Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: Παρκάρισμα μοτό σε πυλωτή - Θεσσαλονίκη

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα η περίπτωση του παρκινγκ είναι καλύτερη από την πυλωτή αλλά 10 λεπτά περπάτημα είναι πολύ για μια μηχανή που θα χρησιμοποιείται καθημερινά. Εγώ μένω στα 500-600 μετρά από την μητέρα μου που έχει μονοκατοικία και παρκάρω τις μηχανές-μηχανάκια εκεί και πραγματικά τα 2 λεπτά περπάτημα είναι τερμα κουραστικό(όχι το περπάτημα,το πήγαινε έλα) οπότε αν έχω να πάρω τη μηχανή σε 2 ώρες ή από μεσημέρι σε βράδυ την παρατάω από κάτω. Το παπί που το χρησιμοποιώ συνέχεια το έχω μόνιμα στο δρόμο παρκαρισμένο.
    Γνώμη μου αν υπάρχει ποιο κοντινό παρκινγκ έστω και ακριβότερο πήγαινέ το εκεί.Εκτός αν μένεις σε ιδιόκτητο σπίτι οπότε κανε καμιά κατασκευή στην πυλωτή που να μην βγαίνει η μηχανή με την καμία. Φίλος με R1 σε πυλωτή έχει έβαλε στην πυλωτή δεξιά-αριστερά κάγκελα μήκους 1 μέτρου και ύψος 2 μέτρα τσιμεντομένα σε τοίχο. Ανάμεσα παρκάρει τη μηχανή και μπροστά έχει καγκελόπορτα οπότε είναι σαν κλουβί βάζει το αμάξι μπροστά στην πόρτα να μην ανοίγει οπότε η μηχανή δεν βγαίνει χωρίς να κοπούν τα κάγκελα ή να κουνηθεί το αμάξι. Μπελαλίδικια δουλειά αλλά αν το σπίτι είναι δικό σου το κάνεις 1 φορά και το έχεις για πάντα.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι πιο κοντά καθώς δεν είναι γενικά κεντρική περιοχή και δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Στην πυλωτή της δικής μου πολυκατοικίας δεν μπορεί να γίνει κάτι σαν αυτό που αναφέρεις πάντως. Πιο πολύ για φύλαξη το βράδυ θέλω το πάρκινγκ, αν είναι να μπω σπίτι για 1-2 ώρες και να ξαναφύγω θα τη βάλω από κάτω, έτσι και αλλιώς σίγουρα θα πάρω μια αλυσίδα ή κλειδαριά δισκοφρένου για όταν το παρκάρω έξω.

  2. #32
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Χτες πάντως σήκωσαν tdm 850 μέλους της ομάδας fb στην Καλαμαριά
    when life gets complicated... i ride.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Δεν το ειδα πιο γρήγορα.
    Εγώ την έχω σε πυλωτή στην τουμπα που είπε ο ptc. Αρκετά πιο ακριβή αλλά δεν αγχώνομαι. Ίσως το μη εμπορικό μοντέλο ίσως δίπλα μου που παρκάρει ένα street triple ένα vstrom και ένα σκούτερ με καθησυχάζει. Την δένω από εμπρός με μια κλειδαριά δισκόφρενου με συναγερμό και πίσω με αλυσίδα πιασμένη βέβαια στον τοίχο.
    + ότι δεν φαίνεται από τον δρόμο από περαστικούς.
    Εγώ πάντως στην θέση σου αν έκανα 10 λεπτά για να την πάρω κάθε μέρα δεν θα το σκευτομουν καθολου.
    Εδώ βαριέμαι να πάω 2 λεπτά να παρκάρω και να περπατάω μέχρι την πυλωτη το σκούτερ και πολλές φορές το αφήνω κάτω από το σπίτι μου...(η πυλωτη είναι στους γονείς μου στα 300 μέτρα από το σπίτι μου).
    Αν αγχωνόμουν τόσο πολύ θα έκανα την ασφάλεια. Σε καμία περίπτωση το 20λεπτο περπάτημα. Για μένα τουλάχιστον.

    Υ.γ. Το trident να πάρεις. Τουλάχιστον από τις φωτό φαίνεται παρά πολύ όμορφο. Ελπίζω να το φέρει γρήγορα η διπλανή μας triumph να πας να το δεις και από κοντά. Αν έκανα βολτες με μηχανή θα το ήθελα και εγώ...
    ή το καινούργιο tuono 660...

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    δεν βγαίνει χωρίς να κοπούν τα κάγκελα ή να κουνηθεί το αμάξι.
    Σε γνωστό με το ίδιο στήσιμο, ξεπαρκάραν το πίσω αυτοκίνητο, πήραν αυτο που θέλουν, και ξαναπαρκάραν πίσω το αλλο.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Τα ''ειναι παλιο μηχανακι δε θα το κλεψουν'' και ''εινα ιαντιεμπορικο''...εχουν τελειωσει.με τετοια πεινα που χει πεσει κλεβουν τα παντα.KLE500...bros400.Και θεσσαλονικη κλεβουν πολλα,μην ακους τα παραδειγματα που δεν κλαπηκαν αλλα τα παραδειγματα που κλαπηκαν.Πριν μερικες μερες κλεψανε απο θεσσαλονικη bros400 δυο κλεφτρονια για να κανουν ληστειες,κοβανε βολτες και τους εντοπισε ενας που ειχε διαβασει την αγγελια κλοπης.Επισης Θεσαλλονικη πριν μερικα χρονια ειχε γινει χαμος ειχε οργανωθει συμμορια και κλεβανε μηχανακια και στελνανε Βουλγαρια Αλβανια κι απο κει ανταλλακτικα για το εξωτερικο.Καθε βδομαδα ακουγες περιστατικα.


    Ειχα 11 χρονια το κ8 μου σε κλειστο γκαραζ και κοιμομουνα ησυχος.Μολις πηγα σε σπιτι χωρις κλειστο γκαραζ το κλεψανε μεσα σ ενα χρονο απο την πυλωτη.Ποτε σε πυλωτη.

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ο καθένας θα λέει τα δικά του , εγώ έχω πυλωτή 20 χρόνια όλα τα μηχανάκια εκεί τα έβαζα πάντα με λουκέτο ποτέ δεν έγινε τίποτα , κανε εσύ ότι νομίζεις για την ασφάλεια της μηχανής σου και μην το σκέφτεσαι αυτό γιατί δεν θα την χαρείς και θα έχεις πάντα άγχος . αν θέλουν να στην φάνε θα σου την φάνε όπου και να την βάλεις . από γνωστό στην αθήνα του έφαγαν μέσα από κλειστό πάρκινγκ αμάξι και μηχανή ταυτόχρονα

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Η πυλωτή που λέτε έχει κάγκελα ή όχι? Αν κλειδώνει με καγκελόπορτα δεν είναι πάλι ασφαλής?

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αν ενα μηχανακι ειναι εμπορικο τοτε προκυπτει αναγκη για ανταλλακτικα
    οταν προκυψει αναγκη γινεται παραγγελια
    οταν γινει παραγγελια θα το φανε οπου και οποιο βρουν ευκαιρο
    οποιος θελει να βγαλει γουστα με καινουριο και καλο να υπολογισει προκαταβολικα στα κοστη την ασφαλεια κλοπης
    αλλιως KLE.....

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Το μηχανάκι αν το αφήσεις εκεί θα στο κλέψουν
    ΤΕΛΟΣ

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η πυλωτή που λέτε έχει κάγκελα ή όχι? Αν κλειδώνει με καγκελόπορτα δεν είναι πάλι ασφαλής?
    Η δική μου είναι μικρή και τελειώς ανοιχτή, κάγκελα έχει μόνο από τη μια μεριά που έχει μεγαλύτερο ύψος από το πεζοδρόμιο (έχει ανηφορική κλίση) και είναι τα πάντα σε κοινή θέα. Αυτή ΙΣΩΣ είναι πιο ασφαλής από κάποια μεγάλη και κλειστή καθώς οι κλειστές προσφέρουν κάλυψη από το δρόμο όπως είπε και κάποιο άλλο μέλος σε προηγούμενη απάντηση. Αν ψάξεις στο youtube υπάρχουν ακόμα και ελληνικά βίντεο από κάμερες ασφαλείας στα οποία μπαίνουν κλέφτες σε πυλωτές και κλέβουν μηχανάκια.

    Προσωπικά πάντως, μετά από αυτή τη συζήτηση θα τη βάλω σε κλειστό πάρκινγκ να κοιμάμαι πιο ήσυχος τουλάχιστον. Πιο πολύ ξεκίνησα αυτή την κουβέντα για να δω τι παίζει με κλοπές από παιδιά που μένουν Θεσσαλονίκη. Επειδή μένω σε γειτονιά που και προ covid δεν είχε πολλή κίνηση, θεωρώ ότι κινδυνεύει αρκετά στην πυλωτή, ακόμα και με όλα τα μέτρα ασφαλείας.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος

    Προσωπικά πάντως, μετά από αυτή τη συζήτηση θα τη βάλω σε κλειστό πάρκινγκ να κοιμάμαι πιο ήσυχος τουλάχιστον. Πιο πολύ ξεκίνησα αυτή την κουβέντα για να δω τι παίζει με κλοπές από παιδιά που μένουν Θεσσαλονίκη. Επειδή μένω σε γειτονιά που και προ covid δεν είχε πολλή κίνηση, θεωρώ ότι κινδυνεύει αρκετά στην πυλωτή, ακόμα και με όλα τα μέτρα ασφαλείας.
    Στην θεση σου θα εκανα ασφαλεια κλοπης, για να ειμαι καλυμμενος και σε βολτα, διανυκτερευση αλλου, κλπ και θα αγοραζα κουκουλα, μια χοντρη αλυσιδα και δυο καλα λουκετα.
    Οικονομικα το ιδιο θα σου βγει με το πλεονεκτημα οτι η μηχανη θα ειναι κοντα σου και οχι δεκα λεπτα περπατημα.

    Αλλωστε και απο κλειστα γκαραζ κλεβονται αν το μοντελο εχει ζητηση.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    υπάρχουν 4 απλές λύσεις ...
    1) υπάρχει μήπως πολύ κοντά σου 24ωρο βενζινάδικο ?
    2) υπάρχει μήπως πολύ κοντά σου αστυνομικό τμήμα ?
    3) βρες parking κλειστό με ενοίκιο ....
    4) το καλύτερο ειναι να ΜΗΝ πάρεις μοτο αν εχεις ΑΓΧΟΣ ....
    σε ΟΛΗ την ελλάδα κλέβουν τα ΠΑΝΤΑ (γιατί οι νόμοι ειναι για τον ΠΟΥΤΣ@ οσον αφορά την τιμωρία τους αν τούς πιάσουν ...) από κότες μέχρι ποδηλατα μηχανάκια ,ρούχα απλωμένα απο μπουγάδα κλπ κλπ - και το οτι ΔΕΝ κλέβουν μοτο στη θεσ/κη ....εδώ γελάμε ....
    προχθές στη μενεμένη (θεσ/νικη) μού ειπε γνωστός ανοιξαν ενός θείου του ενα ερείπιο αμάξι nissan sunny 35 η 40 ετών μέσα σε ανοιχτό parking (και υπηρχαν κ αλλα 20αμάξια εκεί ) κ εκλεψαν την μπαταρία , (μάλλον για να φτιάξουν ναρκωτικά ....τού ειπαν στην αστυνομία )

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Πάντως και στην πυλωτή αν είναι κάθε φορά να βγάζεις κουκούλα, λουκέτα, αλυσίδα, να ανεβαίνεις ξανά πάνω στο σπίτι να αφήσεις την κουκούλα να ξανακατεβαίνεις για να φύγεις γαμησε τα σπάσιμο. Εκτός αν το κάνεις μόνο το βράδυ όταν γυρνάς στο σπίτι οριστικά αλλά τότε δεν θα έχεις την προστασία που θα νόμιζες ότι θα είχες όταν θα είναι φουλ κλειδωμένο, κουκουλωμένο. Το όλο νόημα είναι να βγαίνεις από το σπίτι σου ντυμένος με κράνος γάντια στο χέρι να βάζεις μπρος και να φεύγεις και αυτό γίνεται μόνο με ιδιόκτητο κλειστό πάρκινγκ στην οικοδομή ή μονοκατοικία που μένεις ή αν είσαι εντελώς στ' αρχδ σου και το παρκάρεις με ένα λουκέτο κάτω από το σπίτι. Όλα τα άλλα είναι μπελάς οπότε μεταξύ των δύο εγώ θα πήγαινα στο παρκινγκ για να κοιμάμαι πιο ήσυχος.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    1) υπάρχει μήπως πολύ κοντά σου 24ωρο βενζινάδικο ?
    2) υπάρχει μήπως πολύ κοντά σου αστυνομικό τμήμα ?
    Καλή εναλλακτική είναι νομίζω, εγώ πάντως θα το προτιμούσα από πυλωτή μάλλον, κάτω από τα τεράστια ψηλά μπαλκόνια που είναι μπροστά σε τράπεζες ή σουπερ μαρκετ που είναι πάντα καλά φωτισμένα και με κάμερες και έχεις και προστασία από καιρικά φαινόμενα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Σε γνωστό με το ίδιο στήσιμο, ξεπαρκάραν το πίσω αυτοκίνητο, πήραν αυτο που θέλουν, και ξαναπαρκάραν πίσω το αλλο.
    Σοβαρα? Με τσιμρντομενα καγκελα δεξια αριστερα και πισω τοιχο τα εχει αυτος ο φιλος μου. Δεν λεω οτι δεν γινεται να το κλεψουν. Αλλα με βαση το βαθμο δυσκολιας και χρονου που χρειαζονται νομιζω οτι θα κινηθουν σε αλλη κατευθυνση.

    Παντως στον φιλο αν ειναι να τον αγχωνει τοσο πολυ ας το βαλει στο γκαραζ για αρχη. Ετσι κι αλλιως θα το νοικιασει. Αν δει και δεν βολευει το ξανασκεφτεται και εδω ειμαστε να να το ξανασυζητησουμε.
    Εναλλακτικα νομιζω οτι υοηρχε μια κουκουλα με βαση που επαιζε στο φορουμ, ανν και νομιζω οτι δεν ηταν κ ιδιαιτερα ασφαλης

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. επισκευη μοτο σε πυλωτη ?
    από orcinious στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 00:46
  2. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 04:02
  3. μοτο σε βαπορι..
    από ronin1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 16:11
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2006, 17:22
  5. χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 07:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF