Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: Suzuki DR 650 (dual sport)

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα, θεωρώ πως δεν είναι θέμα κουλτούρας, περισσότερο ήταν και είναι θέμα αντιπροσωπείας.

    Η Yamaha στην Ελλάδα πουλούσε λόγω αντιπροσωπείας όσοι έχουν μπλέξει στην λεωφόρο Αθηνών, έχουν να πουν τρελές ιστορίες . Το ίδιο και με τους υπόλοιπους Ιάπωνες κατασκευαστές.

    Για ευρωπαϊκά του 80, 90 για καθημερινή απροβληματιστη και οικονομική χρήση δεν το συζητώ καν. Οπότε με αυτά τα δεδομένα, το ΧΤ γίνεται θρύλος και πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

  2. #32
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το μόνο πλεονέκτημα, μαζί με τη θεωρητικά μεγαλύτερη τελική.
    Θεωρητική τελική γιατί 50-50 λάστιχα και 150-160 χωρίς fairing με αυτά τα μηχανάκια σε άσφαλτο δεν είναι "ευχάριστο" κατά τα γούστα μου
    και οπωσδήποτε δεν είναι σε καμιά περίπτωση εκδρομή.
    Από εκεί και πέρα συγκριτικά με το WR του STF ας πούμε μόνο μειονεκτήματα.
    Βαρύτερα , πιο αργή γεωμετρία, μεγαλύτερη κατανάλωση, συχνότερο και ακριβότερο σέρβις.
    Οπότε τι μένει?
    Διαλέγεις τι λάστιχο θα φορέσεις (περίεργο ε?)

    1. Σε πιο χωμάτινο στήσιμο με πολιτικό τακούνι χάνεις το πλεονέκτημα της τελικής και εκμεταλλεύεσαι της δυνατότητές
    της μοτοσυκλέτας στο χώμα. (αυτό είναι και ο ορισμός του dual sport) αλλά εκεί ένα 250 ακολουθεί άνετα και είναι ευκολότερο παντού.

    2. Σε πιο ασφάλτινο στήσιμο απλά περνάς από χωματόδρομους προσεκτικά μην ανοίξεις πολύ το γκάζι,
    και εκεί πάνε χαμένα όλα τα πλεονεκτήματα ενός dual sport,
    αλλά έχεις καλύτερες τελικές και ταξίδι στην άσφαλτο (αυτό όμως το κάνει καλύτερα ένα strom ας πούμε)

    Αυτά για Ελλάδα χωρίς να εξετάσουμε που θα βρείς τέτοιο μηχανάκι και σε τι κατάσταση.
    Για Αυστραλίες και Αμερικές, ατέλειωτοι χωματόδρομοι παντού, άλλη υπόθεση.
    παίρνεις ένα κούτα του φοράς ΜΧ λαστιχάκια και πας όσο μπορείς.
    1) Η συγκριση με το WR νομιζω αστοχη.
    2) Με ενα ψηλο fairing θα ειναι μια χαρα.
    3) Με 50/50 λαστιχα μια χαρα ταξιδευεις και πατας και το χωματακι σου η' εστω 60/40.
    4) Ναι το 250αρι στο χωμα θα σε ακολουθησει αλλα οταν προκειται να φορτωθει? Οταν προκειται φορτωμενο να ταξιδεψει? Φορτωμα = αλλαγη συμπεριφορας πλαισιου,αναρτησεων,επιβαρυνση κινητηρα μειωση δυναμης.
    5) Συντηρηση μηδαμινη μπροστα σε καθαροαιμα enduro που στη τελικη ΔΕΝ κανουν για το σκοπο που εγω θελω.
    6) Και τελος και σημαντικοτερο η χρηματικη αξια αγορας της μοτο.Συμφωνω στο που θα το βρεις και σε τι κατασταση θα ειναι αλλα με λιγο ψαξιμο βρισκεις.Στο εξωτερικο που θα παω ισως βρω και πιο ευκολα σε καλυτερη κατασταση.

    Υ.γ σε παροτρυνω να παρακολουθησεις κανα βιντεο στο youtube να δεις τι "παπαδες" κανουν οι "εξω" και ειδικα στα χερια πιο εμπειρων αναβατων.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος

    Θεωρω οτι το μαρκετινγκ μας εχει "αποχαυνωσει" μας εχει δημιουργησει "ψευτικες" αναγκες για μοτο με τις οποιες ναι μεν δε θα τις αξιοποιησουμε ποτε στο 100% αλλα και εκτος αυτου θεωρω αυτα που πληρωνεις με αυτα που σου δινουν δεν αξιζει την τοση χρηματικη διαφορα για να κανεις απλα το χομπι σου,μια βολτα με τη μηχανη σου πατωντας και χωμα.
    Τα ίδια μου είπε και ο θείος μου για το ΧΤ του και μετά πήρε το μοτέρ στο χέρι
    Μετά αγόρασε ένα μοτέρ με 550 ευρώ αφού άνοιξε 5 6 για να δει αν είναι καλά.
    Οκ τώρα είναι χαρούμενος και με λέει θύμα του καπιταλισμού
    Εγώ φυσικά γελάω γιατί του έχω μεγάλη αδυναμία αλλά όπως καταλαβαίνεις
    αν είχε δώσει το ΧΤ 1300 και 550 το μοτέρ, κι ένα στροφόμετρο και μια πλεξούδα λάδια ξίδια εργατικά
    θα είχε ένα 660 στα μούτρα του μάρκετιγκ και της κατανάλωσης
    Λέω γω τώρα....

    Από εκεί και πέρα αν γουστάρεις να μαστορεύεις ως χόμπι αλλάζει εντελώς το θέμα
    αφού μόλις πεις τη φράση Γουστάρω κλείνει η κουβέντα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω θυμαμαι συναδελφο που εφερε dr 650 αγορασμενο για εναν τενεκε τυρι και μου ειχε πεσει το σαγονι με την αριστη κατασταση του μετα απο 20 χρονια στο δρομο

  5. #35
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Θεωρω οτι το μαρκετινγκ μας εχει "αποχαυνωσει" μας εχει δημιουργησει "ψευτικες" αναγκες για μοτο με τις οποιες ναι μεν δε θα τις αξιοποιησουμε ποτε στο 100% αλλα και εκτος αυτου θεωρω αυτα που πληρωνεις με αυτα που σου δινουν δεν αξιζει την τοση χρηματικη διαφορα για να κανεις απλα το χομπι σου,μια βολτα με τη μηχανη σου πατωντας και χωμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Σόρι αν θα γίνω περίεργος, αλλά αφού έχεις ήδη σχηματισμένη γνώμη (που δεν αλλάζει) ποιο το νόημα του θέματος; Κουβέντα να γίνεται ή για να διορθώσεις τους υπόλοιπους που κάνουμε λάθος;

  7. #37
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν παίρνουμε μηχανή μόνο για να είναι το μεταφορικό μας μέσο. Η επιλογή είναι βαθύτερη και σίγουρα επηρεάζεται KAI από το marketing.
    #Follow your heart

  8. #38
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το προβλημα ειναι που θα βρεις καλο τετοιο μηχανακι, σαν καινουριο εχει σταματησει να πωλειται παρα πολλα χρονια στην Ελλαδα απ οσο ξερω...και δεν πουλησε και πολυ εδω

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Αν το πάρεις σε χαμηλή τιμή, γιατί να είναι καλό; το κάνεις καινούριο και τελειώνει η υπόθεση.

  10. #40
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    παρε ενα βιντεακι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ DR προς πωλησιν για να φτιαχτεις λιγουλακι.

    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #41
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παρε ενα βιντεακι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ DR προς πωλησιν για να φτιαχτεις λιγουλακι.

    video=youtube;Duus21nvs6c]https://www.youtube.com/watch?v=Duus21nvs6c[/video]
    Και ένα ολικό Rebuild (σε timelapse) από δικά μας παιδιά που έχουν ιδιαίτερη αδυναμία στα DR650
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 01/02/2021 στις 12:08.
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #42
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Φοβερο μοτο και δεδομενου οτι μπορεις να το βρεις φθηνα και σε πολυ καλη κατασταση (στο εξωτερικο που θα παω εγω συγκεκριμενα) απο καποιον μερακλη και δεδομενου οτι παραγεται ακομα!!! αξιζει πολυ η αγορα του.Δεν εχω και δεν προκειται ΠΟΤΕ να σκασω για μηχανη πανω απο 2-3Κ ευρω μονο και μονο για το χομπι μου.Γιατι η μηχανη για μενα δεν ειναι εργαλειο του επαγγελματος μου απ την οποια θα βγαλω λεφτα αλλα τιποτε αλλο απο ενα χομπι μια ευχαριστηση της καρδια μου,μια ψυχικη ανανεωση πως αλλιως να το εκφρασω.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    817
    Αν δεν το έχεις δει ήδη, δες εδώ τον "τρελό" τον Αυστραλό με όλα τα mods που έχει κάνει, αλλά που και πως το πάει.

    https://www.youtube.com/playlist?lis...nm7xU8Q8R6yTPS



    Αυτά τα μηχανάκια τα κοιτάμε και τα γουστάρουμε γιατί έχουν εύκολη συντήρηση (χωρίς διαγνωστικά, εξειδικευμένα εργαλεία κλπ), θα πάνε αξιοπρεπώς τόσο στην άσφαλτο, όσο και στο χώμα, "χώμα" (όχι στην εξοχική ταβέρνα μέσω χωματόδρομου ή στην κοντινή παραλία), θα πέσουν και θα σηκωθούν πολλές φορές χωρίς να έχουμε ψυχοδράματα μετά, θα φορτωθούν, θα κακοποιηθούν και έχουν αποδείξει στο χρόνο ότι θα αντέξουν.

    Τώρα για τις σύγχρονες προτάσεις, (άραγε ποιες είναι αυτές), μάλλον κάποιος πρέπει να χώσει το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    αλλά μια μηχανή 20 ετών
    δεν είναι για να πας για πόλεμο.
    Διαφωνω.Χτ 600 92 μοντελο,μανιβελατο χωρις μιζα.Το πηρα σε κατασταση να χανει λαδι απο πανω δεξια στην κεφαλη απο τσιμουχακι,ο προηγουμενος το ειχε αλλαξει πιστονι ελατηρια και τα λαδια εκεινα τα πρωτα μεχρι να το παρω εγω δεν ειχαν αλλαχτει ποτε!!Το μηχανακι φορτωμενο σακιδια και δικαβαλο εκανε χιλιομετρα,ανεβηκε βουνα,πηγε χωμα σε παραλιες εκανε και ταξιδακι εγνατια με 110 σταθερα παροτι δεν ενδυκνειται 160χλμ αποσταση με 5 λεπτα σταση να ξεπιαστει λιγο ο κωλος μας.Δεν υπηρξε ουτε μια φορα που γυρναγες το κλειδι πατουσες μανιβελα και δεν μετραγε παπ-παπ-παπ-παπ...Παντα με παγωνια με ζεστη γυρναγες κλειδι,ανοιγες τσοκ,μια καλη σωστη μανιβελια και επερνε.Σκυλος!!Ξερεις ποσες φορες εκανα πατηρακι συγχρονα μηχανακια με την θειακω το ΧΤ??Χαχαχαχα!!

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Θεωρω οτι το μαρκετινγκ μας εχει "αποχαυνωσει" μας εχει δημιουργησει "ψευτικες" αναγκες για μοτο με τις οποιες ναι μεν δε θα τις αξιοποιησουμε ποτε στο 100% αλλα και εκτος αυτου θεωρω αυτα που πληρωνεις με αυτα που σου δινουν δεν αξιζει την τοση χρηματικη διαφορα για να κανεις απλα το χομπι σου,μια βολτα με τη μηχανη σου πατωντας και χωμα.
    Συμφωνω φουλ!!Δεν λεω καλη φαση το καινουργιο μηχανακι(ποτε δεν ειχα βεβαια καινουργιο) αλλα οσον αφορα το μαρκετινγκ που λες με βρισκει 100% συμφωνο!Ειδικα αυτο με τις αναγκες στο 100%.Τι να λεμε?Για τα ΚΤΜ τα 1290 σουπερ ντουπερ αντβεντσουρ που τα εχουν για δουλεια σπιτι??Ασε..Πλεον οι περισσοτεροι τα περνουνε για το πουλ-μουρ παρα για τις δυνατοτητες του μοντελου.Και κυριως αυτην την συμπεριφορα-νοοτροπια την βλεπω περισσοτερο σε πιτσιρικαδες που τωρα ειναι ας πουμε 25,συνεχως κοιτανε το καινουργιο,το καλυτερο,το δυνατοτερο-γρηγοροτερο,την ιδια στιγμη που ουτε καν μπορουνε να κανουνε μια μπαντα με το μηχανακι τους..Και μιλαμε για πιτσιρικαδες που εχουνε σουπερσπορτ μηχανακια...Θελουνε το καινουργιο Ρ1 γιατι βγαζει 2.8 αλογα παραπανω απο το παλιο και ζυγιζει 2.3 κιλα λιγοτερο..Λες και ειναι οι ροσι και μαρκεζ..Περισσοτερο αριθμολαγνοι ειναι και η φαση ολη ενα κυνηγι αριθμων που σε εμας τους κοινους θνητους δεν εχει κανενα νοημα

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF