Σελίδα 11 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 407

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #151
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μα δε λες τι καστάνια θέλεις. 72 δόντια έχουν όλες οι στρογγυλοκέφαλες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Οι Wurth βγαινουν παρόμοια τιμή με Stahlwille αν πάμε εκεί, δηλαδή σχεδόν 125ε. Ξερουμε ποιός τις φτιάχνει; Ταιβαν μάλλον...
    Με ελάχιστες εξαιρέσεις, (λιγότερες απ' όσες νομίζουν πολλοί), όλες είναι Ταιβάν.

    Όχι δε βγαίνουν σε παρόμοια τιμή. Η wurth έχει 62 ευρώ στον σκρουτζ με δωρεάν μτφ και η stahl 97 στο tbs +15 ευρώ μεταφορικά. Σχεδόν διπλάσια τιμή. Αλλά πέρα απ' την τιμή, αυτές οι δύο είναι η νύχτα με τη μέρα όσο αφορά τον τρόπο λειτουργίας τους.

    https://www.tbs-aachen.de/STAHLWILLE...3521_74460.htm

    https://www.plus4u.gr/showitem.php?I...nRhZ3MiOiIifV0

    Στρογγυλοκέφαλες δε θα είναι δύσκολο να βρεις στην αγορά. Unior, matador κ.α.

    Αν δε θέλεις στρογγυλοκέφαλη μια καλή επιλογή είναι αυτή, αλλά έχει λίγα δόντια. (είναι η επαγγελματική σειρά της bahco).

    https://ergaliomihaniki.gr/6097-kastania

    Αν θελεις πολλά δόντια, δε θέλεις στρογγυλοκέφαλη, να κλειδώνει η άρθωση και άλλα τέτοια, δεν έχεις πολλές επιλογές πέρα από αμερική.


    πο Αμερική οι icon βγαίνουν $50-$60 και οι δυο μαζι, άρα για εκεί με βλέπω. Τωρα να βρούμε κάποιον γνωστό να χώσουμε...

    Update μόλις ψωνίσω!!!
    Οι icon δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Υποθέτω οτι είναι μια χαρά για τον ερασιτέχνη αλλά δες μήπως μπορείς να βρεις gearwrench στην τιμή που θέλεις.

    Κατά τ' άλλα, όλες οι φθηνές επιλογές που έχεις από Ελλάδα είναι άθλιες και ποιοτικά και από θέμα χαρακτηριστικών και λειτουργίας.
    Sent from me using a computer.

  2. #152
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Τις είδα, η Wera έχει μόνο αυτές με σπαστη κεφαλή που δεν κάνουν αυτά που κανεις με σπαστή καστάνια...
    Συνημμένο 430691
    Και απ' την άλλη η σπαστή καστάνια, δε μπορεί να κάνει αυτό που κάνει η wera. Σε 1/4 αυτή που είπε ο γαυρος, πρέπει να είναι φοβερό εργαλείο.

    BTW ούτε κατά διάνοια να ξεβιδώσεις βίδα, με τον τρόπο που δείχνει η φωτό.
    Sent from me using a computer.

  3. #153
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μια καλή επιλογή είναι και αυτή αλλά δε ξέρω αν σου κάνει το μήκος, γιατί δεν έχεις πει τίποτα από θέμα χαρακτηριστικών.

    https://e-metallon.gr/karydakia/5067...bi-618369.html

    Δεν έψαξα να βρω την καλύτερη τιμή ε.. Απλά βάζω ότι λινκ βρίσκω μπροστά μου.

    https://uniortools.com/pdf-product?id=69751&lang=eng

    75 δόντια. Μπορεί να κατασκευάζεται στην σλοβενία γιατί ο μηχανισμός δεν μοιάζει με κανέναν απ' τους ταιβανέζικους.
    Sent from me using a computer.

  4. #154
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μια καλή επιλογή είναι και αυτή αλλά δε ξέρω αν σου κάνει το μήκος, γιατί δεν έχεις πει τίποτα από θέμα χαρακτηριστικών.

    https://e-metallon.gr/karydakia/5067...bi-618369.html

    Δεν έψαξα να βρω την καλύτερη τιμή ε.. Απλά βάζω ότι λινκ βρίσκω μπροστά μου.

    https://uniortools.com/pdf-product?id=69751&lang=eng

    75 δόντια. Μπορεί να κατασκευάζεται στην σλοβενία γιατί ο μηχανισμός δεν μοιάζει με κανέναν απ' τους ταιβανέζικους.
    Unior εχουν αρκετοι στην Σπυρου Πατση, θα παω να την δω απο κοντά...

    Ευχαριστώ για τις υποδείξεις!

  5. #155
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2017
    Μηνύματα
    71
    Βρίσκομαι σε αναζήτηση καστάνιας 1/2. Έχω μια Force, η οποία όμως αρχίζει να παρουσιάζει λειτουργικά προβλήματα.
    Θέλω να διαθέσω 50 με 60 ευρώ.
    Κοιτάζω τις Facom: SL.161 BPG , SL. 171 , S.360.
    Θα είναι η βασική μου καστάνια για τις πιο πολλές δουλειές. Να πω ότι έχω και 1/4 και 3/8.

    Εκεί λοιπόν που προσπαθούσα να βγάλω άκρη με τις τρεις παραπάνω, τυχαία τις προάλλες , σε ένα μαγαζί βρήκα μια matador made in Germany
    με τετραψήφιο ή πενταψήφιο κωδικό που αν θυμάμαι καλά περιείχε τους αριθμούς 6,0, 2,1. Το χρώμιο μου φάνηκε ότι ήταν σκούρο.
    Η επιλογή κατεύθυνσης γίνεται με μοχλό. Μου τη δίνει ο έμπορος 50 ευρώ.

    Το κόλλημα που έχω, με τα παλιά και ίσως ξεπερασμένα μερικές φορές made in Germany εργαλεία, με φέρνουν μπροστά στο δίλημμα τι ακριβώς να κάνω.
    Από τη μια Facom με εγγύηση εφ' όρου ζωής ή matador όπου η εγγύηση ελέγχεται;

  6. #156
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Αναμένουμε σεντόνι(α) από Daz

  7. #157
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Προσωπικά πριν δύο χρόνια πέτυχα σε προσφορά μια facom sl161 1/2" στα 30 ευρώ και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
    Η sl171 έχει και κουμπί απελευθερωσης, ακόμα καλύτερα. Έχεις εγγύηση και ανταλλακτικα αν ποτέ χρειαστούν, γιατί να πας σε άγνωστα νερά;

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Αυτό ακριβώς. Η Facom είναι η επιλογή της λογικής, η Matador (κατ' εμέ) θα ήταν η επιλογή του συναισθήματος (λόγω σπανιότητας/vintage κατάστασης) εφόσον όμως ήταν έστω λίγο φθηνότερη από την Facom.
    Από τη στιγμή που βρίσκεις Facom σε παραπλήσια ή και χαμηλότερη τιμή από τη ΝOS Matador, νομίζω ότι η Facom αποτελεί το λογικό μονόδρομο, ειδικά δε αν στην εξίσωση προστεθούν και οι παράμετροι της εγγύησης και των όποιων διαθέσιμων ανταλλακτικών επισκευής (πολύ σημαντικά αμφότερα για μακροχρόνια συμβίωση με το εργαλείο, ειδικά αν χρησιμοποιείται και σχετικά συχνά). Εφόσον λες ότι η Force έχει παρουσιάσει λειτουργικά προβλήματα, εικάζω ότι κάνεις σχετικά συχνή/βαριά χρήση στην καστάνια, οπότε από μένα Facom δαγκωτή.
    Στη θέση σου θα κοίταζα κάποια από τις παρακάτω:
    https://www.skroutz.gr/s/25577496/Fa...360PB-1-2.html
    https://www.skroutz.gr/s/21645367/Fa...1PB-FACOM.html

  9. #159
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Απάντησες μόνος σου. Παίρνεις την facom για να κάνεις την δουλειά σου για πάντα και παίρνεις και την matador γιατί είσαι μερακλής. Επίσης δύο είναι πάντα καλύτερα από ένα εργαλεία. Αν το κόστος κτήσης και των δύο δεν υπερβαίνει πάνω από 50% το μπάτζετ που είχες υπολογίσει εξαρχής να δώσεις τότε μην το συζητάς καθόλου.

  10. #160
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Athanasios Προβολή μηνύματος
    Βρίσκομαι σε αναζήτηση καστάνιας 1/2. Έχω μια Force, η οποία όμως αρχίζει να παρουσιάζει λειτουργικά προβλήματα.
    Θέλω να διαθέσω 50 με 60 ευρώ.
    Κοιτάζω τις Facom: SL.161 BPG , SL. 171 , S.360.
    Θα είναι η βασική μου καστάνια για τις πιο πολλές δουλειές. Να πω ότι έχω και 1/4 και 3/8.

    Εκεί λοιπόν που προσπαθούσα να βγάλω άκρη με τις τρεις παραπάνω, τυχαία τις προάλλες , σε ένα μαγαζί βρήκα μια matador made in Germany
    με τετραψήφιο ή πενταψήφιο κωδικό που αν θυμάμαι καλά περιείχε τους αριθμούς 6,0, 2,1. Το χρώμιο μου φάνηκε ότι ήταν σκούρο.
    Η επιλογή κατεύθυνσης γίνεται με μοχλό. Μου τη δίνει ο έμπορος 50 ευρώ.

    Το κόλλημα που έχω, με τα παλιά και ίσως ξεπερασμένα μερικές φορές made in Germany εργαλεία, με φέρνουν μπροστά στο δίλημμα τι ακριβώς να κάνω.
    Από τη μια Facom με εγγύηση εφ' όρου ζωής ή matador όπου η εγγύηση ελέγχεται;
    Αν σου χαλάσει κάτι στη matador, πχ ο λεβιές, θα σου βρει ο έμπορος λεβιέ? Πως στη δίνει 50 ευρώ? Μήπως θα στην αλλάξει με καινούρια για ένα λεβιέ? 50 ευρώ είναι λίγα για μια καστάνια? Πόσο την έδινε πριν βγουν οι καινούριες matadore με τα 90 δόντια?
    Μια χαρά είναι τα παλιά εργαλεία αρκεί να είναι και στην κατάλληλη τιμή. Εχω βρει την πολύ μακριά της matadore με τη αρθρωτή κεφαλή, φθηνότερα απ' όσο βρήκες εσύ αυτή. Δίπλα από κάτι κόλλες, σε μια τρύπα στη θεσ/κη.

    Ποια βρήκες, αυτή?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Matador_4061_00_01_pic1.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	33,0 KB 
ID:	432212

    Νομίζω έβγαινε με 36 και 72 δόντια. Ο μηχανισμός είναι ο συνηθισμένος που έχουν/είχαν οι περισσότεροι γερμανοί (hazet/gedore/stahl/elora).

    https://www.toolteam24.com/en-GB/cat...r/p/71/id/149/

    Η καινούρια έχει 90 δοντια και είναι και αυτή made in germany. Δε μ' αρέσει η εμφάνιση αλλά δε βρίσκω κάποιοι αρνητικό εκτός απ' αυτά που πηγάζουν απ' το είδος του μηχανισμού και έχουν τα δικά τους πλεονεκτήματα. Την matadore απ' το 2001-2 (κάπου εκεί) την ανέλαβε ο γιός του ιδρυτή. Απ' το 14 άρχισαν να εξαφανίζονται τα made in germany, το χρώμιο να γίνεται πιο γυαλιστερό και οι τιμές να είναι γίνονται χαμηλότερες απ' των υπολοίπων κατασκευαστών της γερμανίας (stahl/hazet/gedore). Δε ξέρω τι κατασκευάζει ακόμα στη Γερμανία και σε τι ποσοστό.
    Αλλά το ίδιο ακριβώς έχει συμβεί και με τη φακομ. Παρ' όλα αυτά και οι δύο εταιρίες έχουν ακόμα πολύ καλά εργαλεία και η ποιότητα παραμένει υψηλή.

    Η καινούρια με τα 90 δόντια..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Matador_30610090_Ratchet_Pic1.JPG 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	21,4 KB 
ID:	432213

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Matador_30610090_Ratchet_Pic2.JPG 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	24,3 KB 
ID:	432214

    Πωλείται και κάτω απ' την επωνυμία του Engelbert Strauss όπου μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες και για τον μηχανισμό της. Ως τώρα δε γνωρίζω καμία ταιβανέζικη να έχει τέτοιο μηχανισμό με 90 δόντια. Δε ξέρω πόσο σφιχτή θα είναι η λειτουργεία της και λοιπές λεπτομέριες. Κατά παράδοση αυτού του είδους οι μηχανισμοί έχουν λίγο μεγάλη κεφαλή και μικρό back drag αλλά κανένας δεν έχει 90 δόντια. Όσο τα δόντια ανεβαίνουν τα ελατήρια γίνονται πιο σφιχτά για να δουλεύει αξιόπιστα. Όλες οι high tooth έχουν λίγο σφιχτή λειτουργία. Δε θα εκπλαγώ αν αυτή είναι πιο μαλακή απ' τις υπόλοιπες. Αν σε ενδιαφέρει αυτό το σημείο δες τη συζήτηση στην αρχή του θρεντ.

    https://www.engelbert-strauss.de/en/...5508310-0.html

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-11-19 12-40-16.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	432215

    Την facom 360 θα σου έλεγα να την ξεχάσεις για βασική καστάνια. Είναι τεράστια και θεόβαρη. Οι άλλες δύο είναι με σφραγισμένη κεφαλή, που σημαίνει οτι δεν μπορείς να την ανοίξεις για καθάρισμα κτλ αλλά δε χρειάζεται κιόλας! Ούτε επισκευάζεται αλλά έχεις καλή εγγύηση. Χώρα κατασκευής πιθανότατα taiwan. Αν φτιάχνει κάποια στη Γαλλία ή σε κάποιο εργαστάσιο της Ευρώπης, πχ στην Ιταλία (beta/pastorino) θα είναι κάποιο ή όλα τα μοντέλα με τη στρογγυλή κεφαλή. Η stanley, έχει κάνει την παραγωγή μπαλάκι καθότι έχει εξαγοράσει όποιον κατασκευαστή είχε εργοστάσιο με παραγωή στη χώρα του.
    Αν έχεις φάκομ και είσαι ευχαριστημένος, δε βλέπω για ποιο λόγο να μην επιλέξεις πάλι αυτή. Ειδικά αν έχεις τα ίδια μοντέλα στα άλλα δυο μεγέθη, γιατί να αλλάζεις εργονομία και χειρισμό απ' το ένα στο άλλο?
    Sent from me using a computer.

  11. #161
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2017
    Μηνύματα
    71
    Ήταν η πρώτη από αυτές που έβαλες.
    Θα συμφωνήσω με σας, οι συναισθηματικοί λόγοι ας παν στην άκρη και ας επικρατήσει η λογική.
    Δεν έχω Facom εργαλεία , ψέματα έχω ένα κατσαβίδι, οπότε πάω για μια από τις υπόλοιπες 2 Facom , αφήνω έξω την360.

  12. #162
    νέα αφιξη , king dick 3/4ων, αλουμινένια αγγλικη.
    νομίζω μέτρησα 16 δόντια. μπορεί και 12, δεν θυμάμαι σίγουρα τώρα, έκανα 1002 δουλειές μαζί...
    πρεπει να ειναι 50ετιας το λιγότερο.

    δίπλα σε 1/2'' και 1/4'' 6bit

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220312_181841.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	434590
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220312_181900.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	71,5 KB 
ID:	434591
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  13. #163
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Πολύ ωραίες και οι 3..
    Sent from me using a computer.

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η πρωτη θελει γυαλισμα

  15. #165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η πρωτη θελει γυαλισμα
    αν και ετσι φαινεται πιο μάχιμη, ας περάσει το πασχα, να ρολλαρει η δουλεια και μετά θα έχω χρόνο να ασχοληθώ με πολλά πράγματα!
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

Σελίδα 11 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1446
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2024, 18:59
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 10:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 22:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF