Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: CB500X euro5

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2021
    Μηνύματα
    1
    Πρόλαβα; Νέα tenere 700..

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Όλο και περισσότεροι αναβάτες εκφράζονται ξεκάθαρα ότι δεν θέλουν ογκώδη και βαριές μηχανές. Παίζουν μεταξύ 500cc και 900cc. Άλλαξαν οι εποχές... Καλορίζικη Γιώργη
    Live to ride, ride to live

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    πήγα και το έκανα τεστ ραϊντ, το καινούργιο με τα ανάποδα μπροστινά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	436198

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	75,6 KB 
ID:	436199

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	436200

    εντυπώσεις:

    Κατ αρχήν πολυ ποιοτική κατασκευη στάσιμα που το περιεργάστηκα...τα πλαστικά του, η συναρμολόγηση κτλ ολα είναι τέλεια.

    Αυτό που οδήγησα εγώ είχε σχεδόν 1000 χλμ στο κοντέρ, ουσιαστικά αστρωτο δλδ.

    Το οδήγησα για πανω απο μια ωρα μεσα στο κέντρο της Αθήνας και βγήκα και μια βολτα εθνικη μεχρι τη Βαρυμπόμπη και πίσω στην αντιπροσωπεία.

    Γραμμικο παντού, μεσα στην πολη κινειται με ανεση παπιού, χωνεται παντού δεν με προβληματισε. Το τιμόνι του κοβει απίστευτα πολύ στα επιτόπια. ΠΑναλαφρη αισθηση ενιωθα σαν να το καβαλαω χρόνια.

    Κατάπινε ολες τιςς ανωμαλιες των δρομων (στις οποιες επίτηδες επεφτα) χωρις να με κοπαναει...με δευτερο ατομο που έβαλα για κυκλο μερικών στενών μου φανηκε να ταλαντευεται καπως σαν να τραμπαλίζει καπως η πισω αναρτηση, δεν ξερω με βαλιτσα τι μπορει να γινει μιας και το συγκεκριμενο δεν φοραγε (ουτε βαση κτλ). Βέβαια αυτό μπορεί να ειναι θεμα ρύθμισης αλλα διαβάζω κι άλλου οτι παραπονιέται ο κόσμος για την πισω αναρτηση.

    Αφου λοιπον το βολταρα για αρκετή ωρα μεσα στο κέντρο μπορώ να πω μου άρεσαν τα φρένα του το ζύγισμα του το μπόι του (πέρνα άνετα πάνω απο καθρέφτες) και το πολύ εύκολο πάτημα των ποδιών μου (1.82 υψος) στο έδαφος.
    Στάση σώματος νορμαλ αντβεντουραδικη (κολοκοτρώνης φάση)
    Στις στάσεις στα φανάρια έμπαινε συχνα το βεντιλατερ το οποιο έκανε ενα σφύριγμα το οποίο μου ακουγόταν κάπως, οχι τίποτα εξωφρενικό αλλά το άκουγα.

    Μετα απ ολα αυτά το έβγαλα εθνική και πηγα μια γρήγορη μεχρι Βαρυμπόμπη οπως ειπα...Μια χαρα και εκει μου άρεσε η σταθερότητα του και η έλλειψη κραδασμών μεχρι τα 120-130, απο κει και πανω το μηχανάκι αρχίζει πρώτα απο τις αναρτησεις να σου λεει ωπα και μετα απο το μοτερ απο κατω που εμφανως ζοριζεται (τρίξιμο, δονήσεις)...οχι οτι δεν παει αλλα ζοριζεται....ο ήχος της εξάτμισης ενω μεσα στην πόλη μου άρεσε, στην ευθεία της εθνικής που το άνοιξα δεν ακουγόταν τίποτα οπότε δεν είχα και πληροφόρηση για το ζορι του μοτερ απο εκει.

    Πάντως ούτε τρέμουλο στο τιμόνι ούτε καθρέφτες με παρκινσον ούτε τίποτα, ακομα και στα...πολλά. Η σέλα απρόσμενα καλή δεν με κούρασε καθόλου και ήμουν πάνω για παραπάνω από μια ώρα.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 01/06/2022 στις 13:13.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    κατανάλωση οπως και να το πηγα δεν εδειξε πάνω απο 3,7 λιτρα...νταξ μπορεί να πιανει και τα δεδομενα της βολτας του προηγουμενου δεν ξερω...πάντως το πηρα με δυο παύλες στο καντραν (καυσιμο εννοω) και το γύρισα μετα απο 80+ χλμ πεσμένο κατα μια παυλα...δεν καίει πιστεύω

    προστασια απο το μαμα ζελατινάκι μπροστα εμενα μου αρεσε, με λιγο σκύψιμο στα γρηγορα κομματια της εθνικης ο αερας περναγε πάνω από το κράνος μου. Πιστευω με 120-130 ταξιδευει ανετότατα για ωρες και εχει και ενα κλικ για καποια γρηγορη προσπεραση, τι αλλο να ζητησει κανεις απο ενα 500αρι 45 αλογα άλλωστε.

    Μπαίνει στα υπόψιν..αν παρω αποφαση να σπρωξω το σκουτερ με το οποιο συμβιωνω εδω και δυο χρόνια...

    τιμη 7700 ευρω και από οτι μου είπαν οι ευγενέστατοι ανθρωποι της αντιπροσωπειας θα τσιμπησει προσεχως προς τα πανω κατιτις...παραδοση 2 και μηνες....

    ευχαριστω τα κεντρικα της Χοντα για την ευκαιρία που μου εδωσαν να το δοκιμάσω.

    οτι θελετε ρωτάτε.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 01/06/2022 στις 13:18.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    πληθωρισμός στο +10 απο πέρσι, θα ανέβουν όλα, συνεπώς και τα μηχανάκια
    με το καλό, ψήθηκες βλέπω
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Πολύ ωραίο μεστό review.
    Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσες να μας πεις διαφορά με το προηγούμενο μοντέλο, σε περίπτωση που το έχεις οδηγήσει!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίο μεστό review.
    Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσες να μας πεις διαφορά με το προηγούμενο μοντέλο, σε περίπτωση που το έχεις οδηγήσει!
    Το προηγούμενο όχι δεν το έχω οδηγήσει, δεν είχε τύχει.
    Να προσθέσω κάποια επιπλέον που ξέχασα στα όσα είπα παραπάνω.. Παιδιά ο συμπλέκτης!!!! Τιναφτορέ; Νόμιζα ότι έχει κοπεί η ντίζα... Μιλάμε και χεράκι παιδικό να έχεις συμπλεκταρεις όλη μέρα..

    Απίστευτο βούτυρο..

    Επίσης πολύ θετικό κιβώτιο ταχυτήτων, δεν έχασα σχέση πουθενά και νεκρά βρήκα όλες τις φορές που χρειάστηκε.. Το γραναζωμα είναι σωστό όπως είναι μαμά κατά την γνώμη μου. Ίσως αν κάτι (λέμε τώρα) θα έπαιρνε λίγο διόρθωση θα ήταν η εξαιρετικά κοντή πρώτη.. Δηλαδή αρκετές φορές με έπιασα να ξεκινάω και να κούμπωνω δευτέρα σε χιλιοστό του δευτερολέπτου γιατί είχα αίσθηση ότι το σπάω.
    Λόγος έχει γίνει στα περιοδικά και για τα όργανα του, ότι τη μέρα δεν είναι πολύ ευδιάκριτα και διάταξη τους είναι μπερδεμένη κτλ.. Εμένα δεν με χάλασαν. Με ντάλα ήλιο μια χαρά έβλεπα τα πάντα.. Ίσως λίγο μεγαλύτερη απεικόνιση του στροφόμετρου θα ήθελα κατά τ άλλα σούπερ.

    Πολύ καλό μηχανάκι παιδιά. Πραγματικά αυτήν την αίσθηση μου αφησε. Σκοπεύω να κάνω ένα κύκλο μέσα στο μήνα να δοκιμάσω βερσις 300 και κάνα δυο από τα κινέζικα τα 500αρια και ίσως και το τρακοσαρι που έχει ο φίλος ο μπολενο εδώ μεσα
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 22:47
  2. cb500x ή xciting 400i abs
    από Vang_kak στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2014, 21:49
  3. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 15:18
  4. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 12:57
  5. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 11:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF