Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: Suzuki DR 650 (dual sport)

  1. #1
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450

    Suzuki DR 650 (dual sport)

    (Κατα την αποψη μου) ενα απο τα καλυτερα (αν οχι ισως το καλυτερο) dual sport μοτο που κατασκευαστηκε ποτε.Εχει κυβικα τοσα οσα,εχει δυναμη τοση οση,εχει αξιοπιστια,εχει μιζα,εχει αφτερ μαρκετ υποστηριξη,εχει αεροελαιοψυξη,εχει βαρος τοσο οσο να ταξιδεψει στον ανοιχτο δρομο αλλα και να πατησει χωμα κ.α.

    Κακως τοσα χρονια δεν την ειχα στα υποψιν μου.Θα προσπαθησω να την αποκτησω γνωριζοντας τα χρονια της και το γεγονος οτι ειναι τεχνολογικα "πισω" και οτι δε προκειται για "πολεμικη μηχανη" με την συχνη συντηρηση που μια πολεμικη μηχανη θελει,ολα αυτα λειτουργουν ΥΠΕΡ.

    Συμφωνειτε/διαφωνειτε και γιατι.Θα θελα να ακουσω τις αποψεις σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το μοτερ του δεν εχει το freewind;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Ποιος είναι ο αντίπαλος του σήμερα?

  4. #4
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το μοτερ του δεν εχει το freewind;
    Ναι

  5. #5
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Ποιος είναι ο αντίπαλος του σήμερα?
    Το Honda CRF 300/CRF 300 Rally και τα καινουρια DR 650/DR-Z 400 S αλλα ολα αυτα απαιτουν και περιπου γυρω στα 6-7Κ ευρω.Ισως μετα καποια "κινεζικα" κτλ που προσωπικα δε θα παιρνα ποτε.

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Το Freewind έχει τον ίδιο κινητήρα με κάποιες αλλαγές (μεγαλύτερες βαλβίδες και δύο καρμπυρατέρ απ'όσο θυμάμαι)

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    υπαρχει καινουριο dr650;

  8. #8
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    υπαρχει καινουριο dr650;
    Ναι αλλα οχι Ελλαδα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ισως φταιει η ηλικια μου και η εποχη που μεγαλωσα αλλα μηχανακια τυπου xt dr klr nx κλπ τα θεωρω ταμαμ για την ελλαδα διαχρονικα
    υπαρχουν πολλα καλυτερα και πιο εξελιγμενα αλλα οχι καταλληλοτερα....

  10. #10
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ισως φταιει η ηλικια μου και η εποχη που μεγαλωσα αλλα μηχανακια τυπου xt dr klr nx κλπ τα θεωρω ταμαμ για την ελλαδα διαχρονικα
    υπαρχουν πολλα καλυτερα και πιο εξελιγμενα αλλα οχι καταλληλοτερα....
    Κι εγω δεν ειμαι μεγαλος 36χρ ειμαι αλλα εχω καταλαβει οτι μηχανες σαν τις παλιες δεν ξαναβγαινουν.Εργαλεια ασπαστα με φθηνη και οχι τοσο συχνη συντηρηση.Και ναι δεν ειναι τυχαιο που ενω υπαρχουν πλεον πολυ πιο εξελιγμενα μοντελα κυριως σε MX/Enduro στην κατηγορια των Dual Sport βλεπεις να παραγεται ακομα "απαραλλαχτο" το παλιο καλο (κρασι) DR οπως ακομα παραγεται και το XT και το XR 650 L. Τυχαιο δε νομιζω.Εκαστος στο ειδος του βεβαια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Αν και εχω το φριγουιντ δε ξέρω τι θα πει μια μοτοσικλέτα dual sport.

    Γενικά τα ντιαρ ήταν και είναι σκυλιά. Ειμουν κάτοχος ενός 350 που θυμάμαι τις κακουχίες που έφαγε στα χέρια μου και με πιάνει ντροπή.
    Το 650 είναι σίγουρα ένα μεγάλο παπί...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    (Κατα την αποψη μου) ενα απο τα καλυτερα (αν οχι ισως το καλυτερο) dual sport μοτο που κατασκευαστηκε ποτε.Εχει κυβικα τοσα οσα,εχει δυναμη τοση οση,εχει αξιοπιστια,εχει μιζα,εχει αφτερ μαρκετ υποστηριξη,εχει αεροελαιοψυξη,εχει βαρος τοσο οσο να ταξιδεψει στον ανοιχτο δρομο αλλα και να πατησει χωμα κ.α.

    Κακως τοσα χρονια δεν την ειχα στα υποψιν μου.Θα προσπαθησω να την αποκτησω γνωριζοντας τα χρονια της και το γεγονος οτι ειναι τεχνολογικα "πισω" και οτι δε προκειται για "πολεμικη μηχανη" με την συχνη συντηρηση που μια πολεμικη μηχανη θελει,ολα αυτα λειτουργουν ΥΠΕΡ.

    Συμφωνειτε/διαφωνειτε και γιατι.Θα θελα να ακουσω τις αποψεις σας.
    Να το παρεις το κοριτσι αν το βρεις. Ολα οσα λες ειναι σωστα. Μεγαλο συν το οτι επειδη κατασκευαζεται ακομα και σημερα, θα βρισκεις ανταλλακτικα και για τα επομενα 20 χρονια. Αν καποτε θελησεις να το βελτιωσεις, απευθυνσου στον stefan hessler για καρμπυρατερ μηχανικο μικουνι ΤΜ και ψαξε στα μεταχειρισμενα για αναρτησεις απο drz.

    ΥΓ το freewind εχει αλλη κεφαλη με 2 καρμπυρατερ και λιγα αλογακια παραπανω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Να το παρεις το κοριτσι αν το βρεις. Ολα οσα λες ειναι σωστα. Μεγαλο συν το οτι επειδη κατασκευαζεται ακομα και σημερα, θα βρισκεις ανταλλακτικα και για τα επομενα 20 χρονια. Αν καποτε θελησεις να το βελτιωσεις, απευθυνσου στον stefan hessler για καρμπυρατερ μηχανικο μικουνι ΤΜ και ψαξε στα μεταχειρισμενα για αναρτησεις απο drz.

    ΥΓ το freewind εχει αλλη κεφαλη με 2 καρμπυρατερ και λιγα αλογακια παραπανω.
    Όταν λέμε dual sport τι εννοούμε?Δε ξέρω τί θα πει...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Dualsport αποκαλούν οι Αμερικάνοι αυτά που κάποτε αποκαλούσαμε στην Ελλάδα ψευδο-Enduro
    KLR650 , DR650 , XR650 , XT250!! πωλούνται ακόμα στη Αμερική , σχεδόν έτσι όπως γεννήθηκαν την δεκαετία το 80΄
    Εάν μπεις στις αμερικάνικες ιστοσελίδες και τα δεις θα νομίζεις ότι ο χρόνος έχει σταματήσει.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Dualsport αποκαλούν οι Αμερικάνοι αυτά που κάποτε αποκαλούσαμε στην Ελλάδα ψευδο-Enduro
    KLR650 , DR650 , XR650 , XT250!! πωλούνται ακόμα στη Αμερική , σχεδόν έτσι όπως γεννήθηκαν την δεκαετία το 80΄
    Εάν μπεις στις αμερικάνικες ιστοσελίδες και τα δεις θα νομίζεις ότι ο χρόνος έχει σταματήσει.
    Ευχαριστώ
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF