Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 241

Θέμα: CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124

    CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)

    Χαιρετώ την παρέα!

    θα ήθελα να ακούσω γνώμες για αυτά τα δύο μηχανάκια... κυρίως στην πράξη... όχι τόσο στα χαρτιά!
    που υπερτερεί το ένα και που το άλλο?
    πόσο πιο δυσκολοοδηγητο είναι το NC στην πόλη?
    πόσο πιο άνετο στην εθνική οδο?
    ποια η διαφορά στην κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες?
    διαφορά στο κόστος συντήρησης?
    αν αξίζει να δώσει κάποιος 1.500€ παραπάνω για το NC...
    γενικά όποιος έχει άποψη και για τα δύο θα ήθελα να την ακούσω...

    πως μου ρθε να ανοίξω ένα τέτοιο συγκριτικό?
    έχω σκοπό σε κανένα 2μηνο να πάρω την πρώτη μου μηχανή (μετάβαση από beverly) και έχω σχεδόν καταλήξει σε καινούριο cb500x... αλλά βλέποντας το NC μου μπαίνουν ιδέες...
    η χρήση θα είναι για καθημερινή μετακίνηση σε επαρχία (μικρές αποστάσεις) και αραιά και που κανένα ταξιδάκι εως 200χλμ..

    Δεν θέλω άλλες προτάσεις (τα έχουμε συζητήσει σε άλλο θέμα)... θέλω να εστιάσουμε σε αυτά τα δύο!

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    NC750X από εμένα. Αν δεν απατώμαι, κατασκευάζεται ακόμα στην Ιαπωνία, σε αντίθεση με το CB500X που κατασκευάζεται στην Ταϋλάνδη.

    Το NC750X είναι καλύτερη μοτοσυκλέτα για ταξίδια, η κατανάλωση είναι κατά μόλις 10% μεγαλύτερη από το CB500X. Ο κινητήρας του είναι λίγο πιο δυνατός από του CB500X, δουλεύει καλά στις χαμηλές στροφές και είναι ήπιος για οδηγό που έχει εμπειρία σε scooter.

    Το DCT, που δε θέλεις, λένε ότι δουλεύει υποδειγματικά και ίσως θα πρέπει να το σκεφθείς.

    Με δεδομένο ότι δεν θα κινείσαι σε αστικούς μποτιλιαρισμένους δρόμους, ο όγκος δεν σε ενδιαφέρει τόσο, μη σου πω ότι είναι πλεονέκτημα για τη μετακίνηση σε επαρχιακούς δρόμους, λόγω της πιο άνετης θέσης οδήγησης.

    Ως προς το βάρος, πλεονεκτεί σαφώς το CB500X (21 κιλά λιγότερο), κάτι το οποίο θα καταλάβεις σε επιτόπιους ελιγμούς, ειδικά σε δρόμους με κλίση. Σε σχέση με το scooter, θα χρειαστείς χρόνο εξεικείωσης.

    Πάντως και τα δύο είναι κατάλληλα για τη χρήση που θέλεις και μάλιστα θεωρώ το CB500X καταλληλότερο ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Το θέμα της ποιότητας κατασκευής και μόνο όμως θα με έκανε να στραφώ στο ακριβότερο μοντέλο. Ο κινητήρας του NC, με σωστή συντήρηση, βγάζει αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα, γεγονός ασυνήθιστο για μοτοσυκλέτα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/02/2021 στις 09:05.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το DCT, που δε θέλεις, λένε ότι δουλεύει υποδειγματικά και ίσως θα πρέπει να το σκεφθείς.

    Με δεδομένο ότι δεν θα κινείσαι σε αστικούς μποτιλιαρισμένους δρόμους, ο μεγαλύτερος όγκος του NC, θεωρώ ότι θα είναι πλεονέκτημα για τη μετακίνηση σε επαρχιακούς δρόμους.
    Το μοντέλο με το DCT δεν το σκέφτομαι γιατί δεν θέλω να δώσω ενα χιλιάρικο παραπάνω και γιατί δεν ξαναείχα μηχανη και θέλω να εξοικειωθώ με τον συμπλέκτη...

    όντως η κίνηση στην επαρχία είναι χαλαρή αλλά ανάμεσα από σταματημένα αυτοκίνητα θα μπορώ να περνάω σχετικά εύκολα? ή τα 25 κιλά παραπάνω θα το κάνουν πολύ πιο δύσκολο?

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    όντως η κίνηση στην επαρχία είναι χαλαρή αλλά ανάμεσα από σταματημένα αυτοκίνητα θα μπορώ να περνάω σχετικά εύκολα? ή τα 25 κιλά παραπάνω θα το κάνουν πολύ πιο δύσκολο?
    Το βάρος δεν είναι ενοχλητικό όταν κινείσαι μέσα στην πόλη. Είναι πρόβλημα όταν χρειάζεται να σπρώξεις ή ακόμα χειρότερα να τραβήξεις τη μοτοσυκλέτα, σε επιτόπιους ελιγμούς που δεν χρησιμοποιείς τη δύναμη του κινητήρα, αλλά τη μυϊκή σου δύναμη, π.χ. κατά τη στάθμευση.

    Για παράδειγμα, αν βρεθείς σε κατηφόρα, δεν μπορείς να κάνεις επιτόπου στροφή και θέλεις να κάνεις πίσω, έστω και λίγα μέτρα, θα σε ενοχλήσει το κάθε κιλό της μοτοσυκλέτας και κάθε εκατοστό ύψους της, αν δεν πατάς καλά κάτω. Φαντάζομαι θα έχεις μάθει και με το σκούτερ, να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις και να σκέφτεσαι ακόμα και το πώς παρκάρεις, αν ο δρόμος έχει κλίση.

    Επίσης, αν η μοτοσυκλέτα πάρει μεγάλη κλίση στατικά και είναι βαριά, δύσκολα γλιτώνεις την πτώση της. Κι αυτό βέβαια το μαθαίνεις, ώστε να μη φτάσεις σε σημείο να συμβεί.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 30/01/2021 στις 21:54.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το βάρος δεν είναι ενοχλητικό όταν κινείσαι μέσα στην πόλη. Είναι πρόβλημα όταν χρειάζεται να σπρώξεις ή ακόμα χειρότερα να τραβήξεις τη μοτοσυκλέτα, σε επιτόπιους ελιγμούς που δεν χρησιμοποιείς τη δύναμη του κινητήρα, αλλά τη μυϊκή σου δύναμη, π.χ. κατά τη στάθμευση.

    Για παράδειγμα, αν βρεθείς σε κατηφόρα, δεν μπορείς να κάνεις επιτόπου στροφή και θέλεις να κάνεις πίσω, έστω και λίγα μέτρα, θα σε ενοχλήσει το κάθε κιλό της μοτοσυκλέτας και κάθε εκατοστό ύψους της, αν δεν πατάς καλά κάτω. Φαντάζομαι θα έχεις μάθει και με το σκούτερ, να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις και να σκέφτεσαι ακόμα και το πώς παρκάρεις, αν ο δρόμος έχει κλίση.

    Επίσης, αν η μοτοσυκλέτα πάρει μεγάλη κλίση στατικά και είναι βαριά, δύσκολα γλιτώνεις την πτώση της. Κι αυτό βέβαια το μαθαίνεις, ώστε να μη φτάσεις σε σημείο να συμβεί.
    Σε ευχαριστώ για την ανάλυση...
    έχω μάθει αρκετά πράγματα και με το beverly το οποίο και αυτό δεν είναι κανένα πούπουλο (κάπου στα 180 κιλά είναι γεμάτο) αλλά όπως και να το κάνουμε 40 κιλά περισσότερα σίγουρα θα φαίνονται...
    το θέμα είναι πόσο αισθητή θα είναι η διαφορά απο τα 200 του cbx στα 220 του NC...

  6. #6
    Έχω κανει περίπου 3500 χλμ με CB500X μοντέλα '18 και ΄20 (η διαφορά τους είναι στον τροχό μπροστά και στο ύψος) και περίπου 1100 με NC750


    Το NC είναι αρκετά ευκολοδήγητο στη πόλη, περισσότερο απο όσο φαντάζεται κανείς λόγω του βάρους του. Το πλεονέκτημα του είναι η πολύ ροπή που βγάζει απο πολύ χαμηλά και αυτό έχει όφελος στην καθημερινή χρήση, κάνοντας την κίνηση εύκολη. Το CB όμως είναι καλύτερο. Το βάρος του ΝC το καταλαβαίνεις στις επιτόπιες μανούβρες, είναι φυσιολογικό να δίνει αρκετά πιο βαριά αίσθηση απο το CB, το οποίο κάποιες φορές το αισθάνομαι παιχνίδι.


    Σε εθνική οδό δεν υπάρχει σύγκριση, το NC750 ταξιδεύει πολύ πιο άνετα.


    Σε στροφιλίκι το CB είναι πιο σβέλτο, όχι μόνο λόγω χαμηλότερου βάρους αλλα και λόγου διαφορετικής γεωμετρίας. Κανένα όμως απο τα 2 δεν είναι για σοβαρό παιχνίδι σε στροφές, οι αναρτήσεις τους είναι πολύ μαλακές και όταν αρχίζεις να πιέζεις κουνάνε. Οι αλλαγές στις κλήσεις στο NC θέλουν περισσότερη προσπάθεια (μιλάμε για φάση Επίδαυρο ... ).


    Η κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες είναι εξαιρετική και στα δύο, στα CB έβλεπα πάντα μέσο όρο 3,8 με 3,9 λιτ/100. Στο ΝC αν το οδηγείς στις ροπές του, πετυχαίνεις τα ίδια νούμερα. Στην εθνική θα δείξει λίγο παραπάνω, γύρω στα 4,5.


    Στο κόστος συντήρησης δεν υπάρχει διαφορά.


    Το NC έχει πιο άνετη σέλα για μένα, πολλοί θα πουν ότι και τα δυο θέλουν βελτίωση. Του CB πάντως είναι αδικαιολόγητα σκληρή.


    Μεγάλο πλεονέκτημα του NC στη καθημερινή χρήση αλλά και σε μια εκδρομή, ο αποθηκευτικός χώρος που έχει μπροστά.

    Θέλω να δω το καινούριο NC (μοντέλο '21) το οποίο λόγω χαμηλότερων αναρτήσεων πιθανόν να συμπεριφέρεται καλύτερα σε στροφές, και επίσης να κάνει τις επιτόπιες μανούβρες ενα κλικ πιο εύκολες. Επίσης το γεγονός ότι είναι 4 κιλά ελαφρύτερο, με λίγο πιο δυνατό κινητήρα και πιο κοντές σχέσεις σε 1η-2α-3η θα του δώσουν πόντους σίγουρα.
    Τελευταία τροποποίηση από road spirit; 30/01/2021 στις 23:01.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Έχω κανει περίπου 3500 χλμ με CB500X μοντέλα '18 και ΄20 (η διαφορά τους είναι στον τροχό μπροστά και στο ύψος) και περίπου 1100 με NC750


    Το NC είναι αρκετά ευκολοδήγητο στη πόλη, περισσότερο απο όσο φαντάζεται κανείς λόγω του βάρους του. Το πλεονέκτημα του είναι η πολύ ροπή που βγάζει απο πολύ χαμηλά και αυτό έχει όφελος στην καθημερινή χρήση, κάνοντας την κίνηση εύκολη. Το CB όμως είναι καλύτερο. Το βάρος του ΝC το καταλαβαίνεις στις επιτόπιες μανούβρες, είναι φυσιολογικό να δίνει αρκετά πιο βαριά αίσθηση απο το CB, το οποίο κάποιες φορές το αισθάνομαι παιχνίδι.


    Σε εθνική οδό δεν υπάρχει σύγκριση, το NC750 ταξιδεύει πολύ πιο άνετα.


    Σε στροφιλίκι το CB είναι πιο σβέλτο, όχι μόνο λόγω χαμηλότερου βάρους αλλα και λόγου διαφορετικής γεωμετρίας. Κανένα όμως απο τα 2 δεν είναι για σοβαρό παιχνίδι σε στροφές, οι αναρτήσεις τους είναι πολύ μαλακές και όταν αρχίζεις να πιέζεις κουνάνε. Οι αλλαγές στις κλήσεις στο NC θέλουν περισσότερη προσπάθεια (μιλάμε για φάση Επίδαυρο ... ).


    Η κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες είναι εξαιρετική και στα δύο, στα CB έβλεπα πάντα μέσο όρο 3,8 με 3,9 λιτ/100. Στο ΝC αν το οδηγείς στις ροπές του, πετυχαίνεις τα ίδια νούμερα. Στην εθνική θα δείξει λίγο παραπάνω, γύρω στα 4,5.


    Στο κόστος συντήρησης δεν υπάρχει διαφορά.


    Το NC έχει πιο άνετη σέλα για μένα, πολλοί θα πουν ότι και τα δυο θέλουν βελτίωση. Του CB πάντως είναι αδικαιολόγητα σκληρή.


    Μεγάλο πλεονέκτημα του NC στη καθημερινή χρήση αλλά και σε μια εκδρομή, ο αποθηκευτικός χώρος που έχει μπροστά.

    Θέλω να δω το καινούριο NC (μοντέλο '21) το οποίο λόγω χαμηλότερων αναρτήσεων πιθανόν να συμπεριφέρεται καλύτερα σε στροφές, και επίσης να κάνει τις επιτόπιες μανούβρες ενα κλικ πιο εύκολες. Επίσης το γεγονός ότι είναι 4 κιλά ελαφρύτερο, με λίγο πιο δυνατό κινητήρα και πιο κοντές σχέσεις σε 1η-2α-3η θα του δώσουν πόντους σίγουρα.
    σε ευχαριστώ για τη λεπτομερέστατη απάντηση!

    ο αποθηκευτικός χώρος του NC είναι πραγματικά μεγάλο ατού! γλιτώνεις την μπαγκαζιέρα σε καθημερινή χρήση! και μπορώ να τρενάρω την αγορά της... πράγμα που στο CBX θα το έκανα κατευθείαν...
    πιστεύω οτι χωράει ένσ backpack ή μια τσάντα laptop ή μια σακούλα απο το σούπερ μάρκετ!
    και οι μπαγκαζιέρες χαλάνε πολύ την εμφάνιση κατα τη γνώμη μου...

    για το βάρος μπορώ να το φανταστώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τη διαφορά... αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι να μη σιχτιρίζω κάθε φορά που θα χρειάζεται να κάνω μερικά βήματα πίσω με τα πόδια ή να το κουνάω δυο μέτρα με τα χέρια...

    εσύ ποιο θα αγόραζες για τη χρήση που το θέλω?
    και αν τυχόν με το που έρθει το NC του 21 ρίξουν αυτό του 20 στα 8.000 πχ θα γέρνει περισσότερο η πλάστιγγα υπέρ του?

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    σε ευχαριστώ για τη λεπτομερέστατη απάντηση!

    ο αποθηκευτικός χώρος του NC είναι πραγματικά μεγάλο ατού! γλιτώνεις την μπαγκαζιέρα σε καθημερινή χρήση! και μπορώ να τρενάρω την αγορά της... πράγμα που στο CBX θα το έκανα κατευθείαν...
    πιστεύω οτι χωράει ένσ backpack ή μια τσάντα laptop ή μια σακούλα απο το σούπερ μάρκετ!
    και οι μπαγκαζιέρες χαλάνε πολύ την εμφάνιση κατα τη γνώμη μου...

    για το βάρος μπορώ να το φανταστώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τη διαφορά... αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι να μη σιχτιρίζω κάθε φορά που θα χρειάζεται να κάνω μερικά βήματα πίσω με τα πόδια ή να το κουνάω δυο μέτρα με τα χέρια...

    εσύ ποιο θα αγόραζες για τη χρήση που το θέλω?
    και αν τυχόν με το που έρθει το NC του 21 ρίξουν αυτό του 20 στα 8.000 πχ θα γέρνει περισσότερο η πλάστιγγα υπέρ του?
    Κάνω πίσω μοτο 250 κιλά χωρίς πρόβλημα και δεν είμαι ούτε νταμάρι ούτε κάνας γυμνασμένος (το αντίθετο μάλλον). Θέλει τρόπο, όχι κόπο (γοφός να ακουμπάει στη σέλα, και σπρώχνεις με το γοφό, δεν τραβάς το τιμόνι πχ).


    Για το αν χωράει λάπτοπ, δεν το έχω δοκιμάσει. 13άρι μάλλον ναι. Δεν το έχω σπιτι το μηχανάκι και δεν μπορώ να το τσεκάρω άμεσα για να σου πω τώρα.


    Δεν μπορώ να σου πω τι θα αγόραζα στη θέση σου. Πχ γράφεις για καθημερινή χρήση επαρχία, αλλά για πόση κίνηση μιλάμε? Και για πόσα χλμ (ή πόση ώρα) σε πυκνή κίνηση? Σιχτηρίζεις εύκολα (πας CB) ή είσαι ανεκτικός (NC) ?
    Αν τώρα μιλάμε για 3-4 χλμ για να πας σπίτι-δουλειά, τότε δεν υπάρχει διαφορα νομίζω, και το NC θα είναι - ναι μεν - ενας συμβιβασμός (απο θέμα βάρους, λιγότερης ευελιξίας) αλλά όταν θα βγείς βόλτα /ταξιδάκι θα είναι καλύτερα.


    Εκτός και αν όταν βγεις παραέξω γουστάρεις να έχεις λίγο πιο παιχνιδιάρικη διάθεση σε στροφές (πας CB).


    Η τιμή θα πέσει σίγουρα μόλις βγεί το νέο NC, και τότε η απόφαση για εμένα θα έγερνε πιο εύκολα προς το NC 2020.


    Στη θέση μου, θα αγόραζα το νέο NC. (αλλά κρατάω και ένα σκούτερ 150)

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ότι είπαν οι απο πάνω.
    Επίσης εάν θες να το κρατήσεις για χρόνια προτίμησε το nc είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο σε σχέση με το cb. Ταξιδεύει καλύτερα. Την διαφορά στο βάρος την συνηθίζεις. Κ τα δύο είναι γελάδια, αλλά εν κινήσει είναι πολύ σωστά ζύγισμενα κ δεν προβληματίζουν

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να σου πω τι θα αγόραζα στη θέση σου. Πχ γράφεις για καθημερινή χρήση επαρχία, αλλά για πόση κίνηση μιλάμε? Και για πόσα χλμ (ή πόση ώρα) σε πυκνή κίνηση? Σιχτηρίζεις εύκολα (πας CB) ή είσαι ανεκτικός (NC) ?
    Αν τώρα μιλάμε για 3-4 χλμ για να πας σπίτι-δουλειά, τότε δεν υπάρχει διαφορα νομίζω, και το NC θα είναι - ναι μεν - ενας συμβιβασμός (απο θέμα βάρους, λιγότερης ευελιξίας) αλλά όταν θα βγείς βόλτα /ταξιδάκι θα είναι καλύτερα.


    Εκτός και αν όταν βγεις παραέξω γουστάρεις να έχεις λίγο πιο παιχνιδιάρικη διάθεση σε στροφές (πας CB).

    Στη θέση μου, θα αγόραζα το νέο NC. (αλλά κρατάω και ένα σκούτερ 150)
    είμαι μετρίου αναστήματος.. 1,75 και έχω φτάσει τα 90 κιλά... αλλά ελπίζω να πέσω σύντομα... και γενικά θα με έλεγα υπομονετικό άνθρωπο...

    η διαδρομή σπίτι - γραφείο είναι 2χλμ... την οποία την κάνω 2 φορές τη μέρα πήγαινε - έλα... αλλά αρκετές μέρες, πάλι λόγο δουλειάς, κάνω και κάποιες άλλες διαδρομές των 5-10 χλμ...
    η πυκνή κίνηση είναι περίπου το ένα από τα δύο χλμ...
    το ξέρω οτι είναι πολύ μικρή η διαδρομή και για τις δύο μοτοσυκλέτες αλλά αυτό που θέλω είναι να πάρω μια με την οποία να κάνω τη δουλειά μου στην πόλη αλλά και να μπορώ να κάνω άνετα ταξιδάκια και να μην μου φαίνεται "λίγη¨μετά από ένα χρόνο όπως έπαθα με το beverly...

    καλά τα λες... για τη θέση σου μπορείς να μιλήσεις και όχι για τη δικιά μου...

    έχεις ιδέα πότε θα είναι διαθέσιμο το NC του 21?

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Αν βάζετε συνεπιβάτη καλό θα είναι να κάνετε μαζί οδηγική δοκιμή για να δείτε θέματα χώρων,σέλας,μόνου δίσκου εμπρός,κτλ.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Αν βάζετε συνεπιβάτη καλό θα είναι να κάνετε μαζί οδηγική δοκιμή για να δείτε θέματα χώρων,σέλας,μόνου δίσκου εμπρός,κτλ.
    θα την κάνω τη δοκιμή με την συνεπιβάτη αλλά στατικά στην αντιπροσωπεία... δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για test ride...

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    έχεις ιδέα πότε θα είναι διαθέσιμο το NC του 21?
    πριν 2 βδομάδες που τους ρώτησα δεν είχαν ιδέα

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    είμαι μετρίου αναστήματος.. 1,75 και έχω φτάσει τα 90 κιλά... αλλά ελπίζω να πέσω σύντομα... και γενικά θα με έλεγα υπομονετικό άνθρωπο...

    η διαδρομή σπίτι - γραφείο είναι 2χλμ... την οποία την κάνω 2 φορές τη μέρα πήγαινε - έλα... αλλά αρκετές μέρες, πάλι λόγο δουλειάς, κάνω και κάποιες άλλες διαδρομές των 5-10 χλμ...
    η πυκνή κίνηση είναι περίπου το ένα από τα δύο χλμ...
    το ξέρω οτι είναι πολύ μικρή η διαδρομή και για τις δύο μοτοσυκλέτες αλλά αυτό που θέλω είναι να πάρω μια με την οποία να κάνω τη δουλειά μου στην πόλη αλλά και να μπορώ να κάνω άνετα ταξιδάκια και να μην μου φαίνεται "λίγη¨μετά από ένα χρόνο όπως έπαθα με το beverly...

    καλά τα λες... για τη θέση σου μπορείς να μιλήσεις και όχι για τη δικιά μου...

    έχεις ιδέα πότε θα είναι διαθέσιμο το NC του 21?
    για 2χλμ σπίτι δουλειά δε χρησιμοποιούμε μηχανή. Κουράζουμε εμάς και τη μηχανή! Αν ντε και καλά θες μηχανή τότε σκέψου και ένα παπί για αυτά τα 2χλμ. Πιο πολύ θα βολευτεις. Σιγά το κόστος κατοχής χρήσης που έχει.
    Εγώ έχω σκούτερ για πόλη μικρό και μηχανή για βόλτες ταξίδια. Για μένα χτυπά το nc που είναι made japan με το χώρο στο τεποζιτο. Το 1000 παραπάνω αξίζει γιατί πέρα από τα παραπάνω άλογα ροπή παίρνεις και αξιόλογη ποιότητα. Μεταπώληση έχουν και τα δύο.
    Να σου πετάξω και μια πρόταση:υπάρχει το Σουζούκι sv650 στα 6300. Καλό ποιοτικά και με δύναμη ροπή από ενα κινητήρα που φοριέται τουλάχιστον 20 χρόνια σε διάφορα μοντέλα όπως το vstrom το bandid.....
    Τελευταία τροποποίηση από Nikos77; 01/02/2021 στις 12:14.

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Αν δεν ανέφερε τις διαδρομές 5-10 χιλιομέτρων που κάνει αρκετές μέρες λόγω δουλειάς, θα του έλεγα ότι δεν χρειάζεται καν μοτοσυκλέτα. Δύο χιλιόμετρα επί τέσσερις φορές την ημέρα, είναι πολύ καλή σωματική άσκηση και θα τον βοηθήσει στην απώλεια βάρους που επιθυμεί. Ουσιαστικά μιλάμε για συνολικά μιάμιση ώρα τη μέρα περπάτημα, που κάνει καλό στην υγεία, αποβάλλει το άγχος και προσφέρει γενικότερα στην αίσθηση ποιότητας ζωής. Δύσκολο είναι μόνο αν βρέχει δυνατά ή έχει καύσωνα.

    Επειδή όμως υπάρχουν οι επιπλέον διαδρομές των 5 και 10 χιλιομέτρων, χρειάζεται όχημα, έστω και το παπί που είπες. Αλλά έχει ήδη scooter που αναφέρει ότι δεν τον καλύπτει, οπότε καταλαβαίνουμε ότι αναζητά αλλαγή προς κάτι που του αρέσει. Ουσιαστικά αναζητά κάτι που θα ικανοποιήσει κάποια όνειρα και όχι κάτι χρηστικό, διαφορετικά θα κρατούσε το Beverly.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5
    από panavour στο forum Honda
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2021, 18:17
  2. BENELLI TRK 502X VS HONDA CB 500X
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2020, 15:28
  3. BMW F 750GS VS HONDA NC 750X
    από Morelo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2020, 08:42
  4. Cb 400 vs Hornet 250
    από atzimpourdakas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 23:17
  5. Honda CB 400 vs Bros 400 vs cb -1
    από I'am...u are? στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF