Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 241

Θέμα: CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)

  1. #61
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    +1 NC 750 φοβερο εργαλειο δε το συζητω καλο και το CB 500 X αλλα μπροστα στο NC το ενα ειναι μηχαν-ακι και το αλλη σοβαρη μηχανη.Οπως επισης και το INTEGRA ειναι το the best στα μεγα σκουτερς. Αν το παρεις παρε το με DCT εννοειται!!!

  2. #62
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Ξαναπήγα χθες στην τοπική αντιπροσωπεία να τα δω και τα δύο... έδωσα περισσότερη προσοχή στο NC...

    και στα δύο μηχανάκια πατούσα σχεδόν το ίδιο καλά κάτω... στο NC κατάλαβα μια μικρή διαφορά λόγο της πιο πλατιάς σέλας λογικά... αλλά και πάλι πατούσα αρκετά καλά!
    Στο βάρος τώρα λίγο που τα κούνησα με τα χέρια για κανένα μέτρο μπρος πίσω δεν κατάλαβα καμια φοβερή διαφορά...
    Οι επίσημες τιμές τους για μοντέλα του 20 είναι στα 7.000 το cb και στα 8.350 το NC...

    Έχω σχεδόν καταλήξει στο NC... θα περιμένω να ρθει και το καινούριο να το δω και αυτό από κοντά αλλά το μοντέλο του 20 μου αρέσει περισσότερο... και το φανάρι του και η οθόνη του...

    edit... είχα και συνεπιβάτη μαζί... η οποία μου είπε οτι ήταν πιο άνετα και με καλύτερη ορατότητα στο NC...
    αν βάλεις ότι....
    Το nc είναι καθαρό Ιαπωνία
    Έχει χώρο αποθηκευτικό μέσα στο τεποζιτο
    Είναι το ίδιο οικονομικό σε καύσιμα
    Μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις
    Ροπή άλογα παραπάνω
    Τότε είναι μονοδρομος

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    +1 NC 750 φοβερο εργαλειο δε το συζητω καλο και το CB 500 X αλλα μπροστα στο NC το ενα ειναι μηχαν-ακι και το αλλη σοβαρη μηχανη.Οπως επισης και το INTEGRA ειναι το the best στα μεγα σκουτερς. Αν το παρεις παρε το με DCT εννοειται!!!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    αν βάλεις ότι....
    Το nc είναι καθαρό Ιαπωνία
    Έχει χώρο αποθηκευτικό μέσα στο τεποζιτο
    Είναι το ίδιο οικονομικό σε καύσιμα
    Μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις
    Ροπή άλογα παραπάνω
    Τότε είναι μονοδρομος
    Το έχω σχεδόν αποφασίσει για το NC... με συμπλέκτη βέβαια... είναι όντως πολλά τα πλεονεκτήματά του σε σχέση με το CBX για τη διαφορά που έχουν στην τιμή!
    Μόλις αλλάξει ο μήνας πάω για παραγγελία!!!

    έλεγα να περιμένω να δω από κοντά και το καινούριο μοντέλο αλλά του 20 μ' αρέσει πολύ περισσότερο εμφανισιακά...

    Υπάρχει κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα του καινούριου σε σχέση με το "παλιό" που θα έπρεπε να με κάνει να το ξανασκεφτώ?

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Το έχω σχεδόν αποφασίσει για το NC... με συμπλέκτη βέβαια... είναι όντως πολλά τα πλεονεκτήματά του σε σχέση με το CBX για τη διαφορά που έχουν στην τιμή!
    Μόλις αλλάξει ο μήνας πάω για παραγγελία!!!

    έλεγα να περιμένω να δω από κοντά και το καινούριο μοντέλο αλλά του 20 μ' αρέσει πολύ περισσότερο εμφανισιακά...

    Υπάρχει κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα του καινούριου σε σχέση με το "παλιό" που θα έπρεπε να με κάνει να το ξανασκεφτώ?
    Με το καλό!

    Για εμένα είναι ''μειονέκτημα'' του νέου έναντι του παλιού οι μειωμένες διαδρομές των αμορτισέρ. Το έκαναν περισσότερο on road.

    Προσωπικά ίσως και εγώ το επέλεγα χειροκίνητο καθώς έχεις μειωμένη τιμή, χαμηλότερο βάρος και ''ό,τι δεν υπάρχει δεν χαλάει''.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #65
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Επειδή και εγώ το κοίταγα με την άκρη του ματιού το NC, αν ήμουν επαρχία πιθανόν να το είχα επιλέξει αντί του CB

    Προτίμησα το πιο μικρό λόγω όγκου και ευκολίας στην κίνηση (οκ, και η χρηματική διαφορά παίζει το ρόλο της).

    Επίσης επειδή λογικά δεν θα κινείσαι σε αστικό κύκλο, ίσως στη περίπτωσή σου το DCT να μην αξίζει τα παραπάνω χρήματα

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Με το καλό!

    Για εμένα είναι ''μειονέκτημα'' του νέου έναντι του παλιού οι μειωμένες διαδρομές των αμορτισέρ. Το έκαναν περισσότερο on road.

    Προσωπικά ίσως και εγώ το επέλεγα χειροκίνητο καθώς έχεις μειωμένη τιμή, χαμηλότερο βάρος και ''ό,τι δεν υπάρχει δεν χαλάει''.
    Ευχαριστώ φίλε μου!

    δίκιο έχεις για τη διαδρομή των αναρτήσεων... αν και δεν ξέρω πόση σχέση έχει και με το ύψος σέλας που έχει μειωθει...

    χαχα... "ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει"!!! πολύ σωστο αυτό!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Επειδή και εγώ το κοίταγα με την άκρη του ματιού το NC, αν ήμουν επαρχία πιθανόν να το είχα επιλέξει αντί του CB

    Προτίμησα το πιο μικρό λόγω όγκου και ευκολίας στην κίνηση (οκ, και η χρηματική διαφορά παίζει το ρόλο της).

    Επίσης επειδή λογικά δεν θα κινείσαι σε αστικό κύκλο, ίσως στη περίπτωσή σου το DCT να μην αξίζει τα παραπάνω χρήματα
    όντως, η "βαριά" κίνηση είναι σε ελάχιστα κομμάτια στην πόλη...

    αλλά έτσι και αλλιώς δεν το σκέφτηκα ούτε στιγμή το DCT μόνο και μόνο για το λόγο οτι θέλω να μάθω να χρησιμοποιώ το συμπλέκτη!

  7. #67
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Φιλε μου δε ξερω τα οικονομικα σου ουτε το γεγονος οτι θελεις να μαθεις με συμπλεκτη οκ σεβαστη η επιθυμια σου αλλα για 1.000€ διαφορα μπροστα στο συνολο του ποσου που θα δωσεις δεν αξιζει να το παρεις χειροκινητο.Η Χοντα εβγαλε το συγκεκρινενο μοτο με την λεξη μπροστα NC δλδ (new concept) που σημαινει μηχανοσκουτερ με λιγα λογια... και το ιντεγκρα αντιστοιχα σκουτερομηχανη... οποτε οταν πας για την συγκεκριμενη μοτο πας ΚΑΙ για το DCT (new concept που λεγαμε...) και για να σου δωσω ενα παραδειγμα ειναι σαν να πας να αγορασεις Mercedes και να την αγορασεις χειροκινητη... ε οχι!!! Δες τις γνωμες απο τα reviews και θα δεις τι πλεονεκτηματα εχει το DCT.

    Οσο για το θεμα ζημιων κτλ δεν εχει ακουστει τιποτα εως τωρα! Εκτος αν εισαι ΚΑΝΙΒΑΛΟΣ αλλα και παλι με καινουρια μηχανη θα χεις και εγγυηση οποτε ΜΗ ΣΕ ΦΟΒΙΖΕΙ κατι αξιζει το DCT!!! Οσο για το "χαλαει" "σπαει" "μηπως και χαλασει" "ναι μωρε δε βαριεσαι ασε που εχει και 1000€ παραπανω" εγω θα πω : "οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια..."

    Η αποφαση δικη σου!

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Άραγε ποια NC θα μείνουν περισσότερα χρόνια στους δρόμους;τα απλά ή τα dct;

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Με το καλό!

    Για εμένα είναι ''μειονέκτημα'' του νέου έναντι του παλιού οι μειωμένες διαδρομές των αμορτισέρ. Το έκαναν περισσότερο on road.

    Προσωπικά ίσως και εγώ το επέλεγα χειροκίνητο καθώς έχεις μειωμένη τιμή, χαμηλότερο βάρος και ''ό,τι δεν υπάρχει δεν χαλάει''.
    Ποτέ δεν ήταν off το nc ούτε κατά ελάχιστο.
    Δες το καινούριο αν έχει καλή τιμή και χτύπα κατευθείαν αυτό.
    Έχει παραπάνω άλογα,μεγαλύτερο κατά 1 λίτρο αποθηκευτικό χώρο, είναι σε όλα καλύτερο. Οθόνη πρέπει να έχει άλλη,ελάχιστα πιο οικονομικό. Δες rewiews

  10. #70
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Άραγε ποια NC θα μείνουν περισσότερα χρόνια στους δρόμους;τα απλά ή τα dct;
    Αν σκοπευει κανεις να κατσει να το εξακριβωσει αυτο μετα απο 30 χρονια και μετα απο 30 χρονια να λεει "ααα ειδες τελικα στα ελεγα,το NC με DCT αντεξε..." τι να πω,μονο που πρεπει και να ζουμε μετα απο 30 χρονια... το NC σιγουρα θα ζει εμεις?

    Και στη τελικα δε καταλαβαινω,γιατι να χαλασει? Και αν δανειστω (χωρις να την ενστερνιζομαι βεβαια) την εκφραση πολλων εδω μεσα αλλα και ευρυτερα "Χοντα ειναι δε σπαει δε χαλαει" Λοιπον εγω λεω ας μη το πολυψυριζουμε,ας παρει ο φιλος οτι θελει!

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Για μένα ο φίλος πρέπει να το ξανασκεφτεί το DCT αν τον παίρνει οικονομικά.

    Η ύπαρξη συμπλέκτη δεν είναι επιχείρημα για να αγοράσεις μηχανή δεδομένου ότι σε μία εβδομάδα θα τον έχεις μάθει (και πολύ λέω) και ήμουν στην ίδια φάση (πρώτη επαφή με συμπλέκτη) πρίν 9 μήνες..

    Το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι αν επιλέξεις non-DCT έκδοση ουσιαστικά καταποντίζεις την μεταπωλιτική αξία της μηχανής. Πιστεύω πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό όσων την επιλέγουν το κάνουν για το DCT άρα όταν έρθει η ώρα του αποχωρισμού θα πρέπει είτε να πέσεις στην περίπτωση κάποιου που δεν τον ενδιαφέρει είτε να την σκοτώσεις (αναλογικά). Είναι σαν να έπαιρνες τώρα μια καινούργια μηχανή αλλά την έκδοση χωρίς ABS (υποθετικά αν γινόταν)...

    Φυσικά αυτά έχουν σημασία μόνο αν σε ενδιαφέρει η μεταπωλιτική αξία της, αν όχι τότε ξέχνα τα όλα.

    Choices...choices...

  12. #72
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Quick shifter -> η γρηγορη και πιο φθηνη λυση για ελαχιστοποιηση της χρησης του συμπλεκτη για γρηγοροτερες αλλαγες.

    Seamless gearbox -> η αγωνιστικη λυση που κατασκευασε 1η η Χοντα για ομαλοτερη αποδοση της δυναμης κατα την διαρκεια των αλλαγων ταχυτητων.Δεν χρησιμοποιειται ο συμπλεκτης μοναχα κατα την εκκινηση της μηχανης.Κατασκευαστηκε λογω του οτι η επιτροπη αγωνων μοτοσυκλετων δεν αφησε τους κατασκευαστες να φτιαξουν κιβωτια DCT για αγωνιστικη χρηση.Ηταν δλδ η αντιστοιχη απαντηση του Ιαπωνα μηχανικου της Χοντα.

    DCT -> η καλυτερη λυση των ημιαυτοματων κιβωτιων με αποδεδειγμενη την πολυ καλη,γρηγορη και ευχρηστη λειτουργια τους.Πρωτη που το εφηυρε ηταν η Χοντα.Γρηγορες αλλαγες-ευκολια-χρηστικοτητα-και αποδεδειγμενα πολυ καλη λειτουργια.Σαν τα ημιαυτοματα των αυτοκινητων με τα πενταλς στο τιμονι.

    Οπως αντιλαμβανεστε ο συμπλεκτης τεινει να εξαφανιστει στα επομενα (κοντινα) χρονια...

    Αν καποιος δε θελει συμπλεκτη απλα δεν παιρνει NC.Οπως ειπε κι ο φιλος απο επανω χανει ολο της το "ειναι".Οσοι πανε για NC πανε για το DCT.Αλλιως χανει την μεταπωλιτικη της αξια και δεν υπαρχει λογος να αγορασεις την συγκεκριμενη μοτο.

    Φιλε μου αληθεια ψαξου λιγο πριν την αγορασεις,για σενα το λεω... η τελικη επιλογη δικη σου κι ο,τι κι αν επιλεξεις βεβαια να σαι καλα να το χαρεις!

  13. #73
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Αν αγόραζα τώρα μοτοσακό, με δεδομένο ότι κινούμαι κυρίως στην πόλη, θα έπαιρνα το DCT μοντέλο, ενδεχομένως και scooter. Όμως καταλαβαίνω κάποιον που του έχει εντυπωθεί στο μυαλό η έννοια της μοτοσυκλέτας με κάποια χαρακτηριστικά, μεταξύ των οποίων και το χειρο-ποδοδοκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων.

    Μερικά απωθημένα δεν πειράζει να βγουν, αν δεν θυσιάζεται η ασφάλεια, ακόμα κι αν κοστίσουν σε άνεση ή σε χρήματα στη μεταπώληση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Λαμβάνοντας υπόψη ότι πολλοί πρώτοι ιδιοκτητες κράτησαν τα XLV600/650 για 15-20 χρόνια,σίγουρα παίζει ρόλο αν το απλό ή το dct θα έχουν την ίδια αντοχή,το ίδιο κόστος συντήρησης και επισκευής, απρόβλεπτες βλάβες λόγω πολυπλοκότητας,κλπ σε βάθος χρόνου.

  15. #75
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    To κιβώτιο διπλού συμπλέκτη υπόψη ότι έχει εφαρμογή στις μοτοσυκλέτες της Χόντα από το 2009 που χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά στο HONDA VFR 1.200F.
    Έκτοτε έχει βγει η τρίτη γενιά του. Μετράμε ήδη 12 χρόνια σε παραγωγή - κυκλοφορία - εξέλιξη.
    Για χιλιομετρική απόδοση χωρίς προβλήματα πάρτε μια γεύση εδώ από χρήστες που εργάζονται ως μεταφορείς με το συγκεκριμένο μοτό : http://www.nc700.co.uk/index.php?/to...t-of-an-nc750/

Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 17:17
  2. BENELLI TRK 502X VS HONDA CB 500X
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2020, 14:28
  3. BMW F 750GS VS HONDA NC 750X
    από Morelo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2020, 07:42
  4. Cb 400 vs Hornet 250
    από atzimpourdakas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 22:17
  5. Honda CB 400 vs Bros 400 vs cb -1
    από I'am...u are? στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF