Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Ταχύτητα σκούτερ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91

    Ταχύτητα σκούτερ

    Έχω μια απορία γιατί στα σκούτερ τα χιλιόμετρα στο κοντέρ είναι λιγότερο του πραγματικού υπάρχει κάποιος λόγος; Είναι λάθος αυτή η άποψη; Υπάρχουν πανάκριβα σκούτερ που δεν δικαιολογεί αυτή την διαφορά στην ταχύτητα γιατί συμβαίνει;

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Καλημέρα μάλλον κάποιο λάθος κανείς, ανάποδα τα λες τα πραγματικά είναι λιγότερα από τα αναγραφόμενα στο κοντέρ.
    Αυτό ισχύει για όλα τα οχήματα. Από 5 ως 10% "χάνουν" για ευνόητους λόγους....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Ειδικα στα σκουτερ ειναι το αναποδο που γραφεις φιλτατε.το κοντερ δειχνει περισσοτερα απ τα πραγματικα.Το κοντερ γραφει 100 και πηγαινεις με 88.Αυτο γινεται σκοπιμως απο τις εταιρειες ,επειδη το σκουτερ απευθυνεται κυριως σε θερμοαιμους νεαρους για να ''νομιζουν'' οτι τρεχουν ενω στην πραγματικοτητα πανε πιο αργα.Για λογους ασφαλειας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Αυτό που λέτε και εσείς ήθελα να πω είναι λιγότερο από αυτό που δείχνει στο κοντέρ λάθος στη διατύπωση.. παρόλαυτα δεν δικαιολογεί την διαφορά αυτή ούτε γιατί έχει θερμόαιμους νεαρούς οι εταιρίες λογικά..έχουν χρέος να φτιάχνουν σωστές μηχανές γι'αυτό δεν πληρώνει κάποιος άλλωστε;; επίσης δεν υπάρχει επίσημα δημοσιευμένη αυτή η περίεργη διάφορα στην ταχύτητα που κανονικά θα όφειλαν..είναι λίγο παράξενο γενικά..να λες ψέματα δημόσια ως βιομηχανία οχημάτων για την ταχύτητα του οχήματος που πουλάς..

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Θεωρώ ότι δεν είναι καλό φυσικό όπως το λες για ευνόητους λόγους τουλάχιστον θα όφειλαν να ενημερώσουν γισυτη την διαφορά

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Δεκτό ο λόγος ασφαλείας..αλλά έχουν υποχρέωση να σε ενημερώσουν πληρώνεις για να πάρεις αυτό που σου λένε οι βιομηχανίες ότι διαθέτει το μηχανάκι

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Συμφωνω ως προς την δεοντολογια του πραγματος,αλλα ατυπως επικροτω για την τελικη του προθεση και αποτελεσματικοτητα.Ο (καλος αυτη την φορα) σκοπος αγιαζει τα μεσα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiriakos230978 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που λέτε και εσείς ήθελα να πω είναι λιγότερο από αυτό που δείχνει στο κοντέρ λάθος στη διατύπωση.. παρόλαυτα δεν δικαιολογεί την διαφορά αυτή ούτε γιατί έχει θερμόαιμους νεαρούς οι εταιρίες λογικά..έχουν χρέος να φτιάχνουν σωστές μηχανές γι'αυτό δεν πληρώνει κάποιος άλλωστε;; επίσης δεν υπάρχει επίσημα δημοσιευμένη αυτή η περίεργη διάφορα στην ταχύτητα που κανονικά θα όφειλαν..είναι λίγο παράξενο γενικά..να λες ψέματα δημόσια ως βιομηχανία οχημάτων για την ταχύτητα του οχήματος που πουλάς..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiriakos230978 Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι δεν είναι καλό φυσικό όπως το λες για ευνόητους λόγους τουλάχιστον θα όφειλαν να ενημερώσουν γισυτη την διαφορά
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiriakos230978 Προβολή μηνύματος
    Δεκτό ο λόγος ασφαλείας..αλλά έχουν υποχρέωση να σε ενημερώσουν πληρώνεις για να πάρεις αυτό που σου λένε οι βιομηχανίες ότι διαθέτει το μηχανάκι
    Είναι και υποχρεωτικό από την Ε.Ε. αυτό. Και ισχύει για ΟΛΑ τα οχήματα. Ούτε κλεψιά είναι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Γενικα δεν καταλαβαίνω το κόλλημα που έχουν κάποιοι με την ακρίβεια του ταχυμέτρου στα οχήματά τους.
    Εγώ δεν το κοιτάω ποτε, ούτως ή άλλως...
    Δείχνει δε δείχνει σωστά, έτσι και αλλιώς εγώ θα πάω με όσα νοιώθω άνετα.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107
    Είναι λίγο εκνευριστικό αν θες να ακολουθείς τα όρια του κάθε δρόμου..

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    δεν ειναι κολλημα αλλα βλακεια να γραφει το κοντερ σου 70 και στην πραγματικοτητα να ειναι 60 οπως και οι λογοι που το κανουν επιπλεον οταν δινεις 14 χιλιαρικα για ενα σκουτερ θελεις λογικα να λειτουργει αψογα δεν ειναι λιγα λεφτα ουτε εγω δινω μεγαλη σημασια στο κοντερ και οδηγω οπως νειωθω ανετα αλλα θα προτιμουσα να το ελεγαν επισημα οτι συμβαινει αυτο

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    ετσι κιαλλιως ειναι γνωστο πλεον σχεδον απο ολλους αυτη η διαφορα .,,,,,

  13. #13
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Πάντα θεωρούσα ότι βασική μέριμνα των κατασκευαστών ήταν, αν το όριο ταχύτητας είναι Χ και εσύ πηγαίνεις με Χ στο κοντέρ, να μην υπάρχει ούτε μία πιθανότητα στις χίλιες να φας κλήση, ασχέτως θερμοκρασιών ή προφίλ ελαστικού.

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Δειτε το οριο κ να τρεχετε με +10 κ ειστε οκ.
    Απλα πραγματα.
    Αν κ στα 70 δεν χανουν τα καινουρια μοτο 10 χλμ...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Γενικα δεν καταλαβαίνω το κόλλημα που έχουν κάποιοι με την ακρίβεια του ταχυμέτρου στα οχήματά τους.
    Εγώ δεν το κοιτάω ποτε, ούτως ή άλλως...
    Δείχνει δε δείχνει σωστά, έτσι και αλλιώς εγώ θα πάω με όσα νοιώθω άνετα.
    Η μόνη αξία που έχει ειναι για τις κάμερες σε ταξίδι εθνική, εντάξει οχι Ελλαδα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικη ταχυτητα???
    από arhagellos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 18:39
  2. Τελικη ΤαΧυτητα Και Καταναλωση
    από giannisman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 16:16
  3. Αν σας πιάσουν για "υπερβολική" ταχύτητα
    από sniper στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 15:09
  4. Γραμμική ταχύτητα εμβόλου;;;
    από jtoros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2004, 19:09
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2004, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF