Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: Παρκάρισμα μοτό σε πυλωτή - Θεσσαλονίκη

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Η σωστή ερώτηση είναι "περίμενες γυναίκα να ετοιμαστεί γρήγορα;".

  2. #17
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    κι εγώ στην Αθήνα όταν έμενα πάντα σε παρκινγκ , όσες φορές έτυχε να την έχω εκτός ήμουνα με το άγχος , Θεσσαλονίκη μπορεί να μην είναι Αθήνα αλλά σίγουρα έχει θέμα , πλέον παντού φοβάμαι και επαρχία , οι καιροί είναι δύσκολοι, καλύτερα παρκινγκ να μην έχεις την αγωνία και να μην χρειάζεσαι να βγάζεις - βάζεις λουκέτα , κουκούλες κλπ
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Άφησες το μηχανάκι μόνο του με το κλειδί πάνω για 15 λεπτα;
    Οχι.Ξεκλειδωσα το τιμονι,περιμενα,πηρα τα κλειδια και ανεβηκα.Αν ειναι ξεκλειδωτα αυτα τα μηχανακια τα κλεβεις πανευκολα.Και κλειδωμενο να ναι παλι ευκολα το περνεις

  4. #19
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παλαιότερα ήταν χαλί η κατάσταση κι εδώ Θεσσαλονίκη. Παθών κι εγώ με DT200, κλειδωμένο σε πεζοδρόμιο, φίλος με gsxr σε πυλωτή και αρκετοί ακόμη γνωστοί και φίλοι. Όσο πιο δυτικά τόσο χειρότερα. Τα τελευταία χρόνια φαίνεται να έχουν ηρεμήσει λίγο χωρίς να ξέρω γιατί. Φυσικά καινούργια μηχανή πάντα και παντού αποτελεί πρόκληση.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Δυστυχώς έχουμε φτάσει σε σημείο να κλειδώνουμε τα μηχανάκια μας με κλειδαριές δισκοφρένου, αλυσίδες, να βάζουμε συναγερμό και κουκούλες και πάλι να υπάρχουν αμφιβολίες. Άστα να πάνε είναι η κατάσταση. Απ΄ όσο κατάλαβα ναι μεν όλα τα αντικλεπτικά μέτρα αποθαρρύνουν τους επίδοξους κλέφτες αλλά είναι και θέμα τύχης-συγκυριών. Για αυτό το λόγο μάλλον θα πάει σε πάρκινγκ όσο και να με ξεβολεύει και θα πάρω και μια καλή κλειδαριά δισκοφρένου με συναγερμό για όταν το αφήνω έξω σε καμιά βόλτα. Για να απαντήσω και στο φίλο Dr. Monty, εφ' όσον κάποιος μπει σε διαδικασία επιλογής "ή το ένα ή το άλλο" μεταξύ πάρκινγκ και ολικής ασφάλειας κλοπής, νομίζω καλύτερα πάρκινγκ για να μην τρέχεις με την ασφαλιστική στην απευκταία περίπτωση που συμβεί το μοιραίο, δεν ξέρω και τι όροι παίζουν όσον αφορά την ασφάλιση κλοπής καθώς δεν έχω ξανακάνει. Το ιδανικό βέβαια είναι και τα δυο αλλά κοστίζει πολύ, οπότε ζυγίζεις όφελος και κίνδυνο.

  6. #21
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Άφησες το μηχανάκι μόνο του με το κλειδί πάνω για 15 λεπτα;
    Είναι και θέμα τύχης, εγώ μια φορά πριν 15 τόσα χρόνια δε θυμάμαι καλά πάρκαρα στον Κορυδαλλό το freewind βραδάκι, την άλλη μέρα το πρωί ψάχνομαι βρε πού είναι τα κλειδιά πού είναι τα κλειδιά, τελικά τα βρήκα ... στην κλειδαριά της μηχανής, μαζί με τη μηχανή.
    Ή ίσως στην μπαγκαζιέρα πού τα ξέχασα αφού έβγαλα το λουκέτο του δισκόφρενου και το χα βαλει; όπως και να χει ό,τι κλειδί χρειαζόταν για να τη φάνε ήταν εκεί

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Για να απαντήσω και στο φίλο Dr. Monty, εφ' όσον κάποιος μπει σε διαδικασία επιλογής "ή το ένα ή το άλλο" μεταξύ πάρκινγκ και ολικής ασφάλειας κλοπής, νομίζω καλύτερα πάρκινγκ για να μην τρέχεις με την ασφαλιστική στην απευκταία περίπτωση που συμβεί το μοιραίο, δεν ξέρω και τι όροι παίζουν όσον αφορά την ασφάλιση κλοπής καθώς δεν έχω ξανακάνει. Το ιδανικό βέβαια είναι και τα δυο αλλά κοστίζει πολύ, οπότε ζυγίζεις όφελος και κίνδυνο.
    Υπαρχει και η αλλη οπτικη βεβαια, το παρκινγκ σε καλυπτει μονο οταν ειναι εκει η μηχανη, η ασφαλεια σε καλυπτει οπου κι αν εχεις παρκαρει. Πχ αν καποιος κατεβαινει στο κεντρο με τη μηχανη του για τη δουλεια και την αφηνει εξω ολο το 8ωρο η ασφαλεια συμφερει περισσοτερο. Γενικα ειναι νομιζω προφανες οτι δεν υπαρχει μια σωστη απαντηση, εξαρταται απο πολλες παραμετρους. Αλλιως ολοι θα καναμε το ιδιο.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Είναι και θέμα τύχης, εγώ μια φορά πριν 15 τόσα χρόνια δε θυμάμαι καλά πάρκαρα στον Κορυδαλλό το freewind βραδάκι, την άλλη μέρα το πρωί ψάχνομαι βρε πού είναι τα κλειδιά πού είναι τα κλειδιά, τελικά τα βρήκα ... στην κλειδαριά της μηχανής, μαζί με τη μηχανή.
    Ή ίσως στην μπαγκαζιέρα πού τα ξέχασα αφού έβγαλα το λουκέτο του δισκόφρενου και το χα βαλει; όπως και να χει ό,τι κλειδί χρειαζόταν για να τη φάνε ήταν εκεί
    Σαφώς είναι και θέμα τύχης.

    Έχω δει πάμπολλες φορές - και μου κάνει φοβερή εντύπωση - να αφήνει κάποιος το μηχανάκι

    αναμμένο

    έξω από ψιλικατζίδικο για να πάει να πάρει τσιγάρα. Δηλαδή περνάει κάποιος, το καβαλάει και φεύγει κύριος. Σ αυτή την περίπτωση, πραγματικά αναρωτιέμαι ποιός φταίει περισσότερο.

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Δεν είναι θέμα τύχης, είναι θέμα μοτοσικλέτας.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα τύχης, είναι θέμα μοτοσικλέτας.
    Αυτο ακριβως.
    Αν εχει γινει κ καμια παραγγελια απλα το κρυβεις κ δεν το ξαναβγαζεις για κανα 6μηνο.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    το παρκινγκ σε καλυπτει μονο οταν ειναι εκει η μηχανη, η ασφαλεια σε καλυπτει οπου κι αν εχεις παρκαρει.
    Ακριβως σε αυτο αναφέρθηκα και εγω. Με παραδείγματα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα τύχης, είναι θέμα μοτοσικλέτας.
    Το εχω διαβάσει πολλές φορες αυτο και λογω απειρίας δεν το καταλαβαίνω. Μπορεις να το εξηγήσεις; Τι δεν κλέβουν; τις φτηνές; Τις σπάνιες; Τις παλιές;
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 28/01/2021 στις 15:55.

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κανεις σοβαρος κλεφτης δεν βουταει στην τυχη οτι βρει ξεμπαρκο..
    (αμα του ξεμεινει για πανω απο 2-3 μερες κινδυνεύει να γινει τσακωτός..)

    Πρωτα ερχεται η "παραγγελία" και μετα η εκτέλεση και διεκπεραίωση αυτης..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει και η αλλη οπτικη βεβαια, το παρκινγκ σε καλυπτει μονο οταν ειναι εκει η μηχανη, η ασφαλεια σε καλυπτει οπου κι αν εχεις παρκαρει. Πχ αν καποιος κατεβαινει στο κεντρο με τη μηχανη του για τη δουλεια και την αφηνει εξω ολο το 8ωρο η ασφαλεια συμφερει περισσοτερο. Γενικα ειναι νομιζω προφανες οτι δεν υπαρχει μια σωστη απαντηση, εξαρταται απο πολλες παραμετρους. Αλλιως ολοι θα καναμε το ιδιο.
    Συμφωνώ, για αυτό είπα "εφ' όσον κάποιος μπει σε διαδικασία επιλογής "ή το ένα ή το άλλο" μεταξύ πάρκινγκ και ολικής ασφάλειας κλοπής". Το ότι θα την κλείνεις σε πάρκινγκ το βράδυ όπως είπες δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κλαπεί οπουδήποτε αλλού. Αλλά για εμένα αν είναι ή το ένα ή το άλλο θα προτιμούσα πάρκινγκ για να είναι πιο ασφαλής το βράδυ διότι το βράδυ υπάρχει μεγαλύτερη περίπτωση να γίνει το κακό παρά την ημέρα. Εγώ θα έχω και τα δυο και ας κοστίζει, θα δαπανήσω πολλά χρήματα οπότε προτιμώ να είμαι καλυμμένος παρά να τα κλαίω. Μπορεί και να μη συμβεί τίποτα χωρίς κανένα από τα δυο όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, αλλά ο φόβος φυλάει τα έρημα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Το εχω διαβάσει πολλές φορες αυτο και λογω απειρίας δεν το καταλαβαίνω. Μπορεις να το εξηγήσεις; Τι δεν κλέβουν τις φτηνές; Τις σπάνιες; Τις παλιές;
    Γενικώς ό,τι βλέπεις να κυκλοφορεί πολύ (δηλαδή πουλάει) έχει αυξημένο κίνδυνο να γίνει στόχος και να κλαπεί από κάτι που δεν είναι τοσο δημοφιλές. Δεν έχει τόση σημασία αν είναι παλιό/καινούργιο ή ακριβό/φθηνό το μηχανάκι, αν υπάρχει κοινό στο οποίο θα σπρώξουν όλο το μηχανάκι ή ανταλλακτικά τότε αποτελεί στόχο επιτήδειων. Ένα απλό παράδειγμα είναι τα ΤDM 900 των οποίων η παραγωγή σταμάτησε το 2010, παρ' όλα αυτά κυκλοφορούν πάρα πολλά και έχω ακούσει ότι στην Αθήνα είναι από τα μηχανάκια που κλέβουν πιο συχνά
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 28/01/2021 στις 16:21.

  14. #29
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα τύχης, είναι θέμα μοτοσικλέτας.
    Είναι και τα δύο, με δεύτερο την τύχη.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Σίγουρα η περίπτωση του παρκινγκ είναι καλύτερη από την πυλωτή αλλά 10 λεπτά περπάτημα είναι πολύ για μια μηχανή που θα χρησιμοποιείται καθημερινά. Εγώ μένω στα 500-600 μετρά από την μητέρα μου που έχει μονοκατοικία και παρκάρω τις μηχανές-μηχανάκια εκεί και πραγματικά τα 2 λεπτά περπάτημα είναι τερμα κουραστικό(όχι το περπάτημα,το πήγαινε έλα) οπότε αν έχω να πάρω τη μηχανή σε 2 ώρες ή από μεσημέρι σε βράδυ την παρατάω από κάτω. Το παπί που το χρησιμοποιώ συνέχεια το έχω μόνιμα στο δρόμο παρκαρισμένο.
    Γνώμη μου αν υπάρχει ποιο κοντινό παρκινγκ έστω και ακριβότερο πήγαινέ το εκεί.Εκτός αν μένεις σε ιδιόκτητο σπίτι οπότε κανε καμιά κατασκευή στην πυλωτή που να μην βγαίνει η μηχανή με την καμία. Φίλος με R1 σε πυλωτή έχει έβαλε στην πυλωτή δεξιά-αριστερά κάγκελα μήκους 1 μέτρου και ύψος 2 μέτρα τσιμεντομένα σε τοίχο. Ανάμεσα παρκάρει τη μηχανή και μπροστά έχει καγκελόπορτα οπότε είναι σαν κλουβί βάζει το αμάξι μπροστά στην πόρτα να μην ανοίγει οπότε η μηχανή δεν βγαίνει χωρίς να κοπούν τα κάγκελα ή να κουνηθεί το αμάξι. Μπελαλίδικια δουλειά αλλά αν το σπίτι είναι δικό σου το κάνεις 1 φορά και το έχεις για πάντα.
    Πάτα το 0

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. επισκευη μοτο σε πυλωτη ?
    από orcinious στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 00:46
  2. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 04:02
  3. μοτο σε βαπορι..
    από ronin1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 16:11
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2006, 17:22
  5. χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 07:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF