Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Ελαστικά για Triumph Street Triple 675 2008

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133

    Ελαστικά για Triumph Street Triple 675 2008

    Ψάχνω ένα καλό σετ για το street triple.

    Αποφεύγω να οδηγάω στη βροχή, στις δέκα φορές άντε να οδηγήσω 2 στις 10 αλλά επιθημώ να γινεται και με ασφάλεια.
    Χρήση μηχανής κυριώς πόλη και το καλοκαίρι κανά ταξιδάκι 1000 χιλιομετρα.


    Τώρα εχω τα Michelin Sports Pilot 3
    στα πόσα χιλιόμετρα θέλουν αλλαγή;


    Budget:200-300€ με περαστικά.

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    pirelli rosso corsa II, bridgestone s22

    Tα λαστιχα τα αλλάζουμε βαση της φθοράς τους η αν εχει περασει ενα εύλογο χρονικο διαστημα(προσωπικα δε τα αφηνω πανω απο 2 χρονια)

    Αν το λαστιχο εχει τετραγωνίσει τραγικα η αν εχει σκασιματα η μικρες εγκοπές σαν ανοιγματα θελει αλλαγη επισης!
    Τελευταία τροποποίηση από o teos; 10/02/2021 στις 12:08.
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Tου 08 ειχα και εγ καποτε και ειχα dunlop slortsmart.
    Καλα για αρκετα χλμ τουριστικα και γενικα αν καποιος κανει πολλα σχετικα χλμ, αλλα δεν ηταν ελαστικο για καγκουριες και πιστες .
    Τωρα βεβαια εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε και δεν ξερω τι αντικαταστατης υπαρχει .

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    pirelli rosso corsa II, bridgestone s22

    Tα λαστιχα τα αλλάζουμε βαση της φθοράς τους η αν εχει περασει ενα εύλογο χρονικο διαστημα(προσωπικα δε τα αφηνω πανω απο 2 χρονια)

    Αν το λαστιχο εχει τετραγωνίσει τραγικα η αν εχει σκασιματα η μικρες εγκοπές σαν ανοιγματα θελει αλλαγη επισης!


    μεταξυ των 2 ποια θα προτιμούσες;
    Τελευταία τροποποίηση από lostregr; 10/02/2021 στις 15:26.

  5. #5
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ειμαι ηδη στο δευτερο ζευγαρι rosso corsa 2 σε 675..θελω να δοκιμασω και το s22..ειμαι ευχαριστημενος αρκετα..αυτη τη στιγμη εχω 6000χλμ περιπου και 2 τρακντει και εχει ψωμι ακομα..το πρωτο ζευγαρι οταν το εβγαλα ειχε τα ιδια χλμ και 3 τρακντει και ακομα εβγαζε αλλο ενα τρακντει η καμια 1000αρια χλμ ανετα

    Κρατημα σε στεγνο αριστο κρατημα σε βρεμενο δεν εχω εικονα γιατι με βροχες δε βγαινω,μια φορα με επιασε και ισα που εβρεξε, με το λιγο νερο στο δρομο δε με προβληματισε καπου οπως και με υγρασιες σε βουνο δεν εχει κανει κιχ!
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Κατά την γνώμη μου, για αστική χρήση τσάμπα θα πάνε ελαστικά τύπου rosso corsa και S22. Ελαστικά τύπου Bt016pro, diablo/diablo rosso κτλ ίσως είναι καλύτερες επιλογές. Σε κανενά λαστιχά πήγες να πάρεις γνώμες?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #7
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Γιατι αυτο?ειναι γομες και δε θα πιανουν θερμοκρασια η θα φαγοθουν γρηγορα?το αντιθετο πιστευω εγω..ειναι το ιδανικο λαστιχο αυτη η κατηγορια για μικτη χρηση τα παντα ολα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Γιατι αυτο?ειναι γομες και δε θα πιανουν θερμοκρασια η θα φαγοθουν γρηγορα?το αντιθετο πιστευω εγω..ειναι το ιδανικο λαστιχο αυτη η κατηγορια για μικτη χρηση τα παντα ολα..
    Παλιότερα, αυτό πίστευα και εγώ. Δυστυχώς τα λάστιχα με μαλακές γόμες "βρωμίζουν" περισσότερο από την αστική άσφαλτο με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα φιλμ βρωμιάς και να σκληραίνει η γόμα. Κάπως έτσι μου το είχαν εξηγήσει.
    Επίσης, ο σκελετός τους τετραγωνίζει πιο εύκολα. Και το πασιφανές, η διάρκεια ζωής τους.
    Επίσης, να πω ότι επειδή και εγώ στα Naked μου έβαζα μαλακά λάστιχα, αντιμετώπιζα με σκεπτικισμό τα πιο τουριστικά λάστιχα και το αν αποδίδουν καλά σε γρήγορη οδήγηση. Δυο από τα τελευταία μου μηχανάκια ήταν/είναι με τουριστικά ελαστικά (Multistrada - Metzeler Roadtec 01, Tracer - Michelin Power 2CT) και μπορώ να πω ότι με εξέπληξε η συμπεριφορά τους σε γρήγορη οδήγηση (τουλάχιστον την δική μου γρήγορη οδήγηση).
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Παλιότερα, αυτό πίστευα και εγώ. Δυστυχώς τα λάστιχα με μαλακές γόμες "βρωμίζουν" περισσότερο από την αστική άσφαλτο με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα φιλμ βρωμιάς και να σκληραίνει η γόμα. Κάπως έτσι μου το είχαν εξηγήσει.
    Επίσης, ο σκελετός τους τετραγωνίζει πιο εύκολα. Και το πασιφανές, η διάρκεια ζωής τους.
    Επίσης, να πω ότι επειδή και εγώ στα Naked μου έβαζα μαλακά λάστιχα, αντιμετώπιζα με σκεπτικισμό τα πιο τουριστικά λάστιχα και το αν αποδίδουν καλά σε γρήγορη οδήγηση. Δυο από τα τελευταία μου μηχανάκια ήταν/είναι με τουριστικά ελαστικά (Multistrada - Metzeler Roadtec 01, Tracer - Michelin Power 2CT) και μπορώ να πω ότι με εξέπληξε η συμπεριφορά τους σε γρήγορη οδήγηση (τουλάχιστον την δική μου γρήγορη οδήγηση).
    Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα...

    Διαπιστωμένο αυτό με το "φίλμ βρώμας" που μαζεύουν τέτοια hypersport (trackday ready) λάστιχα από τους δρόμους της πόλης, με αποτέλεσμα, όχι τόσο να σκληραίνει η γόμα, αλλά να γλιστράνε ανέλπιστα πολύ και να χρειάζονται οδήγηση σε καλή άσφαλτο (πχ Αττική Οδό) για να καθαρίσουν. Επιπλέον η γρήγορη κορώνα τους δεν είναι απαραίτητα "βολική" για οδήγηση στην πόλη.
    Θα πρότεινα λοιπόν καλύτερα ένα πιο συμβατικό ή sport-touring λάστιχο.

  10. #10
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Αγορια μου..τα λαστιχα που προτεινα καθε αλλο παρα μαλακα ειναι..το rosso corsa 2 εχει 5 ζωνες στο κεντρο ειναι μπετο δε μου τετραγωνισαν ποτε.τα s22 δε τα εχω τεσταρει αλλα απο διαφορα σχολια λενε οτι ειναι της ιδιας νοοτροπιας..αν δειτε λεω πως ''ειναι γομες και δε θα πιανουν θερμοκρασια η θα φαγοθουν γρηγορα'' !! δεν ειναι γομες τα λαστιχα ειναι hypersport...λαστιχα πιστας ΔΕΝ ειναι τα hypersport..rs11 rs10 r11 ειναι τα πισταδικα της bridgestone supercorsa v3 supercorsa sc ειναι της pirelli..απλα ειναι dot aproved για χρηση στο δρομο..οσον αφορα τα γλυστρανε απο σκονη....αληθεια..κλαιωωω..εχω βαλει γομες στο δρομο και σε στεγνο ποτε μα ποτε δεν ειχα θεμα..σε βρεγμενο ειναι απολυτα λογικο να υπαρχει καποιο θεμα μιας και τα συγκεκριμενα λαστιχα θελουν καποιο ευρος σωστης θερμοκρασιας για να δουλευουν σωστα και λογο νερου και μειωμενων tread patterns δε το πιανουν, κατι που πολλοι νεοι οδηγοι ακομα και στο στεγνο δε μπορουν να το πιασουν εξου και γιατι ΔΕΝ πρεπει να βαζουν ντε και καλα γομες...προχωραμε...απλα μην μπερδευετε τον κοσμο..τα HYPERSPORT ΔΕΝ ειναι γομες η αγωνιστικα λαστιχα!
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Αγορια μου..τα λαστιχα που προτεινα καθε αλλο παρα μαλακα ειναι..το rosso corsa 2 εχει 5 ζωνες στο κεντρο ειναι μπετο δε μου τετραγωνισαν ποτε.τα s22 δε τα εχω τεσταρει αλλα απο διαφορα σχολια λενε οτι ειναι της ιδιας νοοτροπιας..αν δειτε λεω πως ''ειναι γομες και δε θα πιανουν θερμοκρασια η θα φαγοθουν γρηγορα'' !! δεν ειναι γομες τα λαστιχα ειναι hypersport...λαστιχα πιστας ΔΕΝ ειναι τα hypersport..rs11 rs10 r11 ειναι τα πισταδικα της bridgestone supercorsa v3 supercorsa sc ειναι της pirelli..απλα ειναι dot aproved για χρηση στο δρομο..οσον αφορα τα γλυστρανε απο σκονη....αληθεια..κλαιωωω..εχω βαλει γομες στο δρομο και σε στεγνο ποτε μα ποτε δεν ειχα θεμα..σε βρεγμενο ειναι απολυτα λογικο να υπαρχει καποιο θεμα μιας και τα συγκεκριμενα λαστιχα θελουν καποιο ευρος σωστης θερμοκρασιας για να δουλευουν σωστα και λογο νερου και μειωμενων tread patterns δε το πιανουν, κατι που πολλοι νεοι οδηγοι ακομα και στο στεγνο δε μπορουν να το πιασουν εξου και γιατι ΔΕΝ πρεπει να βαζουν ντε και καλα γομες...προχωραμε...απλα μην μπερδευετε τον κοσμο..τα HYPERSPORT ΔΕΝ ειναι γομες η αγωνιστικα λαστιχα!
    Τα rs10 ή τα v3 νομιζω πως ουτε και αυτα ειναι γομες. Μισο σκαλι πιο πανω απο αυτα που προτεινες Θοδωρη.
    Αν θυμαμαι καλα οι κατηγοριες περιπου ειναι
    s22 με rosso 3
    rs10 με corsa 2 και ΤΤ
    rs11 με V3 και 212

    Οποιο και να βαλει ο αγαπητος απο την πρωτη ή ισως και απο την δευτερη θα ειναι μια χαρα

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    παιδιά τελικα τι πρωτείνετεαι;
    δεν οτι το πατικώνω το μηχάνημα, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΣΕ ασφάλεια.
    80% κινούμε πόλη και 20% ταξίδι.

    πιστευεται ένα ποιο ακριβό λάστιχο θα σώσει χαζά λάθη μάλλον και φόβου;
    παρακαλώ πρωτείνεται κανά λάστιχο με φουλ ονομασία ώστε να το ψάξω.

    με έχετε μπερδέψει

    άρα Bt016pro ειναι για μένα;
    Τελευταία τροποποίηση από lostregr; 12/02/2021 στις 16:08.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Τα rs10 ή τα v3 νομιζω πως ουτε και αυτα ειναι γομες. Μισο σκαλι πιο πανω απο αυτα που προτεινες Θοδωρη.
    Αν θυμαμαι καλα οι κατηγοριες περιπου ειναι
    s22 με rosso 3
    rs10 με corsa 2 και ΤΤ
    rs11 με V3 και 212

    Οποιο και να βαλει ο αγαπητος απο την πρωτη ή ισως και απο την δευτερη θα ειναι μια χαρα
    άστο αδερφέ, έχω προσπαθήσει να του το εξηγήσω και εγώ αλλά το παλικάρι είναι στόκος

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    παιδιά τελικα τι πρωτείνετεαι;
    δεν οτι το πατικώνω το μηχάνημα, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΣΕ ασφάλεια.
    80% κινούμε πόλη και 20% ταξίδι.

    πιστευεται ένα ποιο ακριβό λάστιχο θα σώσει χαζά λάθη μάλλον και φόβου;
    παρακαλώ πρωτείνεται κανά λάστιχο με φουλ ονομασία ώστε να το ψάξω.

    με έχετε μπερδέψει

    άρα Bt016pro ειναι για μένα;
    οτι και να βαλεις κατα την ταπεινη μου γνωμη απο τις γνωστες μαρκες για την χρηση που θα κανεις αφου θα ειναι καινουργιο μια χαρα θα ειναι.
    Το 016 ωραιο και φθηνο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    άστο αδερφέ, έχω προσπαθήσει να του το εξηγήσω και εγώ αλλά το παλικάρι είναι στόκος
    Μην μιλας ετσι και τον πληγωνεις... Πες πες κατι θα μεινει...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Παλιότερα, αυτό πίστευα και εγώ. Δυστυχώς τα λάστιχα με μαλακές γόμες "βρωμίζουν" περισσότερο από την αστική άσφαλτο με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα φιλμ βρωμιάς και να σκληραίνει η γόμα. Κάπως έτσι μου το είχαν εξηγήσει.
    Επίσης, ο σκελετός τους τετραγωνίζει πιο εύκολα. Και το πασιφανές, η διάρκεια ζωής τους.
    Επίσης, να πω ότι επειδή και εγώ στα Naked μου έβαζα μαλακά λάστιχα, αντιμετώπιζα με σκεπτικισμό τα πιο τουριστικά λάστιχα και το αν αποδίδουν καλά σε γρήγορη οδήγηση. Δυο από τα τελευταία μου μηχανάκια ήταν/είναι με τουριστικά ελαστικά (Multistrada - Metzeler Roadtec 01, Tracer - Michelin Power 2CT) και μπορώ να πω ότι με εξέπληξε η συμπεριφορά τους σε γρήγορη οδήγηση (τουλάχιστον την δική μου γρήγορη οδήγηση).
    εσυ τι πρωτείνεις; αν μπορεις να παραθέσεις λινκ απο το κάθε λάστιχο θα το εκτιμούσα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Street Triple (675) 2008
    από lifecatcher στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2008, 12:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF