Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Ταχύτητα σκούτερ

  1. #16
    Κάποτε είχα παραβάλει τα Hornet μου με το garmin μου και τα κοντέρ έδειχναν σταθερά +7-8% σε όλες τις ταχύτητες.

    Μου έτυχε όμως και Modenas Kriss που ξαφνικά μόλις περνούσε το κοντέρ τα 110, έδινε μια και πήγαινε 140. Σαν να σου έλεγε " να , είδες αυτό που ήθελες, κλείσε τώρα το γκάζι, μην έχουμε άλλα".

    Το αποδέχεσαι σαν σύμβαση, ό,τι κι αν πάρεις.

  2. #17
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Κατά την αγορά, όταν είναι δικό σου το διορθώνεις αν νομίζεις ότι έχει νόημα.

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κατά την αγορά, όταν είναι δικό σου το διορθώνεις αν νομίζεις ότι έχει νόημα.
    Πώς ακριβώς το "διορθώνεις"; Έπειτα, χαιρετάς την εγγύηση καθώς πρόκειται για επέμβαση μη εγκεκριμένη από το εργοστάσιο...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Μετά την εγγύηση λοιπόν εφόσον σε νοιάζει τόσο. Αν είναι ηλεκτρονικό αλλάζουν τιμές σε εφαρμογή που βλέπει τον κώδικά του (σε εξαδικό έχω παράδειγμα)
    αν είναι μηχανικό υπολογίζεις το σφάλμα με το gps και αντικαθιστάς το γραναζι. Πολύ μεγάλη επέμβαση, θα χάσεις την εγγύηση του κινητήρα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Oπως προειπωθηκε, ειναι "κοινο μυστικο" αποδεκτο απ'ολους εδω και δεκαετιες.
    Ολα τα κοντερ "κλεβουν" προς τα επανω, αλλα λιγο, αλλα πολυ.

    Επομενως για τους ψυχαναγκαστικους των ζυγων αριθμων, ειναι μεγαλο προβλημα.
    Ειναι μεγαλη η καταπιεση να θες να πας με 100 και να αναγκαζεσαι να βλεπεις τη γαμωβελονα στα 110.
    Ειδικα οταν η βελονα του κοντερ στα 120 ας πουμε (ζυγος) βρισκεται ακριβως στις 90 μοιρες και τρελαινεσαι γιατι αναγκαζεσαι να πας με 130.

    Τα προβληματα ειναι πολυ σοβαρα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Oπως προειπωθηκε, ειναι "κοινο μυστικο" αποδεκτο απ'ολους εδω και δεκαετιες.
    Ολα τα κοντερ "κλεβουν" προς τα επανω, αλλα λιγο, αλλα πολυ.

    Επομενως για τους ψυχαναγκαστικους των ζυγων αριθμων, ειναι μεγαλο προβλημα.
    Ειναι μεγαλη η καταπιεση να θες να πας με 100 και να αναγκαζεσαι να βλεπεις τη γαμωβελονα στα 110.
    Ειδικα οταν η βελονα του κοντερ στα 120 ας πουμε (ζυγος) βρισκεται ακριβως στις 90 μοιρες και τρελαινεσαι γιατι αναγκαζεσαι να πας με 130.

    Τα προβληματα ειναι πολυ σοβαρα!
    οχι και μυστικο...ηταν καποτε οχι πλεον..

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Μετα το er-5 που ειχε αποκλιση 4% στα 100 χλμ/ωρα δηλαδη εδειχνε 96 πραγματικα μετρημενα με gps ,αποφασισα σημερα να κανω μετρηση στο νεοαποκτηθεν σκουτερακι μου που εδειξε 92 χλμ στα 100χλμ/ωρα δηλαδη αποκλιση 8%,και 112 χλμ στα 120χλμ/ωρα δηλαδη αποκλιση 6,66666%.Αρα η μοτοσυκλεττα ηταν πιο ακριβης απ το σκουτερ,οπως το πιστευα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Μήπως η ακρίβεια έχει να κάνει και με την ποιότητα του κοντέρ?
    Στα παλιά μηχανάκια τα όργανα ήταν κουκουρουκου, οπότε και έδειχναν ότι ναναι. Στα καινουργια εφόσον διαθέτουν μηχανικά όργανα δε νομίζω να έχουν τραγικές βελτιώσεις.

    Σε μοτοσυκλέτες όμως που η μέτρηση γίνεται ηλεκτρονικά θα περίμενα η ακρίβεια να είναι καλύτερη, ή έστω σταθερή σε όλο το φασμα του κοντέρ. Ειδικά αυτά που εφοδιάζονται με ABS η μέτρηση λογικά είναι αρκετά ακριβής και το σφάλμα θα προστίθεται εκ των υστέρων.

    Όσοι έχετε υπολογιστή ταξιδιου στη μηχανή κάντε το παρακάτω τεστ. Σε δρόμο (χωρίς κίνηση κατά προτίμηση) πηγαίνοντας με σταθερή ταχύτητα, μηδενίστε τον υπολογιστή. Ρολάρετε για κανα χιλιόμετρο με σταθερή ταχύτητα και δείτε τι μέση ταχύτητα θα υπολογίσει.
    Το είχα κάνει κάποτε στο αυτοκίνητο και όντως η μέση που υπολογίστηκε ήταν λίγο μικρότερη από την ένδειξη του κοντέρ.

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Στα πολύ φθηνά ή σε τρακαρισμένα εννοείς γιατί τα όργανα που έχω πετύχει >1950 δούλευαν πολύ καλά και συνεχίζουν με σταθερότητα.

    Σταθερή είναι η μέτρηση στα ηλεκτρονικά, εμείς εμπλέκουμε ταχύτητες στο σασμαν.
    Μπορείς να φανταστείς ότι γίνεται πράξη για να παρουσιάζεται σφάλμα; δεν θα ήταν αποδεικτικό στοιχείο ενάντια στην καλή λειτουργία;
    Ποιο εύκολα αλλοιώνεις το σήμα ή τα δεδομένα όπως το βήμα, την διάμετρο του τροχού και είναι αστοχία ρυθμίσεων αν σοβαρέψουν τα πράγματα.

  10. #25
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiriakos230978 Προβολή μηνύματος
    οχι και μυστικο...ηταν καποτε οχι πλεον..
    Εφόσον δεν ειναι μυστικό πλέον αλλά γνωστό σε όλους,
    επομένως εχει de facto ακυρωθεί ο σκοπός του,
    τότε ποιος ο λόγος να συνεχίζει να εφαρμόζεται???

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Το πόσο καλά λειτουργεί και ρεαλιστικά πάμε με λιγότερα

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ούτε φτηνά ουτε τρακαρισμένα. Δεν ξέρω τι μηχανές του 50 ήταν αυτές και ουτε αποκλειεται καποιες με ποιοτικά οργανα να είχαν σωστές ενδείξεις.
    Δεν μπορουμε να περιμένουμε ικανοποιητική ακρίβεια από ένα παπι ή ένα σκουτερ που κάνει μέτρηση με ντίζα από τον τροχό. Στις τελικές παίζει να χάνουν και 20χλμ, δεν το λες ακρίβεια αυτό.
    Εχω δει στο καζερ 120 κοντεράτα, αποκλείεται να ήταν τόσα. Και τα 110 που επιανε πάντα αναθεμα αν ήταν 90-95 στην καλύτερη.
    Στο μπαντιτ μέτρησα 110 με ένδειξη 120, μεγάλη απόκλιση θεωρώ. Θα το ξαναμετρήσω την άνοιξη σε περισσότερες ταχύτητες.

    Για το σφάλμα γι'αυτό πρότεινα το τεστ με το τριπ κομπουτερ. Κάθε όχημα τιγκαρισμένο στα ηλεκτρονικά έχει ακριβή μέτρηση της ταχύτητας. Ειδικά στο ABS, TCS, ESP και λοιπους διάολους χρειάζεται να έχουν ακριβή εικόνα της ταχύτητας μιας και ενδεχομένως η συμπεριφορά του συστήματος να επηρεάζεται από αυτή και επιπλέον να μετράνε την παραμικρή απόκλιση για τους υπολογισμούς τους. Δεν έχει σημασία το σαζμάν, τι σχέση έχεις κλπ, η μέτρηση γίνεται με βάση τη διάσταση του ελαστικού που (πρέπει) να φοράει το όχημα. Αν αυτή αλλάξει προφανώς και η τιμη της μετρησης θα είναι άλλη, η μέτρηση όμως αυτή καθεαυτή θα είναι ακριβέστατη.

    Προσωπικά θεωρώ μέχρι τα 5χαω αρκετά καλή ακρίβεια, απο εκει και πάνω ξεφεύγει νομίζω.

    Ενα εντιτ με κάτι που σκέφτηκα μόλις τώρα. Όσοι έχετε obdΙΙ και έχετε το ασύρματο τσουτσουνάκι για τη διασύνδεση με το κινητό, κάντε μια φορά μια σύγκριση της ταχύτητας που δίνει η obd με την ένδειξη του κοντέρ. Πιθανότατα δεν θα είναι η ίδια.
    Τελευταία τροποποίηση από motojojo; 24/01/2021 στις 22:36.

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Oπως προειπωθηκε, ειναι "κοινο μυστικο" αποδεκτο απ'ολους εδω και δεκαετιες.
    Ολα τα κοντερ "κλεβουν" προς τα επανω, αλλα λιγο, αλλα πολυ.

    Επομενως για τους ψυχαναγκαστικους των ζυγων αριθμων, ειναι μεγαλο προβλημα.
    Ειναι μεγαλη η καταπιεση να θες να πας με 100 και να αναγκαζεσαι να βλεπεις τη γαμωβελονα στα 110.
    Ειδικα οταν η βελονα του κοντερ στα 120 ας πουμε (ζυγος) βρισκεται ακριβως στις 90 μοιρες και τρελαινεσαι γιατι αναγκαζεσαι να πας με 130.

    Τα προβληματα ειναι πολυ σοβαρα!
    Υπάρχει ακόμα αυτό?

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    θα δοκιμασω σημερα το gps speedometer στο σκουτερ 2020 μοντελο της yamaha θελω να δω απο πια ταχυτητα αρχιζει να χανει την ακριβεια

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει ακόμα αυτό?


    Υπάρχει αλλά κοστίζει πολλαπλάσια και βάζουν στα μοντέλα που θέλουν να δώσουν έμφαση στην ποιότητα.
    Δημιουργείται και επενδυτικό περιθώριο στην αγορά, αν σε ενδιαφέρει στείλε pm.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικη ταχυτητα???
    από arhagellos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 18:39
  2. Τελικη ΤαΧυτητα Και Καταναλωση
    από giannisman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 16:16
  3. Αν σας πιάσουν για "υπερβολική" ταχύτητα
    από sniper στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 15:09
  4. Γραμμική ταχύτητα εμβόλου;;;
    από jtoros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2004, 19:09
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2004, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF