Σελίδα 12 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 241

Θέμα: CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)

  1. #166
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Έστω. Παίζει κάποιον ρόλο σε ένα μηχανάκι ήπιου χαρακτήρα και ιπποδύναμης;
    Θα πάρει κάποιος το NC για dragster;

    Αν φοβάσαι βλάβη, μην το παρεις. Πόσα χιλιόμετρα υπολογίζεις να κάνεις τον χρόνο και σε απασχολεί τόσο;

    Προσωπικά δεν θα το σκεφτόμουν δεύτερη φορά. Γιατί παρόμοιο συστημα έχουν στα αυτοκίνητα και εκεί έχουν παρατηρηθεί προβλήματα από πολυ σοβαρά, (dsg στο group vag, Ford) μέχρι λιγότερο σοβαρά αλλά υπαρκτά. ( dct στα group Renault, FCA.)
    Στις μοτοσυκλέτες Honda έχουν ακουστεί ελάχιστα και χαμηλού κόστους παρόλο το μικρό μέγεθος και την χωροταξία. Φυσικά δεν το έβαλε σε CBR-RR, αν και τίποτα δεν αποκλείεται στο μέλλον. Προς το παρόν υπάρχει στα NC, CRF 1000-1100 , VFR 1200 και δουλευει.
    Η Χοντα ηθελε να το εισαγει στο Motogp αλλα της το απαγορευσε η επιτροπη τοτε και σε απαντηση εβγαλε το seamless. Στα αυτοκινητα υπαρχει χρονια με προβληματα να εχουν ακουστει περισσοτερο στα "πειραγμενης" ιπποδυναμης dsg.Σε γενικες γραμμες ομως δεν εχω ακουσει τρανταχτα προβληματα με τα ημιαυτοματα σασμαν. Δουλευω ημιαυτοματο σασμαν σε SMART κιολας εδω και τουλαχιστον 10 χρονια χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

  2. #167
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Στην αρχή νόμιζα οτι ο φίλος τρολλάρει αλλά τελικά μάλλον δεν τρολλάρει .

    Όποιος παρακολουθεί το DCT στην Ελλάδα και το εξωτερικό βρίσκει ότι πληροφορίες χρειάζεται.Καλή η θεωρία για μικρότερους συμπλέκτες κλπ αλλά εξετάζεται μόνο η μια πλευρά.Πχ ο μικρότερος συμπλέκτης προφανώς θα αποτελείται απο ανθεκτικότερα υλικά ώστε να αντέχει.

    Θα πω αυτά που έχω δει εγώ απο τα παιδιά στο ελληνικό Ncclub.Ενας φίλος ξεπέρασε τις 100.000km με μοναδικό πρόβλημα ένα πειράκι στο DCT το οποίο αραιά και που σπάει σε ένα ποσοστό 10-20% των συνολικών κατόχων (στην Ελλάδα).Μικρό το κόστος του ανταλλακτικού απλά μαζί με την εργασία πάει κανα 80αρι-100αρι στο συνεργείο.Επιπλέον έχω δει με τα μάτια μου Integra DCT που τότε είχε 160.000km(εγώ είχα 120.000km περίπου) χωρίς προβλήματα εκτός απο αυτό το πειράκι μια φορά που του έσπασε.Τα υπόλοιπα παιδιά δεν έχουν προβλήματα αλλά δεν έχουν φτάσει στις 100.000km.

    Επίσης σε 2 παιδιά χάλασε το μοτεράκι του DCT το οποίο είναι ακριβή βλάβη γύρω στα 300 ευρώ.Και στις 2 περιπτώσεις συνέβησαν όμως περίεργα πράγματα.Στον έναν εμφάνιζε συμπτώματα εντός εγγύησης αλλά στο συνεργείο αμόλαγαν αετό και το έβαζαν μόνο στο διαγνωστικό λες και θα έδειχνε μηχανική βλάβη.Δεν είχε χαλάσει τελείως αλλά δυσλειτουργούσε!Κάποια στιγμή έληξε η εγγύηση και ο άνθρωπος τα πλήρωσε απο την τσέπη του τελικά.Για μένα έπρεπε να κυνηγήσει το συνεργείο που κωλοβάραγε να το πέρναγε εντός εγγύησης.Η άλλη περίπτωση ήταν με ένα παιδί που πήρε μεταχειρισμένο NC700 DCT απο έμπορο που κάνει εισαγωγές μοτό.Μέσα σε λίγες μέρες του έβγαλε την ίδια βλάβη αλλά ο έμπορος του την κάλυψε ευτυχώς!!!Μετά απο 2-3 μήνες χαζεύοντας ανταλλακτικά και aftermarket στο car.gr πέτυχα τον ίδιο έμπορο να πουλάει μοτεράκι DCT.Περίεργο δεν είναι μιας και δεν ασχολείται καθόλου με ανταλλακτικά ο συγκεκριμένος?

    Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πολλές φορές συμβαίνουν πολύ περίεργα πράγματα και επειδή είμαστε στην Ελλάδα με τις απαράδεκτες μαστοράτζες ακόμη και στα εξουσιοδοτημένα, είμαι πολύ επιφυλακτικός.Πολλοί μάστορες δε βάζουν λαδάκι 10-30 που προτείνει η Honda αλλά 10-40 η και ακόμα πιο χοντρά.Όσοι ψωνίζετε απο μαγαζιά γνωρίζετε οτι το 10-30 είναι ακριβότερο,βέβαια οι μαστορες μιλουν για ''ειδικές συνθήκες'' στην Ελλάδα και ότι το 10-40 δουλεύει καλύτερα,όμως στο δικό μου όσες φορές μου είχαν βάλει απο δική τους πρωτοβουλία 10-40 ένιωθα το σασμάν λίγο σφιχτό.Θεωρώ πολύ πιθανό να δημιουργεί πρόβλημα στα σημεία που είπα σε βάθος χρόνου το πιο ''χοντρό'' 10-40.Στο εξωτερικό έχω δει ελάχιστα περιστατικά αναλογικά με τα χιλιάδες μέλη των κλαμπ.Μήπως γιατί εκεί στα εξουσιοδοτημένα μπαίνουν αυτά που προβλέπονται και εδώ η μαστοράτζα βάζει ότι τη συμφέρει?

    Συγνώμη αν μακρηγόρησα απλά θέλω να επιστήσω την προσοχή σε κάποιους ενδιαφερόμενους για το DCT.Έχει αποδειχτεί πολύ αξιόπιστο σε βάθος χρόνου με τις βλάβες που τόνισα σε ελάχιστο ποσοστό κατόχων, αλλά όσοι κινηθείτε τελικά στην αγορά DCT να απαιτείτε στα σέρβις ότι προβλέπει η Honda ειδικά στα λάδια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    626
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Η Χοντα ηθελε να το εισαγει στο Motogp αλλα της το απαγορευσε η επιτροπη τοτε και σε απαντηση εβγαλε το seamless. Στα αυτοκινητα υπαρχει χρονια με προβληματα να εχουν ακουστει περισσοτερο στα "πειραγμενης" ιπποδυναμης dsg.Σε γενικες γραμμες ομως δεν εχω ακουσει τρανταχτα προβληματα με τα ημιαυτοματα σασμαν. Δουλευω ημιαυτοματο σασμαν σε SMART κιολας εδω και τουλαχιστον 10 χρονια χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.
    Τα διπλου συμπλέκτη κιβώτια δεν είναι ημιαυτοματα, είναι πληρως αυτόματα κιβώτια αφού ανεβάζουν και κατεβάζουν σχέσεις μόνα τους.
    Τώρα για προβλήματα δεν είναι ο κατάλληλος χώροςχώρος εδώ.
    Παρά πολλά, πολυ ακριβά και σε νορμάλ αυτοκίνητα χωρίς σκαλισματα και τέτοια. Γκουγκλαρε dsg / dct problems και δες.

  4. #169
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Καθε σασμαν που απεμπλεκει και συμπλεκει ταχυτητες κατ εντολη του χειριστη του δε θεωρειται αμιγως αυτοματο αλλα ημι-αυτοματο.
    Αμιγως αυτοματο θεωρειται το σασμαν που που δεν επιδεχεται αλλαγης ταχυτητων απο εντολεα αλλα τις κανει μονο του και συνηθως ειναι συνεχομενης μεταβαλλομενης ταχυτητας CVT.

    Δεν χρειαζεται να γκουγκλαρω εκτος απο το γεγονος οτι εχω δουλεψει σε συνεργειο αυτοκινητων χρονια,εχω δει,εχω "πειραξει",εχω χαλασει πολλα λεφτα σε "φτιαξιματα", σε κοντρες,σε βενζινες,σε κλησεις,σε ζημιες,σε ανταλλακτικα κ παει λεγοντας...

    Αυτο που μου λες εσυ φιλε μου (το να γκουγκλαρω για να διαπιστωσω) κατι το οποιο το εχω βιωσει,μου θυμιζει οταν εβαλα στοα αυτοκινητο παλια,απ τους 1ους υγραεριο.Μου ελεγαν τοτε "μη το κανεις θα σπασει το μοτερ", "μη το κανεις θα παρεις τις βαλβιδες στο χερι μετα απο 60κ χιλιομετρα" , "μη το ενα μη το αλλο" "ξερω ενα που που εβαλε και επαθε ταδε και ταδε" κτλ και τελικα εβαλα στο TT 4x4 ανεβασμενο stage 1 245hp τοτε κανενα προβλημα.Εβαλα μετα στο Cupra μου stage 1 κι αυτο κανενα προβλημα,εβαλα μετα στο Fiesta μου κανενα προβλημα.

    Τι θελω να πω.Καλα να διαβαζεις απο ιντερνετ αλλα αν τα βλεπεις στην πραξη ακομα καλυτερα.Βλαβες βγαζουν τα παντα.Το να βαζουμε ταμπελα ομως σε ΟΛΑ τα αυτοματα και ημιαυτοματα σασμαν σαν προβληματικα αυτο ειναι λαθος.Και εχε υποψη σου πολλες φορες δεν γινεται η σωστη χρηση ουτε σωστη συντηρηση απο τους κατοχους.

  5. #170
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Στην αρχή νόμιζα οτι ο φίλος τρολλάρει αλλά τελικά μάλλον δεν τρολλάρει .

    Όποιος παρακολουθεί το DCT στην Ελλάδα και το εξωτερικό βρίσκει ότι πληροφορίες χρειάζεται.Καλή η θεωρία για μικρότερους συμπλέκτες κλπ αλλά εξετάζεται μόνο η μια πλευρά.Πχ ο μικρότερος συμπλέκτης προφανώς θα αποτελείται απο ανθεκτικότερα υλικά ώστε να αντέχει.

    Θα πω αυτά που έχω δει εγώ απο τα παιδιά στο ελληνικό Ncclub.Ενας φίλος ξεπέρασε τις 100.000km με μοναδικό πρόβλημα ένα πειράκι στο DCT το οποίο αραιά και που σπάει σε ένα ποσοστό 10-20% των συνολικών κατόχων (στην Ελλάδα).Μικρό το κόστος του ανταλλακτικού απλά μαζί με την εργασία πάει κανα 80αρι-100αρι στο συνεργείο.Επιπλέον έχω δει με τα μάτια μου Integra DCT που τότε είχε 160.000km(εγώ είχα 120.000km περίπου) χωρίς προβλήματα εκτός απο αυτό το πειράκι μια φορά που του έσπασε.Τα υπόλοιπα παιδιά δεν έχουν προβλήματα αλλά δεν έχουν φτάσει στις 100.000km.

    Επίσης σε 2 παιδιά χάλασε το μοτεράκι του DCT το οποίο είναι ακριβή βλάβη γύρω στα 300 ευρώ.Και στις 2 περιπτώσεις συνέβησαν όμως περίεργα πράγματα.Στον έναν εμφάνιζε συμπτώματα εντός εγγύησης αλλά στο συνεργείο αμόλαγαν αετό και το έβαζαν μόνο στο διαγνωστικό λες και θα έδειχνε μηχανική βλάβη.Δεν είχε χαλάσει τελείως αλλά δυσλειτουργούσε!Κάποια στιγμή έληξε η εγγύηση και ο άνθρωπος τα πλήρωσε απο την τσέπη του τελικά.Για μένα έπρεπε να κυνηγήσει το συνεργείο που κωλοβάραγε να το πέρναγε εντός εγγύησης.Η άλλη περίπτωση ήταν με ένα παιδί που πήρε μεταχειρισμένο NC700 DCT απο έμπορο που κάνει εισαγωγές μοτό.Μέσα σε λίγες μέρες του έβγαλε την ίδια βλάβη αλλά ο έμπορος του την κάλυψε ευτυχώς!!!Μετά απο 2-3 μήνες χαζεύοντας ανταλλακτικά και aftermarket στο car.gr πέτυχα τον ίδιο έμπορο να πουλάει μοτεράκι DCT.Περίεργο δεν είναι μιας και δεν ασχολείται καθόλου με ανταλλακτικά ο συγκεκριμένος?

    Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πολλές φορές συμβαίνουν πολύ περίεργα πράγματα και επειδή είμαστε στην Ελλάδα με τις απαράδεκτες μαστοράτζες ακόμη και στα εξουσιοδοτημένα, είμαι πολύ επιφυλακτικός.Πολλοί μάστορες δε βάζουν λαδάκι 10-30 που προτείνει η Honda αλλά 10-40 η και ακόμα πιο χοντρά.Όσοι ψωνίζετε απο μαγαζιά γνωρίζετε οτι το 10-30 είναι ακριβότερο,βέβαια οι μαστορες μιλουν για ''ειδικές συνθήκες'' στην Ελλάδα και ότι το 10-40 δουλεύει καλύτερα,όμως στο δικό μου όσες φορές μου είχαν βάλει απο δική τους πρωτοβουλία 10-40 ένιωθα το σασμάν λίγο σφιχτό.Θεωρώ πολύ πιθανό να δημιουργεί πρόβλημα στα σημεία που είπα σε βάθος χρόνου το πιο ''χοντρό'' 10-40.Στο εξωτερικό έχω δει ελάχιστα περιστατικά αναλογικά με τα χιλιάδες μέλη των κλαμπ.Μήπως γιατί εκεί στα εξουσιοδοτημένα μπαίνουν αυτά που προβλέπονται και εδώ η μαστοράτζα βάζει ότι τη συμφέρει?

    Συγνώμη αν μακρηγόρησα απλά θέλω να επιστήσω την προσοχή σε κάποιους ενδιαφερόμενους για το DCT.Έχει αποδειχτεί πολύ αξιόπιστο σε βάθος χρόνου με τις βλάβες που τόνισα σε ελάχιστο ποσοστό κατόχων, αλλά όσοι κινηθείτε τελικά στην αγορά DCT να απαιτείτε στα σέρβις ότι προβλέπει η Honda ειδικά στα λάδια.
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ σε οσα ειπες.Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    626
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Καθε σασμαν που απεμπλεκει και συμπλεκει ταχυτητες κατ εντολη του χειριστη του δε θεωρειται αμιγως αυτοματο αλλα ημι-αυτοματο.
    Αμιγως αυτοματο θεωρειται το σασμαν που που δεν επιδεχεται αλλαγης ταχυτητων απο εντολεα αλλα τις κανει μονο του και συνηθως ειναι συνεχομενης μεταβαλλομενης ταχυτητας CVT.
    .
    Αυτό είναι τόσο λάθος που δεν υπάρχει χώρος και χρόνος να αναλυθεί.
    Σκέψου τα αυτόματα κιβώτια με μετατροπέα ροπής, τα πρωτα που κυκλοφόρησαν ποτε, τα έκανες μόλις ημιαυτοματα επειδή πλεον έχουν και paddles.

  7. #172
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Στην αρχή νόμιζα οτι ο φίλος τρολλάρει αλλά τελικά μάλλον δεν τρολλάρει .

    Όποιος παρακολουθεί το DCT στην Ελλάδα και το εξωτερικό βρίσκει ότι πληροφορίες χρειάζεται.Καλή η θεωρία για μικρότερους συμπλέκτες κλπ αλλά εξετάζεται μόνο η μια πλευρά.Πχ ο μικρότερος συμπλέκτης προφανώς θα αποτελείται απο ανθεκτικότερα υλικά ώστε να αντέχει.

    Θα πω αυτά που έχω δει εγώ απο τα παιδιά στο ελληνικό Ncclub.Ενας φίλος ξεπέρασε τις 100.000km με μοναδικό πρόβλημα ένα πειράκι στο DCT το οποίο αραιά και που σπάει σε ένα ποσοστό 10-20% των συνολικών κατόχων (στην Ελλάδα).Μικρό το κόστος του ανταλλακτικού απλά μαζί με την εργασία πάει κανα 80αρι-100αρι στο συνεργείο.Επιπλέον έχω δει με τα μάτια μου Integra DCT που τότε είχε 160.000km(εγώ είχα 120.000km περίπου) χωρίς προβλήματα εκτός απο αυτό το πειράκι μια φορά που του έσπασε.Τα υπόλοιπα παιδιά δεν έχουν προβλήματα αλλά δεν έχουν φτάσει στις 100.000km.

    Επίσης σε 2 παιδιά χάλασε το μοτεράκι του DCT το οποίο είναι ακριβή βλάβη γύρω στα 300 ευρώ.Και στις 2 περιπτώσεις συνέβησαν όμως περίεργα πράγματα.Στον έναν εμφάνιζε συμπτώματα εντός εγγύησης αλλά στο συνεργείο αμόλαγαν αετό και το έβαζαν μόνο στο διαγνωστικό λες και θα έδειχνε μηχανική βλάβη.Δεν είχε χαλάσει τελείως αλλά δυσλειτουργούσε!Κάποια στιγμή έληξε η εγγύηση και ο άνθρωπος τα πλήρωσε απο την τσέπη του τελικά.Για μένα έπρεπε να κυνηγήσει το συνεργείο που κωλοβάραγε να το πέρναγε εντός εγγύησης.Η άλλη περίπτωση ήταν με ένα παιδί που πήρε μεταχειρισμένο NC700 DCT απο έμπορο που κάνει εισαγωγές μοτό.Μέσα σε λίγες μέρες του έβγαλε την ίδια βλάβη αλλά ο έμπορος του την κάλυψε ευτυχώς!!!Μετά απο 2-3 μήνες χαζεύοντας ανταλλακτικά και aftermarket στο car.gr πέτυχα τον ίδιο έμπορο να πουλάει μοτεράκι DCT.Περίεργο δεν είναι μιας και δεν ασχολείται καθόλου με ανταλλακτικά ο συγκεκριμένος?

    Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πολλές φορές συμβαίνουν πολύ περίεργα πράγματα και επειδή είμαστε στην Ελλάδα με τις απαράδεκτες μαστοράτζες ακόμη και στα εξουσιοδοτημένα, είμαι πολύ επιφυλακτικός.Πολλοί μάστορες δε βάζουν λαδάκι 10-30 που προτείνει η Honda αλλά 10-40 η και ακόμα πιο χοντρά.Όσοι ψωνίζετε απο μαγαζιά γνωρίζετε οτι το 10-30 είναι ακριβότερο,βέβαια οι μαστορες μιλουν για ''ειδικές συνθήκες'' στην Ελλάδα και ότι το 10-40 δουλεύει καλύτερα,όμως στο δικό μου όσες φορές μου είχαν βάλει απο δική τους πρωτοβουλία 10-40 ένιωθα το σασμάν λίγο σφιχτό.Θεωρώ πολύ πιθανό να δημιουργεί πρόβλημα στα σημεία που είπα σε βάθος χρόνου το πιο ''χοντρό'' 10-40.Στο εξωτερικό έχω δει ελάχιστα περιστατικά αναλογικά με τα χιλιάδες μέλη των κλαμπ.Μήπως γιατί εκεί στα εξουσιοδοτημένα μπαίνουν αυτά που προβλέπονται και εδώ η μαστοράτζα βάζει ότι τη συμφέρει?

    Συγνώμη αν μακρηγόρησα απλά θέλω να επιστήσω την προσοχή σε κάποιους ενδιαφερόμενους για το DCT.Έχει αποδειχτεί πολύ αξιόπιστο σε βάθος χρόνου με τις βλάβες που τόνισα σε ελάχιστο ποσοστό κατόχων, αλλά όσοι κινηθείτε τελικά στην αγορά DCT να απαιτείτε στα σέρβις ότι προβλέπει η Honda ειδικά στα λάδια.
    Μια διευκρίνηση. Αναφέρεσαι μόνο σε NC700 σε σχέση με τα πειράκια; Δεν έχω ακούσει/διαβάσει για τα NC750 κάτι παρόμοιο, νομίζω ότι είναι μια "αδυναμία" η οποία βελτιώθηκε ακόμη και στα μεταγενέστερα μοντέλα ΝC700. Δεν το λέω με απόλυτο τρόπο, αν γνωρίζεις αν υπάρχει διαφορά θα ήταν μια χρήσιμη πληροφορία.

  8. #173
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    STF ειχα βλαβη πειρακι στο δικο μου στα 45000 χλμ ( nc 750 2014). Εχει γραφτει κατα καιρους πως διορθωθηκε στα 750, αλλα η πιο σωστη εκφραση μαλλον ειναι "βελτιωθηκε", καθως εκτος απο μενα εχω διαβασει για αλλες 1-2 περιπτώσεις.

  9. #174
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    771
    Υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε βαριά χρήση DCT
    (δικαβαλο, αποσκευές, ορεινές διαδρομές)να μας πει τη γνώμη του;
    Δε μιλάω για αστοχίες υλικού, πιράκια,μοτερακια,κλπ,αυτά είναι θέματα ποιοτικού ελέγχου, προμηθευτωνκλπ.(συμβαίνουν σε όλα τα προϊόντα).
    Φίλε billy84 με το χέρι στη καρδιά,αν αγόραζες πάλι NC για να γράψεις χιλιόμετρα,θα έπαιρνες το αυτόματο αυτή τη φορά;
    Ενημερωτικά το 10W40 λάδι το καλοκαίρι είναι πιο λεπτό από το 10w30 το χειμωνα

  10. #175
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε βαριά χρήση DCT
    (δικαβαλο, αποσκευές, ορεινές διαδρομές)να μας πει τη γνώμη του;
    Δε μιλάω για αστοχίες υλικού, πιράκια,μοτερακια,κλπ,αυτά είναι θέματα ποιοτικού ελέγχου, προμηθευτωνκλπ.(συμβαίνουν σε όλα τα προϊόντα).
    Φίλε billy84 με το χέρι στη καρδιά,αν αγόραζες πάλι NC για να γράψεις χιλιόμετρα,θα έπαιρνες το αυτόματο αυτή τη φορά;
    Ενημερωτικά το 10W40 λάδι το καλοκαίρι είναι πιο λεπτό από το 10w30 το χειμωνα
    Tallyban τι ακριβώς γνώμη θές για το dct σε αυτές τις συνθήκες; Έχω κάνει minimum 10000+ (ίσως και παραπάνω) σε αυτό που περιγράφεις και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα. Είναι λίγα τα χλμ για να βγάλεις συμπέρασμα ως προς την αντοχή του, ως προς τη χρήση του η μόνη διαφορά είναι πως το βάζω στο χειροκίνητο και αλλάζω τις ταχύτητες όπως με βολεύουν με τα κουμπιά (πάντα μιλώντας για τις συνθήκες που περιγράφεις, αλλιώς dct forever!).

  11. #176
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι τόσο λάθος που δεν υπάρχει χώρος και χρόνος να αναλυθεί.
    Σκέψου τα αυτόματα κιβώτια με μετατροπέα ροπής, τα πρωτα που κυκλοφόρησαν ποτε, τα έκανες μόλις ημιαυτοματα επειδή πλεον έχουν και paddles.
    Τα κιβωτια που λες ειναι αυτοματα κιβωτια συνεχης κινησης με ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα ελεγχου πιεσης υγρου για τον μετατροπεα ροπης.Συνηθως η βαλβιδα αυτη ειναι μεσα στο κιβωτιο του συμπλεκτη και ελεγχεται ηλεκτρονικα απο αισθητηρες. Δε θελω να το αναπτυξω αλλο γιατι ειμαι ηδη εκτος θεματος.Ημιαυτοματο θεωρειται και το κλασσικο σασμαν του παπιου,που επιδεχεται αλλαγων απο εντολεα.Οτιδηποτε επιδεχεται αλλαγων ειναι ΗΜΙ αυτοματο. Ψαξτο λιγο με τα σασμαν.Ειναι σαν να μου εχεις ολες τις γνωσεις σε ενα καλαθι αυτη τη στιγμη και να εχεις μπερδευτει,επειδη το σασμαν εχει μετατροπεα ροπης.Αυτο δε το καθιστα ημιαυτοματο.Αλλο ο μετατροπεας ροπης αλλο οι αλλαγες απο εντολεα,με οποιον τροπο γινονται,ειτε χειροκονινητα ηλεκτρονικα,ειτε ποδοκινητα σαν του παπιου.

  12. #177
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    771
    10000 χιλιόμετρα σε αυτές τις συνθήκες φορτιου είναι αρκετά,οπότε το σύστημα είναι αξιόπιστο,εγώ σφαλω.
    Ημιαυτόματη η αυτόματη λειτουργία δεν έχει σχέση,τα φορτία στο συνεργαζόμενο συμπλέκτη είναι τα ίδια σε εκκίνηση από στάση.

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Ρε φιλε δεν θες DCT μην το κουραζεις το θεμα

    Παρε ενα κανονικο κιβωτιο και κανε τις βολτες σου να γουσταρεις.

    Ναι εχουμε και μηχανακι που εχει κανει πολλα χλμ φορτωμενος και διπλος. Επισης εχουμε και μηχανακι που εχει κανει και onoff σε λασπες και πετρες. Εχουμε κανει και 800κμ αεροπορια στα κοκκινα ολη μερα γιατι ετσι γιολο. Εχουμε και μηχανακι που δεν βγαινει απο το γκαραζ αν εχει υγρασια πανω απο 47,9%.

    Το μηχανακι το εχουμε κανει πραγματα που δεν τα προεβλεπε η Χοντα και δεν σπανε.

    Ενα απλο κομιουτερ ειναι το μηχανακι και αν το πας σαν κομιουτερ θα βγαλει 1εκ χλμ με τα βασικα service μονο.

    Και να σου πω και το αλλο.

    Αν προκειται να παρεις DCT να εισαι σιγουρος οτι σε εσενα θα εμφανισει προβλημα.

    Γι αυτο σου λεω αστο μακρια, δεν κανει.... παρε κατι αλλο

  14. #179
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απαντάω στους φίλους που με ρωτάνε.Ναι σε όλα τα NC έχει παρουσιαστεί το συγκεκριμένο θέμα.Μικρό ποσοστό μεν,υπαρκτό δε.

    Για το αν θα αγόραζα ποτέ DCT.Προσωπικά όχι δε θα αγόραζα ποτέ όμως δεν έχει να κάνει με την αξιοπιστία αυτό αλλά καθαρά με προσωπική προτίμηση.

    Ότι είπα για το λάδι είναι καθαρά εκτίμηση δική μου η οποία σαφώς δε μπορεί να αποδειχτεί.Μπορεί και να ισχύει μπορεί και όχι.Το μοναδικό δεδομένο που έχουμε είναι οτι η Honda προτείνει 10-30 και το DCT είναι ένα εξελιγμένο σύστημα πιο πολύπλοκο απο το απλό.Για αυτό θα προτιμούσα να ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #180
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.074
    Hamamatsu Japan on 24-03-2021
    Honda headquarters
    Commercial dept.

    To commercial distributors all over the world
    To Sarakakis bros Greece

    Dear sirs
    According to our Moral and commercial rules
    We forbid you to SELL any DCT MODEL
    of our brand to mr TALLYBAN
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 17:17
  2. BENELLI TRK 502X VS HONDA CB 500X
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2020, 14:28
  3. BMW F 750GS VS HONDA NC 750X
    από Morelo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2020, 07:42
  4. Cb 400 vs Hornet 250
    από atzimpourdakas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 22:17
  5. Honda CB 400 vs Bros 400 vs cb -1
    από I'am...u are? στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF