Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: kawasaki ninja 2020 krt edition

  1. #31
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    λοιπόν πλέον με χίλια και κάτι ψιλά χιλιόμετρα , έγινε το σερβις των χιλίων χιλιομέτρων σε εξουσιοδοτημένο , πήραμε και την σφραγίδα μας και συνεχίζουμε , ευλαβικά έχω ακολουθήσει τις υποδείξεις του κατασκευαστή για το στρώσιμο του κινητήρα , εντάξει χρειάζεται λίγη υπομονή για να γίνει σωστά , αλλά βοηθάει αρκετά το γεγονός ότι είναι δικύλινδρο με πολύ γεμάτες χαμηλομεσαίες και καλή ροπή από χαμηλά οπότε στην καθημερινή μετακίνηση είναι εύκολο να παραμείνεις στο όριο στροφών που προβλέπεται , εντυπώσεις , πολύ καλά φρένα , για το abs θα το δούμε , αχρείαστο να είναι , συμπεριφορά στον δρόμο άψογη , σταθερό σε πορεία και σε στροφές , συντονισμούς προς το παρόν και στο εύρος των στροφών που το πάω δεν έχει , ανεμοκάλυψη καλή αν και δεν έχω οδηγήσει ακόμα με πολύ δυνατό άνεμο , ΄στην οδήγηση δεν με κουράζει , θα αναφέρω στο μέλλον όταν θα κάνω μεγαλύτερες αποστάσεις , sport χαρακτηριστικά και πολύ ευκολοδήγητο , πολύ άνετο μέσα στην κίνηση , θεωρώ από τα καλύτερα sport all around στην κατηγορία και σίγουρα κατάλληλο για καθημερινή χρήση , πολύ άνετο επίσης και στις μανούβρες σε στάση , το προτείνω ανεπιφύλακτα σε νέους αναβάτες για την είσοδο τους στην sport μεσαία κατηγορία , αλλά και για πιο έμπειρους αναβάτες που θέλουν κάτι πιο εύκολο και καθημερινό με ροπή από χαμηλά και επιλέγουν να μείνουν στις sport μοτοσυκλέτες , κατανάλωση δεν έχω μετρήσει ακόμα , φαντάζομαι θα έχω καλύτερη εικόνα όταν ανοίξει περισσότερο ο κινητήρας , σίγουρα ένα ταξιδάκι είναι απαραίτητο , θα γίνει μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες και ελπίζω για το μέλλον να το δούμε πως πάει και σε πίστα , για τα υπόλοιπα θα ενημερώσω στην πορεία , καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους μας , παρακάτω φωτογραφίες από την "κάμπια" μετά το σέρβις σε εξουσιοδοτημένο , το πλύσιμο , το γυάλισμα και την λίπανση σε εξειδικευμένο πλυντήριο μοτο
    Ρε συ, ποιο σωστο στρωσιμο και καβασακι αλογα, στα πρωτα 100κμ οτι ηταν να στρωσει εστρωσε. Μιλαμε εγω που απλα διαβαζω κι εχω λυσσαξει. Αν ημουνα η μηχανη σου θα σε ειχα πεταξει απο τη σελα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #32
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    ο συμπλέκτης είναι πολύ μαλακός και όπως τον αναφέρει η εταιρεία : Υγρός πολύδισκος, manual

    για το στρώσιμο μου είπαν από το εξουσιοδοτημένο ότι θα πρέπει να γίνει ως εξής όπως προτείνει ο κατασκευαστής : μέχρι τα 800 χλμ με 4 χιλιάδες στροφές , μέχρι τα 1.600 χλμ με 6 χιλιάδες στροφές και μετά ανεβάσεις προοδευτικά τις στροφές , φαντάζομαι θα αναφέρεται και στο manual

    δεν νομίζω να ασχοληθώ παραπάνω από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις εκτός και αν γίνει απαραίτητο για κάποιο λόγο
    Συνταξιοδοτικο πλανο εχει το μανιουαλ?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #33
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    ναι είναι ο διάδοχος του erf , με αλλαγή σε κλιπόν (ψηλά) αντί για τιμόνι , νέο ψαλίδι , νέο πλαίσιο , καινούρια πίσω ανάρτηση , όργανα , έχει στάνταρ το abs και led φωτισμό και μενού με ηλεκτρονική πληροφόρηση και νέα οπωσδήποτε παρέμβαση στον κινητήρα για να αποδίδει καλύτερα σε χαμηλομεσαίες και να είναι συμβατό με προδιαγραφές euro 5, επίσης κατά 35 κιλά ελαφρύτερο
    Πολύ ωραία μοτοσυκλέτα, να την χαρείς!
    Εγω θα ηθελα να ειχαν βαλει 4πιστονες δαγκάνες, δεν θα ανεβαινε και τόσο το κόστος. Ειδικά σε εκδοση που την ονομάζει KRT οι 2πιστονες φανταζουν φτωχές κι ας ειναι αναβαθμιση σε σχεση με αυτες που ειχε το παλιό μοντέλο.
    Αυτό με τα 35 κιλά ελαφρύτερο που εγραψες μου φαίνεται τελείως λάθος πάντως, απο που προκυπτει?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #34
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία μοτοσυκλέτα, να την χαρείς!
    Εγω θα ηθελα να ειχαν βαλει 4πιστονες δαγκάνες, δεν θα ανεβαινε και τόσο το κόστος. Ειδικά σε εκδοση που την ονομάζει KRT οι 2πιστονες φανταζουν φτωχές κι ας ειναι αναβαθμιση σε σχεση με αυτες που ειχε το παλιό μοντέλο.
    Αυτό με τα 35 κιλά ελαφρύτερο που εγραψες μου φαίνεται τελείως λάθος πάντως, απο που προκυπτει?

    συμφωνώ απόλυτα για τις τετραπίστονες όπως και καλό θα ήταν ένα ανεστραμμένο , σχετικά με το βάρος το er6-f αν θυμάμαι καλά ήταν 230 - 220 κιλά ενώ αυτό στα 195
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  5. #35
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    μιλάω για το er6-f του 2009 , αλλά μάλλον έχεις δίκιο , έκανα λάθος , μπήκα από περιέργεια να το δω στο site και του 2011 το δίνει στα 208 κιλά με abs
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  6. #36
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    όλα καλά, όλα ωραία με το μηχανάκι, αλλά αυτά τα dunlop ρε kawa τι τα θες. Ας έβαζες δυο κατοστάρικα παραπάνω στην τιμή και ας το έβγαζες με bridgestone batlax. Εντάξει δεν είναι και εντελώς τραγικό σαν ελαστικό αλλά δεν μου προσφέρει απόλυτη εμπιστοσύνη. Αργεί αρκετά να ζεσταθεί και δεν έχει και το καλύτερο πάτημα στον δρόμο ειδικά σε σημεία που είναι πιο γλιστερός ο δρόμος. Και από προηγούμενη εμπειρία με dunlop σε καινούριο μηχανάκι - πάλι kawa - δεν είχα τις καλύτερες εντυπώσεις. Βέβαια εκείνα ήταν ακόμα χειρότερα. Από την προηγούμενη σειρά er6-n-f, το ξεκίνησε με dunlop, μετά έβαζε από την αρχή bridgestone batlax που ήταν μια χαρά ελαστικά. Τι έπαθαν και έβαλαν ξανά dunlop, δεν ξέρω. Υπομονή κανά χρόνο και μετά αλλαγή.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    ποια dunlop φοραει?

  8. #38
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    ποια dunlop φοραει?
    Dunlop Sportmax Roadsport 2

    και σκέφτομαι την αλλαγή σε Bridgestone Battlax s22
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Μου προτειναν τα Dunlop D212 αλλα πραγματικα απο τοτε που αρχισα να διαβαζω για λαστιχα εχω ''χαθει''

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Καλορίζικο το εργαλείο πολυ όμορφο!!
    Το μουτρο ειναι πολυ σπέσιαλ!

    Λάστιχα τουρισταδικα φοραει, ενδείκνυνται για δρόμο, στην πολη στους καθρέφτες δρόμους θα γλιστράει λιγο, αλλα ειναι καλο λαστιχο
    Εκτος απο τα ss και καποια sport naked ευρωπαικα, ολα τα μηχανακια δρόμου ερχονται με τουρισταδικα λαστιχα

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki Ninja 250R 2008
    από idi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 358
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2010, 09:12
  2. Kawasaki Ninja 250;
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2007, 13:22
  3. Kawasaki Ninja Zx - Εσωτερική διάμετρο τιμονιού ?
    από kiriakost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 19:22
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2007, 03:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF