Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 54 από 54

Θέμα: ΧΑΜΕΝΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ - ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΜΑΔΑ

  1. #46
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ δε το βάζω άδειο το καινούριο φίλτρο στην αλλαγή.
    Δε το τιγκαρω βέβαια γιατί θα τα κάνει πουτανα όλα, αλλά μέχρι λίγο πάνω από τη μέση του ρίχνω.
    Κρυφτε ωρε τα γιαταγάνια.
    Εδώ βοηθάμε τον νεο, δεν μαλλιοτραβιομαστε.
    Δεν υπαρχουν γιαταγανια...ολα cool.
    Απλα θεωρω σε χρηστες που δεν ξερουν τα βασικα ας ανοιξουν το μανουαλι για αρχη κ να κανουν οτι λεει ο κατασκευαστης.
    Μετα γινεται μεγαλυτερο μπερδεμα αν λεμε δικα μας ''κολπα''.

    Εγω παντως οσα χρονια κανω αλλαγες λαδιων σε μικρα/μεγαλα μοτο ποτε δεν εχω βαλει σταγονα λαδι στο φιλτρο κ κανω την κλασικη διαδικασια.
    Κ που σε κατι εποχες που αλλαζαμε τα λαδια ανα 3Κ κ το φιλτρο μαζι (απλες).
    Ride(s) the wind of change...

  2. #47
    Φίλε μου, δες να μάθεις να κάνεις τα βασικά μόνος σου , οπως βλέπω οτι προσπαθεις να κανεις
    Λάδια, φίλτρα, παραφλου, μπουζί με λίγα εργαλεία τα κάνεις εύκολα και με ασφάλεια αρκεί να έχεις το manual. ( κάνεις ότι λέει και δεν θα εχεις ποτε πρόβλημα)
    Για βαλβίδες ας το πας κάπου αφού μαζέψεις γνώμες.
    Αλλά και πάλι θα καταλάβεις ότι δεν μπορείς να βρεις εύκολα άνθρωπο που να τον εμπιστευτείς.
    Συγγνώμη αν θίγω τους επαγγελματίες που υπάρχουν αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
    Όσο περισσότερο θα ασχολείσαι μόνος σου τόσο ποιο εύκολο θα είναι να αντικρούσεις και να εντοπίσεις βλακείες που θα σου πουν και θα κάνουν στην μοτοσυκλέτα σου.
    Ξέρουν ότι γνωρίζω το μηχανάκι μου απέξω και ανακατωτά. Το πάω για αλλαγή ρουλεμάν μπροστινού , πάω να το πάρω και έχουν βάλει το σωληνάκι πίσω από τον σταυρό με συνέπεια να υπάρχει κίνδυνος να τσαλακωθεί ανάμεσα σε σταυρό και το στοπ του πλαισίου.
    Τα καλάμια σε σχέση με τις πλάκες σε λάθος ύψος , φυσικά άκουσαν γκάζια και το έφτιαξαν.
    Αν εγώ όμως δεν ήξερα , και δεν παρατηρούσα και ζουμπα ζουμπα το τιμόνι στραπατσάριζα το σωληνάκι και έφευγα σε καμιά στροφή ,και έχανα τα φρένα θα με έκλαιγαν οι ρέγκες.
    Ότι μπορείς μόνος σου και όλα τα αλλα με καλό έλεγχο κατά την παραλαβή.
    Η μηχανή δεν είναι αμάξι , πρέπει να ξέρουμε αρκετά πράγματα για να την οδηγήσουμε.
    Τέλος μια τάπα λαδιού που την έχουν σφίξει λάθος η μια χαλαρή αλυσίδα μπορεί να μας προκαλέσει θανατηφόρο ατύχημα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Καλησπέρα καλησπέρα, κανένα γιαταγάνι κουβέντα κάνουμε.
    Ευχαριστώ για τις γνώσεις σας guys.
    Συμφωνώ ότι σαν νέος καλό θα είναι να ακολουθείς το manual και σιγα σιγά προσθέτεις και κάποια tips!

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου, δες να μάθεις να κάνεις τα βασικά μόνος σου , οπως βλέπω οτι προσπαθεις να κανεις
    Λάδια, φίλτρα, παραφλου, μπουζί με λίγα εργαλεία τα κάνεις εύκολα και με ασφάλεια αρκεί να έχεις το manual. ( κάνεις ότι λέει και δεν θα εχεις ποτε πρόβλημα)
    Για βαλβίδες ας το πας κάπου αφού μαζέψεις γνώμες.
    Αλλά και πάλι θα καταλάβεις ότι δεν μπορείς να βρεις εύκολα άνθρωπο που να τον εμπιστευτείς.
    Συγγνώμη αν θίγω τους επαγγελματίες που υπάρχουν αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
    Όσο περισσότερο θα ασχολείσαι μόνος σου τόσο ποιο εύκολο θα είναι να αντικρούσεις και να εντοπίσεις βλακείες που θα σου πουν και θα κάνουν στην μοτοσυκλέτα σου.
    Ξέρουν ότι γνωρίζω το μηχανάκι μου απέξω και ανακατωτά. Το πάω για αλλαγή ρουλεμάν μπροστινού , πάω να το πάρω και έχουν βάλει το σωληνάκι πίσω από τον σταυρό με συνέπεια να υπάρχει κίνδυνος να τσαλακωθεί ανάμεσα σε σταυρό και το στοπ του πλαισίου.
    Τα καλάμια σε σχέση με τις πλάκες σε λάθος ύψος , φυσικά άκουσαν γκάζια και το έφτιαξαν.
    Αν εγώ όμως δεν ήξερα , και δεν παρατηρούσα και ζουμπα ζουμπα το τιμόνι στραπατσάριζα το σωληνάκι και έφευγα σε καμιά στροφή ,και έχανα τα φρένα θα με έκλαιγαν οι ρέγκες.
    Ότι μπορείς μόνος σου και όλα τα αλλα με καλό έλεγχο κατά την παραλαβή.
    Η μηχανή δεν είναι αμάξι , πρέπει να ξέρουμε αρκετά πράγματα για να την οδηγήσουμε.
    Τέλος μια τάπα λαδιού που την έχουν σφίξει λάθος η μια χαλαρή αλυσίδα μπορεί να μας προκαλέσει θανατηφόρο ατύχημα
    Προφανώς αν έχεις φτάσει σε τέτοιο επίπεδο σχέσης με τη μηχανή σου εσύ είσαι ο πλέον αρμόδιος.
    Ωστόσο και ο εκάστοτε μάστορας θεωρώ έχει μία Χ εμπειρία, άλλο αν σου κάνει μαλ..ια από βιασύνη για να αδειάσει η μπάρα για το επόμενο.
    Απλά δυστυχώς αν έχουμε αυτή τη νοοτροπία, δεν θα μπορέσουμε να εμπιστευτούμε κανέναν και όχι μόνο για μηχανή αλλά οποιδήποτε μάστορα.
    Να σκεφτούμε και ότι για παράδειγμα εγώ πρωινά που θα πάει η μηχανή για service, εργάζομαι και Σάββατα τα περισσότερα συνεργεία δεν δουλεύουν.
    Αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να είμαι μπροστά στο σερβις.

    Εννοείται το πρόβλημα λύνεται αν τα κάνεις όλα μόνος σου

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    654
    Όταν είχα το er6n και εγώ στον Κονίδη πήγαινα για σέρβις, είναι σοβαρός μηχανικός.
    Βέβαια μπορείς λάδια φίλτρα να τα κάνεις μόνο σου και μια στο τόσο να πηγαίνεις από το συνεργείο για αλλά τύπου βαλβίδες κλπ.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    ειναι και που θα πέσεις τα μαστορια...εννοώ σε τι φάση θα τους βρεις και πόσο θα το προσέξουν το μηχανάκι σου τη συγκεκριμένη μέρα που θα το πας..

    εγώ κάνω σχεδόν τα πάντα μόνος μου στο χωμάτινο μηχανάκι μου...χρειάστηκε όμως πρόσφατα να κάνω προληπτικά πιστόνι, καδένα εκκεντροφόρου κτλ..

    ε πήγα σε συνεργείο του χώρου με πολύ εμπειρία και αγωνιζόμενους ιδιοκτήτες που τα ξέρουν τα χωμάτινα απέξω και ανακατωτά...

    όλα έγιναν όπως πρέπει κατά το άνοιγμα και κλείσιμο του μοτέρ (λύσιμο περιφερειακών κτλ) αλλά δυστυχώς μάλλον ο πιτσιρικάς του συνεργείου που κλήθηκε να σκύψει να λύσει μια γαμη...@#$@ βίδα από κάτω του καρτερ λαδιού την σοδόμισε κανονικά και ετσι χάνει καποιες σταγόνες τις οποίες εδώ και ένα χρόνο μπαλώνω με παπαριες λόγω οτι δεν βρίσκω χρονο να το πάω κάπου για χελικοϊλ...(μόνος μου δεν μπαίνω καν στη διαδικασία, θα τα κάνω ταναπού)

    έξι χρόνια που αλλάζω λάδια μόνος μου (μιλάμε για ψυχαναγκαστικές αλλαγές, κάθε δεύτερη άντε τρίτη βόλτα-προπονηση αλλάζω λαδια-φιλτρο) δεν είχε κάνει τσικ το καρτερ...μόλις πήγε στους έμπειρους...κλώτσησε.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #52
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Γιατι δεν τους το λες ζητώντας να το φτιάξουν; επι πληρωμή, κανονικά.
    Αν είναι επαγγελματίες θα το εκτιμήσουν.

    Αν δείς πως σημαδεύουν δυσεύρετα ανταλλακτικά σε ανακατασκευή για να μην τα αλλάξει "κατά λάθος" ο μάγκας που θέλει να φτιάξει το δικό
    του ή να το παίξει ο τα βρίσκω όλα στην παρέα του, θα φρίξεις.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν τους το λες ζητώντας να το φτιάξουν; επι πληρωμή, κανονικά.
    Αν είναι επαγγελματίες θα το εκτιμήσουν.

    Αν δείς πως σημαδεύουν δυσεύρετα ανταλλακτικά σε ανακατασκευή για να μην τα αλλάξει "κατά λάθος" ο μάγκας που θέλει να φτιάξει το δικό
    του ή να το παίξει ο τα βρίσκω όλα στην παρέα του, θα φρίξεις.
    η τακτική μου είναι να μην ξαναπατήσω στο εν λόγω..

    και δεν είναι καμιά τεράστια ζημιά, μπορεί να συμβεί στον καθένα που είναι λίγο...αφηρημένος, δεκα λεπτά υπόθεση είναι η επισκευή για κάποιον που ξέρει τι κάνει..με χάλασε που έκαναν τον κινεζο..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Βασικά αυτό είναι το χειρότερο, να σου κάνει το κινέζο.
    Εμένα μου έχει τύχει στο αμάξι, ευτυχώς δεν ήταν κάτι που θα με έφερνε σε κίνδυνο, μια γρατζουνια ήταν.
    Αλλά του είπα, το έκανες εσυ και οκ έγινε λάθος πάνω στη δουλεία μπορεί να συμβεί.
    Παραδέξου το τουλάχιστον για το θεο. Τι να πεις.

    Πάντως αν εχω καταλήξει κάπου από αυτό το θέμα είναι ότι τα απλά θα πρέπει να τα μάθω και να τα κάνω μόνος μου
    και τα πιο σύνθετα ας υπάρχει ένας έμπιστος μάστορας γιατί ίσως δει και κάτι παραπάνω το πιο έμπειρο μάτι του, που εγώ
    ενδεχομένως να έχω παραλείψει.

    Ευχαριστώ guys!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Προσοχή στα συνεργεία !!!
    από bekris στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 14:34
  2. Ανάμεσα στα κουτιά
    από arisk στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2007, 22:07
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ
    από mtv στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2007, 18:20
  4. πιεση στα λαστιχα βοηθεια ....
    από EVI στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 20:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF