Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Budget ακτινική τρόμπα φρένου 14*18. (adelin - racing boy)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730

    Budget ακτινική τρόμπα φρένου 14*18. (adelin - racing boy)

    Εχω σκοπο να κανω ενα μικρο upgrade στα φρενα απο το 250αρι. Περα απο τακακια, σωληνακια κοιταξα και για ακτινικη τρομπα. Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι διατεθειμενος να παω σε ποσα 250€+ οποτε Brembo κ Σια δε συζητιουνται. Εχω βρει την adelin (κινεζικη "επωνυμη") και την Racing Boy (ταϊλανδεζικη). Για την πρωτη εχω διαβασει καλα πραγματα, η δευτερη ειναι πιο γνωστη σαν εταιρεια (σε ειδη για παπια και μικρες μηχανες κυριως) αλλα για την τρομπα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο. Ο δισκος ειναι 290mm και η δαγκανα διπιστονη οποτε κοιταω για 14Χ18. Εχει κανεις καμια γνωμη για τις συγκεκριμενες;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled1.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	27,8 KB 
ID:	425518

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	320 
Μέγεθος:	40,3 KB 
ID:	425519

    Υπαρχει και μια αλλη σκεψη, για τετραπιστονη δαγκανα απο ss που μπορει να μπει με custom bracket (εχω βρει μηχανουργειο που ασχολειται σοβαρα με το αντικειμενο). Εκει φυσικα ανεβαινει το κοστος και δεν ξερω αν υπαρχει λογος για τοσο μεγαλη παρεμβαση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled1.jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	19,2 KB 
ID:	425520

    Τελος γνωριζω οτι στο θεμα πεδησης εξισου σημαντικα ειναι το λαστιχο και η αναρτηση. Το λαστιχο ειναι καλο (s22) και η αναρτηση επισης ειναι στα σχεδια, οποτε η σκεψη αυτη τη στιγμη επικεντρωνεται καθαρα στο συστημα πεδησης. Καθε γνωμη ευπροσδεκτη.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αν θέλεις να αναβαθμίσεις τα φρένα του μικρού GSX νομίζω το καλύτερο θα ήταν να πάρεις όπως είπες μια μεταχειρισμένη 4πίστονη δαγκάνα και μια αντίστοιχη μεταχειρισμένη τρόμπα.
    Κινέζικη τρόμπα δεν θα αγόραζα, καλύτερα μου κάθεται μια μεταχείρω που θα της αλλάξω το εμβολάκι για σιγουριά.

    Προσοχή η τρόμπα απο το SS με τις 2 4πιστονες δεν σου κάνει! Θέλεις τρόμπα για 4 εμβολα και οχι για 8.
    Εγώ πχ εχω βάλει στο Pantah που έχει 2 διπίστονες εμπρός μια brembo απο Duke 690 και το αποτέλεσμα ειναι άριστο. Πιστεύω οτι μια τέτοια ειναι υπεραρκετή και θα την βρείς και φτηνα.
    Συνολικά δεν θα σου παει πανω απο 100 Ευρω για δαγκάνα και τρόμπα πιστεύω. Το πλακάκι επίσης αν μπορείς να μετρήσεις σωστά θα στο φτιάξουν πολύ φτηνά.

    Αν τωρα θέλεις ακτινική για bling factor παω πασσο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ευχαριστω Αρη. Το εχω καταλαβει οτι δε γινεται να μπει η μαμα τρομπα που δουλευε με δυο τετραπιστονες για τη μια που θα εχω εγω. Κι εγω σκεφτηκα ποια μοντελα με μονο δισκο εχουν καλο συστημα πεδησης και ειχα καταληξει στα ΚΤΜ (640-690). Δυστυχως εχουν το δισκο απο τα αριστερα (εγω απ΄τα δεξια) οποτε δεν μπορω να ξεσηκωσω ολο το κιτ. Η τρομπα τους παντως ειναι 16mm απ'οσο εχω δει οποτε λογικα θα μου κανει.

    Το bling factor ειναι ανυπαρκτος ορος για μενα, η σκεψη της ακτινικης ειναι καθαρα απο πλευρας αισθησης. Δεν ειχα ποτε μηχανη με ακτινικη οποτε δεν ξερω αν οντως υπαρχει σοβαρη διαφορα που να δικαιολογει την αλλαγη.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Έχε υπόψιν σου, ότι η σχέση μοχλισμού στα υδραυλικά κυκλώματα, πάει ως αναλογιία με τα εμβαδά των εμβόλων, και όχι με τις διαμέτρους. Διπλάσια διάμετρος εμβόλου τρόμπας, δεν κάνει 1/2 (μισό) τον υδραυλικό μοχλισμό, τον κάνει 1/4 (ένα τέταρτο).

    Επίσης, όταν αλλάζεις τρόμπα, πρέπει να μετρήσεις και την μηχανική σχέση μοχλισμού της μανέτας, η οποία δουλεύει παραγοντικά στην υδραυλική σχέση μοχλισμού.

    Παράδειγμα, χωρίς να πειράξεις δαγκάνες, βάζεις τρόμπα με 10% μεγαλύτερης διάμετρος έμβολο, η υδραυλική σχέση μοχλισμού μειώνεται κατά 1.1*1.1=1.21 φορές. Αν όμως η μανέτα της ακτινικής, σαν μηχανικός μοχλός, έχει σχέση πρωτεύοντος προς δευτερεύοντος μοχλού 10:1 ενώ η αρχική είχε 7.5:1, δλδ 1.3333 φορές μεγαλύτερη, τότε συνολικά, η νέα τρόμπα με την μανέτα της, σου αυξάνει κατά 1.33333/1.21=1.1 φορές τον συνολικό μοχλισμό του φρένου σου.

    Αν βάλεις μια τρόμπα που δούλευε με 2 τετραπίστονες, σε μια τετραπίστονη, ο μοχλισμός προφανώς μειώνεται στο μισό, οπότε για να πετύχεις την ίδια δύναμη στο φρενάρισμα, θα βάζεις διπλάσια δύναμη στην μανέτα με το χέρι σου και η μανέτα θα κάνει μισή διαδρομή. Για να διατηρήσεις την σχέση μοχλισμού ίδια, από δυο δαγκάνες σε μία, πρέπει η τρόμπα που θα βάλεις στην μονή δαγκάνα, να έχει μισό εμβαδό εμβόλου σε σχέση με την τρόμπα για δύο δαγκάνες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Έχε υπόψιν σου, ότι η σχέση μοχλισμού στα υδραυλικά κυκλώματα, πάει ως αναλογιία με τα εμβαδά των εμβόλων, και όχι με τις διαμέτρους. Διπλάσια διάμετρος εμβόλου τρόμπας, δεν κάνει 1/2 (μισό) τον υδραυλικό μοχλισμό, τον κάνει 1/4 (ένα τέταρτο).

    Επίσης, όταν αλλάζεις τρόμπα, πρέπει να μετρήσεις και την μηχανική σχέση μοχλισμού της μανέτας, η οποία δουλεύει παραγοντικά στην υδραυλική σχέση μοχλισμού.

    Παράδειγμα, χωρίς να πειράξεις δαγκάνες, βάζεις τρόμπα με 10% μεγαλύτερης διάμετρος έμβολο, η υδραυλική σχέση μοχλισμού μειώνεται κατά 1.1*1.1=1.21 φορές. Αν όμως η μανέτα της ακτινικής, σαν μηχανικός μοχλός, έχει σχέση πρωτεύοντος προς δευτερεύοντος μοχλού 10:1 ενώ η αρχική είχε 7.5:1, δλδ 1.3333 φορές μεγαλύτερη, τότε συνολικά, η νέα τρόμπα με την μανέτα της, σου αυξάνει κατά 1.33333/1.21=1.1 φορές τον συνολικό μοχλισμό του φρένου σου.

    Αν βάλεις μια τρόμπα που δούλευε με 2 τετραπίστονες, σε μια τετραπίστονη, ο μοχλισμός προφανώς μειώνεται στο μισό, οπότε για να πετύχεις την ίδια δύναμη στο φρενάρισμα, θα βάζεις διπλάσια δύναμη στην μανέτα με το χέρι σου και η μανέτα θα κάνει μισή διαδρομή. Για να διατηρήσεις την σχέση μοχλισμού ίδια, από δυο δαγκάνες σε μία, πρέπει η τρόμπα που θα βάλεις στην μονή δαγκάνα, να έχει μισό εμβαδό εμβόλου σε σχέση με την τρόμπα για δύο δαγκάνες.
    Το τετράγωνο είναι στην ακτινα.
    10% στην διαμετρο είναι 5% στην ακτινα, άρα είναι 1.05Χ1.05 και όχι 1.1Χ1.1

    Οχι οτι παιζει κανένα ρόλο σε αυτό που λες, αλλά τέλος πάντων...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    10% στην διαμετρο είναι 5% στην ακτινα, άρα είναι 1.05Χ1.05 και όχι 1.1Χ1.1
    Για ξανασκέψου το λίγο αυτό που έγραψες και θα το βρεις το λαθος.

    (ότι αλλάζει η διάμετρος, το ίδιο πάντα αλλάζει και η ακτίνα, καθότι η αναλογία τους είναι πάντα ίση με 2)

    Το εμβαδό είναι π*R^2 όπου R η ακτίνα, ενώ αν το κάνεις με διάμετρο Δ γίνεται π*Δ^2/4. Συγκρίνοντας όμως λόγους εμβαδών πριν και μετά μια αλλαγή διαμέτρου π.χ. από Δ1 σε Δ2, τα π και τα 4 εξαλείφονται στον λόγο, και είτε συγκρίνεις με διάμετρο, είτε με ακτίνα, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Από δικιά μου εμπειρία με αλλαγές σε δαγκάνες και τρόμπα σε άλλη μοτο να αναφέρω απλά έτσι για την κουβέντα πως ναι μεν έχω δυνατότερο φρένο που πιάνει με απλό χάιδεμα της μανέτας
    αλλά έχει και ένα μειονέκτημα.
    Ενώ με ''πολλά'' χλμ 120-130+ η διαφορά είναι μεγάλη σε αίσθηση και απόδοση με λίγα ο τροχός μπλοκάρει εύκολα,2 χιλιοστά παραπάνω και μπλόκαρε.Το μαθαίνεις φυσικά αλλά δεν είναι να ξεχνιέσαι και να καρυδώνεις το μπροστά.
    porca miseria.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Από δικιά μου εμπειρία με αλλαγές σε δαγκάνες και τρόμπα σε άλλη μοτο να αναφέρω απλά έτσι για την κουβέντα πως ναι μεν έχω δυνατότερο φρένο που πιάνει με απλό χάιδεμα της μανέτας
    αλλά έχει και ένα μειονέκτημα.
    Ενώ με ''πολλά'' χλμ 120-130+ η διαφορά είναι μεγάλη σε αίσθηση και απόδοση με λίγα ο τροχός μπλοκάρει εύκολα,2 χιλιοστά παραπάνω και μπλόκαρε.Το μαθαίνεις φυσικά αλλά δεν είναι να ξεχνιέσαι και να καρυδώνεις το μπροστά.
    Θύμισέ μου λίγο αν θες τη μετατροπή σου Νίκο. Στο tdm ήταν με σύστημα από R1;

    Αυτό που λες είναι πολύ λογικό πάντως.

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Από δικιά μου εμπειρία με αλλαγές σε δαγκάνες και τρόμπα σε άλλη μοτο να αναφέρω απλά έτσι για την κουβέντα πως ναι μεν έχω δυνατότερο φρένο που πιάνει με απλό χάιδεμα της μανέτας
    αλλά έχει και ένα μειονέκτημα.
    Ενώ με ''πολλά'' χλμ 120-130+ η διαφορά είναι μεγάλη σε αίσθηση και απόδοση με λίγα ο τροχός μπλοκάρει εύκολα,2 χιλιοστά παραπάνω και μπλόκαρε.Το μαθαίνεις φυσικά αλλά δεν είναι να ξεχνιέσαι και να καρυδώνεις το μπροστά.
    Απο ποσα χιλιοστα στοκ τρομπα πηγες σε ποσα?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για ξανασκέψου το λίγο αυτό που έγραψες και θα το βρεις το λαθος.

    (ότι αλλάζει η διάμετρος, το ίδιο πάντα αλλάζει και η ακτίνα, καθότι η αναλογία τους είναι πάντα ίση με 2)

    Το εμβαδό είναι π*R^2 όπου R η ακτίνα, ενώ αν το κάνεις με διάμετρο Δ γίνεται π*Δ^2/4. Συγκρίνοντας όμως λόγους εμβαδών πριν και μετά μια αλλαγή διαμέτρου π.χ. από Δ1 σε Δ2, τα π και τα 4 εξαλείφονται στον λόγο, και είτε συγκρίνεις με διάμετρο, είτε με ακτίνα, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
    Ναι όντως... μαλάκια είπα...
    Δεν ξέρω πως το σκέφτηκα.... να με συμπαθας... δεν είχα πιει καφέ ακομα..

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Στο δικό μου παιδιά δεν έβαλα τρόμπα τελικά,έβαλα μόνο σωληνάκια και δαγκάνες από παλιό R1,ναι.
    Του αδερφού μου όμως το TDM 850 φοράει και τρόμπα νομίζω από cbr1000rr,το έχω οδηγήσει πολλές φορές και ισχύουν αυτά που έγραψα πριν σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό.Με απλό χάιδεμα works like charm
    που λένε αλλά αν ξεχαστείς ή τρομάξεις και το καρυδώσεις λίγο παραπάνω με λίγα χλμ
    Θα μου πεις ότι ισχύει γενικά αυτό αλλά η αλλαγή amplifies it.
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω τις διαστάσεις με ακρίβεια ,ωραία αλλαγή γενικά το δυνατό φρένο απλά το ανάφερα σαν γεγονός.
    Δεν σημαίνει πως θα γίνει και το δικό σου έτσι απλά υπάρχει νομίζω σαν πιθανότητα.
    Προσωπικά το προτιμώ έτσι από το πριν αλλά αν το καβαλήσει κάποιος που δεν το ξέρει για πρώτη φορά
    Βασικά το σουζουκι έχει και abs έτσι δεν είναι;
    porca miseria.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ναι όντως... μαλάκια είπα...
    Δεν ξέρω πως το σκέφτηκα.... να με συμπαθας... δεν είχα πιει καφέ ακομα..
    Τυχαίνουν αυτά, καλημέρα
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Όταν λέμε ότι μια αντλία φρένου είναι πχ 14Χ18, αυτό τι σημαίνει?

    Τις φτηνές κινέζικες δεν τις εμπιστεύομαι, αλλά οι Adeline δουλεύουν σε μοτοσυκλέτα φίλους καθημερινά χωρίς το παραμικρό θέμα και η φθορά λόγω καιρικών συνθηκών δεν είναι τέτοια που να πεις ότι η ποιότητα υλικών είναι ευτελής.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    14mm piston 18mm αποσταση απο pivot point.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μια διορθωση, η RCB ειναι απο Μαλαισια οχι Ταϊλανδη οπως εγραψα πιο πανω. Οσο ψαχνω για αυτην βρισκω παντως θετικα reviews. Μιλησα και με κατοχο της τρομπας που μου ειπε καλα λογια. Γενικα φαινεται ποιοτικη κατασκευη. Μεγαλο θετικο οτι την βρισκω και Ελλαδα (και μαλιστα Θεσσαλονικη), ενω η Adeline μονο απο Κινα (που μεταφραζεται σε 2-3 μηνες αναμονης με τα χαλια των ΕΛΤΑ-τελωνειων).

    Οσο ψαχνω το σεναριο αλλαγης δαγκανας απογοητευομαι παντως με τα κοστη. Δεν ξερω αν κοιταω εγω λαθος αλλα τα 100 συνολο για τρομπα και δαγκανα μαζι που αναφερθηκε δεν τα βρισκω με τιποτα. Μαλλον κοντα στο διπλασιο παιζουν οι τιμες. Κατι ακομα που με προβληματιζει στην περιπτωση τοσο μεγαλης παρεμβασης ειναι οτι ουσιαστικα θα ριξω λεφτα στη μηχανη για να της χαμηλωσω τη μεταπωλητικη αξια. Εννοω οτι ειναι μεγαλη παρεμβαση η οποια περιλαμβανει και το κομματι "πατεντα", κατι που ξερω οτι δεν χτυπαει καλα στο ματι του αγοραστη. Ενω το να βαλεις μια ακτινικη με σωληνακι και ενα καλο τακακι ειναι ενα clean upgrade που χτυπαει θετικα ακομα και στο απαιδευτο ματι. Ειναι παραμετρος που δεν απασχολει τους περισσοτερους, αλλα για μενα που αλλαζω μηχανη καθε χρονο (και συχνοτερα) ειναι κι αυτο κατι που το λαμβανω υποψιν. Ειναι γνωστο οτι οι βελτιωσεις ειναι λεφτα που δεν τα παιρνεις ποτε πισω, αλλα τουλαχιστον να μη σου ριχνουν την αξια της μηχανης.

    ΥΓ: Σε τακακι κοιταω για sintered ΗΗ, σωστα;

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΤΙΝΙΚΗ ΤΡΟΜΠΑ ΦΡΕΝΟΥ
    από BUSA MAKIS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2007, 09:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF