Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: Φερθηκα σαν μαλάκας

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    ..Εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα ρθεις..
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  2. #32
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    έπρεπε να τον κρατήσεις τον παππού μέχρι να έρθει η τροχαία. Χωρίς νεύρα και τσακωμούς αλλά οπωσδήποτε να τον κρατούσες και να έκανες και θέμα την ικανότητα του να οδηγεί , χωρίς ακριβώς να γνωρίζω νομικά τι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση κάτι έπρεπε να κάνεις. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να εφαρμόζουμε τον νόμο όχι μόνο για προστασία δικιά μας αλλά και των συμπολιτών μας. Ο ίδιος με την συμπεριφορά που έδειξε σε ένα ενδεχόμενο ατύχημα που θα προκαλούσε πολύ πιθανόν να παρατούσε αβοήθητο το θύμα και δεν είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν. Σε περίπτωση που μου έχει τύχει με χτύπησε αυτοκίνητο από πίσω εγώ με την μηχανή και ενώ σταμάτησα σε στοπ έπεσε πάνω μου. Ευτυχώς δεν έγινε κάτι σοβαρό κατάφερα και κράτησα και την μηχανή όρθια. Γυρνάει και μου βάζει τι φωνές γιατί σταμάτησα, στο στοπ μιλάμε τώρα. Πραγματικά ήθελα να τον κοπανίσω. Μάλιστα ήθελε να φύγει μου έλεγε κάτι για το παιδί του αλλά τον κράτησα μέχρι που ήρθε η ασφαλιστική και μου έκανε δήλωση και όλα καλά. Κράτησα τα νεύρα μου τα κατάπια όχι επειδή με χτύπησε αλλά γι' αυτό που μου είπε και με ήρεμο τρόπο τον κράτησα για να γίνει ότι προβλέπει ο νόμος. Μην τους αφήνετε να φύγουν. Όλοι έχουμε ευθύνη απέναντι στους συμπολίτες μας εφόσον κινούμαστε σε δημόσιο δρόμο και προκαλούμε ατύχημα είτε σοβαρό είτε κάτι απλό και πρέπει να φροντίζουμε να γίνουν όλα σωστά ασχέτως χρόνου, ο παππούς έπρεπε να μείνει εκεί και εσύ να το αντιμετωπίσεις με ψυχραιμία. Το πιο σημαντικό όμως από όλα είναι ότι εσύ είσαι καλά και δεν έγινε κάτι σοβαρό και μας τα γράφεις εδώ.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Υπάρχει και το ενδεχόμενο η συμπεριφορά του παππού να οφείλεται και στην εχθρική συμπεριφορά που έδειξε ο φίλος από την αρχή. Όταν κινείσαι απειλητικά σε κάποιον μιλώντας του απότομα και ο άλλος περνάει στην αντεπίθεση.
    Γίνεται υποσυνείδητα. Φανταστείτε τον εαυτό σας να σκουντάτε κάποιον κι εκείνος να αρχίσει να σας βρίζει. Τι κάνετε?

  4. #34
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και το ενδεχόμενο η συμπεριφορά του παππού να οφείλεται και στην εχθρική συμπεριφορά που έδειξε ο φίλος από την αρχή. Όταν κινείσαι απειλητικά σε κάποιον μιλώντας του απότομα και ο άλλος περνάει στην αντεπίθεση.
    Γίνεται υποσυνείδητα. Φανταστείτε τον εαυτό σας να σκουντάτε κάποιον κι εκείνος να αρχίσει να σας βρίζει. Τι κάνετε?

    για ' μένα το θέμα έχει ξεκινήσει πιο νωρίς , σου κορνάρουν και δεν αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται το πιο σοβαρό από όλα και ενώ γνωρίζεις ότι εσύ κάνεις όπισθεν κάποιος σου λέει με βρήκες και μετά θες και μάρτυρες να σου επιβεβαιώσουν τι έκανες , δεν ήταν ένα τυχαίο σκούντημα, βρίσκεσαι με όχημα στον δρόμο δεν παίζεις, προφανώς στην ζωή του δεν έχει συνειδητοποιήσει την σοβαρότητα του πράγματος, δεν πήρε χαμπάρι που βρίσκεται καν, κανονικά δεν θα έπρεπε να οδηγεί από ΄κει ξεκινάει όλο, ο φίλος έχασε τον έλεγχο γιατί κινδύνεψε η ζωή και η περιουσία του, ο παππούς τι δικαιολογία είχε για την συμπεριφορά του ? καμία απλά
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  5. #35

  6. #36
    Θα πω και εγώ την άποψη μου.
    Ο φίλος καλά λειτούργησε , από την στιγμή που δεν έγινε κάτι σημαντικό δεν υπήρχε νόημα να στεναχωρηθεί για μέρες με το συμβάν αυτό. Αν και βλέπω ότι για να το σκεφτεται ακόμα τον προβλημάτισε αρκετά.
    Έχετε όλοι άδικο σε αυτό που λέτε , ο παππούς κακός οδηγάει σαφώς αλλά έτσι είναι η Ελλάδα , και ούτε με το του να τα ψάλεις θα βγάλεις άκρη πέρα από το να χαλάσεις την ψυχική σου ηρεμία.
    Δεν μπορούμε να κάνουμε τον αστυφύλακα σε όλους , στο κάτω κάτω ακόμα και εξετάσεις για δίπλωμα να έδινε αυτές θα ήταν για γέλια και το ξέρουμε όλοι μας .
    Τέλος θα εξεταζόταν για την οδηγικη του ικανότητα και όχι για την παιδία του και την συμπεριφορά του με τους γύρο του.
    Τέλος δεν θέλει ιδιαίτερο μυαλό ότι πληρώνει η ριμάδα η ασφάλεια και όχι εμείς για το οτιδήποτε.
    Αυτό που παρατηρώ είναι ότι λόγο μνημονίων και covid μας βγαίνουν αρκετά ψυχολογικά και άσχημες συμπεριφορές σε όλους μας.
    Κατά δεύτερο όλα ξεκινούν από την παιδία που δεν έχουμε και που δεν θα αποκτήσουμε σαν λαός ,αφού το κράτος και εμείς οι ίδιοι δεν προσπαθούμε να την εντρυφήσουμε στα μικρά παιδιά που όταν μεγαλώσουν θα γίνουν καλύτεροι πολίτες.
    Ο Έλληνας κοιτά πως θα περάσει την σειρά , πως δεν θα σηκωθεί να κάτσει στο λεωφορείο μια εγκυμονούσα κλπ.
    Τέλος η νεολαία μας έχει ξεφύγει σε δρόμους χωρίς γυρισμό , ότι σπερνεις σήμερα θα θερίσεις αύριο.
    Φυσικά στα παραπάνω που λέω δεν εξαίρω και τον εαυτό μου.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 04/02/2021 στις 18:24.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και το ενδεχόμενο η συμπεριφορά του παππού να οφείλεται την αρχή. Όταν κινείσαι απειλητικά σε κάποιον μιλώντας του απότομα και ο άλλος περνάει στην αντεπίθεση.
    Γίνεται υποσυνείδητα. Φανταστείτε τον εαυτό σας να σκουντάτε κάποιον κι εκείνος να αρχίσει να σας βρίζει. Τι κάνετε?
    Σιγά μη του πάμε και κανα κέρασμα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Αυτό με την όπισθεν και το κορνάρισμα μου έχει τύχει πριν πολλά χρόνΙα με αμάξι και ακόμα το θυμάμαι. Σταματάω σε διόδια και μπροστά μου υπάρχει αμάξι που περιμένει και άλλος ένας που είναι στο γκισέ. Η κλίση του δρόμου λίγο ανηφορική. Βλέπω το μπροστινό αμάξι να τσουλάει προς τα πίσω και να με πλησιάζει. Ο τύπος έψαχνε τις τσέπες του για λεφτά, οκ λέω άφησε το φρένο. Ρίχνω ένα μικρό κορνάρισμα, τίποτα, χαμπάρι. Ανεβαίνω με τα πόδια ολόκληρος πάνω στην κόρνα, καμία αντίδραση. Αφήνω το δικό μου φρένο γιατί ευτυχώς δεν είχε έρθει κανείς πίσω μου. Εντωμεταξύ η κόρνα έχει ξεπεράσει το όριο χρήσης από το εργοστάσιο και ο τύπος σκυμμένος στο πλάι. Τελικά έβαλα και όπισθεν

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Διαβάζω το νήμα και προσπαθώ να καταλάβω μέσα από αυτό το μικρόκοσμο προς τα που βαδίζουμε σαν κοινωνία.., Απαντήσεις επιθετικές, κινήσεις αυτοδικίας, Σερίφηδες !

    Σίγουρα υπάρχει αγανάκτηση για το άδικο είτε είναι λόγος είτε πράξη και ειδικά όταν την εισπράττεις χωρίς να φταις...

    Να αμυνθείς απέναντι στο άδικο, να υπερασπιστείς τα δικαιώματα σου, υπάρχουν όμως διαδικασίες και νόμοι είτε σ’αρέσει είτε όχι.

    Μεγάλωσα στην γενιά που ντρεπόμασταν να καθόμαστε στο λεωφορείο και να βλέπω έναν ηλικιωμένο όρθιο..

    Ο κάθε ένας ‘παππούς’ η ηλικιωμένος με αυτήν την βιωματική αδιαλλαξία που τον διακρίνει είναι ο πατέρας κάποιου άλλου από δω μέσα.

    Καθήκον είναι λοιπόν η κάθε νέα γενιά να αλλάξει αυτή τη συμπεριφορά και όχι να προσπαθεί να αποδείξει οτι είναι πιο αδιάλλακτη και πιο χούλιγκαν απ’ την προηγούμενη.
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω το νήμα και προσπαθώ να καταλάβω μέσα από αυτό το μικρόκοσμο προς τα που βαδίζουμε σαν κοινωνία.., Απαντήσεις επιθετικές, κινήσεις αυτοδικίας, Σερίφηδες !

    Σίγουρα υπάρχει αγανάκτηση για το άδικο είτε είναι λόγος είτε πράξη και ειδικά όταν την εισπράττεις χωρίς να φταις...

    Να αμυνθείς απέναντι στο άδικο, να υπερασπιστείς τα δικαιώματα σου, υπάρχουν όμως διαδικασίες και νόμοι είτε σ’αρέσει είτε όχι.

    Μεγάλωσα στην γενιά που ντρεπόμασταν να καθόμαστε στο λεωφορείο και να βλέπω έναν ηλικιωμένο όρθιο..

    Ο κάθε ένας ‘παππούς’ η ηλικιωμένος με αυτήν την βιωματική αδιαλλαξία που τον διακρίνει είναι ο πατέρας κάποιου άλλου από δω μέσα.

    Καθήκον είναι λοιπόν η κάθε νέα γενιά να αλλάξει αυτή τη συμπεριφορά και όχι να προσπαθεί να αποδείξει οτι είναι πιο αδιάλλακτη και πιο χούλιγκαν απ’ την προηγούμενη.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  11. #41
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω το νήμα και προσπαθώ να καταλάβω μέσα από αυτό το μικρόκοσμο προς τα που βαδίζουμε σαν κοινωνία.., Απαντήσεις επιθετικές, κινήσεις αυτοδικίας, Σερίφηδες !

    Σίγουρα υπάρχει αγανάκτηση για το άδικο είτε είναι λόγος είτε πράξη και ειδικά όταν την εισπράττεις χωρίς να φταις...

    Να αμυνθείς απέναντι στο άδικο, να υπερασπιστείς τα δικαιώματα σου, υπάρχουν όμως διαδικασίες και νόμοι είτε σ’αρέσει είτε όχι.

    Μεγάλωσα στην γενιά που ντρεπόμασταν να καθόμαστε στο λεωφορείο και να βλέπω έναν ηλικιωμένο όρθιο..

    Ο κάθε ένας ‘παππούς’ η ηλικιωμένος με αυτήν την βιωματική αδιαλλαξία που τον διακρίνει είναι ο πατέρας κάποιου άλλου από δω μέσα.

    Καθήκον είναι λοιπόν η κάθε νέα γενιά να αλλάξει αυτή τη συμπεριφορά και όχι να προσπαθεί να αποδείξει οτι είναι πιο αδιάλλακτη και πιο χούλιγκαν απ’ την προηγούμενη.

    κάποιοι αυτό είπαμε ότι χωρίς νεύρα και τσακωμούς έπρεπε να τηρηθεί ο νόμος κατά γράμμα
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  12. #42
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω το νήμα και προσπαθώ να καταλάβω μέσα από αυτό το μικρόκοσμο προς τα που βαδίζουμε σαν κοινωνία.., Απαντήσεις επιθετικές, κινήσεις αυτοδικίας, Σερίφηδες !

    Σίγουρα υπάρχει αγανάκτηση για το άδικο είτε είναι λόγος είτε πράξη και ειδικά όταν την εισπράττεις χωρίς να φταις...

    Να αμυνθείς απέναντι στο άδικο, να υπερασπιστείς τα δικαιώματα σου, υπάρχουν όμως διαδικασίες και νόμοι είτε σ’αρέσει είτε όχι.

    Μεγάλωσα στην γενιά που ντρεπόμασταν να καθόμαστε στο λεωφορείο και να βλέπω έναν ηλικιωμένο όρθιο..

    Ο κάθε ένας ‘παππούς’ η ηλικιωμένος με αυτήν την βιωματική αδιαλλαξία που τον διακρίνει είναι ο πατέρας κάποιου άλλου από δω μέσα.

    Καθήκον είναι λοιπόν η κάθε νέα γενιά να αλλάξει αυτή τη συμπεριφορά και όχι να προσπαθεί να αποδείξει οτι είναι πιο αδιάλλακτη και πιο χούλιγκαν απ’ την προηγούμενη.
    Συγγνώμη αλλά από πουθενά δεν φαίνεται, εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω, βρισιές ούτε τσαμπουκά, βλέπω δικαιολογημένο αρχικά εκνευρισμό και μετά αναμονή για την τροχαία, πού είναι το παράλογο;
    Αν έβριζε επιτόπου αν δεν περίμενε να ακούσει τι είχε να πει πρώτα ναι θα ίσχυαν αυτά που λες, αλλά δεν μας λέει αυτό.
    Το ότι οδηγός είναι παππούς δεν λέει τίποτα, ή είναι παππούς που έχει θέματα και δεν πρέπει να οδηγεί και δεν οδηγεί ή αν οδηγεί αναλαμβάνει και τις υποχρεώσεις που πάνε πακέτο με την οδήγηση.
    Το ότι αυτός βγήκε με τσαμπουκά και με διάθεση να ρίξει τη δική του ευθύνη στον άλλο δεν λέει κάτι; Σε εκείνο το σημείο λέει φούντωσε, παράλογο; Το τι ακριβώς είπε και τι ακριβώς έγινε δεν το ξέρουμε για να μιλάμε για σερίφηδες κλπ
    Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει το να δώσεις τη θέση σου στο λεωφορείο με το παραπάνω περιστατικό;
    Σαφώς η ήρεμη αντιμετώπιση των πραγμάτων είναι καλύτερη αλλά το κάθε περιστατικό πρέπει να το βλέπουμε συνολικά, κι όχι να κοιτάμε μόνο μεμονωμένα σημεία
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 04/02/2021 στις 21:26.

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Ενα περιστατικό που μου περιέγραψε πολύ κοντινός ανθρωπος. Πολύ συνοπτικά

    Κ@ριόλα ~40 ετων κανει αναίτια όπισθεν σε φανάρι και κοπανάει αρκετά γυναίκα επίσης 40 ετών. Αρκετά μεγάλη ζημιά.
    Η κ@ριολα κατεβαίνει και πολύ ευγενικά αναγνωρίζει το λάθος της.
    Τηλεφωνούν σε ασφαλιστικές και περιμένωντας γνωρίζονται. Με μικρά παιδια και οι δυο.
    Σκάει μυτη ο αντρας της κ@ριόλας και μιλάνε.
    Η κ@ριόλα αλλάζει στάση και αναφέρει στην άλλη οτι "και εσυ βρε κοπέλα μου δεν επρεπε να εισαι τοσο κοντα και φταις εσυ κτλ κτλ κτλ."
    Η άλλη γυναικα που χτηπήθηκε το μονο που της είπε ήταν "θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Μεγαλώνεις παιδιά. Θα τα πουμε στο δικαστήριο"
    Η κατασταση λύθηκε στο δικαστήριο οπου φυσικά το αμάξι φτιάχτηκε καινούριο με τα πιο καλά ανταλλακτικά κτλ κτλ κτλ.

  14. #44
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ενα περιστατικό που μου περιέγραψε πολύ κοντινός ανθρωπος. Πολύ συνοπτικά

    Κ@ριόλα ~40 ετων κανει αναίτια όπισθεν σε φανάρι και κοπανάει αρκετά γυναίκα επίσης 40 ετών. Αρκετά μεγάλη ζημιά.
    Η κ@ριολα κατεβαίνει και πολύ ευγενικά αναγνωρίζει το λάθος της.
    Τηλεφωνούν σε ασφαλιστικές και περιμένωντας γνωρίζονται. Με μικρά παιδια και οι δυο.
    Σκάει μυτη ο αντρας της κ@ριόλας και μιλάνε.
    Η κ@ριόλα αλλάζει στάση και αναφέρει στην άλλη οτι "και εσυ βρε κοπέλα μου δεν επρεπε να εισαι τοσο κοντα και φταις εσυ κτλ κτλ κτλ."
    Η άλλη γυναικα που χτηπήθηκε το μονο που της είπε ήταν "θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Μεγαλώνεις παιδιά. Θα τα πουμε στο δικαστήριο"
    Η κατασταση λύθηκε στο δικαστήριο οπου φυσικά το αμάξι φτιάχτηκε καινούριο με τα πιο καλά ανταλλακτικά κτλ κτλ κτλ.
    Έτσι όπως τα περιγράφεις ο καριόλης ήταν ο άντρας

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Έτσι όπως τα περιγράφεις ο καριόλης ήταν ο άντρας
    Ναι. Αλλα και αυτη που δεν του ειπε τράβα σπίτι φτιάξε κανα γιουβαρλάκι γιατι εκανα μια μαλακια και πρεπει να την διορθώσω

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 20:53
  2. Χειρολαβές μαλακές σαν ...
    από socos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 12:19
  3. Είναι οι μηχανές σαν τις γυναίκες???
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2004, 11:29
  4. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 18:38
  5. Μην κάνετε σαν μαλάκες ρε....
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF