Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Συνεργείο για suzuki θεσσαλονικη

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42

    Συνεργείο για suzuki θεσσαλονικη

    Μιας και έρχετε ο καιρός να πάει για service η gousourou, και μιας που είναι και η πρώτη επαφή με συνεργείο γιατί την έχω στην κατοχή μου για 3000km. Αυτή την στιγμή έχει σχεδόν 36000km και σε 1000κμ θα πάει για λαδάκι και ότι άλλο προκύψει μιας και δεν έχω βιβλίο service από τον προηγούμενο κάτοχο.
    Έχετε να προτείνειτε κανένα καλό συνεργείο και έμπιστο καλό μαστορα για suzuki στην Θεσσαλονίκη? (υπάρχει ένας μάστορας στον σταθμό στα τρένα(ρακκας) που μου έχουνε πει καλά λόγια).
    Ρίξτε καμία εμπειρία σας οι σουζουκοκατοχη να βγάλουμε άκρη

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Εαν πιανουν και στο ελάχιστο τα χέρια σου, καλο θα ειναι να μαθεις να τα αλλάζεις μονος σου.
    Τα εργαλεία για αλλαγη λαδιων και φιλτρου ειναι πολυ "basic" και τα κανεις αποσβεση ακομα και στο 1ο σέρβις.
    Εαν δεν το 'χεις, μπορει καποιος απο κοντα να σου υποδειξει το τι να προσεξεις, ειδικα στο μηχανακι σου, το οποιο ειναι γυμνο... υποθεση 10 λεπτων!

    Με αφορμη, το οτι ψαχνεις "εμπιστο συνεργειο" να πω το εξης:
    Η εμπιστοσυνη χτίζεται εν καιρω και οχι επειδη ο Pew σου πρότεινε τον ταδε με τον οποιο ο ιδιος μπορει να ειναι 100% happy, αλλα εσύ η οποιοσδηποτε να μην!

    Κανε μια βολτα σε οσα συνεργεια βρηκες και παρε τιμή ή συζητησε με τον αρχιμηχανικο / ιδιοκτήτη, θα δειξει αν καποιος σου κανει το "κλικ".
    Μια αλλαγη λαδιων μπορει να την κανει ο καθενας, αλλα απο την εξυπηρετηση, το μιλητό κλπ, θα φανει αν θα ειναι η αρχη της "σχεσης" σας.

    Αποψη μου ετσι;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Ναι έχεις δίκιο κάτι τέτοιο θα κάνω. Βασικά δεν νομίζω πως είναι δύσκολο μια αλλαγή λαδιων βγάζουμε παλιά βάζουμε φίλτρο καινούργια νομίζω τοχω.
    Τι εργαλεία χρειάζονται? Το θέμα νομίζω σε όλο αυτό είναι η προσοχή της βίδας στο σφίξιμο να μην χαλάσουν τα πάσα. Ουτοσιαλος θα πάει η μηχανή στον μηχανικό που πήγαινε μια φορά για να δω και εγώ όντως τι εργασίες έχουνε γίνει έως τώρα.
    *** τα λάδια τα τσεκάρουμε με ζεστή μηχανή σωστά? Γιατί τώρα με το κρύο τα δικά μ στο τζαμακι δεν μου κάνουνε κούκου μέχρι να ζεσταθεί

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Για να κάνεις μόνος βασικές εργασίες συντήρησης θα χρειαστείς σίγουρα τα manual της μηχανής,θα σε βοηθήσουν πολύ.
    Εκεί θα δεις και πόσο σφίξιμο θέλουν οι βίδες,θα αγοράσεις ένα δυναμόκλειδο και θα κάνεις την δουλειά χωρίς φόβο αλλά με πάθος.
    Βασικές εργασίες δεν εννοώ μόνο την αλλαγή λαδιώνε αλλά διάφορα γρασαρίσματα,ελέγχους σε ρουλεμάν για τζόγο,ντίζες,ρύθμιση αλυσίδας κ.α
    Δεν είναι κακό φυσικά να το πηγαίνεις σε ένα μάστορα που θα δείξει σεβασμό για αυτές τις εργασίες.

    Εδώ πχ https://www.manualslib.com/manual/86...page=30#manual
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2021-01-31 Engine Oil And Oil Filter; Engine Oil Replacement - Suzuki GSR600 Service .jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	425202
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 31/01/2021 στις 08:21.
    porca miseria.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Στον Ρακά να πας με κλειστα τα ματια αλλα ΜΟΝΟ αν δεν εχει ξυρισει το μουστακι του..
    (τους καιρους που το περιμενει να μεγαλωσει δεν ειναι ουτε για "Καλημερα"..)

    Υ.Γ.
    Στον Μιχαλη να πας για καμια σοβαρη δουλεια..
    Λαδια-ξυδια κ.λ.π. καντα μονος σου, οπως ειπαν παραπανω..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2016, 07:50
  2. Συνεργειο για bmw στη Θεσσαλονικη?
    από Pan (dvs) στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2014, 06:17
  3. Συνεργείο για ρύθμιση carb jet kit στη Θεσσαλονίκη.
    από bros_pgm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2008, 18:08
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 15:54
  5. Μηχανικός/Συνεργείο για R1 '03
    από RapidShade στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 09:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF