευκολια στην προσβαση και την μετακινηση καθως και ο σεβασμος σε αυτα τα ατομα τους ειχαν δωσει την δυνατοτητα να ειναι ενεργο μερος της κοινωνιας τους.Ενω εδω στην Ελλαδα τους εχουμε κλεισμενους σπιτια τους.
    Ετσι ξηγιουνται τα χαζα "Αγγλακια".

  13. #28
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Συμφωνώ απλά το μη χείρον βέλτιστο το δικό μου είναι τα δέντρα κάτω απο το πεζοδρόμιο όπως υπάρχουν σε πολλούς δήμους.
    Θέλω να είμαι ρεαλιστής, για να αλλάξω τους πολεοδομικούς κανόνες χρειάζομαι πολύ χρόνο, πολύ χρήμα και ίσως και μια διμοιρία φονιάδων
    για να παλέψω τους "επιχειρηματίες" που κάνουν κουμάντα...
    Με 35ε το κάθε σπίτι, σε έξι μήνες ζώ σε γειτονιά με δέντρα..

  14. #29
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δε λέω ότι δεν παρανομεί, αλλά του χαρίζεσαι γιατί προσπάθησε τουλάχιστον να μην ενοχλεί πολύ (αφού μπλοκάρει όσο και το δέντρο) και το γράφω εγώ που ενοχλούμαι με το παραμικρό. Να τον καταγγείλεις επειδή έχει Smart, αυτό μάλιστα
    Το πιθανότερο είναι ότι προσπάθησε να μην είναι στο δρόμο για να μην τον τρακάρουν (ούτε καν για να μην ενοχλεί) το ότι είναι δίπλα στο δέντρο είναι σίγουρα συμπτωματικό

  15. #30
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Τον πραγματικό λόγο δεν τον γνωρίζω. Εικάζω όμως ότι αφενός το συγκεκριμένο είδος θα χρειάζεται την ελάχιστη δυνατή φροντίδα για την πρασινάδα και την σκιά που θα παρέχει και το βασικότερο ίσως οι καρποί του δεν τρώγονται.

    .
    Κάνει όμως μαρμελάδα και γλυκό του κουταλιού και μπορεί να μπει στο χοιρινό αντί για χυμό λεμόνι.
    Αλλά είναι σαφώς λιγότερο περιζήτητο.

    Το πιθανότερο είναι πάντως ότι επελέγη ως πιο ανθεκτικό και με σχεδόν καμία ανάγκη φροντίδας.
    Ό,τι πρέπει για δημόσιους κηπουρούς

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί λίπανσης και καθαρισμού ο λόγος.....
    από xtapodias στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 01:34
  2. περι ουσιων και περι ελενχων.
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 18:37
  3. περί βιβλίων και συγγραφής
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2005, 00:42
  4. Περι Καμερών και Μπλόκων
    από psaroulis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 22:48
  5. Περι δημοκρατιας και λοιπα.
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 10:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF