Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: Έκδοση νέας άδειας κυκλοφορίας?????

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    0

    Έκδοση νέας άδειας κυκλοφορίας?????

    Γεια και χαρά σε όλους!Remember me? Είχα γίνει μέλος και είχα ρωτήσει γνώμες για hornet η sfv gladius και μιας και δεν με αφήσατε να κρεμομαι είπα να ξαναενοχλησω πριν κανω χοντρή βλακεία..
    Για να μην πολυλογώ έφαγα 7.400 πιστολιά στον ποπο από τον εμπορα που πήρε το αμπέλι και σαν να μην έφτανε αυτό το αγροτικό μου θέλει να πεθάνει και μετά βιας το κρατώ ζωντανό (nissan king cub 2400 βενζίνη του '87)..Όπως καταλαβαίνετε δεν πηρα τπτ! Αλλά κοντεύω να αρρωστήσω,όλο σκέφτομαι πως θα γίνει να παρω κάτι,το car.gr εχει γίνει το 2ο μου σπίτι....και μου γεννήθηκε η απορία. Γινεται να παρω μοτοσυκλέτα ολόκληρη η οποια δίνεται για ανταλλακτικά η εχει γινει οριστική διαγραφή και να ξαναβάλω πινακίδες και αδεια κυκλοφορίας? Θα βγει φθηνοδουλεια?θα αγανακτησω με τη χαρτουρα και θα το γυρνάω παράνομα ?θα βγει στην τελική σαν το έπαιρνα μεταχειρισμένο η και παραπάνω?.. εριξα μια καλη ματια αλλα ολα τα άρθρα που βρήκα είναι για οχηματα εισαγωγής και επανέκδοση αδειας σε περίπτωση κλοπής η αν χαθεί..Αν κάποιος ξέρει κατι και δεν βαριέται να απαντήσει θα το εκτιμούσα αφάνταστα

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Σχετικό άσχετο, αλλά μόνο στην Ελλάδα πρέπει να υπάρχει ο προβληματισμος του "πωλείται όχημα με οριστική διαγραφή"

    Όταν διαγράφουμε κάτι, πρέπει να καταστραφει το πλαίσιο.
    Τώρα πως εδώ εμείς τα πουλάμε, δεν το έχω αντιληφθεί.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Να αρχίσουμε από τα βασικά: καταλαβαίνεις τον ορισμό της φράσης "οριστική διαγραφή"; Η της φράσης "δίνεται μόνο για ανταλλακτικά";
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    0
    θα πω πως απο τη στιγμη που η μηχανή ειναι κομπλε αν περασει κτεο η μηχανολογικο η δεν ξερω εγω τι και ειναι κομπλε για κυκλοφορια γτ οχι? Αυτο ειναι το ποιντ που θελω να αναπτυχθεί

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EasyRider101 Προβολή μηνύματος
    θα πω πως απο τη στιγμη που η μηχανή ειναι κομπλε αν περασει κτεο η μηχανολογικο η δεν ξερω εγω τι και ειναι κομπλε για κυκλοφορια γτ οχι? Αυτο ειναι το ποιντ που θελω να αναπτυχθεί
    Το οριστική διαγραφή σημαίνει ότι διαγράφεται ΟΡΙΣΤΙΚΑ το αρχείο με τα στοιχεία της μηχανής στο υπουργείο και η μηχανή δεν φαίνεται πουθενά.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    0
    Οπως πολυ ορθα είπε ο Thyphoon κανονικα θα έπρεπε να μπαινουν σε πρεσα και ξανα στο χυτήριο...σίγουρα δεν εχουν αδεια και πινακίδες αλλα αν υπάρχει ο αριθμός πλαισίου ισως υπάρχει κάποια διαδικασία... Ξαναλεω 《αν γνωρίζει κανεις και δεν βαριέται.....》

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    0
    Οκ η οριστική διαγραφή ειναι dead end...με τα ανταλλακτικά? Λογικα το ιδιο αν δεν υπάρχει αριθμός πλαισιου και τα σχετικα ε?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EasyRider101 Προβολή μηνύματος
    Οκ η οριστική διαγραφή ειναι dead end...με τα ανταλλακτικά? Λογικα το ιδιο αν δεν υπάρχει αριθμός πλαισιου και τα σχετικα ε?
    Με το χαρτί οριστικής διαγραφής και υπεύθυνη δήλωση από τον κατοχο μπορείς να το πάρεις μόνο για χρήση ανταλλακτικών
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αν εχεις βρει μια περιπτωση που σου φαινεται καλη αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ψαξεις για καποιο αλλο μηχανακι ιδιο μοντελο που να εχει χαρτια (σε ο,τι κατασταση κι αν ειναι) και να φτιαξεις απο τα δυο μηχανακια ενα (χρησιμοποιωντας το πλαισιο αυτου που εχει χαρτια). Υπαρχουν και περιπτωσεις που μπορει να πουλιεται μονο το πλαισιο με τα χαρτια. Πχ ας πουμε αν εχεις βρει ενα Transalp 650 απο οριστικη διαγραφη σε καλη κατασταση και καλη τιμη μπορεις με αλλα 200€ και πολυ προσωπικη δουλεια να εχεις μια μηχανη που θα κυκλοφορει κανονικα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν εχεις βρει μια περιπτωση που σου φαινεται καλη αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ψαξεις για καποιο αλλο μηχανακι ιδιο μοντελο που να εχει χαρτια (σε ο,τι κατασταση κι αν ειναι) και να φτιαξεις απο τα δυο μηχανακια ενα (χρησιμοποιωντας το πλαισιο αυτου που εχει χαρτια). Υπαρχουν και περιπτωσεις που μπορει να πουλιεται μονο το πλαισιο με τα χαρτια. Πχ ας πουμε αν εχεις βρει ενα Transalp 650 απο οριστικη διαγραφη σε καλη κατασταση και καλη τιμη μπορεις με αλλα 200€ και πολυ προσωπικη δουλεια να εχεις μια μηχανη που θα κυκλοφορει κανονικα.
    Στην παραπάνω περίπτωση, πώς γίνεται κάποιος να πουλάει ως μοτοσικλέτα μόνο το πλαίσιο;
    Πώς γίνεται η μεταβίβαση αφού για να ολοκληρωθεί απαιτείται χαρτί από ΚΤΕΟ;
    Πώς περνάς ΚΤΕΟ ένα πλαίσιο ως μοτοσικλέτα για να την πουλήσεις;

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Στην παραπάνω περίπτωση, πώς γίνεται κάποιος να πουλάει ως μοτοσικλέτα μόνο το πλαίσιο;
    Πώς γίνεται η μεταβίβαση αφού για να ολοκληρωθεί απαιτείται χαρτί από ΚΤΕΟ;
    Πώς περνάς ΚΤΕΟ ένα πλαίσιο ως μοτοσικλέτα για να την πουλήσεις;
    Μήπως λέει απλώς να περάσει ΚΤΕΟ; Άσχετα εάν κοπεί...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Μήπως λέει απλώς να περάσει ΚΤΕΟ; Άσχετα εάν κοπεί...
    "Δελτίο τεχνικού ελέγχου σε ισχύ".

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    "Δελτίο τεχνικού ελέγχου σε ισχύ".
    Αδερφέ δεν ξέρω να το ερμηνεύω η αλήθεια είναι, αλλά σε ισχύ είναι και ένα δελτίο τεχνικό ελέγχου που δηλώνει ότι έχει χαρακτηριστεί για ΜΗ κυκλοφορία.
    Δεν ξέρω, απλά λέω...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Καταρχής έχουν κτέο σε ισχύ οι περισσότεροι που πουλάνε. Μπορεί να είναι στην διετία μέσα το "ατύχημα " . Αλλιώς μπορεί να "βγάλουν" ειδικά οι μαντράδες καταλαβαίνετε.
    Απο εκέι και πέρα μέχρι πρότινος νομίζω οτι άλλαξε τώρα τελευταία. Μπορούσες να αγοράσεις ένα όχημα με καταθετειμένες πινακίδες κανονικά με μεταβίβαση και μόλις το έφτιαχνες πήγαινες πέρναγες ΚΤΕΟ και μετά έπαιρνες πινακίδες.
    Αν η οριστική διαγραφή έχει γίνει μέσα στον χρόνο μπορείς να την ακύρωσεις και να πάρεις εκ νέου πινακίδες.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #15
    Mε οριστικη διαγραφη και να ξανακινηθει το οχημα , γινεται μονο αν το παρεις και το εχεις για χριση πιστας .
    Ειτε χωματινο ,ειτε σουπερσπορ και να το πηγαινεις και φορτωμενο.
    Κανονικα οταν διαγραφεται ενα οχημα , πρεπει να παει για καταστροφη,αλλα τα ανταλλακτικα που εχει πανω ,εχουν καποια αξια και ετσι καποιοι τα πουλανε για αυτον το λογο.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Έκδοση νέας άδειας κυκλοφορίας για μηχανή ή αμάξι
    από leonidas89 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2019, 00:32
  2. Έκδοση άδειας κυκλοφορίας
    από KAGOURO στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2017, 23:46
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2015, 09:46
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2012, 13:53
  5. Πληροφορία για έκδοση καινούριας άδειας κυκλοφορίας
    από b747inter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2011, 22:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF