Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Χτύπησα ένα παππού

  1. #1

    Unhappy Χτύπησα ένα παππού

    Σήμερα το πρωί πήγαινα στη δουλειά μου στον Πειραιά με το παπί και όπως πήγαινα με 30-40 τέρμα αριστερά στην ακτή Πωσειδώνος με ένα άλλο μηχανακι λιγο μπροστα και δεξιά μου, βγήκε από ενα λεωφορείο ένας 80αρης παππούς, πέρασε κλασσικά μπροστά από το λεωφορείο και άρχισε να διασχίζει το δρόμο...

    Ο άλλος οδηγός μηχανής τον είδε και σταμάτησε στο τσακ εγώ όμως δεν τον είδα γιατί η άλλη μηχανή μου εκρυβε το οπτικό πεδίο. Φρέναρα τελευταία στιγμή αλλά χτύπησα τον παππού στο πόδι με τη μπροστινή ρόδα.

    Έπαθε ένα γερό τραύμα, δεν έσπασε όμως τίποτα, κι εγώ στραμπούλιξα τον αστράγαλο μου από το πέσιμο.

    Κάλεσα αμέσως εκαβ και τροχαία και δώσαμε μια υποτυπόδη κατάθεση εγώ ο παππούς και μια κυρία που τα είδε όλα.

    Λέτε να έχω τίποτα τραβήγματα; Έχω καμία ευθύνη (φταίξιμο) σε αυτήν την περίπτωση; Αν ξέρετε βοηθήστε.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: Χτύπησα ένα παππού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dhzou
    Σήμερα το πρωί πήγαινα στη δουλειά μου στον Πειραιά με το παπί και όπως πήγαινα με 30-40 τέρμα αριστερά στην ακτή Πωσειδώνος με ένα άλλο μηχανακι λιγο μπροστα και δεξιά μου, βγήκε από ενα λεωφορείο ένας 80αρης παππούς, πέρασε κλασσικά μπροστά από το λεωφορείο και άρχισε να διασχίζει το δρόμο...

    Ο άλλος οδηγός μηχανής τον είδε και σταμάτησε στο τσακ εγώ όμως δεν τον είδα γιατί η άλλη μηχανή μου εκρυβε το οπτικό πεδίο. Φρέναρα τελευταία στιγμή αλλά χτύπησα τον παππού στο πόδι με τη μπροστινή ρόδα.

    Έπαθε ένα γερό τραύμα, δεν έσπασε όμως τίποτα, κι εγώ στραμπούλιξα τον αστράγαλο μου από το πέσιμο.

    Κάλεσα αμέσως εκαβ και τροχαία και δώσαμε μια υποτυπόδη κατάθεση εγώ ο παππούς και μια κυρία που τα είδε όλα.

    Λέτε να έχω τίποτα τραβήγματα; Έχω καμία ευθύνη (φταίξιμο) σε αυτήν την περίπτωση; Αν ξέρετε βοηθήστε.
    εφόσον περνάει εκτός διάβασης δεν έχεις καμιά ευθύνη...εφόσον έχεις και μάρτυρες οκ...κινιόσουν σε λωρίδα κανονικά έτσι ??δεν προσπέρασες το λεωφορείο???
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  3. #3
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260
    Κλασσική περίπτωση πεζού που κατεβαίνει από λεωφορείο. Αφού ήρθε η τροχαία και κατεγραψε το γεγονος, τηλεφώνησες ΕΚΑΒ και δώσατε κατάθεση ΚΑΙ η μαρτυρας είσαι καθαρός. Αν γουστάρεις πάρε καλού-κακού και τον ασφαλιστή σου να τον ενημερώσεις. Ο παππούς δεν θα σου τηλεφωνήσει αλλά τα παιδιά του σύγουρα γιατί θα είναι ευκαιρία για ευρώ μέρες που είναι. Πάντως μην φοβάσαι τίποτα
    www.exormisi.gr η πύλη στα ελληνικά αξιοθέατα...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos
    αλλά τα παιδιά του σύγουρα γιατί θα είναι ευκαιρία για ευρώ μέρες που είναι. Πάντως μην φοβάσαι τίποτα
    Τώρα αυτό γιατί το λες; Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι και να μη βγει έστω και ένας ελληνάρας να πετάξει την εξυπνάδα του;

    Έγινε ατύχημα... αυτό βρήκες να πεις;
    Θάνος..

  5. #5
    Ο δρόμος εκεί έχει τρεις λωρίδες κι εγώ ήμουν τέρμα αριστερά. Ο παππούς ήρθε εντελώς αψυχολόγητα κατά πάνω μας (σε εμένα και το άλλο μηχανάκι) και άπλωσε και το χέρι του για να σταματήσουμε.... Στα 3 μέτρα! Λες και δεν υπάρχει αδράνεια στον πλανήτη μας...

  6. #6
    mia mera odigodas to daxaki mou se monodromo kai plisiazodas ena stavrodromi petagete enas papous mesa apo ta aftokinita... daji lew tha perasw apo piso tou..
    (zwa kai anhtrwpous tous pername apo piso )

    opote gernw to mixanaki pros ta dejia kai sinexizw xwris na kopsw poli (pigena me 60-65)

    ela omws pou o papous thabothike apo tin omorfada mou kai apofasise na stathei mesa stin mesi tou dromou kai na me thaumasei!!

    gam@@seta... to perasa ton papou telika apo aristera me (diplo)anapodo kai blokarismeno ton piso troxo...
    apo dejia den xwraga me tipota..

    kai to xeirotero o en logo papous itan pateras tou melodikou mou afedikou :hypnotize :hypnotize

    alla aftixos den me thimotane

  7. #7
    Kala re paidia eimaste sovaroi? Vlepoume anthropo sto dromo (kai malista papou) kai kanoume slalom gia na ton perasoume ksista Pata toulaxiston freno re sonic22.Episis otan exei stamatisei leoforio prosexoume gia epivates poy pername apo mprosta.Eine dedomeno afto! Entaksi merika eine thema empirias ala vlepontas pos odigame(merikoi) tis mixanes nomizo oti eimaste pio epikidinoi apo toys aftokinitades

  8. #8
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    19/04/2005
    Μηνύματα
    162
    Ρε παιδιά σοβαρευτείτε λίγο.Δε λέω πολλές φορές φταίνε οι πεζοί(ειδικά όταν περνάνε απο τη μέση του δρόμου και όχι απο φανάρι ή διάβαση) αλλά απ'ότι θυμάμαι εγώ στα σήματα,όταν δίναμε για δίπλωμα μία απο τις ερωτήσεις λέει:

    ''Τι κάνετε όταν είναι μπροστά σας σταματημένο λεωφορείο σε στάση;''

    A.Περνάτε απο τα δεξιά του λεωφορείου
    Β.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου
    γ.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου με προσοχή,ελλατώνοντας ταχύτητα και ελέγχοντας μήπως πεταχτεί κάποιος πεζός.

    Μήπως θυμάστε ή έστω μπορείτε να φανταστείτε ποιά είναι η σωστή απάντηση?

    Ξυπνάτε!!!!Όποτε βλέπετε πεζό να κόβετε γιατί συνήθως σταματάνε στη μέση του δρόμου.Θέλει προσοχή γιατί εάν υπάρχει τραυματισμός μπορεί να σας τρέχουνε φταίτε δε φταίτε...
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

  9. #9
    Φίλε μου dhzou έχεις πμ.


  10. #10
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
    .................
    γ.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου με προσοχή,ελλατώνοντας ταχύτητα και ελέγχοντας μήπως πεταχτεί κάποιος πεζός.
    .................

    +10




    Περνοντας διπλα απο σταματημενο μεγαλο οχημα (οπου δεν εχουμε ορατοτητα μπροστα απο αυτο), πολυ δε περισσοτερο διπλα απο λεωφορειο, ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ και κοιταμε μπροστα απο αυτο, πριν περασουμε!

    ΔΕΝ υπαρχει τιποτα αλλο !!!


    Με την αλλη "λογικη" θα επρεπε να ειχα χτυπησει καμμια 50αρια πεζους ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στην ζωη μου ... :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  11. #11
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Mε εξαίρεση τους κλειστούς αυτοκινητόδρομους και τις λεωφόρους, ο πεζός έχει προτεραιότητα βρέξει-χιονίσει (άσχετα αν κανένας οδηγός δε τη σέβεται). Εφόσον λοιπόν ήσουν Ποσειδώνος νομίζω πως είσαι ΟΚ, εκτός αν εκεί είχε διαγράμμιση διάβασης (έστω και στη μέση του πουθενά*) οπότε μπορεί να σε τρέξει. Ισως ο ΚΟΚ να έχει κι΄αλλα ψιλά που μας διαφεύγουν τώρα...

    Αλλα νομίζω πως είσαι ΟΚ.

    Πριν 2-3 χρόνια ένας γνωστός πάτησε γέροντα από λεωφορείο στην Πατησίων (ούτε διαβάσεις ούτε τίποτα), αλλά τον σκότωσε και την έφαγε κανονικά (με αναστολή).


    * Υπάρχουν διάφορες τέτοιες στη Βουλιαγμένης και στην παραλιακή.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  12. #12
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
    Ρε παιδιά σοβαρευτείτε λίγο.Δε λέω πολλές φορές φταίνε οι πεζοί(ειδικά όταν περνάνε απο τη μέση του δρόμου και όχι απο φανάρι ή διάβαση) αλλά απ'ότι θυμάμαι εγώ στα σήματα,όταν δίναμε για δίπλωμα μία απο τις ερωτήσεις λέει:

    ''Τι κάνετε όταν είναι μπροστά σας σταματημένο λεωφορείο σε στάση;''

    A.Περνάτε απο τα δεξιά του λεωφορείου
    Β.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου
    γ.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου με προσοχή,ελλατώνοντας ταχύτητα και ελέγχοντας μήπως πεταχτεί κάποιος πεζός.

    Μήπως θυμάστε ή έστω μπορείτε να φανταστείτε ποιά είναι η σωστή απάντηση?

    Ξυπνάτε!!!!Όποτε βλέπετε πεζό να κόβετε γιατί συνήθως σταματάνε στη μέση του δρόμου.Θέλει προσοχή γιατί εάν υπάρχει τραυματισμός μπορεί να σας τρέχουνε φταίτε δε φταίτε...

    μιλάμε αλλά δεν καταλαβαινόμαστε μου φαίνεται

    καταρχάς το ότι η σωστή απάντηση είναι η τρία αυτό δε σημαίνει ότι έχει προτεραιότητα ο πεζός, καλώς είναι αυτή η σωστή βέβαια για να ψιλιαζόμαστε και να προσέχουμε
    αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το παπί ήταν στην αριστερή λωρίδα και ο παπούς πετάχτηκε από τρεις λωρίδες δεξιά τι έπρεπε να κάνει δηλαδή επειδή είδε το λεωφορείο δέκα μέτρα δεξιά του να σταματάει να φρενάρει από πριν;

    ο παπούς έφταιγε 100% και κανονικά πρέπει να πληρώσει και για τυχόν ζημιές στο παπί και για το στραμπούλιγμα

  13. #13
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Κατα αρχάς απλά σαν άνθρωπος πάρε τηλ ή ακόμα καλύτερα πήγαινε και απο εκεί να δεις τον παπού, να δείξεις ενδιαφέρον, να δεις και εσυ πως πάει...


    Τα υπόλοιπα , θα δεις στο μέλλον, μην ανησυχείς αν δεν έχει πάθει κάτι ιδιαίτερο...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Κατα αρχάς απλά σαν άνθρωπος πάρε τηλ ή ακόμα καλύτερα πήγαινε και απο εκεί να δεις τον παπού, να δείξεις ενδιαφέρον, να δεις και εσυ πως πάει...


    Τα υπόλοιπα , θα δεις στο μέλλον, μην ανησυχείς αν δεν έχει πάθει κάτι ιδιαίτερο...

    συμφωνω με το Λαμπρο
    εσυ κανε αυτο που πρειπει, πηγαινε να δεις το παππου

    και ολα τα αλλα θα τα δεις πως θα εξεληχθουν

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  15. #15
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

    Με την αλλη "λογικη" θα επρεπε να ειχα χτυπησει καμμια 50αρια πεζους ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στην ζωη μου ... :wacko:
    σιγά το σκορ

    πέρα απο την πλάκα όμως ,
    ακόμα μια φορά φαίνεται η έλλειψη κυκλοφοριακής αγωγής.
    (σιγά την διαπίστωση μεγάλε )
    Και ως οδηγοί αλλά και ως πεζοί...
    Τώρα απο τον παππού/γιαγιά τι ευθύνη να ζητήσεις???
    Αφού δεν μπορεί να αντιληφθεί τον κίνδυνο (εδώ δεν καταλαβαίνουμε "διπλωματούχοι" οδηγοί )

    Αφού δεν είχες χειρότερα ,πάλι καλά.
    Περαστικά

    (Υ.Γ. βάλε brembo στην πάπια )
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:31
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19
  3. Ένα ποίημα για χάρη της
    από Julius στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 17:37
  4. Ένας τύπος πηγαίνει μια μέρα σε ένα μπαρ
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 08:14
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF