Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 62

Θέμα: Budget ακτινική τρόμπα φρένου 14*18. (adelin - racing boy)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    RCB φέρνει και ο Τόγελος, στην Αθήνα και λογικά θα έχουν κιάλλοι. Μια χαρά μου φαίνονται εμένα, έχουν και ωραίο-εφφετζίδικο φινίρισμα με ανοδιώσεις. Αν ήταν μάπα, δεν θα τα φαίρνανε, κανένας μεγάλος έμπορος δεν τον συμφέρει να έχει προιόν που βγάζει προβλήματα και του το γυρνάνε πίσω.

    Οι αλλαγές εξαρτημάτων συνήθως είναι αναστρέψιμες αν έχεις κρατήσει σε μια κούτα τα γνήσια πράγματα. Οπότε στην χειρότερη περίπτωση, τα ξαναβάζεις όταν είναι να το πουλήσεις και δίνεις τα εξτρά πράγματα χωριστά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Ευχαριστώ Γιώργο!!!!

    Ψάχνω να αλλάξω την παπισια τρόμπα από το ΤΤ που την έβαλα για προσωρινή λύση και την έχω ήδη δύο χρόνια. Το είχα βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά τώρα που έκανε θέμα ο Πέτρος το θυμήθηκα ξανά.

    Διπιστονη δαγκάνα με γλιστρα έχεις οπότε λογικά και εγώ για 14X18 να ψάξω;

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ Γιώργο!!!!

    Ψάχνω να αλλάξω την παπισια τρόμπα από το ΤΤ που την έβαλα για προσωρινή λύση και την έχω ήδη δύο χρόνια. Το είχα βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά τώρα που έκανε θέμα ο Πέτρος το θυμήθηκα ξανά.

    Διπιστονη δαγκάνα με γλιστρα έχεις οπότε λογικά και εγώ για 14X18 να ψάξω;
    Το rs125 τετραπιστονη εχει και εβαλα οντως 14x18. Δοκιμασα και 16x? που ειχα βγαλει απο το daytona αλλα δεν μου αρεσε.
    Ο πετρος εχει διπιστονη με γλυστρα. Και αυτος ψαχνει την ιδια.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Θα δοκίμαζα τη Racing Boy σε μικρό μηχανάκι μόνο.Είναι αρκετά γνωστή,την άλλη δεν τη γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια.Σε παπί έχω βάλει κινέζικη και ήταν μια χαρά σε απόδοση αλλά σίγουρα δεν αντέχουν το ίδιο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αν θέλει κάποιος έχω τρόμπα nissin του er6n που είναι 14 και δίνω μαζί και τις tokico δαγκάνες με τα σωληνάκια τους και τις βάσεις.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157750

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν θέλει κάποιος έχω τρόμπα nissin του er6n που είναι 14 και δίνω μαζί και τις tokico δαγκάνες με τα σωληνάκια τους και τις βάσεις.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157750
    H τιμη ειναι πολυ τιμια, αλλα αν βλεπω σωστα ειναι 14αρα συμβατικη και 2 διπιστονες, σωστα;

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Nαι, δεν είναι ακτινική (; ) και διαχειρίζεται 2 διπίστονες.

    Αυτό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω: πως έχει διαφορά η τρόμπα ανάλογα το πλήθος των δαγκανών, δεν το έχω ξανακούσει
    δεν είδα αλλαγή όταν χρειάστηκα να ακυρώσω την μία σε ταξίδι και είδα ελάχιστα καλύτερη λειτουργία τις φορές που δίνω απο την
    δαγκάνα δύο αυτόνομες γραμμές για δύο δαγκάνες.

    Την αλλάζω γιατί οι νέες δαγκάνες διαχειρίζονται με 16.5 το λιγότερο.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Το σύνολο της επιφάνειας επαφής των πιστόνι Ν στα τακάκια θα ήταν πιο σωστό, αλλά στην ουσία δεν υπάρχει διαφορά. Περισσότερα πιστόνια = μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής μπακαλιστικα.
    Οι κατασκευαστές αναφέρουν που ταιριάζει τι. Βασικά αν βάλεις τρόμπα που ταιριάζει σε διπιστονη δαγκανα, (να την βάλεις σε τετραπιστονη δηλαδή) τα μπλοκάρισματα θα πηγαινουν σύννεφο.
    Τα σωστά φρένα έχουν σωστή αίσθηση. Οι υπερβολές έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Το σύνολο της επιφάνειας επαφής των πιστόνι Ν στα τακάκια θα ήταν πιο σωστό, αλλά στην ουσία δεν υπάρχει διαφορά. Περισσότερα πιστόνια = μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής μπακαλιστικα.
    Οι κατασκευαστές αναφέρουν που ταιριάζει τι. Βασικά αν βάλεις τρόμπα που ταιριάζει σε διπιστονη δαγκανα, (να την βάλεις σε τετραπιστονη δηλαδή) τα μπλοκάρισματα θα πηγαινουν σύννεφο.
    Τα σωστά φρένα έχουν σωστή αίσθηση. Οι υπερβολές έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα.
    νομιζω πως ακριβως το αντιθετο συμβαινει.
    Απο προσωπικη εμπειρια. Πηρα το 125 και ο τυπος ειχε για τρομπα απο r1. Αξονικη. Το φρενο ηταν σαν πατας διακοπτη ON/OFF.
    Τρωω και μια γιατι μπλοκαρε ο εμπρος τροχος οταν προσπαθησα να κρατησω λιγο τα φρενα μεσα στην στροφη.
    Αρχισα να το ψαχνω, εβαλα μια 16αρα brembo ακτινικη που ειχα βγαλει απο το triumph, βελτιωθηκε λιγο αλλα και παλι ειχα την αισθηση του διακοπτη.
    Οταν αγορασα την 14 ηταν η χρυση τομη που εψαχνα. Οσο πατας τοσο δυναμωνει το φρενο. Επιτελους εχω αισθηση ποσο φρενο παταω.
    Καλημερα!

  10. #25
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Το σύνολο της επιφάνειας επαφής των πιστόνι Ν στα τακάκια θα ήταν πιο σωστό, αλλά στην ουσία δεν υπάρχει διαφορά. Περισσότερα πιστόνια = μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής μπακαλιστικα.
    Οι κατασκευαστές αναφέρουν που ταιριάζει τι. Βασικά αν βάλεις τρόμπα που ταιριάζει σε διπιστονη δαγκανα, (να την βάλεις σε τετραπιστονη δηλαδή) τα μπλοκάρισματα θα πηγαινουν σύννεφο.
    Τα σωστά φρένα έχουν σωστή αίσθηση. Οι υπερβολές έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα.
    Για τον υπολογισμο της διαμετρου της τρομπας μετρας μονο τα πιστονια της μιας πλευρας. Δηλαδη τετραπιστονη και διπιστονη sliding με ιδια διαμετρο (καθ'ενος) πιστονιου θελουν την ιδια τρομπα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Σόρυ Κas αλλά μπερδεύομαι, έτσι δεν συζητάμε κόντρα στο θεώρημα του Μπερνούλι;
    Εφόσον το εργοστασιακό στήσιμο είναι σε σειρά οι δαγκάνες και όταν δίνω κατευθείαν απο την τρόμπα στην κάθε μία αλλάζει ελάχιστα
    δεν αποδεικνύει ότι η σχέση των διόδων ορίζει την μεταξύ τους λειτουργία και όχι το εμβαδό των πιστονιών;

    Έχω αλλάξει τρόμπα ή και δαγκάνες σε πολλές μοτο είτε γιατί ήθελα πιο δυνατό φρένο ή καλύτερη διαχείριση.
    Πάντα είχα σαν αναφορά το μέγεθος της τρόμπας που είχα δοκιμάσει ή είχε συνδυάσει το εργοστάσιο
    και ποτέ το πόσες δαγκάνες διαχειρίζεται.

    Έχω πολλά παραδείγματα, δεν θα κουράσω γιατί δεν θυμάμαι νούμερα αλλά νόμιζα πως δεν "γεμίζω" κάτι κάθε φορά που εφαρμόζω φρένο
    τα υγρά είναι ήδη εκεί και απλά μεταφέρεται η πίεση με μόνη απώλεια την ελαστικότητα απο τα σωληνάκια και τα υγρά (άν έχουν).

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σόρυ Κas αλλά μπερδεύομαι, έτσι δεν συζητάμε κόντρα στο θεώρημα του Μπερνούλι;
    Εφόσον το εργοστασιακό στήσιμο είναι σε σειρά οι δαγκάνες και όταν δίνω κατευθείαν απο την τρόμπα στην κάθε μία αλλάζει ελάχιστα
    δεν αποδεικνύει ότι η σχέση των διόδων ορίζει την μεταξύ τους λειτουργία και όχι το εμβαδό των πιστονιών;

    Έχω αλλάξει τρόμπα ή και δαγκάνες σε πολλές μοτο είτε γιατί ήθελα πιο δυνατό φρένο ή καλύτερη διαχείριση.
    Πάντα είχα σαν αναφορά το μέγεθος της τρόμπας που είχα δοκιμάσει ή είχε συνδυάσει το εργοστάσιο
    και ποτέ το πόσες δαγκάνες διαχειρίζεται.

    Έχω πολλά παραδείγματα, δεν θα κουράσω γιατί δεν θυμάμαι νούμερα αλλά νόμιζα πως δεν "γεμίζω" κάτι κάθε φορά που εφαρμόζω φρένο
    τα υγρά είναι ήδη εκεί και απλά μεταφέρεται η πίεση με μόνη απώλεια την ελαστικότητα απο τα σωληνάκια και τα υγρά (άν έχουν).
    Τα έχεις μπερδέψει.

    Η ενίσχυση της δύναμης σε ένα υδραυλικό μοχλό, είναι ανάλογη του εμβαδού των δαγκανών και αντιστρόφως ανάλογη του εμβαδού της τρόμπας.

    Αν έχει ένα σύστημα με δυο δαγκάνες, και καταργήσεις την μια, το συνολικό εμβαδό των πιστονιών μειώνεται στο μισό, άρα και η ενίσχυση της δύναμης πάει στο μισό.

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως ισχυρίζεσαι ότι έκανες μια τόσο τεράστια αλλαγή και δεν κατάλαβες τίποτα στην αίσθηση. Μια λογική εξήγηση είναι να ήταν εντελώς κολλημένη η δαγκάνα που έβγαλες και έτσι κι αλλοιώς δούλευες με την μια, οπότε και για αυτό να μην κατάλαβες διαφορά, πράγμα εξίσου δραματικό σαν σενάριο βέβαια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως ισχυρίζεσαι ότι έκανες μια τόσο τεράστια αλλαγή και δεν κατάλαβες τίποτα στην αίσθηση. Μια λογική εξήγηση είναι να ήταν εντελώς κολλημένη η δαγκάνα που έβγαλες και έτσι κι αλλοιώς δούλευες με την μια, οπότε και για αυτό να μην κατάλαβες διαφορά, πράγμα εξίσου δραματικό σαν σενάριο βέβαια.
    Μα δεν το εχει κανει σε μια περιπτωση. Απο τα λεγομενα του σε πολλες.

    Αυτο που ειπε το παλικαρι πιο πανω για το οτι υπολογιζεις παντα την μια πλευρα ισχυει? Γιατι πρωτη φορα το ακουω και δεν μπορω να το κατανοησω απο τα μαθηματικα που γνωριζω...

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τα έχεις μπερδέψει.

    Η ενίσχυση της δύναμης σε ένα υδραυλικό μοχλό, είναι ανάλογη του εμβαδού των δαγκανών και αντιστρόφως ανάλογη του εμβαδού της τρόμπας.

    Αν έχει ένα σύστημα με δυο δαγκάνες, και καταργήσεις την μια, το συνολικό εμβαδό των πιστονιών μειώνεται στο μισό, άρα και η ενίσχυση της δύναμης πάει στο μισό.

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως ισχυρίζεσαι ότι έκανες μια τόσο τεράστια αλλαγή και δεν κατάλαβες τίποτα στην αίσθηση. Μια λογική εξήγηση είναι να ήταν εντελώς κολλημένη η δαγκάνα που έβγαλες και έτσι κι αλλοιώς δούλευες με την μια, οπότε και για αυτό να μην κατάλαβες διαφορά, πράγμα εξίσου δραματικό σαν σενάριο βέβαια.
    Ενω εχεις δικιο σε αυτο που λες, το θεμα ειναι λιγο πιο περιπλοκο γιατι υπεισερχεται και ο παραγωντας της κλιμακωσης της δυναμης. Ενδεχομενως λογω μεγαλυτερης ταχυτητας των πιστονιων και της ακαριαιας τριβης που αυτο δημιουργει.
    Για παραδειγμα αν βαλεις μεγαλυτερη τρομπα, τοτε τρως χυμες για πλακα σε μικρες ταχυτητες με απλο χαιδεμα της μανετας. Εχω προσωπικη εμπειρια απο 950adv με ακτινικη μεγαλυτερη απο στοκ και το φρενο ηταν επικινδυνο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    @ telegonos και giorgos.boun

    Θυμάμαι 2 φορές να ακύρωσα την μία δαγκάνα, την πρώτη σε ταξίδι γιατί έσπασε το ένα σωληνάκι και την δεύτερη μέσα στην πόλη γιατί μπλόκαρε
    η κλειδαριά και έβγαλα την δισκόπλακα. Σε διαφορετικές μοτό.
    Ο έλεγχος ήταν ίδιος, η "δύναμη" των φρένων μικρότερη, φαντάζομαι λόγο του ότι χρησιμοποιούσα πλέον μία δαγκάνα.

    Σε όσες μοτό έχω κατευθείαν δύο ανεξάρτητα σωληνάκια απο την τρόμπα, η διαφορά ήταν ανάλογη αυτής που παρατηρώ όταν αλλάζω σωληνάκια με υψηλής.

    @ DrBig

    H τρόμπα παράγει πίεση Α στο σημείο που ξεκινά το σωληνάκι, θεωρητικά αν πούμε ότι δεν έχω απώλειες απο σωληνακια και υγρα, μπορώ να περιμένω
    την ίδια πίεση στα άκρα απο τα σωληνάκια πρίν συνδεθούν στις δαγκάνες;

    Δηλαδή: αν έχω ένα απλό σύστημα σαν Υ, ομοιογενές, αδιάσταλτο κ.λπ. η πίεση που εφαρμόζω στο κάτω άκρο δεν φτάνει ίδια στο σημείο
    που διακλαδώνεται;
    Αν, υποθετικά πάντα, ο διακλαδωτής στενεύει εσωτερικά στο μισό και φαρδύνει ξανά στα σημεία που θα συνδεθούν τα σωληνάκια, δεν είναι λογικό
    να περιμένω την ίδια πίεση που εφάρμοσα αρχικά στο κάτω άκρο;

    σορυ που τα απλοποιώ τόσο αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που διαφέρει σε μια τρόμπα για μία δαγκάνα, σε σχέση με μια τρόμπα για δύο
    δαγκάνες, αν υφίσταται κάτι τέτοιο, ενώ έχουν και οι δύο το ίδιο μέγεθος πιστονιού.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΤΙΝΙΚΗ ΤΡΟΜΠΑ ΦΡΕΝΟΥ
    από BUSA MAKIS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2007, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF