Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: ΧΑΜΕΝΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ - ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΜΑΔΑ

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Μα οι εργασίες που ζητάς είναι τα "απλά".
    Δεν στο λέω μόνο για την οικονομία του πράγματος.
    Εχει και μια γλύκα να μαστορευεις το μοτορι σου.
    Στις εργασίες που παραθέτεις στο αρχικό ποστ, ίσως μόνο τα μπουζί να είναι λίγο πιο μπελαλιδικα. Λέω ίσως γιατί δεν ξέρω πόσο προσβάσιμα είναι στο μηχανάκι σου. Στο δικό μου Καβασάκι (Ζ750) πρέπει να βγάλω το ντεπόζιτο,να λύσω όλο το σύστημα του ψυγείου από πάνω (να έχω αδειάσει υγρά εννοείται) ώστε να μου δωθεί πρόσβαση στον δύσκολο τρίτο κύλινδρο. Ε δεν είναι και δουλειά του αψε σβήσε αλλά ούτε και πυρηνική φυσική που μπορεί να γίνει ζημιά.
    Αν λίγο τα χέρια σου πιάνουν και έχεις μερικά βασικά εργαλεία, για μένα μη το σκέφτεσαι. Α, και όλα αυτά,γίνονται πιο ευχάριστα με παρέα. Πες στον κολλητό σου "την Κυριακή αράζουμε πυλωτη και γαργαλαμε το μηχανάκι".
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Από τιμές πως θα τον χαρακτήριζες; πχ 20% πάνω από το συνεργείο τη γειτονιάς;
    Να αναφέρω ότι δεν ψάχνω το τέλειο με ψίχουλα προφανώς, αν είναι κάποιος σωστός και τα αξίζει ας είναι και λίγο πιο ακριβός.

    Ευχαριστώ!
    Θα συμφωνήσω με τον Γαύρο.

    Όσο για το κόστος του Κονίδη έχω να σου πώ το εξής.
    Πρίν τον Κονίδη, το πήγαινα σε ένα συνεργείο της γειτονιάς απο το οποίο ήμουν σχετικά ευχαριστημένος. Σε αυτόν, είχα αναπτύξει μία φιλική σχέση, με αποτέλεσμα, για 5-6 μήνες ενώ ήμουν φοιτητής, να πηγαίνω κάθε μέρα (όταν είχα χρόνο) και να τον βοηθάω σε επισκευές μοτοσυκλετών πελατών του. Με αυτό το τρόπο εκείνος είχε έναν δωρεάν βοηθό και εγώ μάθαινα πράγματα και έκανα service στο KLE χωρίς κόστος εργατικών.
    Όμως, το συνεργείο του ήταν κοντά στο σπίτι της γκόμενάς μου και πολύ μακριά απο το δικό μου.

    Το πήγα κάποια στιγμή στον Κονίδη γιατι ήταν κοντά στο σπίτι μου και γιατι τον πρότεινε σύσσωμο το kawasaki-bikers.gr.
    Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος για τις 2-3 φορές που το πήγα.
    Γενικά τα έκανα όλα μόνος μου και κάθε 3-4 service που έκανα εγώ, το πήγαινα και 1 φορά στον Κονίδη, για να κάνει το service και να ρίξει και μία ματιά σε αυτά που είχα κάνει μόνος μου (μήν έχω κάνει καμία μαλακία).
    Οι τιμές του δεν μου φάνηκαν υψηλότερες απο αυτές που έπαιρνε ο "φίλος μου" απο τους πελάτες του και παρόλο που ήμουν φοιτητής και δεν είχα μία, το πήγαινα σε αυτόν ενώ μπορούσα να το πάω στο φίλο μου, 15Km πιο μακριά, που δεν θα πλήρωνα εργασία.

    Πολλές φορές χρειάστηκε να τον πάρω τηλέφωνο και να τον ρωτήσω πώς γίνεται κάτι για να το κάνω μόνος μου και πάντα η απάντησή του ήταν κατατοπιστική και δεν αρνήθηκε ποτέ να με βοηθήσει ενώ γνώριζε οτι θα το κάνω μόνος μου και δεν θα έχει κανένα κέρδος.

    Μετά πούλησα το KLE και άφησα τον άνθρωπο ήσυχο... :P

    Έχω και άλλα παραδείγματα να σου πώ αλλα δεν υπάρχει λόγος να κουράσω.


    Απλά τον συστήνω με κλειστά τα μάτια.

  3. #18
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    κι εγώ Κονίδη προτείνω αν σε βολεύει σε απόσταση να πας σε αυτόν
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κονίδης θα προτείνω κι εγώ χωρίς να έχω όμως εμπειρία απο τους υπόλοιπους.

    Οσον αφορά τις τιμές, αυτό που έχω καταλήξει χρόνια τώρα, καλός και φθηνός δεν υπάρχει. Κι απο ότι έχω δεί (μιλάμε για μεγάλα μηχανάκια ε, όχι καθημερινής χρήσης comuter) όταν προσπαθείς να γλιτώσεις τίποτα ψιλά σε αναλώσιμα, τελικά μάλλον μια ή άλλη βγαίνεις με τα γνήσια σε βάθος χρόνου και χρήσης , άσε που έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μα οι εργασίες που ζητάς είναι τα "απλά".
    Δεν στο λέω μόνο για την οικονομία του πράγματος.
    Εχει και μια γλύκα να μαστορευεις το μοτορι σου.
    Στις εργασίες που παραθέτεις στο αρχικό ποστ, ίσως μόνο τα μπουζί να είναι λίγο πιο μπελαλιδικα. Λέω ίσως γιατί δεν ξέρω πόσο προσβάσιμα είναι στο μηχανάκι σου. Στο δικό μου Καβασάκι (Ζ750) πρέπει να βγάλω το ντεπόζιτο,να λύσω όλο το σύστημα του ψυγείου από πάνω (να έχω αδειάσει υγρά εννοείται) ώστε να μου δωθεί πρόσβαση στον δύσκολο τρίτο κύλινδρο. Ε δεν είναι και δουλειά του αψε σβήσε αλλά ούτε και πυρηνική φυσική που μπορεί να γίνει ζημιά.
    Αν λίγο τα χέρια σου πιάνουν και έχεις μερικά βασικά εργαλεία, για μένα μη το σκέφτεσαι. Α, και όλα αυτά,γίνονται πιο ευχάριστα με παρέα. Πες στον κολλητό σου "την Κυριακή αράζουμε πυλωτη και γαργαλαμε το μηχανάκι".
    Συμφνώ και ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσω σε αυτό το επίπεδο.
    Απλά τη 1ή άντε και τη 2η φορά θα ήθελα αυτός ο κολλητός που θα είναι μαζί μου να σαι εσύ που μάλλον είσαι γνώστης :P

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    κι εγώ Κονίδη προτείνω αν σε βολεύει σε απόσταση να πας σε αυτόν
    Δεν είναι πολύ μακριά, μάλλον κλείνω προς τα εκεί, μιας και το προτείνουν αρκετοί σύντροχοι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Κονίδης θα προτείνω κι εγώ χωρίς να έχω όμως εμπειρία απο τους υπόλοιπους.

    Οσον αφορά τις τιμές, αυτό που έχω καταλήξει χρόνια τώρα, καλός και φθηνός δεν υπάρχει. Κι απο ότι έχω δεί (μιλάμε για μεγάλα μηχανάκια ε, όχι καθημερινής χρήσης comuter) όταν προσπαθείς να γλιτώσεις τίποτα ψιλά σε αναλώσιμα, τελικά μάλλον μια ή άλλη βγαίνεις με τα γνήσια σε βάθος χρόνου και χρήσης , άσε που έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
    Εντάξει νομίζω ότι παντού ότι πληρώνουμαι παίρνουμε.
    Σύμφωνώ να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να σου βγάλει πχ παραπάνω χιλιόμετρα συν ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όπως λες.

    Ευχαριστώ!

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω με τον Γαύρο.

    Όσο για το κόστος του Κονίδη έχω να σου πώ το εξής.
    Πρίν τον Κονίδη, το πήγαινα σε ένα συνεργείο της γειτονιάς απο το οποίο ήμουν σχετικά ευχαριστημένος. Σε αυτόν, είχα αναπτύξει μία φιλική σχέση, με αποτέλεσμα, για 5-6 μήνες ενώ ήμουν φοιτητής, να πηγαίνω κάθε μέρα (όταν είχα χρόνο) και να τον βοηθάω σε επισκευές μοτοσυκλετών πελατών του. Με αυτό το τρόπο εκείνος είχε έναν δωρεάν βοηθό και εγώ μάθαινα πράγματα και έκανα service στο KLE χωρίς κόστος εργατικών.
    Όμως, το συνεργείο του ήταν κοντά στο σπίτι της γκόμενάς μου και πολύ μακριά απο το δικό μου.

    Το πήγα κάποια στιγμή στον Κονίδη γιατι ήταν κοντά στο σπίτι μου και γιατι τον πρότεινε σύσσωμο το kawasaki-bikers.gr.
    Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος για τις 2-3 φορές που το πήγα.
    Γενικά τα έκανα όλα μόνος μου και κάθε 3-4 service που έκανα εγώ, το πήγαινα και 1 φορά στον Κονίδη, για να κάνει το service και να ρίξει και μία ματιά σε αυτά που είχα κάνει μόνος μου (μήν έχω κάνει καμία μαλακία).
    Οι τιμές του δεν μου φάνηκαν υψηλότερες απο αυτές που έπαιρνε ο "φίλος μου" απο τους πελάτες του και παρόλο που ήμουν φοιτητής και δεν είχα μία, το πήγαινα σε αυτόν ενώ μπορούσα να το πάω στο φίλο μου, 15Km πιο μακριά, που δεν θα πλήρωνα εργασία.

    Πολλές φορές χρειάστηκε να τον πάρω τηλέφωνο και να τον ρωτήσω πώς γίνεται κάτι για να το κάνω μόνος μου και πάντα η απάντησή του ήταν κατατοπιστική και δεν αρνήθηκε ποτέ να με βοηθήσει ενώ γνώριζε οτι θα το κάνω μόνος μου και δεν θα έχει κανένα κέρδος.

    Μετά πούλησα το KLE και άφησα τον άνθρωπο ήσυχο... :P

    Έχω και άλλα παραδείγματα να σου πώ αλλα δεν υπάρχει λόγος να κουράσω.


    Απλά τον συστήνω με κλειστά τα μάτια.
    Κατατοπιστική η ιστορία σου μπορώ να πω.
    Εντύπωση πάντως μου κάνει που σε βοήθησε αρκετές φορές.
    Και εμένα από κοντά μου φάνηκε κατατοπιστικός και διαθέσιμος να βοηθήσει.
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, κλείνω προς τα εκεί μάλλον!

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Μιας που μάλλον ψιλό κλείνω σε Κονίδη, έχουμε καμία πρόταση για τακάκια;
    Ο κονίδης πρότεινε EBC ημί μεταλλικά, περίπου 35 ευρώ το ζευγάρι
    Από τη μάνα του φοράει Tokico μεταλλικα, τα οποία κοστίζουν περίπου στα 65 ευρώ το ζευγάρι.
    Η διαφορά όπως βλέπετε στη τιμή, είναι αισθητή.
    Η διαφορά ωστόσο σε απόδοση (χλμ φρενα και φθορά στη δισκόπλακα), σύμφωνα πάντα με το μάστορα δεν θα είναι τόσο αισθητή.
    Τώρα τι να σας πω, φαντάζομαι τον νοίαζει να δίνει τα EBC περισσότερο; Δεν ξέρω.
    Ωστόσο, καλώς ή κακώς τα Tokico είναι ακριβά.

    Ευχαριστώ και πάλι!

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Ποια tokico 65e, καλά σου λέει EBC. εκτός και αν θες κάποια πολύ μαλακά για αυτή την περίοδο κ.λπ.

    Έχε υπόψιν ότι το ίδιο σενάριο θα παίξει και στα ρουλεμαν τροχών τα οποία έχουν ~40ε και τα 5 πολύ καλής ποιότητας.
    Μπορείς να βρείς και φθηνότερα σε επίσης πολύ καλή ποιότητα κ.λπ.
    Γενικά, ενα εργοστάσιο δεν δημιουργεί τα πάντα, ελέγχει τι υπάρχει σε παραγωγή με τις προδιαγραφές του.

    Διάβασε το service manual, στην αρχή μοιάζουν πολλά αλλά μπαίνεις στην λογική συντήρησης.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ποια tokico 65e, καλά σου λέει EBC. εκτός και αν θες κάποια πολύ μαλακά για αυτή την περίοδο κ.λπ.

    Έχε υπόψιν ότι το ίδιο σενάριο θα παίξει και στα ρουλεμαν τροχών τα οποία έχουν ~40ε και τα 5 πολύ καλής ποιότητας.
    Μπορείς να βρείς και φθηνότερα σε επίσης πολύ καλή ποιότητα κ.λπ.
    Γενικά, ενα εργοστάσιο δεν δημιουργεί τα πάντα, ελέγχει τι υπάρχει σε παραγωγή με τις προδιαγραφές του.

    Διάβασε το service manual, στην αρχή μοιάζουν πολλά αλλά μπαίνεις στην λογική συντήρησης.
    Προσωπικά δεν έχω κάποια προτίμηση, μιας που πιστεύω ότι λόγω μικρής εμπειρίας δεν θα καταλάβω μεγάλη διαφορά.
    Για αυτό άλλωστε συμβουλεύομαι και εσάς αλλά και διάφορους μαστόρους.
    Θα το ερευνήσω/αναφέρω και για τα ρουλεμαν τροχού και τιμονιού, τουλάχιστον για έλεγχο και αν χρειαστεί αλλαγή,
    καθώς το manual το αναφέρει στο Service των 48.000.

    Γενικά το διαβάζω το manual και θα προσπαθήσω να κάνω τη συντήρηση κατά γράμμα, στα πλαίσια του δυνατού.

    Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Προσωπικά δεν έχω επισκεφτεί κανέναν απο τους παραπάνω μάστορες. Πολύ καλός μου φίλος με z800 το πάει απο την αρχή στον Μέρμυγκα και είναι πολύ ευχαριστημένος. Υπόψιν, το μηχανάκι του έχει περί τις 120.000χμ

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν έχω επισκεφτεί κανέναν απο τους παραπάνω μάστορες. Πολύ καλός μου φίλος με z800 το πάει απο την αρχή στον Μέρμυγκα και είναι πολύ ευχαριστημένος. Υπόψιν, το μηχανάκι του έχει περί τις 120.000χμ
    Από όσο έχω καταλάβει και ο Μέρμυγκας είναι αρκετά αξιόλογος επαγγελματίας.
    Δυστυχώς μου είναι αρκετά πιο μακριά από το Κονίδη.
    Βέβαια θα τον έχω σίγουρα στα υπόψιν!

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Εγώ θα σου προτείνω τον Παρσωτακη εκεί πηγαίνω το δικό μου.... Δεν έχω κανένα παράπονο το αντίθετο θα έλεγα....δίνει προσοχή αρκετή σε αρκετά πράγματα που άλλοι δεν δίνουν λόγω το ότι τα κάνουν όλα μηχανικά... Επίσης είναι ο μόνος από αυτούς που έχω πάει πού οταν πήγα για ένα σερβις και τον ρώτησα τι χρειάζεται σε αυτά τα χιλιόμετρα....άνοιξε το σέρβις μανουαλ και έκανε όλα αυτά που ήταν τσεκαρισμενα από την εταιρεία... Επίσης κάτι που μου αρέσει πολύ είναι ότι χρησιμοποιεί ροποκλειδο κάτι που όσοι άλλοι είχα πάει το κάνανε με τα χέρια....

  14. #29
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Για αρχή κατέβασε το μανιουαλ της μηχανης σου.
    Μπορείς να ξεκινήσεις μαλακωσά, να αλλάξεις πχ πρώτα τα λάδια ή/και το φίλτρο.
    Ενα κατάλληλο γερμανικό κλειδί, ένα λεκανάκι για να συλλέξεις τα παλιά, ένα εργαλείο αφαίρεσης φίλτρου και τις ποσότητες λαδιού που προκύπτουν απο το μάνιουαλ. Αυτα χρειαζεσαι.
    Αν γλυκαθείς, θα το ξέρεις.
    Αν όχι, δεν έχεις κάνει κάπου ζημιά και μπορείς πάντα να πας στο συνεργείο για τα επίλοιπα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Merciless Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα σου προτείνω τον Παρσωτακη εκεί πηγαίνω το δικό μου.... Δεν έχω κανένα παράπονο το αντίθετο θα έλεγα....δίνει προσοχή αρκετή σε αρκετά πράγματα που άλλοι δεν δίνουν λόγω το ότι τα κάνουν όλα μηχανικά... Επίσης είναι ο μόνος από αυτούς που έχω πάει πού οταν πήγα για ένα σερβις και τον ρώτησα τι χρειάζεται σε αυτά τα χιλιόμετρα....άνοιξε το σέρβις μανουαλ και έκανε όλα αυτά που ήταν τσεκαρισμενα από την εταιρεία... Επίσης κάτι που μου αρέσει πολύ είναι ότι χρησιμοποιεί ροποκλειδο κάτι που όσοι άλλοι είχα πάει το κάνανε με τα χέρια....
    Καλημέρα, θα συμφωνήσω καθώς τον είδα και από κοντά το Παρσωτάκη και όντως τα έκανε αυτά.
    Ειδικά με το Manual.
    Μάλλον βέβαια θα καταλήξω στο Κονίδη, μιας και βγαίνουν πάνω κάτω ίδιες οι τιμές και είναι Kawasaki.

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσοχή στα συνεργεία !!!
    από bekris στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 14:34
  2. Ανάμεσα στα κουτιά
    από arisk στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2007, 22:07
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ
    από mtv στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2007, 18:20
  4. πιεση στα λαστιχα βοηθεια ....
    από EVI στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 20:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF