Σελίδα 2 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 241

Θέμα: CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)

  1. #16
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους τους συντρόχους !
    Σύντροχε jimsakpt3 είμαι κάτοχος NC 750/DCT από τον Μάιο του 2016. Τώρα έχει 46.878 ταξιδιάρικα χλμ τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Για την πόλη μέσα - κοντινές αποστάσεις έχω σκούτερ.
    Ότι θέλεις ρώτησε.

    Συνταξιδεύω επίσης με CB 500X/2016 που συνήθως είναι δικάβαλος με την σύζυγό του.

    Διορθώνω μερικά από όσα διάβασα παραπάνω και συγκράτησα.
    Όσο αφορά την κατανάλωση το NC είναι οικονομικότερο πάντα του CB.

    Οι αναρτήσεις του NC είναι μια χαρά και σε παιχνίδι και σε ότι του ζητήσει ο κάτοχός του αν και είναι χωρίς ρυθμίσεις εκτός ρύθμισης προφόρτισης ελατηρίου στο πίσω.
    Το CB ρυθμίζεται στο μπροστινό και η προφόρτιση πίσω.

    Και τα δύο ελίσσονται άριστα σε διηθήσεις.
    Αν ήθελα μοτό κυρίως για την πόλη χωρίς νάχω άλλο όπως αναφέρεις και για ταξιδάκια μέχρι 200 χλμ θάπαιρνα το CB γιατί το βάρος του NC δεν κουμαντάρεται εύκολα σε στρίμωγμα. Το CB είναι παπί !

    Διαστήματα συντηρήσεως μεγάλα και για τα δύο και οικονομικά.

    Από μένα λοιπόν για αυτά που το θέλεις η πρότασή μου είναι CB 500.

    Ότι άλλο θέλεις ειδικά για το NC και όπου ξέρω και για το CB ρώτα.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους τους συντρόχους !
    Σύντροχε jimsakpt3 είμαι κάτοχος NC 750/DCT από τον Μάιο του 2016. Τώρα έχει 46.878 ταξιδιάρικα χλμ τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Για την πόλη μέσα - κοντινές αποστάσεις έχω σκούτερ.
    Ότι θέλεις ρώτησε.

    Συνταξιδεύω επίσης με CB 500X/2016 που συνήθως είναι δικάβαλος με την σύζυγό του.

    Διορθώνω μερικά από όσα διάβασα παραπάνω και συγκράτησα.
    Όσο αφορά την κατανάλωση το NC είναι οικονομικότερο πάντα του CB.

    Οι αναρτήσεις του NC είναι μια χαρά και σε παιχνίδι και σε ότι του ζητήσει ο κάτοχός του αν και είναι χωρίς ρυθμίσεις εκτός ρύθμισης προφόρτισης ελατηρίου στο πίσω.
    Το CB ρυθμίζεται στο μπροστινό και η προφόρτιση πίσω.

    Και τα δύο ελίσσονται άριστα σε διηθήσεις.
    Αν ήθελα μοτό κυρίως για την πόλη χωρίς νάχω άλλο όπως αναφέρεις και για ταξιδάκια μέχρι 200 χλμ θάπαιρνα το CB γιατί το βάρος του NC δεν κουμαντάρεται εύκολα σε στρίμωγμα. Το CB είναι παπί !

    Διαστήματα συντηρήσεως μεγάλα και για τα δύο και οικονομικά.

    Από μένα λοιπόν για αυτά που το θέλεις η πρότασή μου είναι CB 500.

    Ότι άλλο θέλεις ειδικά για το NC και όπου ξέρω και για το CB ρώτα.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.
    Λάθη?

    Στο θέμα των αναρτήσεων και του παιχνιδιού: εξαρτάται απο το τι θεωρεί ο καθένας παιχνίδι και τι μέτρα σύγκρισης έχει.


    Όταν για μέτρο σύγκρισης έχω "καταδρομικές" βόλτες με CBR RR, ή πραγματικά γρήγορες βόλτες με GS 1250 (το οποίο για το βάρος του και τον όγκο του στρίβει "τραίνο" και με εντυπωσιακή ακρίβεια και ταχύτητα), τότε το NC μπροστά τους είναι βάρκα. Και σε αυτό παίζει ρόλό όλο το πακέτο (βάρος, μεταξόνιο, γεωμετρία, και λειτουργία αναρτήσεων).


    Μπορώ να το συγκρίνω - απο δική μου hands-on εμπειρία με αρκετές χιλ χλμ με άλλες μοτοσικλέτες, όχι απο λεγόμενα τρίτων - με πολλά ακόμα μοντέλα πέραν του CBR και του GS. Το NC δεν στρίβει όταν το βάζεις σε τέτοιο πλαίσιο σύγκρισης σε πραγματικά γρήγορο στροφιλίκι (πόσο εύκολα ακούει στο γυροσκοπικό, με τι ακρίβεια, με τι σταθερότητα, κλπ.).


    Για να μη θεωρήσεις ότι σε θίγω για την επιλογή σου, για την προσωπική σου μοτοσικλέτα, αν αγόραζα σήμερα μοτο για καθημερινή και εκδρομική/ταξιδιωτική χρήση, και εγω NC θα έπαιρνα παρόλο που έχω πρόσβαση όποτε θέλω σε GS 1250! Είναι εξαιρετικό μηχανάκι σε πολλά πράγματα, και σε ταξίδι είναι ταμάμ. Αλλά γρήγορα δεν στρίβει (για τα δικά μου μέτρα).

  3. #18
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Λάθη?

    Στο θέμα των αναρτήσεων και του παιχνιδιού: εξαρτάται απο το τι θεωρεί ο καθένας παιχνίδι και τι μέτρα σύγκρισης έχει.


    Όταν για μέτρο σύγκρισης έχω "καταδρομικές" βόλτες με CBR RR, ή πραγματικά γρήγορες βόλτες με GS 1250 (το οποίο για το βάρος του και τον όγκο του στρίβει "τραίνο" και με εντυπωσιακή ακρίβεια και ταχύτητα), τότε το NC μπροστά τους είναι βάρκα. Και σε αυτό παίζει ρόλό όλο το πακέτο (βάρος, μεταξόνιο, γεωμετρία, και λειτουργία αναρτήσεων).


    Μπορώ να το συγκρίνω - απο δική μου hands-on εμπειρία με αρκετές χιλ χλμ με άλλες μοτοσικλέτες, όχι απο λεγόμενα τρίτων - με πολλά ακόμα μοντέλα πέραν του CBR και του GS. Το NC δεν στρίβει όταν το βάζεις σε τέτοιο πλαίσιο σύγκρισης σε πραγματικά γρήγορο στροφιλίκι (πόσο εύκολα ακούει στο γυροσκοπικό, με τι ακρίβεια, με τι σταθερότητα, κλπ.).


    Για να μη θεωρήσεις ότι σε θίγω για την επιλογή σου, για την προσωπική σου μοτοσικλέτα, αν αγόραζα σήμερα μοτο για καθημερινή και εκδρομική/ταξιδιωτική χρήση, και εγω NC θα έπαιρνα παρόλο που έχω πρόσβαση όποτε θέλω σε GS 1250! Είναι εξαιρετικό μηχανάκι σε πολλά πράγματα, και σε ταξίδι είναι ταμάμ. Αλλά γρήγορα δεν στρίβει (για τα δικά μου μέτρα).
    Δεν υπάρχει κανένα θίξιμο - παρεξήγηση ειδικά για τα σίδερα.

    Προσπαθούμε να βοηθήσουμε έναν επίσης άγνωστο σύντροχο εδώ νομίζω.

    Αν κάποιος σύντροχος λοιπόν θέλει να στρίβει όπως με SS με το NC ή το CB είναι βαθιά νυχτωμένος και έχει πάρει λάθος μοτοσυκλέτα.
    Έχω την εντύπωση πως ο ενδιαφερόμενος προέρχεται από ένα Μπέβερλυ και ενδιαφέρεται για αυτά που λέει και όχι για απόλυτες συμπεριφορές πραγματικών εργαλείων όπως αυτά που αναφέρεις και αν τα καβαλήσει - προσπαθήσει έστω να τα ελέγξει αν και εφόσον είναι άπειρος ξεφεύγοντας, πολύ φοβούμαι πως η κατάληξη δεν θα είναι καθόλου καλή.

    Εστιάζω στο κούνημα της ανάρτησης του NC που θεωρώ από την μέχρι σήμερα εμπειρία της κατοχής του πως διατυπώθηκε εσφαλμένα.
    Δεν κουνάει απολύτως πουθενά και σε ταχύτητες έως και την τελική του και με μπαγκαζιέρα πάντα φορεμένη.

    Εδώ που τα λέμε κιόλας άλλο ένα οτιδήποτε κοστίζει 7 ή 9 χιλιάρικα και άλλο ένα που κοστίζει 15-20-25 κοκ.
    Συνήθως ότι πληρώσεις παίρνεις.

    Ξεκαθαρίστηκε?

  4. #19
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παντως ο μπιλλυ 84 με φαγωμενα κρος καντρυ λαστιχα ,κατω απο 100 σε επαρχιακο γκρεμιδο-στροφιλικι δεν τον βλεπω πουθενα.Μια χαρα στριβει το NC αλλα θελει και κοτσια.Βεβαια το GS στριβει-φανταζομαι - καλυτερα και με λιγοτερο ρισκο.Και πως αλλιως αλλωστε αφου η σχεση τιμης ειναι 1/3.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει κανένα θίξιμο - παρεξήγηση ειδικά για τα σίδερα.

    Προσπαθούμε να βοηθήσουμε έναν επίσης άγνωστο σύντροχο εδώ νομίζω.

    Αν κάποιος σύντροχος λοιπόν θέλει να στρίβει όπως με SS με το NC ή το CB είναι βαθιά νυχτωμένος και έχει πάρει λάθος μοτοσυκλέτα.
    Έχω την εντύπωση πως ο ενδιαφερόμενος προέρχεται από ένα Μπέβερλυ και ενδιαφέρεται για αυτά που λέει και όχι για απόλυτες συμπεριφορές πραγματικών εργαλείων όπως αυτά που αναφέρεις και αν τα καβαλήσει - προσπαθήσει έστω να τα ελέγξει αν και εφόσον είναι άπειρος ξεφεύγοντας, πολύ φοβούμαι πως η κατάληξη δεν θα είναι καθόλου καλή.

    Εστιάζω στο κούνημα της ανάρτησης του NC που θεωρώ από την μέχρι σήμερα εμπειρία της κατοχής του πως διατυπώθηκε εσφαλμένα.
    Δεν κουνάει απολύτως πουθενά και σε ταχύτητες έως και την τελική του και με μπαγκαζιέρα πάντα φορεμένη.

    Εδώ που τα λέμε κιόλας άλλο ένα οτιδήποτε κοστίζει 7 ή 9 χιλιάρικα και άλλο ένα που κοστίζει 15-20-25 κοκ.
    Συνήθως ότι πληρώσεις παίρνεις.

    Ξεκαθαρίστηκε?
    Επι της ουσίας δεν διαφωνούμε κάπου.
    Τα μέτρα σύγκρισης τα αναφέρω γιατί βοηθούν τον συνομιλητή που δεν σε/με ξέρει, να καταλάβει πως αξιολογεί ο καθένας την εκάστοτε χρήση.

    Δεν ανέφερα πουθενά όμως ότι το NC κουνάει στα πολλά ή και σε ταχύτητες μέχρι και την τελική του. Ναι είναι σταθερότατο. Αυτό που έγραψα είναι :

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    ... για σοβαρό παιχνίδι σε στροφές, οι αναρτήσεις τους είναι πολύ μαλακές και όταν αρχίζεις να πιέζεις κουνάνε.
    Σε στροφές, με πίεση. Έχει μεγάλη διαφορά.

  6. #21
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Δεν βλέπω να διαφωνούμε πουθενά.
    Προσωπικά το θέτω ακόμα αυστηρότερα, ούτε καν κατά την γνώμη μου θα μπει ποτέ στο παιχνίδι αναβάτης ιδίων ικανοτήτων με άλλον (για να μπει και ο παράγοντας αναβάτης μέσα) να κυνηγήσει μηχάνημα που ξέρει ότι δεν μπορεί.

    Ο φίλος Βασίλης για παράδειγμα που αναφέρθηκε από τον σύντροχο παραπάνω είναι εξαιρετικό τιμόνι αλλά ξέρει και που πάει με το NC και όταν θέλει άλλα πράγματα παίρνει το επίσης κατεχόμενο CBR του έτσι? Γι' αυτό άλλωστε τάχει και τα δύο. Το καθένα για τη δουλειά του.

    Για να επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας μήπως και βοηθηθεί ο ενδιαφερόμενος σύντροχος νομίζω όπως προανέφερα ότι το CB θα του ταιριάξει καλύτερα.
    Παπί στην πόλη και μια χαρά στα στροφιλίκια επαρχιακού καθώς επίσης στην πορεία στην εθνική.

    Για να γελάσουμε και λίγο ας δούμε και ένα μακρινό ταξίδι στις εποχές του COVID 19 με διανυκτέρευση (λόγο τεράστιας αποστάσεως) στο εξωτικό Σούνιο με το CB (πούναι και τετρακίνητο), NC (on board η κάμερα) GS που αρέσει στον παραπάνω σύντροχο και ένα νέο Αφρικανάκι να δει και ο ενδιαφερόμενος σύντροχος τι λένε τα υποψήφιά του σε ρυθμούς χαλαρής βόλτας :


  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    για 2χλμ σπίτι δουλειά δε χρησιμοποιούμε μηχανή. Κουράζουμε εμάς και τη μηχανή! Αν ντε και καλά θες μηχανή τότε σκέψου και ένα παπί για αυτά τα 2χλμ. Πιο πολύ θα βολευτεις. Σιγά το κόστος κατοχής χρήσης που έχει.
    Εγώ έχω σκούτερ για πόλη μικρό και μηχανή για βόλτες ταξίδια. Για μένα χτυπά το nc που είναι made japan με το χώρο στο τεποζιτο. Το 1000 παραπάνω αξίζει γιατί πέρα από τα παραπάνω άλογα ροπή παίρνεις και αξιόλογη ποιότητα. Μεταπώληση έχουν και τα δύο.
    Να σου πετάξω και μια πρόταση:υπάρχει το Σουζούκι sv650 στα 6300. Καλό ποιοτικά και με δύναμη ροπή από ενα κινητήρα που φοριέται τουλάχιστον 20 χρόνια σε διάφορα μοντέλα όπως το vstrom το bandid.....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν δεν ανέφερε τις διαδρομές 5-10 χιλιομέτρων που κάνει αρκετές μέρες λόγω δουλειάς, θα του έλεγα ότι δεν χρειάζεται καν μοτοσυκλέτα. Δύο χιλιόμετρα επί τέσσερις φορές την ημέρα, είναι πολύ καλή σωματική άσκηση και θα τον βοηθήσει στην απώλεια βάρους που επιθυμεί. Ουσιαστικά μιλάμε για συνολικά μιάμιση ώρα τη μέρα περπάτημα, που κάνει καλό στην υγεία, αποβάλλει το άγχος και προσφέρει γενικότερα στην αίσθηση ποιότητας ζωής. Δύσκολο είναι μόνο αν βρέχει δυνατά ή έχει καύσωνα.

    Επειδή όμως υπάρχουν οι επιπλέον διαδρομές των 5 και 10 χιλιομέτρων, χρειάζεται όχημα, έστω και το παπί που είπες. Αλλά έχει ήδη scooter που αναφέρει ότι δεν τον καλύπτει, οπότε καταλαβαίνουμε ότι αναζητά αλλαγή προς κάτι που του αρέσει. Ουσιαστικά αναζητά κάτι που θα ικανοποιήσει κάποια όνειρα και όχι κάτι χρηστικό, διαφορετικά θα κρατούσε το Beverly.
    τώρα έχω ένα BEVERLY γι αυτή τη χρήση...
    το ξέρω οτι είναι λίγα τα χιλιόμετρα για οποιοδήποτε μηχανάκι αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να την κάνω αυτή τη διαδρομή με τα πόδια κυρίως λόγο χρόνου... καλώς ή κακώς και λόγο της φύσης της δουλειάς θα έχω αρκετές "παρεμβάσεις" που θα με καθυστερούν στη διαδρομή...

    κατά τα άλλα δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα από τον φίλο νεοσσο... η αλλαγή θα γίνει περισσότερο για προσωπική ευχαρίστηση! απλά προσπαθώ αν βρω την καλύτερη λύση για να με βολεύει σε όλα...

    Ωραίο το sv αλλά θέλω κάτι τύπου On-off... δεν τα μπορώ τα γυμνά...

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους τους συντρόχους !
    Σύντροχε jimsakpt3 είμαι κάτοχος NC 750/DCT από τον Μάιο του 2016. Τώρα έχει 46.878 ταξιδιάρικα χλμ τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Για την πόλη μέσα - κοντινές αποστάσεις έχω σκούτερ.
    Ότι θέλεις ρώτησε.

    Συνταξιδεύω επίσης με CB 500X/2016 που συνήθως είναι δικάβαλος με την σύζυγό του.

    Διορθώνω μερικά από όσα διάβασα παραπάνω και συγκράτησα.
    Όσο αφορά την κατανάλωση το NC είναι οικονομικότερο πάντα του CB.

    Οι αναρτήσεις του NC είναι μια χαρά και σε παιχνίδι και σε ότι του ζητήσει ο κάτοχός του αν και είναι χωρίς ρυθμίσεις εκτός ρύθμισης προφόρτισης ελατηρίου στο πίσω.
    Το CB ρυθμίζεται στο μπροστινό και η προφόρτιση πίσω.

    Και τα δύο ελίσσονται άριστα σε διηθήσεις.
    Αν ήθελα μοτό κυρίως για την πόλη χωρίς νάχω άλλο όπως αναφέρεις και για ταξιδάκια μέχρι 200 χλμ θάπαιρνα το CB γιατί το βάρος του NC δεν κουμαντάρεται εύκολα σε στρίμωγμα. Το CB είναι παπί !

    Διαστήματα συντηρήσεως μεγάλα και για τα δύο και οικονομικά.

    Από μένα λοιπόν για αυτά που το θέλεις η πρότασή μου είναι CB 500.

    Ότι άλλο θέλεις ειδικά για το NC και όπου ξέρω και για το CB ρώτα.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.
    σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
    πιο πολύ θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το βάρος του NC... αν είναι τόσο δύσκολο να το μετακινείς με σβηστή μηχανή? ή αν απλά ζορίζεσαι λίγο παραπάνω...

    πολύ ωράιο και το βιντεάκι!!!

  9. #24
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
    πιο πολύ θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το βάρος του NC... αν είναι τόσο δύσκολο να το μετακινείς με σβηστή μηχανή? ή αν απλά ζορίζεσαι λίγο παραπάνω...

    πολύ ωράιο και το βιντεάκι!!!
    Νάσαι καλά, ελπίζω να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου.

    Θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις όσο μπορώ καλύτερα.
    Το δικό μου είναι 230 κιλά αλλά είναι το αυτόματο. Το χειροκίνητο είναι ελαφρύτερο κατά 10 κιλά οπότε πάει στα 220. Βάλε όμως κάτι στηρίγματα μπαγκαζιέρας, την μπαγκαζιέρα και άλλα που σίγουρα θα βάλεις πάνω θα πάει στα 230.

    Κατ' αρχάς να ξεκινήσουμε με το ύψος.
    Προσωπικά είμαι στο 1,72 (όσο γερνάς σουρώνεις κιόλας ).
    Για να πατήσω με το ένα πόδι πλήρως πρέπει να το γείρω ελαφρώς. Όρθιο όταν είναι πατάω με τις μύτες οπότε ούτε λόγος να μετακινηθεί με τα πόδια. Αν είσαι τουλάχιστον 1,76 και πάνω μπορείς σε επίπεδο έδαφος αλλιώς κατεβαίνεις και τραβάς.
    Όμως αν υπάρχει εμπειρία και κλίση τότε φροντίζεις οι ελιγμοί σου νάναι με την μούρη μπροστά (στον ανήφορο) ούτως ώστε να εκμεταλλεύεσαι την κλίση υπέρ σου στους ελιγμούς.
    Επίσης λάβε υπόψη σου ότι το τιμόνι του κόβει λιγότερο από του σκούτερ σου.

    Όχι δεν είναι τρομερά δύσκολο και αν το μετακινώ εγώ που βαδίζω τα 59 μου πλέον δεν ξέρω βέβαια πόσων χρονών είσαι αλλά μάλλον θάσαι νέο παλικάρι, δεν θάναι κάτι το τρομερό αλλά πρέπει να πούμε τα κιλά.

    Επειδή έχω και σκούτερ να σου πω και κάτι άλλο που το κάνεις ίσως τώρα. Στο σκούτερ όταν θέλεις να μετακινηθείς προς τα πίσω και τα πόδια δεν φθάνουν τότε έρχεσαι λίγο εμπρός και έρχονται τα οπίσθιά σου στο εμπρός μέρος της σέλας και σμπρώχνεις και έτσι πανεύκολα έτσι δεν είναι?
    Με μοτοσυκλέτα αυτά τα ξεχνάμε γιατί υπάρχει το τεπόζιτο εμπρός από τη σέλα και δεν υπάρχει χώρος να το κάνεις.

    Γιαυτό λέμε πως είναι δύσκολο αλλά όχι φυσικά ακατόρθωτο.

    Επίσης θα σε δυσκολέψει αν δεν πατάς καλά κάτω και το να ανέβει η συνεπιβάτης σου.
    Θα πρέπει να τόχεις στο πλαϊνό σταντ και φυσικά για να σηκώσεις το πλαϊνό σταντ μετά θα πρέπει να μετακινήσεις το βάρος του μοτό καθώς επίσης της συνεπιβάτιδάς σου.

    Υπάρχει η δυνατότητα εκεί που είσαι να τα δοκίμαζες και τα δύο έστω στατικά να δεις ποιο σου ταιριάζει σωματομετρικά ?

    Υ.Γ. Το δικάβαλο που είδες στο βίντεο έκαναν μετάβαση από σκούτερ SYM 300άρι στο CB 500.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Νάσαι καλά, ελπίζω να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου.

    Θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις όσο μπορώ καλύτερα.
    Το δικό μου είναι 230 κιλά αλλά είναι το αυτόματο. Το χειροκίνητο είναι ελαφρύτερο κατά 10 κιλά οπότε πάει στα 220. Βάλε όμως κάτι στηρίγματα μπαγκαζιέρας, την μπαγκαζιέρα και άλλα που σίγουρα θα βάλεις πάνω θα πάει στα 230.

    Κατ' αρχάς να ξεκινήσουμε με το ύψος.
    Προσωπικά είμαι στο 1,72 (όσο γερνάς σουρώνεις κιόλας ).
    Για να πατήσω με το ένα πόδι πλήρως πρέπει να το γείρω ελαφρώς. Όρθιο όταν είναι πατάω με τις μύτες οπότε ούτε λόγος να μετακινηθεί με τα πόδια. Αν είσαι τουλάχιστον 1,76 και πάνω μπορείς σε επίπεδο έδαφος αλλιώς κατεβαίνεις και τραβάς.
    Όμως αν υπάρχει εμπειρία και κλίση τότε φροντίζεις οι ελιγμοί σου νάναι με την μούρη μπροστά (στον ανήφορο) ούτως ώστε να εκμεταλλεύεσαι την κλίση υπέρ σου στους ελιγμούς.
    Επίσης λάβε υπόψη σου ότι το τιμόνι του κόβει λιγότερο από του σκούτερ σου.

    Όχι δεν είναι τρομερά δύσκολο και αν το μετακινώ εγώ που βαδίζω τα 59 μου πλέον δεν ξέρω βέβαια πόσων χρονών είσαι αλλά μάλλον θάσαι νέο παλικάρι, δεν θάναι κάτι το τρομερό αλλά πρέπει να πούμε τα κιλά.

    Επειδή έχω και σκούτερ να σου πω και κάτι άλλο που το κάνεις ίσως τώρα. Στο σκούτερ όταν θέλεις να μετακινηθείς προς τα πίσω και τα πόδια δεν φθάνουν τότε έρχεσαι λίγο εμπρός και έρχονται τα οπίσθιά σου στο εμπρός μέρος της σέλας και σμπρώχνεις και έτσι πανεύκολα έτσι δεν είναι?
    Με μοτοσυκλέτα αυτά τα ξεχνάμε γιατί υπάρχει το τεπόζιτο εμπρός από τη σέλα και δεν υπάρχει χώρος να το κάνεις.

    Γιαυτό λέμε πως είναι δύσκολο αλλά όχι φυσικά ακατόρθωτο.

    Επίσης θα σε δυσκολέψει αν δεν πατάς καλά κάτω και το να ανέβει η συνεπιβάτης σου.
    Θα πρέπει να τόχεις στο πλαϊνό σταντ και φυσικά για να σηκώσεις το πλαϊνό σταντ μετά θα πρέπει να μετακινήσεις το βάρος του μοτό καθώς επίσης της συνεπιβάτιδάς σου.

    Υπάρχει η δυνατότητα εκεί που είσαι να τα δοκίμαζες και τα δύο έστω στατικά να δεις ποιο σου ταιριάζει σωματομετρικά ?

    Υ.Γ. Το δικάβαλο που είδες στο βίντεο έκαναν μετάβαση από σκούτερ SYM 300άρι στο CB 500.

    ήσουνα κατατοπιστικότατος!

    εγώ είμαι 34 χρονών... 1,75 είμαι τώρα αλλά σε 25 χρόνια θα πέσω και εγώ λογικά στο 1,72...
    είχα ανέβει στην αντιπροσωπεία και νομίζω οτι πατούσα καλά κάτω... αλλά θα ξαναπάω να τη δοκιμάσω περισσότερο...

    πολύ σωστό αυτό που λες με τα σκουτερ και το κενό που έχουν στο χώρο της δεξαμενής... λογικά είναι εντελώς διαφορετική η λογική...

    πες μου λίγο για το χώρο αποσκευών που έχει το NC... χωράει μέσα τσαντα λαπτοπ ή σάκος πλάτης?

  11. #26
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Θα πρότεινα να περιμένεις να δουν το νήμα και να σου απαντήσουν τα εξής άτομα:

    1) o_gavros: Καταπληκτικός administrator και περιστασιακός οδηγός του CB500X του αδερφού του.
    2) McGyver: Εξαιρετικός στο 3D printing και κάτοχος NC750X με βελτιστοποιημένο ηλεκτρικό κύκλωμα.
    3) Panos76: Φανταστικός συμφορουμίτης και κάτοχος CB500X.
    4) billy84: Θεϊκός ορειβάτης, κάτοχος του πιο διάσημου NC700X στην Ελλάδα. Έχει κάνει με αυτό κοντά στις 300.000 km, χωμάτινα και ασφάλτινα, σε απίστευτους ρυθμούς.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #27
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    ήσουνα κατατοπιστικότατος!

    εγώ είμαι 34 χρονών... 1,75 είμαι τώρα αλλά σε 25 χρόνια θα πέσω και εγώ λογικά στο 1,72...
    είχα ανέβει στην αντιπροσωπεία και νομίζω οτι πατούσα καλά κάτω... αλλά θα ξαναπάω να τη δοκιμάσω περισσότερο...

    πολύ σωστό αυτό που λες με τα σκουτερ και το κενό που έχουν στο χώρο της δεξαμενής... λογικά είναι εντελώς διαφορετική η λογική...

    πες μου λίγο για το χώρο αποσκευών που έχει το NC... χωράει μέσα τσαντα λαπτοπ ή σάκος πλάτης?
    Μετά τις διευκρινήσεις αυτές νομίζω ότι πλέον η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του NC καθαρά μιας και το ύψος σου είναι μια χαρά όσο και η ηλικία !

    Όσο αφορά τον αποθηκευτικό χώρο τώρα.
    Το δικό μου στο ψευτοτεπόζιτο έχει χώρο 22 λίτρων που χωρά μια χαρά ένα FULLFACE κράνος για να καταλάβεις πόσος είναι.
    Το νέο τώρα (δεν ξέρω αν θα πας για το νέο ή για μεταχειρισμένο οπότε θα πω και για τα δύο) έχει ακόμα μεγαλύτερο στα 23 λίτρα. Επίσης το νέο είναι χαμηλότερο κατά 3 εκατοστά οπότε θα πατάς ακόμα καλύτερα και έχει και άλλα που δεν αναφέρω προς το παρόν αλλά αν πας για αυτό πες μου να στα πω.

    Laptop δεν έχω βάλει μέσα. Τσαντάκι βάζω με διάφορα υλικά για κάμερα, power banks και πολλά μα πολλά άλλα. Είναι φοβερά χρηστικό και πλέον έχω πάθει εθισμό με αυτό.
    Έχω βέβαια και 47άρα μπαγκαζιέρα πίσω και όταν ταξιδεύω μακριά βάζω και ένα 22άρι tank bag πούναι φτιαγμένο ειδικά για αυτό της GIVI καθώς επίσης και τσαντάκια στα κάγκελα για εργαλεία - αεροσυμπιεστή - booster που είναι απαραίτητα κατά τη γνώμη μου σε ταξίδι.
    Με αυτά έβγαλα ταξίδι 4.000+χλμ.

    Μια φωτό του χώρου από τότε που άνοιξα για να προσθέσω ρελέ και ασφάλεια για κάποια αξεσουάρ που τοποθέτησα για να πάρεις μια ιδέα :
    https://lh3.googleusercontent.com/pw...-no?authuser=0

    Δεν ξέρω αν θα φανεί, το φόρουμ δεν δέχεται το λινκ.

    Αν δεν φαίνεται ψάξε στο διαδίκτυο, έχει πολλές.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Εντωμεταξύ κυκλοφόρησε σήμερα και ο καινούριος τιμοκατάλογος της honda...
    στα 8.350 εριξαν το μοντέλο του 20 και στα 8.850 έχουν του 21..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Όσο αφορά τον αποθηκευτικό χώρο τώρα.
    Το δικό μου στο ψευτοτεπόζιτο έχει χώρο 22 λίτρων που χωρά μια χαρά ένα FULLFACE κράνος για να καταλάβεις πόσος είναι.
    Το νέο τώρα (δεν ξέρω αν θα πας για το νέο ή για μεταχειρισμένο οπότε θα πω και για τα δύο) έχει ακόμα μεγαλύτερο στα 23 λίτρα. Επίσης το νέο είναι χαμηλότερο κατά 3 εκατοστά οπότε θα πατάς ακόμα καλύτερα και έχει και άλλα που δεν αναφέρω προς το παρόν αλλά αν πας για αυτό πες μου να στα πω.

    Laptop δεν έχω βάλει μέσα. Τσαντάκι βάζω με διάφορα υλικά για κάμερα, power banks και πολλά μα πολλά άλλα. Είναι φοβερά χρηστικό και πλέον έχω πάθει εθισμό με αυτό.
    Έχω βέβαια και 47άρα μπαγκαζιέρα πίσω και όταν ταξιδεύω μακριά βάζω και ένα 22άρι tank bag πούναι φτιαγμένο ειδικά για αυτό της GIVI καθώς επίσης και τσαντάκια στα κάγκελα για εργαλεία - αεροσυμπιεστή - booster που είναι απαραίτητα κατά τη γνώμη μου σε ταξίδι.
    Με αυτά έβγαλα ταξίδι 4.000+χλμ.
    και εγώ το θεωρό απίστευτα πρακτικό αυτό το "ντουλαπάκι" γιατί δεν θα χρειάζεται να έχω σε καθημερινή βάση την μπαγκαζιέρα!
    την είδα τη φώτο... ανοίγει το λινκ...
    όταν ξαναπάω στην αντιπροσωπεία θα παρω μαζί μου τις τσάντες μου να το τσεκάρω επι τόπου...

    τώρα για το αν πάω στο μοντέλο του 20 ή του 21 θα το δω από τις προσφορές που θα μου κάνουν.. αν είναι στο 500ρικο η διαφορά θα πήγαινα στο καινούριο πιστεύω...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα να περιμένεις να δουν το νήμα και να σου απαντήσουν τα εξής άτομα:

    1) o_gavros: Καταπληκτικός administrator και περιστασιακός οδηγός του CB500X του αδερφού του.
    2) McGyver: Εξαιρετικός στο 3D printing και κάτοχος NC750X με βελτιστοποιημένο ηλεκτρικό κύκλωμα.
    3) Panos76: Φανταστικός συμφορουμίτης και κάτοχος CB500X.
    4) billy84: Θεϊκός ορειβάτης, κάτοχος του πιο διάσημου NC700X στην Ελλάδα. Έχει κάνει με αυτό κοντά στις 300.000 km, χωμάτινα και ασφάλτινα, σε απίστευτους ρυθμούς.
    θα περιμένω ναι... έτσι και αλλιώς για τον Απρίλιο τη βλέπω την αγορά... να φύγει ο χειμώνας και να δούμε και πως θα πάει η κατάσταση με τον κοβιντ...
    300.000 χλμ?!?!?!!! Άρχοντας!!!

  14. #29
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Εντωμεταξύ κυκλοφόρησε σήμερα και ο καινούριος τιμοκατάλογος της honda...
    στα 8.350 εριξαν το μοντέλο του 20 και στα 8.850 έχουν του 21..



    και εγώ το θεωρό απίστευτα πρακτικό αυτό το "ντουλαπάκι" γιατί δεν θα χρειάζεται να έχω σε καθημερινή βάση την μπαγκαζιέρα!
    την είδα τη φώτο... ανοίγει το λινκ...
    όταν ξαναπάω στην αντιπροσωπεία θα παρω μαζί μου τις τσάντες μου να το τσεκάρω επι τόπου...

    τώρα για το αν πάω στο μοντέλο του 20 ή του 21 θα το δω από τις προσφορές που θα μου κάνουν.. αν είναι στο 500ρικο η διαφορά θα πήγαινα στο καινούριο πιστεύω...




    θα περιμένω ναι... έτσι και αλλιώς για τον Απρίλιο τη βλέπω την αγορά... να φύγει ο χειμώνας και να δούμε και πως θα πάει η κατάσταση με τον κοβιντ...
    300.000 χλμ?!?!?!!! Άρχοντας!!!
    Έτσι, η καλύτερη δουλειά που θα κάνεις θάναι η επιτόπου δοκιμή αν μπαίνουν όσα θέλεις.
    Πάντως έτσι εγκυκλοπαιδικά σε ενημερώνω ότι σε οποιεσδήποτε συνθήκες η πίσω βαλίτσα δεν επηρεάζει στην οδική συμπεριφορά.

    Οι 300.000 που λέει ο σύντροχος παραπάνω είναι σε σκληρό χώμα που πρέπει να δεις αν ψάξεις στα βίντεο του Βασίλη και στην άσφαλτο τάπα συνέχεια και τέλος όχι χάιδεμα στη συντήρηση αλλά λάδια κάθε 12.000 όπως προβλέπεται από Χόντα. Έχει αλλάξει μόνο ένα τεντωτήρα καδένας.
    Αλλά περισσότερα ας πει ο Βασίλης όποτε μπορέσει.

  15. #30
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλησπερα και καλο μηνα.

    Τα τελευταια 2 χρονια εχω το nc του 2017 με το dct.

    Το μηχανακι αυτο το αγορασα καθαρα με το μυαλο. Η καρδια ελεγε αλλα. Ομως στα 44 και μετα απο αρκετα μηχανακια, εβαλα κατω ολα τα δεδομενα και την προσωπικη εμπειρια ως μοτοσυκλετιστης, που με το ιδιο οχημα παει δουλεια, κανει εκδρομες και ταξιδια σε ελλαδα και εξωτερικο.

    Στην φαση που βρισκομαι, πραγματικα ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσα να εχω.

    Στην πολη ειναι παρα πολυ ανετο, ισως πιο ανετο απο ενα beverly που ειχα, και πολυ οικονομικο. Με επιλεγμενο το προγραμμα s1 (ελαφρυ σπορ), και με ταχυτητες 120-125, στη αθηνων-λαμιας που παω δουλεια 60 χλμ πηγαινε-ελα, καιει περιπου 3,8 (3.4 το καλοκαιρι). Σε κινηση ειμαι 3,9-4.1. Στην εθνικη αθηνα θεσσαλονικη με 130, περιπου 4.1. Σε ορεινο επαρχιακο τυπου αγραφα, 3.6. Καταναλωσεις σκουτερ δηλαδη. Με ενα ρεζερβουαρ, βγαζω περιπου 350 χλμ. Μπορει να κρατησει ταχυτητες 140+ στην εθνικη με ανεση χωρις να προβληματιζει καθολου και για ωρες. Στα δικαβαλα, λογω της ροπης, κινειται αξιοπρεπεστατα.

    Ο κινητηρας εχει 55 αλογα, αλλα η ροπη ειναι αρκετη και απο χαμηλα, που στα φαναρια σε συνδυασμο με το dct, φευγεις πολυ γρηγορα.

    Το dct με προβληματισε πολυ στην αγορα, κυριως απο προκαταληψη, αλλα πραγματικα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανεση. Δεν θα πω κατι αλλο.

    Το μηχανακι ειναι βαρυ, αλλα η διαταξη του κινητηρα και η τοποθετηση του ρεζερβουαρ, ριχνει πολυ χαμηλα το κεντρο βαρους, δινωντας πιο ελαφρια αισθηση.

    Ο αποθηκευτικος χωρος στο ρεζερβουαρ, σε συνδυασμο με μια καλη μπαγκαζιερα, κανει τα σολο ταξιδια, σαν βολτα στο σουνιο. Μπορεις να ταξιδεψεις 5 μερες χωρις πλαινες βαλιτσες και μπαγκαζια. Μεγαλη ευκολια. Απο την αλλη βεβαια, η ταπα βενζινης κατω απο την πισω σελλα, ειναι ενα βασικο μειονεκτημα,.

    Η συντηρηση ειναι απλη, και γενικα το μηχανακι ειναι πολυ αξιοπιστο. Δεν θα βαλει φωτια στην ασφαλτο, δεν θα ξυνει μαρσπιεδες σε πιστες, ομως, θα τα κανει ολα πολυ καλα, πολυ οικονομικα, και θα σου χαρισει ενα τεραστιο χαμογελο.

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 18:17
  2. BENELLI TRK 502X VS HONDA CB 500X
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2020, 15:28
  3. BMW F 750GS VS HONDA NC 750X
    από Morelo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2020, 08:42
  4. Cb 400 vs Hornet 250
    από atzimpourdakas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 23:17
  5. Honda CB 400 vs Bros 400 vs cb -1
    από I'am...u are? στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF