Σελίδα 15 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 241

Θέμα: CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)

  1. #211
    Νέο μέλος Το avatar του/της ILouloudakis
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    17
    Το ίδιο έχουμε φίλε μου!!! Αντε με το καλό!!!

  2. #212
    Νέο μέλος Το avatar του/της ILouloudakis
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    17
    Ρε παιδιά πως βάζουμε φώτο??? Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα... Επιλέγω γρήγορη απάντηση αλλά δεν μου βγάζει επιλογή για επισύναψη... Πρέπει να επιλέξω διαφορετικο τρόπο μηνύματος για να εμφανιστεί επιλογή επισύναψης???

  3. #213
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ILouloudakis Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά πως βάζουμε φώτο??? Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα... Επιλέγω γρήγορη απάντηση αλλά δεν μου βγάζει επιλογή για επισύναψη... Πρέπει να επιλέξω διαφορετικο τρόπο μηνύματος για να εμφανιστεί επιλογή επισύναψης???
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129391
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #214
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ILouloudakis Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά πως βάζουμε φώτο??? Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα... Επιλέγω γρήγορη απάντηση αλλά δεν μου βγάζει επιλογή για επισύναψη... Πρέπει να επιλέξω διαφορετικο τρόπο μηνύματος για να εμφανιστεί επιλογή επισύναψης???
    Αν είσαι από κινητό και mobile version πήγαινε κάτω κάτω και επίλεξε Πλήρες Site.Κατόπιν πατάς το εικονίδιο Insert Image και επιλέγεις τη φωτό από το κινητό σου From computer -> Επιλογή αρχείου-> Ανέβασμα Αρχείων.
    Εναλλακτικά (From URL) την φορτώνεις από κάποιο server που είναι ήδη ανεβασμένη πχ imgur ή postimage.
    Πρόσεχε όμως αν την ανεβάσεις κατευθείαν από το κινητό σου πρέπει το μέγεθός της να είναι το πολύ μέχρι 1 ΜΒ.

    Το ίδιο ισχύει και για το pc.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χωρίς τίτλο.JPG 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	42,6 KB 
ID:	427908

  5. #215
    Νέο μέλος Το avatar του/της ILouloudakis
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    17
    Οκ το βρήκα, ευχαριστώ! Είναι μεγάλες σε μέγεθος ή φώτο και δεν ανεβαίνουν... Κρίμα...

  6. #216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ILouloudakis Προβολή μηνύματος
    Οκ το βρήκα, ευχαριστώ! Είναι μεγάλες σε μέγεθος ή φώτο και δεν ανεβαίνουν... Κρίμα...
    καντη 800Χ600 κι ανεβαίνει.

    καλοτάξιδο το άτι
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #217
    Νέο μέλος Το avatar του/της ILouloudakis
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    καντη 800Χ600 κι ανεβαίνει.

    καλοτάξιδο το άτι
    Ευχαριστώ πολύ! Μια κουβέντα είναι να την κάνω μικρότερη όντας άσχετος με αυτά... Τέλος πάντων κάποια στιγμή θα τα καταφέρω...

  8. #218
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/11/2016
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα είμαι στο ακριβώς ίδιο δίλλημα. Κάτοχος χρόνια σκουτερ, θέλω να μεταβώ σε μηχανή. Κινούμαι στην Αθήνα και πέριξ. Τι ισχύει πλέον όσα γραφτηκαν εδώ με τα καινούργια μοντέλα;

    Είμαι πιο κοντα στο CB και λόγω κόστους αλλά και λόγω δυνατής ανανέωσης που έκανε η Honda στο μοντέλο του 22. Πλέον έχει ανεστραμμένο πιρούνι Showa, διπλό δισκόφρενο, νεα φώτα κλπ. Πραγματικά πολύ καλή ανανέωση σε σχέση με το αντίστοιχο το NC που ναι μεν ανανεώθηκε αλλά οι παραλλείψεις του παρελθόντος είναι ίδιες. Μήπως εν τέλει το μόνο πλεονέκτημα του NC είναι το DCT; Δηλαδή δεν έχει νοήμα να πάρεις τη μηχανή με συμπλέκτη, σε αυτή τη περίπτωση τι πλεονεκτήματα έχει απέναντι σε ένα Vstrom 650 π.χ; Πιστεύω χάνει κατά κράτος.

    Επίσης λόγω της δυνατότητας του CB να πάει άνετα σε χώμα του δίνει έξτρα πόντους, πιο παιχνιδιάρικο. Δε ξέρω, είμαι 30, και νομίζω το NC απευθύνεται σε μεγαλύτερης ηλικίας οδηγούς που θέλουν άνεση και ευκολια - χώρος μπροστά + DCT. Είμαι σχεδόν σίγουρος επομένως να πάω στο CB 500X.
    Κάποιες γνώμες;

  9. #219
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Morelo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα είμαι στο ακριβώς ίδιο δίλλημα. Κάτοχος χρόνια σκουτερ, θέλω να μεταβώ σε μηχανή. Κινούμαι στην Αθήνα και πέριξ. Τι ισχύει πλέον όσα γραφτηκαν εδώ με τα καινούργια μοντέλα;

    Είμαι πιο κοντα στο CB και λόγω κόστους αλλά και λόγω δυνατής ανανέωσης που έκανε η Honda στο μοντέλο του 22. Πλέον έχει ανεστραμμένο πιρούνι Showa, διπλό δισκόφρενο, νεα φώτα κλπ. Πραγματικά πολύ καλή ανανέωση σε σχέση με το αντίστοιχο το NC που ναι μεν ανανεώθηκε αλλά οι παραλλείψεις του παρελθόντος είναι ίδιες. Μήπως εν τέλει το μόνο πλεονέκτημα του NC είναι το DCT; Δηλαδή δεν έχει νοήμα να πάρεις τη μηχανή με συμπλέκτη, σε αυτή τη περίπτωση τι πλεονεκτήματα έχει απέναντι σε ένα Vstrom 650 π.χ; Πιστεύω χάνει κατά κράτος.

    Επίσης λόγω της δυνατότητας του CB να πάει άνετα σε χώμα του δίνει έξτρα πόντους, πιο παιχνιδιάρικο. Δε ξέρω, είμαι 30, και νομίζω το NC απευθύνεται σε μεγαλύτερης ηλικίας οδηγούς που θέλουν άνεση και ευκολια - χώρος μπροστά + DCT. Είμαι σχεδόν σίγουρος επομένως να πάω στο CB 500X.
    Κάποιες γνώμες;

    Καλησπέρα φίλε. Οπτικά το CB500X όντως ανανεώθηκε σημαντικά για το 2022. Δηλαδή δείχνει πιο όμορφο και πιο ικανό απο τον προκατοχό του. Είναι όμως? Συνήθως οι εταιρείες κάνουν τέτοιες αλλαγές όμως εσωτερικά στα καλάμια η ποιότητα είναι η ίδια. Θεωρώ απίθανο να τρώνε ποσοστό απο το κέρδος τους και να το μεταφέρουν στον αγοραστή. Ειδικά σε μια κατηγορία που δεν υπάρχει και ουσιαστικός λόγος πέραν της εμφάνισης. Δεν υπάρχουν σοβαρές επιδόσεις δηλαδή ώστε να μπουν και τα ανάλογα περιφερειακά.

    Στο θέμα του NC και στο αν έχει πλεονέκτημα έναντι του Vstrom. Έχει σημαντικά μικρότερη κατανάλωση. Πιο ελαφριά αίσθηση λόγω ζυγίσματος. Μεγαλύτερα διαστήματα συντήρησης, πιο αξιόπιστο μοτέρ στα πρότυπα των αυτοκινητάδικων χαμηλόστροφων μοτέρ. 17αρα ζάντα μπροστά και πολύ καλύτερη οδική συμπεριφορά και ασφάλτινες δυνατότητες. Και φυσικά ο κουβάς=σκουτεράδικοι χώροι είναι μεγάλο πλεονέκτημα έναντι οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας που αναγκάζεσαι να βάζεις βαλίτσα πίσω ή να κουβαλάς πάντα τσάντα.

    To CB500Χ είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι αλλά μικρό συγκριτικά με το NC.Για μένα ουσιαστικά είναι άλλη κατηγορία. Π.χ παίρνεις την κοπέλα σου και πας ταξίδι με το CB, ε δε μπορείς να πηγαίνεις συνέχεια 160 στην εθνική κάτι που με το NC μπορείς να το κάνεις απο εδώ μέχρι τη Νορβηγία χωρίς να το σβήσεις κιόλας .Σου έφερα ένα ακραίο παράδειγμα για να καταλάβεις ότι τα +250 κυβικά είναι σημαντικά ανεξάρτητα απο την ιπποδύναμη που θεωρητικά είναι κοντά. Τα παλιότερα NC έχουν ικανοποιητική απόσταση απο το έδαφος και μπορείς να πας όπου θες στο χώμα(σε λογικά πλαίσια). Μόνο το 2021 το χαμήλωσαν σημαντικά και όντως δε θα το έβαζα σε χωματόδρομο χωρίς να προβληματιστώ.


    Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να οδηγήσεις και τα δύο και να δεις ο ίδιος τις διαφορές και τι ακριβώς χρειάζεσαι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #220
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Κλαίω #2.
    NC750,αυτό, το ταξιδιαρικο με τα τριβαλιτσα και 150αρες,αλυσιδιτσα 520.
    CBF500 αλυσίδα 525.
    Τι πίνουνε στη Doha και δε μας δίνουν και εμας;

  11. #221
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Κλαίω #2.
    NC750,αυτό, το ταξιδιαρικο με τα τριβαλιτσα και 150αρες,αλυσιδιτσα 520.
    CBF500 αλυσίδα 525.
    Τι πίνουνε στη Doha και δε μας δίνουν και εμας;
    520 και 525 έχουν διαφορά στο πλάτος.
    Και είναι αστείο και να συζητάμε για τις απαιτήσεις των συγκεκριμένων μοτοσυκλετών σε αλυσίδα.

  12. #222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Κλαίω #2.
    NC750,αυτό, το ταξιδιαρικο με τα τριβαλιτσα και 150αρες,αλυσιδιτσα 520.
    CBF500 αλυσίδα 525.
    Τι πίνουνε στη Doha και δε μας δίνουν και εμας;


    Αστα φίλε έχω βαρεθεί να αλλάζω αλυσίδες. Όλο τις κόβει το θηρίο!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #223
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Morelo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα είμαι στο ακριβώς ίδιο δίλλημα. Κάτοχος χρόνια σκουτερ, θέλω να μεταβώ σε μηχανή. Κινούμαι στην Αθήνα και πέριξ. Τι ισχύει πλέον όσα γραφτηκαν εδώ με τα καινούργια μοντέλα;

    Είμαι πιο κοντα στο CB και λόγω κόστους αλλά και λόγω δυνατής ανανέωσης που έκανε η Honda στο μοντέλο του 22. Πλέον έχει ανεστραμμένο πιρούνι Showa, διπλό δισκόφρενο, νεα φώτα κλπ. Πραγματικά πολύ καλή ανανέωση σε σχέση με το αντίστοιχο το NC που ναι μεν ανανεώθηκε αλλά οι παραλλείψεις του παρελθόντος είναι ίδιες. Μήπως εν τέλει το μόνο πλεονέκτημα του NC είναι το DCT; Δηλαδή δεν έχει νοήμα να πάρεις τη μηχανή με συμπλέκτη, σε αυτή τη περίπτωση τι πλεονεκτήματα έχει απέναντι σε ένα Vstrom 650 π.χ; Πιστεύω χάνει κατά κράτος.

    Επίσης λόγω της δυνατότητας του CB να πάει άνετα σε χώμα του δίνει έξτρα πόντους, πιο παιχνιδιάρικο. Δε ξέρω, είμαι 30, και νομίζω το NC απευθύνεται σε μεγαλύτερης ηλικίας οδηγούς που θέλουν άνεση και ευκολια - χώρος μπροστά + DCT. Είμαι σχεδόν σίγουρος επομένως να πάω στο CB 500X.
    Κάποιες γνώμες;
    Έχω το cb του 21 έχω κάνει σχεδόν 19 χιλιάδες χιλιόμετρα. Το μηχανάκι είναι πολύ ωραίο για αυτό που είναι σε ταξίδι οι ταχύτητες που πάει είναι 120-140. Άμα έρθει η στιγμή να πάρω άλλο μηχανακι με αυτά τα δεδομένα που υπάρχουν τώρα στην αγορά , θα έδινα βάρος στο nc λόγο μεγαλύτερης άνεσης στο ταξίδι(Δεν το έχω οδηγήσει σύμφωνα με ότι διαβάζω ) . Αν δεν έφταναν τα χρήματα εννοείτε πως θα ξαναεπερνα το cb με κλειστά μάτια

  14. #224
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αστα φίλε έχω βαρεθεί να αλλάζω αλυσίδες. Όλο τις κόβει το θηρίο!
    Νταξει δεν εχει κ το αρκουδογκαζο του CBF500...ωστε να θελει 525.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #225
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/11/2016
    Μηνύματα
    10
    Σαν χρήση πιο πολύ προορίζεται για μέσα στην Αθήνα και στα πέριξ μικρές εκδρομούλες. Αν δεν είχα στο μυαλό μου το fun κομμάτι, δηλαδή πάω Πάρνηθα ή Υμηττό και βλέπω ένα χωματόδρομο και θέλω να κάνω διέλευση και να βγάλω γουστα, το CB είναι ταμάμ, και ελαφρύ και μεγάλη μπροστινή ρόδα και καλές αναρτήσεις. Ενώ και μέσα στη πόλη έχω διαβάσει ότι είναι σαν παπί.

    To ΝC δε μπορεί να μου χαρίσει τέτοιες απολάυσεις. Άρα θα έχω ναι μεν μια μεγαύτερη μηχανή αλλά πόσα ταξίδια με μηχανή μεγάλα θα κάνεις; Εχω το αμάξι για μεγάλα ταξίδια βασικά, και η κοπέλα μου δεν είναι και το καλύτερό της να ταξιδευει με μηχανή πολλή ώρα. Άρα θα έχω μια μηχανή που στο 90% της χρήσης που θέλω θα είναι πιο 'ζόρικη' από ότι με το CB.

    Εγώ το σκέφτομαι ως εξής: Να προχωρήσω τώρα στην αγορά του CB, ως προερχόμενος από scooter είναι απο τις καλύτερες επιλογές για να μπείς σταδιακά στο κοσμο της μοτοσυκλέτας, να δω κιόλας αν όντως μου αρέσουν και μου κάνουν οι μηχανές, και μετά από 2-3 χρόνια, αν έχει δεήσει η Honda να αναβαθμίσει το NC όπως χρειάζεται ή αν έχει βγεί κάποιο άλλο καλό on-off στα 700-800cc να κάνω τότε τη μετάβαση. πιστεύω ότι σε αυτό το αρχικό σταδιο το CB θα με καλύψει.
    Τελευταία τροποποίηση από Morelo; 16/12/2021 στις 09:47.

Σελίδα 15 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 17:17
  2. BENELLI TRK 502X VS HONDA CB 500X
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2020, 14:28
  3. BMW F 750GS VS HONDA NC 750X
    από Morelo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2020, 07:42
  4. Cb 400 vs Hornet 250
    από atzimpourdakas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 22:17
  5. Honda CB 400 vs Bros 400 vs cb -1
    από I'am...u are? στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF