Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 62

Θέμα: Budget ακτινική τρόμπα φρένου 14*18. (adelin - racing boy)

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    doctor_john τα έχεις μπερδέψει αρκετά.

    Φυσικά και παίζει ρόλο το πόσα έμβολα έχει το σύστημα, βασικά η συνολική επιφάνεια μας νοιάζει.

    Επίσης το να έχεις 2 σωληνάκια απ ευθείας απο το ρακόρ ή ενα με διακλάδωση σε 2 δεν κάνει καμμια διαφορά απολύτως.
    Μαλλον είδες διαφορά επειδή άλλαξες τα original με υψηλής.


    Δες ενα απλό διάγραμμα και την εξίσωση που σου δίνει την δύναμη που εξασκείται σε κάθε έμβολο.
    Διάβασε εδω τα βασικά.
    https://ashutoshbhadouria.wordpress....aulic-systems/
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έχω την εντύπωση ότι λέω τα ίδια.. θα προσπαθήσω να το αποδείξω:

    Δεδομένα η πίεση P1 = δύναμη F1 / εμβαδό Α1 και η P1 = P2 στο πιστόνι εξόδου.

    Στο παράδειγμα μας, έστω 10Nm δύναμης / εμβαδό πιστονιού 14mm (3,14*7mm2) θα το υπολογίσω με τις διαμέτρους αντί του εμβαδού για ευκολία.
    Εφόσον P1=P2 (στο σύνολο πιστονιών εξόδου) βλέπω πως F1/A1 = F2/A2

    Έτσι (έστω ότι έχω δύο διπίστονες με 32mm πιστονια ) ---> P1= 10Nm / 14mm (P1=0,71Nm) που είναι ίση με P2= F2 / 128mm
    (και F2 = 0,71Nm * 128mm για να βρούμε την δύναμη που πολλαπλασιάζει το σύστημα ---> F2 = 90,88Nm )

    Aν αφαιρέσω την μία δαγκάνα θα έχω Α2=64mm και έτσι F2 = 0,71Nm * 64mm ----> F2 = 45,44Nm

    Εφαρμόζοντας λοιπόν 10Nm στο σύστημα των δύο διπίστονων πετυχαίνω πολλαπλασιασμό δύναμης F2 = 90,88Nm
    Πόσα x Nm θα χρειαστεί να πιέσω για να πετύχω πολλαπλασιασμό δύναμης F2 = 45,44Nm ?

    (10Nm * 45,44Nm) / 90,88Nm = 5Nm η F1 που χρειάζεται να εφαρμόσω πλέον

    Η δύναμη που χρειάζεται να εφαρμόσω αλλάζει, δεν αλλάζει η διαδρομή όταν χρησιμοποιώ την ίδια τρόμπα για 2 ή 1 δαγκάνες.

    Η διαδρομή αλλάζει μόνο όταν αλλάξω διάμετρο πιστονιού εισόδου (της τρόμπας).

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Πιό εύκολη βελτίωση από όλες κατά τη γνώμη μου είναι να αλλάζουμε δισκόπλακα με καλύτερη και ακριβότερη και σωληνάκια "υψηλής" .
    Νομίζω είναι δύσκολο να είναι λάθος το εργοστάσιο σε επιλογή τρόμπας δαγκάνας.
    Στην τελική καλύτερη δαγκάνα πιο άκαμπη, ελαφριά, ακριβότερη κλπ αλλά στα ίδια νούμερα.

  4. #34
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    @ telegonos και giorgos.boun

    Θυμάμαι 2 φορές να ακύρωσα την μία δαγκάνα, την πρώτη σε ταξίδι γιατί έσπασε το ένα σωληνάκι και την δεύτερη μέσα στην πόλη γιατί μπλόκαρε
    η κλειδαριά και έβγαλα την δισκόπλακα. Σε διαφορετικές μοτό.
    Ο έλεγχος ήταν ίδιος, η "δύναμη" των φρένων μικρότερη, φαντάζομαι λόγο του ότι χρησιμοποιούσα πλέον μία δαγκάνα.

    Σε όσες μοτό έχω κατευθείαν δύο ανεξάρτητα σωληνάκια απο την τρόμπα, η διαφορά ήταν ανάλογη αυτής που παρατηρώ όταν αλλάζω σωληνάκια με υψηλής.

    @ DrBig

    H τρόμπα παράγει πίεση Α στο σημείο που ξεκινά το σωληνάκι, θεωρητικά αν πούμε ότι δεν έχω απώλειες απο σωληνακια και υγρα, μπορώ να περιμένω
    την ίδια πίεση στα άκρα απο τα σωληνάκια πρίν συνδεθούν στις δαγκάνες;

    Δηλαδή: αν έχω ένα απλό σύστημα σαν Υ, ομοιογενές, αδιάσταλτο κ.λπ. η πίεση που εφαρμόζω στο κάτω άκρο δεν φτάνει ίδια στο σημείο
    που διακλαδώνεται;
    Αν, υποθετικά πάντα, ο διακλαδωτής στενεύει εσωτερικά στο μισό και φαρδύνει ξανά στα σημεία που θα συνδεθούν τα σωληνάκια, δεν είναι λογικό
    να περιμένω την ίδια πίεση που εφάρμοσα αρχικά στο κάτω άκρο;

    σορυ που τα απλοποιώ τόσο αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που διαφέρει σε μια τρόμπα για μία δαγκάνα, σε σχέση με μια τρόμπα για δύο
    δαγκάνες, αν υφίσταται κάτι τέτοιο, ενώ έχουν και οι δύο το ίδιο μέγεθος πιστονιού.
    Η πιεση στο κυκλωμα δεν εχει να κανει με τις διαμετρους των σωληνακιων. Στενωση, φαρδεμα κλπ δεν εχει σημασια γιατι στην στατικη κατασταση που φρεναρεις με ακινητη μανετα το υγρο εχει πρακτικα ταχυτητα 0.
    Τωρα μια δαγκανα vs δυο δαγκανες με την ιδια τρομπα σαφως και εχει διαφορα. Το φρεναρισμα δεν ειναι απλα μια κατασταση ακινητων εμβολων εναντι της δισκοπλακας. Υπαρχει μια σταδιακοτητα στην κινηση των εμβολων, τα παντα συμπιεζονται, το υγρο, ελαστικοτητες στα μεταλα, οποτε ο υδραυλικος μοχλος εχει σημασια. Επισης μεγαλο μερος της διαδρομης της μανετας καταναλωνεται στην κινηση των εμβολων καθως πλησιαζουν την δισκοπλακα. Καποια στιγμη την ακουμπανε, αλλα η μανετα συνεχιζει να κινειται καθως οι ελαστικοτητες του συστηματος εξαντλουνται. Απιστευτα φρενα οπως πχ s1000xr που με μηδεν σχεδον δυναμη τρως εντο, σημαινει ελαχιστες μηχανικες ελαστικοτητες στο συστημα. Οπουδηποτε αλλου χρειαζεσαι τον υδραυλικο μοχλο οχι για να πιεσεις με δυναμη τα εμβολα, αλλα για να υπερνικησεις τις ελαστικοτητες.
    Δεν ξερω αν καταφερνω να σε καλυψω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η πιεση στο κυκλωμα δεν εχει να κανει με τις διαμετρους των σωληνακιων. Στενωση, φαρδεμα κλπ δεν εχει σημασια γιατι στην στατικη κατασταση που φρεναρεις με ακινητη μανετα το υγρο εχει πρακτικα ταχυτητα 0.
    Τωρα μια δαγκανα vs δυο δαγκανες με την ιδια τρομπα σαφως και εχει διαφορα. Το φρεναρισμα δεν ειναι απλα μια κατασταση ακινητων εμβολων εναντι της δισκοπλακας. Υπαρχει μια σταδιακοτητα στην κινηση των εμβολων, τα παντα συμπιεζονται, το υγρο, ελαστικοτητες στα μεταλα, οποτε ο υδραυλικος μοχλος εχει σημασια. Επισης μεγαλο μερος της διαδρομης της μανετας καταναλωνεται στην κινηση των εμβολων καθως πλησιαζουν την δισκοπλακα. Καποια στιγμη την ακουμπανε, αλλα η μανετα συνεχιζει να κινειται καθως οι ελαστικοτητες του συστηματος εξαντλουνται. Απιστευτα φρενα οπως πχ s1000xr που με μηδεν σχεδον δυναμη τρως εντο, σημαινει ελαχιστες μηχανικες ελαστικοτητες στο συστημα. Οπουδηποτε αλλου χρειαζεσαι τον υδραυλικο μοχλο οχι για να πιεσεις με δυναμη τα εμβολα, αλλα για να υπερνικησεις τις ελαστικοτητες.
    Δεν ξερω αν καταφερνω να σε καλυψω.
    Αν σε ενα συστημα που με σχεδον μηδεν δυναμη τρως εντο το λες απιστευτα φρενα εγω τα λεω μια βλακεια και επικινδυνα.
    Καπου το χανεις νομιζω. Οταν επιλεγεις τρομπα ή δεν ξερω εγω τι αλλο στο συστημα δεν σκευτεσαι την μηχανολογικη ελαστικοτητα τις δαγκανας. Ουτε νομιζω πως εχει διαφορα τα brembo τις σειρας που παιζουμε εμεις με τα αντιστοιχα nissin στην ελαστικοτητα του αλουμινιου. Τι ελαστικοτητες να υπερνικησεις?

    @sapila racing
    Μια σοβαρη ερωτηση να σου κανω ή σε οποιον γνωριζει σοβαρα. Να ρωτησω με παραγειγμα.
    Εχουμε 2 δισκους full floating brembo και οι 2. Ας πουμε ο ενας serie Oro και ο αλλος supersport.
    Εκτος απο τις προφανης διαφορες σε παχος, βαρος ή εδραση υπαρχει περιπτωση το ατσαλι που χρησιμοποιουν να εχει διαφορετικο συντελεστη τριβης?
    Το ακουσα σαν υποθεση και δεν μπορω να το πιασω. Εγκυκλοπαιδικα ρωταω, οχι οτι φτασαμε σε επιπεδο να μας ενοχλει ο δισκος....

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Μια σοβαρη ερωτηση να σου κανω ή σε οποιον γνωριζει σοβαρα. Να ρωτησω με παραγειγμα.
    Εχουμε 2 δισκους full floating brembo και οι 2. Ας πουμε ο ενας serie Oro και ο αλλος supersport.
    Εκτος απο τις προφανης διαφορες σε παχος, βαρος ή εδραση υπαρχει περιπτωση το ατσαλι που χρησιμοποιουν να εχει διαφορετικο συντελεστη τριβης?
    Το ακουσα σαν υποθεση και δεν μπορω να το πιασω. Εγκυκλοπαιδικα ρωταω, οχι οτι φτασαμε σε επιπεδο να μας ενοχλει ο δισκος....
    https://youtu.be/diN-DmdNFXI?t=752

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ναι το φανταζομαι οπως ειχαμε πει για μια κινεζικη σε σχεση με επωνυμη. Αλλα με 2 brembo ή braking οπως το παραδειγμα μου επανω παλι ισχυει?

  8. #38
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Αν σε ενα συστημα που με σχεδον μηδεν δυναμη τρως εντο το λες απιστευτα φρενα εγω τα λεω μια βλακεια και επικινδυνα.
    Καπου το χανεις νομιζω. Οταν επιλεγεις τρομπα ή δεν ξερω εγω τι αλλο στο συστημα δεν σκευτεσαι την μηχανολογικη ελαστικοτητα τις δαγκανας. Ουτε νομιζω πως εχει διαφορα τα brembo τις σειρας που παιζουμε εμεις με τα αντιστοιχα nissin στην ελαστικοτητα του αλουμινιου. Τι ελαστικοτητες να υπερνικησεις?
    Μηχανες με τετοια φρενα ξερεις εχουν και abs και tc.. Χωρις αυτα προφανως και σκοτωνεσαι. Μια δοκιμη θα σε πεισει. Μαλλον εχεις μεινει 2 δεκαετιες πισω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μηχανες με τετοια φρενα ξερεις εχουν και abs και tc.. Χωρις αυτα προφανως και σκοτωνεσαι. Μια δοκιμη θα σε πεισει. Μαλλον εχεις μεινει 2 δεκαετιες πισω.
    αχ ναι συγνωμη. Μαλλον εχεις δικιο.
    θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια αν με αξιωσει ο θεος να καταλαβω και εγω πως ειναι τα σωστα φρενα με abs, tc και imu.

  10. #40
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δες το λογικά και έχε παράλληλα υπόψιν τι χρησιμοποιείται απο τα εργοστάσια σε μοντέλα με προσανατολισμό την πίστα.

    Το κράμα που θα χρησιμοποιηθεί πρέπει να πληροί κάποιες προδιαγραφές:
    αντοχή σε θερμοκρασία, σε κτύπημα, στην διάβρωση, στην στρέβλωση, σε απότομη μεταβολή θερμοκρασίας, στην τριβή κ.λπ.
    Θέλουμε σταθερότητα στα χαρακτηριστικά του σε όλο το φάσμα λειτουργίας του και θέλουμε να μπορούμε να το κατασκευάσουμε
    όσο το δυνατόν πιο αυτοματοποιημένα, αν είναι δυνατόν με ένα εργαλείο.
    Θέλουμε επίσης να υπάρχει σαν κράμα και όχι να το δημιουργήσουμε, κάτι που θα εκτόξευε το κόστος.

    Αν συνδυάσεις τα παραπάνω θα δεις πως, θεωρητικά, καλύπτεσαι από ένα μικρό φάσμα στην κλίμακα που ορίζεται από πολύ μαλακό
    ατσάλι έως το ανοξείδωτο.
    Ρεαλιστικά στην αγορά πρώτων υλών αν βρεις πάνω απο δύο κράματα πολύ κοντά μεταξύ τους θα είναι θαύμα.
    Και αυτά τα δύο που υποθετικά αναφέρω, δεν είναι απαραίτητο πως τα χρειαζόμαστε, μπορεί να υφίστανται έχοντας τους ίδιους στόχους
    ενώ κατασκευάζονται με διαφορετικούς πόρους - διαδικασίες κ.λπ.

    Εύκολα μπορεί κάποιος να αντιληφθεί, πως τα μηχανικά χαρακτηριστικά των δίσκων: διάμετρος, πάχος, διάτρηση, εξωτερική επιφάνεια,
    είναι ευκολότερο να διαμορφωθούν και να ελεγχθούν από τα χημικά.

    Προσωπικά δεν το χωρά ο νούς μου ότι μπορεί να υφίσταται κράμα ατσαλιού που θα καλύπτει τις ίδιες προδιαγραφές με ένα άλλο και
    η σύσταση του θα του προσφέρει μεγαλύτερη τριβή για χρήση σε δίσκους φρένων. Οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, μπορεί να κάνω και λάθος.


    Μεγαλύτερη τριβή απο την πλευρά των δίσκων, επιτυγχάνεται μόνο με περισσότερη επιφάνεια.

    Και εδώ ερχόμαστε στο τι χρησιμοποιείται απο τα εργοστάσια σε μοντέλα με προσανατολισμό την πίστα.
    Δες τις επιλογές τους, διάβασε τα διάφορα τέστ και την γνώμη όσων τα χρησιμοποιούν και βγάλε τα συμπεράσματα σου.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παντως αφου ο Γιωργος ρωτησε συγκεκριμενα για performance δισκους, ισως το πιο σημαντικο ειναι η συμπεριφορα του υλικου σε υψηλες θερμοκρασιες και καταπονηση διαρκειας και οχι ενα στεγνο νουμερο Χ συντελεστη τριβης.

    Λεει πχ η Brembo
    The SuperSport Rotor’s friction surface is made of tempered martensitic steel which is capable of withstanding extreme thermo-mechanical stresses leading to more consistent performance over its lifecycle.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα φρένα είναι η απόβολη θερμότητας.
    Η αίσθηση να χάνεις επιβραδυνση φρεναροντας από τα 150+ είναι απλά τρομακτική.

  13. #43
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    αχ ναι συγνωμη. Μαλλον εχεις δικιο.
    θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια αν με αξιωσει ο θεος να καταλαβω και εγω πως ειναι τα σωστα φρενα με abs, tc και imu.
    Αχ μην ξεχασεις να γραψεις τις εντυπωσεις σου
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #44
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    @sapila racing
    Μια σοβαρη ερωτηση να σου κανω ή σε οποιον γνωριζει σοβαρα. Να ρωτησω με παραγειγμα.
    Εχουμε 2 δισκους full floating brembo και οι 2. Ας πουμε ο ενας serie Oro και ο αλλος supersport.
    Εκτος απο τις προφανης διαφορες σε παχος, βαρος ή εδραση υπαρχει περιπτωση το ατσαλι που χρησιμοποιουν να εχει διαφορετικο συντελεστη τριβης?
    Το ακουσα σαν υποθεση και δεν μπορω να το πιασω. Εγκυκλοπαιδικα ρωταω, οχι οτι φτασαμε σε επιπεδο να μας ενοχλει ο δισκος....


    Δεν ξέρω τις διαφορές στα σημερινα brembo serie oro και supersport, αλλά το υλικό κατασκευής των δίσκων φυσικά παίζει ρόλο.

    Οι δίσκοι brembo full floating serie oro που έχω στο bimota ειναι πιο παλαιάς κοπής και είναι χυτοσίδηροι. Είναι αρκετά πιο βαρείς σε σχέση με σημερινούς ατσάλινους αλλά προσφέρουν καλύτερο φρενάρισμα γιατί σε συνδυασμό με το σωστό τακάκι δίνουν υψηλότερο συντελεστή τριβής απο ενα αντίστοιχο συστημα με ατσάλινους.
    Αυτοί οι δίσκοι θέλουν προσεκτική επιλογή στα τακάκια και σκουριάζουν επιφανειακά χωρίς αυτό να τους δημιουργεί πρόβλημα.
    Νομίζω όμως οτι καταργήθηκαν πλέον.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μια πρωτη ενημερωση: αγοραστηκε η RCB S1 τελικα. Μου φανηκε ποιοτικο προϊον κατασκευαστικα. Ειναι νωρις για review αφου πρεπει πρωτα να στρωσουν τα φρενα, αλλα σαν αισθηση μου αρεσει και εχει ρυθμιση αποστασης. Η μαμα τελικα ηταν 1/2" (12,7mm) -το εγραφε απο την κατω πλευρα- οποτε σαν δυναμη λογικα εχουμε ενα μικρο upgrade.

    Ενα σημαντικο αρνητικο ωστοσο ειναι οτι στη συσκευασια δεν περιλαμβανεται η βιδα banjo για συνδεση με το φως στοπ, ουτε υπαρχει καποιος διακοπτης. Κοινως με ο,τι περιλαμβανεται στο κουτι δε θα αναβει το στοπ οταν πατας το φρενο. Το κοστος της βιδας ειναι μικρο μεν, αλλα ηταν κατι που δεν ειχα σκεφτει ως πιθανοτητα (να μην υπαρχει δλδ προβλεψη για το στοπ). Φαουλ απο εμενα για την RCB.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΤΙΝΙΚΗ ΤΡΟΜΠΑ ΦΡΕΝΟΥ
    από BUSA MAKIS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2007, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF