Σελίδα 3 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 241

Θέμα: CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)

  1. #31
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    αν και θα έπρεπε να σε μπαναρω συλλήβδην για τη δήλωση "δε μπορώ τα γυμνά", το αντιπαρέρχομαι και γίνομαι ένας ακόμα μπιλίμπερ του σιμπί.
    Εμένα σκέψου η κατηγορία των ον/οφφ δεν μου λέει τιποτα αισθητικά.
    Κι όμως οδηγώντας το σιμπί, δεν έχω κρύψει καθόλου ότι, το μηχανάκι με κέρδισε!
    Καταρχάς να σου πω ότι καίει λίγο πάνω απο παπι! σημαντικό! Και το ενσι βέβαια νομίζω λίγο καίει αλλά εικάζω όχι τόσο λίγο.
    Μετά, το μηχανάκι κάνει ότι του πεις χωρίς γρίνα. Το στίβεις για πλάκα στις στροφές αμα το'χεις γενικότερα με το στίψιμο και αυτό δεν δυσανασχετεί. Δε λέω, ξύνεις γόνατα,ε; να καταλαβαινόμαστε.
    Απο φόρτωμα, άστο.
    Δεν καταλαβαίνει ντιπ!
    όπως νομίζω έχω γραψει και σε αλλο ποστ, σε δυο σημεία πονάει απο μαμα.
    Στη σέλα και στη μαμά ζελατίνα για ύψη οδηγού προς το 1,80.
    Και τα δυο φτιάχνονται με μικρό σχετικά κόστος και το μηχανάκι απογειώνεται.
    Α, και πατάει και χώμα!

    Ναι ξέρω, σα φανμπόη ακούγομαι. Σε διαβεβαιώ, δεν είμαι. Δε θα το αγόραζα εγω για μένα. Αυτά όμως είναι γούστα.
    για το ενσι προσωπική εμπερία, δεν έχω.
    Διαβαζω/ακουω όμως ότι πρόκειται για εξαίρετο μηχανάκι αν ξέρεις τι αγοράζεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας!!! είναι σημαντική για μένα η γνώμη σας από τη στιγμή που ούτε εμπειρία έχω ούτε ευκαιρία για Test ride...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    4) billy84: Θεϊκός ορειβάτης, κάτοχος του πιο διάσημου NC700X στην Ελλάδα. Έχει κάνει με αυτό κοντά στις 300.000 km, χωμάτινα και ασφάλτινα, σε απίστευτους ρυθμούς.
    πόσο τυχαία μπορεί να είναι κάποια πράγματα? έριξα μία ματιά στο κανάλι του Βασίλη στο youtube και τα τελευταία βιντεάκια που έχει ανεβάσει είναι από την περιοχή που θα κάνω αυτά τα ταξιδάκια των 200 χλμ που έλεγα!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και καλο μηνα.

    Στην πολη ειναι παρα πολυ ανετο, ισως πιο ανετο απο ενα beverly που ειχα, και πολυ οικονομικο. Με επιλεγμενο το προγραμμα s1 (ελαφρυ σπορ), και με ταχυτητες 120-125, στη αθηνων-λαμιας που παω δουλεια 60 χλμ πηγαινε-ελα, καιει περιπου 3,8 (3.4 το καλοκαιρι). Σε κινηση ειμαι 3,9-4.1. Στην εθνικη αθηνα θεσσαλονικη με 130, περιπου 4.1. Σε ορεινο επαρχιακο τυπου αγραφα, 3.6. Καταναλωσεις σκουτερ δηλαδη. Με ενα ρεζερβουαρ, βγαζω περιπου 350 χλμ. Μπορει να κρατησει ταχυτητες 140+ στην εθνικη με ανεση χωρις να προβληματιζει καθολου και για ωρες. Στα δικαβαλα, λογω της ροπης, κινειται αξιοπρεπεστατα.
    Καλό μήνα και σε σένα με υγεία!
    με ενδιαφέρει η σύγκριση με το BEVERLY γιατί και εγώ ένα τέτοιο έχω τώρα... κυρίως θα ήθελα να μου πεις πως βίωσες τη διαφορά στο βάρος αναμεσα σε αυτά τα δύο και τη διαφορά τους μέσα στην πόλη και την κίνηση...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    αν και θα έπρεπε να σε μπαναρω συλλήβδην για τη δήλωση "δε μπορώ τα γυμνά", το αντιπαρέρχομαι και γίνομαι ένας ακόμα μπιλίμπερ του σιμπί.
    χαχα... συγχώρεσέ με! είναι οτι δεν τα μπορώ.. όχι οτι δεν μ αρέσουν!
    τόσο ευχαριστημένος με το cb ε?
    γενικά όλοι οι κάτοχοι των cbx είναι ευχαριστημένοι για κάποιο λόγο...

  3. #33
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Το beverly αν και πιο ελαφρυ, επειδη εχει την ποδια, δεν εχεις τοσο καλο πατημα για να κανεις για παραδειγμα οπισθεν. Ακομα και μπροστα σβηστο να μην σου πω. Σημειωσε δε, οτι ειμαι 1.69. Αντιθετα στο nc, πατας πολυ καλυτερα, και ετσι ελεγχεις καλυτερα το επιπλεον στατικο βαρος. Εγω βεβαια, ειχα και μερικα βαρια και ψηλα μηχανακια για το μποι μου, που τα κουλαντριζα (xr 600, africa twin, vstrom 1000) οποτε εχω καλυτερη εξοικιωση. Ομως στην κυληση, δεν συγκρινονται, αφου η αισθηση του nc ειναι πιο στιβαρη και εμπνεει περισσοτερη ασφαλεια. Κινεισαι πολυ ανετα αναμεσα απο τα αυτοκινητα. Το μονο που χανει, ειναι οταν πας να περασεις πχ καθετα τα σταματημενα ιχ, δεν μπορεις να κανεις το χαρακτηριστικο πλαγιασμα στο ενα ποδι για να χωθεις. Με το nc ειναι πιο δυσκολο και περιορισμενο. Ομως το σωζει καπως το χαμηλο κεντρο βαρους.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Καλησπέρα στον φίλο Δημήτρη που άνοιξε το θέμα και σε όλα τα παιδιά.Σάββα την αγάπη μου

    Δημήτρη το 1.75 του ύψους σου το θεωρώ οριακό για να πατάς καλά στο NC,ανάλογα και τον σωματότυπο πάντα γιατί μπορεί τα πόδια σε έναν του ίδιου ύψους να είναι μακρύτερα ή κοντύτερα.Σαν αρχάριος σε τόσο βαριά μηχανάκια θα ήθελα να πατάς καλά και με τα δύο πόδια κάτω.Αν δεν πατάς καλά θα πρότεινα το CB500X σαν 1ο μηχανάκι.Βρες ένα NC σε ενα μαγαζί να το καβαλήσεις στατικά.

    Διαφορές ιδιαίτερες σε κόστος χρήσης και συντήρησης δε θα δείς ανάμεσα στα 2.Στο NC το ψευδοτεπόζιτο,το DCT και ο ξεκούραστος τρόπος λειτουργίας του μοτερ για ταξίδια είναι αυτά που του δίνουν το κάτι παραπάνω έναντι του CB.Κατα τα άλλα για την πόλη δημιουργήθηκαν και τα 2.

    Όσον αφορά την κατανάλωση θα παραθέσω την τοποθέτηση του φίλου του Σάββα που έχουν συνταξιδέψει πολλές φορές και τα έχουν δει στην πράξη.Σίγουρα δεν είναι χαώδεις οι διαφορές αλλά είναι σαφείς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nc vs CB500 κατανάλωση.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	25,7 KB 
ID:	425236


    Με τα περισσότερα πράγματα που παρατέθηκαν συμφωνώ εκτός απο το θέμα του στριψίματος στο οποίο διαφωνώ αλλά είναι off topic και δεν προσφέρει κάτι επί της ουσίας στον φίλο Δημήτρη που είναι αρχάριος και άνοιξε αυτό το θέμα για να βοηθηθεί πάνω στην επιλογή του.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #35
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Γειά σου Μπίλυ λεβεντιά !

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    πληροφοριακά για όσους ενδιαφέρονται μίλησα σήμερα με τον Σαρακάκη και μου είπαν οτι το καινούριο μοντέλο του 21 θα είναι διαθέσιμο τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου.

    Επίσης να σας ρωτήσω αν πιστεύεται οτι θα φθείρονται αυτές οι δύο μηχανές αν για 2-3 συνεχόμενες μέρες κάνω μόνο τις αποστάσεις των δύο χιλιομέτρων ουσιαστικά με 1η - 2α -3η???


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στον φίλο Δημήτρη που άνοιξε το θέμα και σε όλα τα παιδιά.Σάββα την αγάπη μου

    Δημήτρη το 1.75 του ύψους σου το θεωρώ οριακό για να πατάς καλά στο NC,ανάλογα και τον σωματότυπο πάντα γιατί μπορεί τα πόδια σε έναν του ίδιου ύψους να είναι μακρύτερα ή κοντύτερα.Σαν αρχάριος σε τόσο βαριά μηχανάκια θα ήθελα να πατάς καλά και με τα δύο πόδια κάτω.Αν δεν πατάς καλά θα πρότεινα το CB500X σαν 1ο μηχανάκι.Βρες ένα NC σε ενα μαγαζί να το καβαλήσεις στατικά.

    Διαφορές ιδιαίτερες σε κόστος χρήσης και συντήρησης δε θα δείς ανάμεσα στα 2.Στο NC το ψευδοτεπόζιτο,το DCT και ο ξεκούραστος τρόπος λειτουργίας του μοτερ για ταξίδια είναι αυτά που του δίνουν το κάτι παραπάνω έναντι του CB.Κατα τα άλλα για την πόλη δημιουργήθηκαν και τα 2.

    Όσον αφορά την κατανάλωση θα παραθέσω την τοποθέτηση του φίλου του Σάββα που έχουν συνταξιδέψει πολλές φορές και τα έχουν δει στην πράξη.Σίγουρα δεν είναι χαώδεις οι διαφορές αλλά είναι σαφείς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nc vs CB500 κατανάλωση.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	25,7 KB 
ID:	425236


    Με τα περισσότερα πράγματα που παρατέθηκαν συμφωνώ εκτός απο το θέμα του στριψίματος στο οποίο διαφωνώ αλλά είναι off topic και δεν προσφέρει κάτι επί της ουσίας στον φίλο Δημήτρη που είναι αρχάριος και άνοιξε αυτό το θέμα για να βοηθηθεί πάνω στην επιλογή του.
    Καλησπέρα φίλε Βασίλη! μαθαίνω οτι το NC σου είναι διάσημο!

    Είχα καθίσει στην αντιπροσωπεία όταν είχα πάει να τσεκάρω το cb500x και νομίζω οτι πατούσα το ίδιο καλά όπως και στο cb.. θα ξαναπάω βέβαια καμια βόλτα γιατί τότε το NC το είδα μόνο για "εγκυκλοπαιδικούς λόγους"!
    οπότε εσύ πιστεύεις οτι μέσα στην πόλη αν πατάω καλά δεν θα με δυσκολέψει πολύ περισσότερο σε σχέση με το cbx... σωστά?

  7. #37
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Σε δύο χλμ ούτε να φύγει η υγρασία από τα λάδια δεν θα προλαβαίνει δυστυχώς.
    Για τόσο μικρές αποστάσεις προσωπικά δεν θα κουνούσα καν 500 ή 750 κυβικά.
    Γιαυτές χρειάζεται ένα μικρό ότι νάναι.

    Αν παρ' όλα αυτά δεν είναι δυνατή η απόκτηση ενός μικρού προσωπικά θα άλλαζα τα λάδια στα 6.000 χλμ αντί για 12.000 και στους έξι μήνες αντί για χρόνο που προβλέπεται.

    Δεν θα χρησιμοποιεί το NC μόνο 3 ταχύτητες μιας και στα 60-70 μπορείς να πας με 6η χωρίς πρόβλημα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Το πόσο καλά πατάς κάτω δεν παίζει κανένα ρόλο στην οδήγηση. Ίσως σε κάποιον επιτόπιο ελιγμό αλλά και αυτό είναι κάτι που το μαθαίνεις εύκολα.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Σε δύο χλμ ούτε να φύγει η υγρασία από τα λάδια δεν θα προλαβαίνει δυστυχώς.
    Για τόσο μικρές αποστάσεις προσωπικά δεν θα κουνούσα καν 500 ή 750 κυβικά.
    Γιαυτές χρειάζεται ένα μικρό ότι νάναι.

    Αν παρ' όλα αυτά δεν είναι δυνατή η απόκτηση ενός μικρού προσωπικά θα άλλαζα τα λάδια στα 6.000 χλμ αντί για 12.000 και στους έξι μήνες αντί για χρόνο που προβλέπεται.

    Δεν θα χρησιμοποιεί το NC μόνο 3 ταχύτητες μιας και στα 60-70 μπορείς να πας με 6η χωρίς πρόβλημα.
    δεν θα είναι συνέχεια 2χλμ αλλά μπορεί να τύχει για κανα δυο μέρες...
    το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά για κανα δυο χρόνια θα το χρησιμοποιώ καθημερινά... μετά αν δω οτι με ζορίζει μπορεί να πάρω ένα μεταχειρισμένο 125ρι με κανένα χιλιάρικο για την καθημερινή μετακίνηση στο γραφείο...
    σωστό και αυτό με τα λάδια... θα το έχω υπόψιν μου...

    σκέφτηκα οτι λειτουργεί σαν το αυτοκίνητο γι αυτό είπα 1η-2α-3η...

  10. #40
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    δεν θα είναι συνέχεια 2χλμ αλλά μπορεί να τύχει για κανα δυο μέρες...
    το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά για κανα δυο χρόνια θα το χρησιμοποιώ καθημερινά... μετά αν δω οτι με ζορίζει μπορεί να πάρω ένα μεταχειρισμένο 125ρι με κανένα χιλιάρικο για την καθημερινή μετακίνηση στο γραφείο...
    σωστό και αυτό με τα λάδια... θα το έχω υπόψιν μου...

    σκέφτηκα οτι λειτουργεί σαν το αυτοκίνητο γι αυτό είπα 1η-2α-3η...
    Το NC λειτουργεί σαν αυτοκίνητο α χα χα χα χα !
    Έχει κόκκινα στις 6.500. Αλλά ντίζελ με ροπή πάρα πολύ καλή.

    Πέραν της πλάκας (μη παρεξηγηθεί και κανάς κάτοχος) αν τύχει για κανά δύο μέρες δεν τρέχει και τίποτα αλλά προσωπικά αν το κυκλοφορούσα σε πόλη μέσα θα μείωνα τα διαστήματα αλλαγής λαδιών στο μισό όπως σούπα και θα το δώσεις μόνο γιατί θα το βαρεθείς όχι γιατί θα πάθει κάτι.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Εγώ οποιαδηποτε χρήση και να έκανα πάλι στις 12.000 θα άλλαζα τα λάδια. Πραγματικά μετά από 300.000km μου δειχνει ότι δε χαμπαριαζει τίποτα. Απλά σε τόσο μικρές διαδρομές θα χρειαστεί συχνά μπαταρία. Δε νομίζω ότι θα φορτίζει καλά τόσο σύντομα. Αν έχεις και συναγερμό βλέπω κάθε χειμώνα να χρειάζεται.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #42
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εγώ οποιαδηποτε χρήση και να έκανα πάλι στις 12.000 θα άλλαζα τα λάδια. Πραγματικά μετά από 300.000km μου δειχνει ότι δε χαμπαριαζει τίποτα. Απλά σε τόσο μικρές διαδρομές θα χρειαστεί συχνά μπαταρία. Δε νομίζω ότι θα φορτίζει καλά τόσο σύντομα. Αν έχεις και συναγερμό βλέπω κάθε χειμώνα να χρειάζεται.
    Βασίλη δεν χρειάστηκε τίποτα φίλε μου σε τόσα χλμ ?

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Βασίλη δεν χρειάστηκε τίποτα φίλε μου σε τόσα χλμ ?
    Απολύτως τίποτα πέραν του τεντωτηρα και της καδενας που θυμασαι. Πριν λίγα χιλιόμετρα είχε ξεκινήσει ο αισθητήρας κοντέρ και υποδουλευε. Αυτόν πάνω από το σασμαν εννοώ που διαβάζει και στέλνει στο κοντέρ ένδειξη . Είναι λογικό με τόσα χιλιόμετρα χωματόδρομου από το νταπα ντουπα να την ακούσει. Το πιάνω ως φυσιολογικη φθορά καθώς αν είχε πρόβλημα θα είχε χαλάσει πολύ νωρίτερα. Αλλαχτηκε με μεταχειρισμένο 50 ευρώ. Δεν καταλαβαίνει τίποτα το συγκεκριμένο μοτέρ πραγματικά και τα διαστήματα συντήρησης τα έχω αραιώσει πάρα πολύ!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #44
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Απολύτως τίποτα πέραν του τεντωτηρα και της καδενας που θυμασαι. Πριν λίγα χιλιόμετρα είχε ξεκινήσει ο αισθητήρας κοντέρ και υποδουλευε. Αυτόν πάνω από το σασμαν εννοώ που διαβάζει και στέλνει στο κοντέρ ένδειξη . Είναι λογικό με τόσα χιλιόμετρα χωματόδρομου από το νταπα ντουπα να την ακούσει. Το πιάνω ως φυσιολογικη φθορά καθώς αν είχε πρόβλημα θα είχε χαλάσει πολύ νωρίτερα. Αλλαχτηκε με μεταχειρισμένο 50 ευρώ. Δεν καταλαβαίνει τίποτα το συγκεκριμένο μοτέρ πραγματικά και τα διαστήματα συντήρησης τα έχω αραιώσει πάρα πολύ!
    Νάσαι καλά φίλε μου !
    Να συμπληρώσω πως τόσα χλμ με σκληρό χωματόδρομο, όχι αστεία, τάπα σερί στην άσφαλτο και δεν χρειάστηκε ούτε ρουλεμάν τιμονιού είναι άκρως εντυπωσιακό !
    Δεν κρύβω ότι το καταχαίρομαι μιας και ένας από τους λόγους κτήσεως για μένα ήταν πως ήθελα κάτι αλεξίσφαιρο και όπως φαίνεται από σένα είναι !

    Μ' αρέσει πούχα αμφιβολίες τότε (γεράματα και χαζοπροβληματισμοί) μην τυχόν και η ιπποδύναμη είναι λίγη, δεν κρύβω ότι είδα και άλλα αρκετών εταιρειών αλλά τελικά δεν μου λείπει τίποτα ούτε έχω πλέον την αίσθηση μετά από τα δικά μου χλμ πως μου λείπει κάτι !

    Τα διαστήματα συντηρήσεως τα ακολουθώ προσωπικά αλλά όχι υπερβολές.
    Κάθε 12.000 λάδια ή ένα χρόνο όποιο έρθει πρώτο, κάθε 24.000 φίλτρα και στις 24.000 έκανα και ρύθμιση - έλεγχο βαλβίδων. Τώρα σε λίγο κανά 1.400άρι αν θυμάμαι καλά θα κάνω των 48.000 και θα αλλάξω λαδόξυδα, μπουζί και έλεγχο - ρύθμιση βαλβίδων (αν χρειάζεται). Το φίλτρο αέρος πούβγαλα στις 24.000 ήταν σχεδόν πεντακάθαρο και είπα πως θα το αφήσω παραπάνω. Δεν πάω και χώμα εγώ παρά λίγο αν είναι να δω κανά αξιοθέατο. Καμία σχέση με το τι κάνεις εσύ !

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Ρουλεμάν τιμονιου αλλαχτηκε μια φορά στις 120.000km με πρωτοβουλία του μάστορα. Δεν είχα δει κάτι περίεργο προσωπικά να πω την αλήθεια . Μέχρι σήμερα δεν βλέπω ούτε να σκαλώνει ούτε τίποτα και φυσικά δεν έχει αλλαχτεί από τότε . Επίσης το μοχλικο στις 220.000km είχε πετρωσει (λογικό αφού ποτέ δε λαδωθηκε) και χρειαζόταν συντήρηση και αλλαγή ρουλεμάν κλπ. Δε με συνέφερε όμως καθώς βρήκα με 30 ευρώ ένα μοχλικο από τρακαρισμένο με λίγα χιλιόμετρα. Ρουλεμάν τροχων τσεκαρονται κάθε φορά που αλλάζω λάστιχα και δε χρειάζονται συχνά αλλαγή θα έλεγα.Έχω αλλάξει και την πλαστική ποδια με μια μεταχειρισμένη σε άριστη κατάσταση καθώς τη δικιά μου την έκανα σωβρακο με τις τούμπες στα χώματα κυρίως. 30 ευρώ τη βρήκα και την ποδιά

    Γενικά τέτοια πράγματα έχουν αλλαχτεί που είναι αναλωσιμα ουσιαστικά. Το εντυπωσιακό που θέλω εσύ να μου απαντήσεις μιας και κατέχεις τα τεχνικά είναι πως δεν εχουμ χαλάσει πηνία και ανορθωτής μετά από τόσα χιλιόμετρα και επίσης πως δεν έχει πάθει την παραμικρή βλάβη ή διαρροή το ψυγείο που μέχρι και στα αθάνατα τρανσαλπ κάποια στιγμή χάλαγε (πάνω από τις 150.000km).
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 03/02/2021 στις 13:25.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 3 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 18:17
  2. BENELLI TRK 502X VS HONDA CB 500X
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2020, 15:28
  3. BMW F 750GS VS HONDA NC 750X
    από Morelo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2020, 08:42
  4. Cb 400 vs Hornet 250
    από atzimpourdakas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 23:17
  5. Honda CB 400 vs Bros 400 vs cb -1
    από I'am...u are? στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF