Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μεταβίβαση μηχανής με εξουσιοδότηση

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133

    Μεταβίβαση μηχανής με εξουσιοδότηση

    Πως κάνουμε μεταβιβαση μηχανής με εξουδιοδότηση στον αγωραστή;
    Τι πρέπει να προσέχουμε; (είμαι ο αγωραστής)

    Εκτός της εξουσιοδότησης επικυρωμένη σε αστυνομικό τμήμα, θέλουν και τα υπόλοιπα χαρτιά, γνήσιο υπογραφής; (ΚΤΕΟ, ΤΕΛΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ, ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΛΠ)


    Όποιος το χει κάνει και θέλει να περιγράψει την διαδικασία παραπάνω από ευπρόσδεκτος!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Μια εξουσιοδότηση που να εξουσιοδοτεί εσένα (ή τρίτο άτομο) , πρέπει να κάνει ο πωλητής, που να λέει ότι , εξουσιοδοτεί εσένα (ή το τρίτο άτομο) να κάνεις την δουλειά του ως πωλητής αντί για τον ίδιο. Με γνήσιο της υπογραφής είτε σε ΚΕΠ είτε ηλεκτρονικά.

    Και τα χαρτιά που είπες επίσης , άδεια κυκλοφορίας, κτεο, μη ωφειλή τελών, να σου φέρει ΑΥΤΟΣ, και κάνεις την δουλειά ΧΩΡΙΣ αυτόν.

    Το έχω κάνει από το 1997 που πήρα την πρώτη μου μηχανή, ουουουοουουουου πόσες φορές.

    Τσέκαρε μόνο μην έχει παρακράτηση κυριότητας η άδεια κυκλοφορίας, οπότε στα χαρτιά πρέπει να σου δώσει και τα χαρτιά που δικαιολογούν την άρση παρακράτησης.

    Σε ποιά περιοχή της επικράτειας είσαι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μια εξουσιοδότηση που να εξουσιοδοτεί εσένα (ή τρίτο άτομο) , πρέπει να κάνει ο πωλητής, που να λέει ότι , εξουσιοδοτεί εσένα (ή το τρίτο άτομο) να κάνεις την δουλειά του ως πωλητής αντί για τον ίδιο. Με γνήσιο της υπογραφής είτε σε ΚΕΠ είτε ηλεκτρονικά.

    Και τα χαρτιά που είπες επίσης , άδεια κυκλοφορίας, κτεο, μη ωφειλή τελών, να σου φέρει ΑΥΤΟΣ, και κάνεις την δουλειά ΧΩΡΙΣ αυτόν.

    Το έχω κάνει από το 1997 που πήρα την πρώτη μου μηχανή, ουουουοουουουου πόσες φορές.

    Τσέκαρε μόνο μην έχει παρακράτηση κυριότητας η άδεια κυκλοφορίας, οπότε στα χαρτιά πρέπει να σου δώσει και τα χαρτιά που δικαιολογούν την άρση παρακράτησης.

    Σε ποιά περιοχή της επικράτειας είσαι;
    Εγώ βρίσκομαι αττική (κεντρικός τομέας φαντάζομαι)
    Σε αστυνομικο τμήμα μπορουμε να βγάλουμε χαρτί; γιατι τα κεπ λιγο δυσκολο να βγάλεις ραντεβου αυτη τη περιοδο.

    πως τσεκάρω αν εχει παρακρατηση κυριοτητας στην αδεια κυκλοφορίας; το αναγράφει καπου;

    σε ευχαριστώ παρα πολυ!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    Εγώ βρίσκομαι αττική (κεντρικός τομέας φαντάζομαι)
    Σε αστυνομικο τμήμα μπορουμε να βγάλουμε χαρτί; γιατι τα κεπ λιγο δυσκολο να βγάλεις ραντεβου αυτη τη περιοδο.

    πως τσεκάρω αν εχει παρακρατηση κυριοτητας στην αδεια κυκλοφορίας; το αναγράφει καπου;

    σε ευχαριστώ παρα πολυ!
    Ναι και σε αστυνομικό τμήμα το κάνει (ο πωλητής), καλού κακού να πάει όμως σε ώρες εργασίας, γιατί στην ΤεμπΕΛΑΣ δεν αστειεύονται, δουλεύουν πολύ σκληρά τα καημένα, και ο αξιωματικός υπηρεσίας από το απόγευμα και μετά ΣΥΝΗΘΩΣ δεν εξυπηρετεί, πνίγεται στα άδυτα του solitaire.

    Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται ΕΙΔΙΚΑ αυτές τις μέρες με τον Κορωναιό, ενδέχεται να πρέπει να κλείσει ραντεβού.

    Επίσης, στην παλιά άδεια θα γράψεις τα στοιχεία σου ως αγοραστής, στα σχετικά πεδία. Το πιο σημαντικό στοιχείο είναι το ΑΦΜ σου, να το ξέρεις ποιό είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και να το γράψεις σίγουρα σωστά.

    Αφού μαζέψεις ΕΣΥ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ όλα τα χαρτια, πήγαινε απευθείας στο κεντρικό τμήμα, στην Λεωφόρο Μεσογείων και γωνία ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ, παραδίπλα στο νοσοκομείο Γεννηματά (γενικό κρατικό) είναι αυτό και απέναντι από το Εθνικής Αμύνης, και θα σου πουν εκεί την διαδικασία που θα κάνεις. Βασικά συμπληρώνεις τα στοιχεία σου στα σχετικά πεδία της άδειας ως αγοραστής, την κάνεις και μια φωτοτυπία, παίρνεις και το σχετικό παράβολο για την ΕΚΕΙ υπηρεσία και για τον κυβισμό της μηχανής, και τα παραδίδεις όλα. ΚΤΕΟ, άδεια με τα στοιχεία σου γραμμένα, και ταυτότητά σου, να τα έχεις φωτοτυπία βγάλει πριν τα παραδώσεις, να μην χάνεις χρόνο.

    Το κόστος του παράβολου ανά τον κυβισμό είναι ως εξής:

    Τέλος έκδοσης αδείας 9€ για μοτοσυκλέτα
    ΚΑΙ
    Τέλος μεταβίβασης, το οποίο εξαρτάται από τα κυβικά εκατοστά του προς μεταβίβαση οχήματος και έχει ως ακολούθως:
    0-400 cc: 30 €
    401-800 cc: 45 €
    801-1.300 cc: 60 €
    1301-1600 cc: 90 €

    Π.χ. ένα μοτό 300 cc θα πληρώσεις παράβολο 9+30=39 ευρώ.

    Το παράβολο το πληρώνεις και ως απλή κατάθεση σε τράπεζα (όπου όμως θα βάλεις αιτία περιγραφή το ονομά σου και την πινακίδα της μοτοσυκλέτας), αρκεί να πας στην υπηρεσία και να ρωτήσεις ή να δεις σε κάποιο πίνακα ανακοίνωσης ΠΟΙΟΝ λογαριασμό και σε ΠΟΙΑ τράπεζα έχει η υπηρεσία, γιατί ΣΕ ΑΥΤΑ πρέπει να κάνεις κατάθεση. Είτε ηλεκτρονικά, είτε με επίσκεψη σε τράπεζα. Τράπεζες εκεί στην Μεσογείων έχει μπόλικες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι και σε αστυνομικό τμήμα το κάνει (ο πωλητής), καλού κακού να πάει όμως σε ώρες εργασίας, γιατί στην ΤεμπΕΛΑΣ δεν αστειεύονται, δουλεύουν πολύ σκληρά τα καημένα, και ο αξιωματικός υπηρεσίας από το απόγευμα και μετά ΣΥΝΗΘΩΣ δεν εξυπηρετεί, πνίγεται στα άδυτα του solitaire.

    Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται ΕΙΔΙΚΑ αυτές τις μέρες με τον Κορωναιό, ενδέχεται να πρέπει να κλείσει ραντεβού.

    Επίσης, στην παλιά άδεια θα γράψεις τα στοιχεία σου ως αγοραστής, στα σχετικά πεδία. Το πιο σημαντικό στοιχείο είναι το ΑΦΜ σου, να το ξέρεις ποιό είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και να το γράψεις σίγουρα σωστά.

    Αφού μαζέψεις ΕΣΥ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ όλα τα χαρτια, πήγαινε απευθείας στο κεντρικό τμήμα, στην Λεωφόρο Μεσογείων και γωνία ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ, παραδίπλα στο νοσοκομείο Γεννηματά (γενικό κρατικό) είναι αυτό και απέναντι από το Εθνικής Αμύνης, και θα σου πουν εκεί την διαδικασία που θα κάνεις. Βασικά συμπληρώνεις τα στοιχεία σου στα σχετικά πεδία της άδειας ως αγοραστής, την κάνεις και μια φωτοτυπία, παίρνεις και το σχετικό παράβολο για την ΕΚΕΙ υπηρεσία και για τον κυβισμό της μηχανής, και τα παραδίδεις όλα. ΚΤΕΟ, άδεια με τα στοιχεία σου γραμμένα, και ταυτότητά σου, να τα έχεις φωτοτυπία βγάλει πριν τα παραδώσεις, να μην χάνεις χρόνο.

    Το κόστος του παράβολου ανά τον κυβισμό είναι ως εξής:

    Τέλος έκδοσης αδείας 9€ για μοτοσυκλέτα
    ΚΑΙ
    Τέλος μεταβίβασης, το οποίο εξαρτάται από τα κυβικά εκατοστά του προς μεταβίβαση οχήματος και έχει ως ακολούθως:
    0-400 cc: 30 €
    401-800 cc: 45 €
    801-1.300 cc: 60 €
    1301-1600 cc: 90 €

    Π.χ. ένα μοτό 300 cc θα πληρώσεις παράβολο 9+30=39 ευρώ.

    Το παράβολο το πληρώνεις και ως απλή κατάθεση σε τράπεζα (όπου όμως θα βάλεις αιτία περιγραφή το ονομά σου και την πινακίδα της μοτοσυκλέτας), αρκεί να πας στην υπηρεσία και να ρωτήσεις ή να δεις σε κάποιο πίνακα ανακοίνωσης ΠΟΙΟΝ λογαριασμό και σε ΠΟΙΑ τράπεζα έχει η υπηρεσία, γιατί ΣΕ ΑΥΤΑ πρέπει να κάνεις κατάθεση. Είτε ηλεκτρονικά, είτε με επίσκεψη σε τράπεζα. Τράπεζες εκεί στην Μεσογείων έχει μπόλικες.
    είσαι υπέροχος κάτι τελευταιο

    πως τσεκάρω αν εχει παρακρατηση κυριοτητας στην αδεια κυκλοφορίας; το αναγράφει καπου;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    είσαι υπέροχος κάτι τελευταιο

    πως τσεκάρω αν εχει παρακρατηση κυριοτητας στην αδεια κυκλοφορίας; το αναγράφει καπου;
    Ναι, το γράφει στις ''παρατηρήσεις''. Στις παλιές άδειες τις δίφυλλες, πράσινες-γαλάζιες, το έχει στο κάτω-κάτω μέρος των στοιχείων.

    Στις καινούριες τρίφυλλες πράσινες, το έχει στην άλλη μεριά από αυτή των στοιχείων, στο ας το πούμε εξώφυλλο.

    Θα δεις την άδεια στις παρατηρήσεις και θα δεις αν έχει. Πες του να σου την στείλει μια φωτο πρόχειρη με το κινητο π.χ. με ένα viber, και απο τις δύο πλευρές.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    οταν παρεις ολα τα χαρτια,τραβα σε κανα μαγαζι που πουλαει μηχανες,ρωτα τον για διεκπεραιωτη δωστου κανα 40ρι ,γιατι οι υπηρεσιες του υπουργειου λειτουργουν με ραντεβου,ενω οι διεκπεραιωτες μπαινουν ελευθερα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβίβαση 50κ.ε. με εξουσιοδότηση
    από ioannou_b στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2015, 13:59
  2. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2014, 16:42
  3. μεταβιβαση μηχανης με χρωστουμενα τελη
    από prionotrypan στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2011, 15:57
  4. Μεταβιβαση με Εξουσιοδοτηση...
    από TassosK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2009, 22:12
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF