Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμενου

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102

    Αγορά μεταχειρισμενου

    Καλησπέρα παιδιά είχα ένα cbr 1000rr του 06 το έδωσα και ψάχνονται να πάρω άλλο ss ψάχνω πιο νευρικό μηχανάκι και είμαι ανάμεσα σε: κ6 έως κ8 ή ρ1 08-09 ή ninja 09 ξέρει κάποιος να μου συστήσει κάποιος κάτι από αυτά και γιατί...και αν ξέρουμε κάποιο χαρακτηριστικό πρόβλημα που βγάζουν.το κ5 κ6 παράδειγμα έκοβαν σκελετό( φαντάζομαι μετά από 15 χρόνια δεν θα υπάρχει τέτοια περίπτωση
    Όσα ήταν να κόψουν θα είχαν κόψει στις αρχές φαντάζομαι)έχω ακούσει και για κ8 ότι έχουν θέμα με τα ηλεκτρικά διαβάζω και σε διάφορα φόρουμ αλλά δεν έχω δει κάτι συγκεκριμένο μεμονωμένα περιστατικά μόνο ξέρει κανείς κάτι???
    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Το μόνο που ξέρω για τα r1 κι αυτό λόγω μικρής συγγένειας με τα μοτέρ των fazer, είναι ότι έχουν θέμα με το βολάν της γεννήτριας, ελαττωματικό εκ κατασκευής, βγήκε νέος κωδικός από το 2012-13 αν δεν απατώμαι (500€περίπου κοστίζει), όπως επίσης κ με τους πολλαπλασιαστες(120€+-/τμχ)

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Τα r1 είχαν θέμα με το βολάν μέχρι του 2008,μετά άλλαξε το μοντέλο big bang και δεν είχε θέμα με το βολάν..

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    ναι η αληθεια ειναι οτι το εχω ακούσει για το ρ1 αλλα 15 χρονια τωρα κυκλοφοραει λογικα δε θα πρεπει να το εχει ρυθμισει ο προηγουμενος ετσι φανταζομαι...απο θεμα νευρου σαν μηχανακι εχετε οδηγησει καποιο απο αυτα?

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Suzuki & Kawasaki για πιο νευρο...αλλα ολα τα 1000 εχουν γκαζι.
    Το ΖΧ του 08 (μετα απο το Κ6 ) απο τα πολυ ωραια 1000αρια.
    Εντελως μ@λακια τα οργανα βεβαια (υποκειμενικο).
    Αναλογως ποσο χρημα θες να δωσεις...
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ρε μαν τι εννοείς νεύρο?
    Σου έπεφτε λίγο 1000rr?
    Και τα τρια έχουν γκάζι και δύναμη με το παραπάνω. Ίσως στον τομέα του αρκουδόγκαζου και "πάρτα όλα στο κεφάλι" να ξεχωρίζει το gsxr με τα εξαιρετικά μοτέρ τους.

    Αλλά όπου και να καταλήξεις, εφόσον θέλεις νεύρο, η πιο ανέξοδη λύση, με άμεσα και αισθητά αποτελέσματα είναι να το γραναζώσεις. Συνήθως ενα 16άρι γρανάζι μπροστά κάνει διαφορά στο άρπαγμα χωρίς να χάσεις ιδιαίτερα στους υπόλοιπους τομείς (πχ τελική ή ταξίδι). Για ακόμη παραπάνω, με τις σχετικές παραχωρήσεις σε τομείς, γραναζώνεις και πίσω και μετά το μηχανάκι γράφει μέχρι και την 4η (και σκάει στα 240-250!)

    Αν έχεις φράγκα για "πέταμα" , πολύ καλά αποτέλεσματα παίρνεις με φλασάρισμα ecu (παλαιότερα έβαζαν power commander) και τα υπόλοιπα του τρίπτυχου ΦΠΕ.

  7. #7
    Ο άνθρωπος ψάχνει μηχανή . Το χοντα λέει πως το εδωσε

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Ρε μαν τι εννοείς νεύρο?
    Σου έπεφτε λίγο 1000rr?
    Και τα τρια έχουν γκάζι και δύναμη με το παραπάνω. Ίσως στον τομέα του αρκουδόγκαζου και "πάρτα όλα στο κεφάλι" να ξεχωρίζει το gsxr με τα εξαιρετικά μοτέρ τους.

    Αλλά όπου και να καταλήξεις, εφόσον θέλεις νεύρο, η πιο ανέξοδη λύση, με άμεσα και αισθητά αποτελέσματα είναι να το γραναζώσεις. Συνήθως ενα 16άρι γρανάζι μπροστά κάνει διαφορά στο άρπαγμα χωρίς να χάσεις ιδιαίτερα στους υπόλοιπους τομείς (πχ τελική ή ταξίδι). Για ακόμη παραπάνω, με τις σχετικές παραχωρήσεις σε τομείς, γραναζώνεις και πίσω και μετά το μηχανάκι γράφει μέχρι και την 4η (και σκάει στα 240-250!)

    Αν έχεις φράγκα για "πέταμα" , πολύ καλά αποτέλεσματα παίρνεις με φλασάρισμα ecu (παλαιότερα έβαζαν power commander) και τα υπόλοιπα του τρίπτυχου ΦΠΕ.
    φιλε μου θα σου εξηγησω τι εννοω ...
    είχα honda 2 ως τωρα καλό χρυσο μηχανάκι όσο αφορα την οδηγικη του συμπεριφορά πιστέυω μηχανάκι δασκαλος για καποιον που μπαινει στα ss από ότι εχω ακούσει απο τους αλλους δε σπανε δε χαλάνεχ(δεν ίσχυε με το δικο μου αυτο που λεω εμένα μου έφαγε τα συκωτια...)απλά ψάχνω κάτι με περισσοτερο άρπαγμα και φοβουμενος με ότι προβλήματα πέρασα με το προηγουμενο ρωτάω για να είμαι λιγο σιγουρος πριν καταλήξω σε οποιο μηχανάκι τέλος παντων...το οτι έχουν ατελειωτο γκάζι συμφονω και δεν τα αξιοποιούμε στο έπακρο με την καμία όχι εμείς αλλα ούτε τιμονάδες καλοί τα μηχανάκια είναι ατελειωτα...απλα ειναι η φιλοδοξια μας το γκαζι στην ευθεία!!!!
    **αυτο το φλασάρισμα της ecu είναι σαν το comander μπορείς να το εξηγήσεις...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Suzuki & Kawasaki για πιο νευρο...αλλα ολα τα 1000 εχουν γκαζι.
    Το ΖΧ του 08 (μετα απο το Κ6 ) απο τα πολυ ωραια 1000αρια.
    Εντελως μ@λακια τα οργανα βεβαια (υποκειμενικο).
    Αναλογως ποσο χρημα θες να δωσεις...

    Φίλε μου καλησπέρα εγω διαθέτω 5,500-6,000 αν βαστιχτω λιγο ακόμα θα εχω και παραπάνω (δύσκολο βέβαια γιατί είμαι ανυπομονος)έχεις ακούσει για κ8 να έχουν θεμα σοβαρό με τα ηλεκτρικά τους με όσους μιλάω οι μισοί λενε βγάζουν και οι άλλοι μισοί λένε πρόβλημα κανένα...και τα zx απο την αλλη παλι τα ίδια οι μισοί λένε προβληματικά όσο δεν παει και αλλοι λενε ότι είναι μια χαρά με εχουν παλαβώσει...έχεις καποια άποψη???

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos Προβολή μηνύματος
    φιλε μου θα σου εξηγησω τι εννοω ...
    είχα honda 2 ως τωρα καλό χρυσο μηχανάκι όσο αφορα την οδηγικη του συμπεριφορά πιστέυω μηχανάκι δασκαλος για καποιον που μπαινει στα ss από ότι εχω ακούσει απο τους αλλους δε σπανε δε χαλάνεχ(δεν ίσχυε με το δικο μου αυτο που λεω εμένα μου έφαγε τα συκωτια...)απλά ψάχνω κάτι με περισσοτερο άρπαγμα και φοβουμενος με ότι προβλήματα πέρασα με το προηγουμενο ρωτάω για να είμαι λιγο σιγουρος πριν καταλήξω σε οποιο μηχανάκι τέλος παντων...το οτι έχουν ατελειωτο γκάζι συμφονω και δεν τα αξιοποιούμε στο έπακρο με την καμία όχι εμείς αλλα ούτε τιμονάδες καλοί τα μηχανάκια είναι ατελειωτα...απλα ειναι η φιλοδοξια μας το γκαζι στην ευθεία!!!!
    **αυτο το φλασάρισμα της ecu είναι σαν το comander μπορείς να το εξηγήσεις...
    Tι σου έβγαλε δηλ το cbr?

  11. #11
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου καλησπέρα εγω διαθέτω 5,500-6,000 αν βαστιχτω λιγο ακόμα θα εχω και παραπάνω (δύσκολο βέβαια γιατί είμαι ανυπομονος)έχεις ακούσει για κ8 να έχουν θεμα σοβαρό με τα ηλεκτρικά τους με όσους μιλάω οι μισοί λενε βγάζουν και οι άλλοι μισοί λένε πρόβλημα κανένα...και τα zx απο την αλλη παλι τα ίδια οι μισοί λένε προβληματικά όσο δεν παει και αλλοι λενε ότι είναι μια χαρά με εχουν παλαβώσει...έχεις καποια άποψη???
    Κλασικες κουβεντες καφενειου. Κ τα Suzuki ειναι οκ κ τα Kawasaki.
    Σιγουρα υπαρχοουν κ περιπτωσεις με προβληματα αλλα εχουν πουλησει παααρα πολυ.
    Ειδικα Κ7-8. Τωρα πρεπει να βρεις καποιο καθαρο απο γνωστο η να το τσεκαρεις σε μηχανικο/συνεργριο εμπιστοσυνης σου.
    Οσο πιο παλιο το μοτο τα αναλογα ρισκα...αλλα πιο οικονομικο.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Tι σου έβγαλε δηλ το cbr?
    αδερφέ είχε θεμα με τα ηλεκτρικα αλλαξα τα παντα μεχρι να το βρω...είχε θεμα στο δουλεμα του όταν ανοιγες αυτο ήταν σφαλμα στον εγγεφαλο βεβαια μεχρι μεχρι να το βρει ο μαστορας πληρωσα και εκει κατι γαμισιατικα συν οτι μου βγαλε θεμα με το σασμαν (σιδεροφαγος ο προηγουμενος)....

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Κλασικες κουβεντες καφενειου. Κ τα Suzuki ειναι οκ κ τα Kawasaki.
    Σιγουρα υπαρχοουν κ περιπτωσεις με προβληματα αλλα εχουν πουλησει παααρα πολυ.
    Ειδικα Κ7-8. Τωρα πρεπει να βρεις καποιο καθαρο απο γνωστο η να το τσεκαρεις σε μηχανικο/συνεργριο εμπιστοσυνης σου.
    Οσο πιο παλιο το μοτο τα αναλογα ρισκα...αλλα πιο οικονομικο.
    σίγουρα το παλιο ειναι ρισκο..Τωρα να σου πω την αλήθεια δεν πιστευω οτι υπαρχει καθαρο ολοι λιγο πολυ τα μπριζονουν για να πηγαινουν λιγο παραπανω συν οτι τα καινε για αυτο εν τελη πηγανε και αυτοι σε τετοια μηχανη αν θελαν ηρεμες βολτες θα ειχανε παει σε κατι αλλο πιστευω εμενα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να νε νταξι το μοτερ να μην ειναι στραβο και να μην εχει καποιο στανταρ ελλατομα οπως αυτα που προανεφερα πιο πανω συν οτι συμφωνω με το φιλο που λεει οτι οι φιμες ειναι οτι να νε και ο καθενας λεει το μακρι του απλως αν είχε καποιος κατι απο αυτα θα με βοηθαγε παραπανω η αποψη του..Σιγουρα θα το κοιταξω με μαστορα και θα πραξω αναλογος!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    το κ5-6-7-8 ήταν πολύ πολύ ροπάτο. βγάζει γουστα και ειναι αλεξίσφαιρο. το r1 09 πολύ διαφορετικο οδηγικά. πιο καλα στημένο, χαμηλά φαίνετε ψόφιο ενω δεν ειναι, πιο γρηγορο μηχανάκι στα χέρια ενος άπειρου και πιο έυκολο λογω χαμηλοτερης ροπης. βασικα εχει μπόλικη απλα την κατεβάζει πιο ομορφα. zx πολύ ολοκληρωμένο και σωστο σε όλα του. σε τέτοιες χρονολογίες καλύτερα να πας με το καλύτερο μηχανάκι που θα βρείς στα μετόχειρα ανεξάρτητα απο τη μαρκα. άλλωστε όλα ειναι πολύ αξιόπιστα. προφανώς αυτο δεν αλλάζει το γεγονός οτι ειναι 12+ χρονών όλα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το κ5-6-7-8 ήταν πολύ πολύ ροπάτο. βγάζει γουστα και ειναι αλεξίσφαιρο. το r1 09 πολύ διαφορετικο οδηγικά. πιο καλα στημένο, χαμηλά φαίνετε ψόφιο ενω δεν ειναι, πιο γρηγορο μηχανάκι στα χέρια ενος άπειρου και πιο έυκολο λογω χαμηλοτερης ροπης. βασικα εχει μπόλικη απλα την κατεβάζει πιο ομορφα. zx πολύ ολοκληρωμένο και σωστο σε όλα του. σε τέτοιες χρονολογίες καλύτερα να πας με το καλύτερο μηχανάκι που θα βρείς στα μετόχειρα ανεξάρτητα απο τη μαρκα. άλλωστε όλα ειναι πολύ αξιόπιστα. προφανώς αυτο δεν αλλάζει το γεγονός οτι ειναι 12+ χρονών όλα.
    μαζι σου σε όλα αυτα που λες παλια μηχανακια ειναι δικοπο μαχαιρι...ετσι και αλλιως σε οτι παρω κανα χρονο περιπου θα το κρατησω ισα να μαζευτω και να παω σε κατι ακομα πιο καινουργιο!!!μεχρι τωρα ετσι το κανω και σιγα σιγα ανεβαινω χρονολογια!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ D-tracker
    από c_mos1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 04:15
  2. Αγορα ΜεταΧειρισμενου
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 14:27
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 23:25
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 17:12
  5. Αγορα μεταχειρισμενου
    από GhostDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2004, 15:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF