Σελίδα 15 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415161718192025 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 407

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #211
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Έπεσες πάνω στον κοβιντ? Δεν έχω κάνει κάποια παραγγελία πρόσφατα αλλά κάτι καρυδάκια άλλεν έκαναν πάρα πολύ καιρό να έρθουν. Παλιότερες παραγγελίες σε 1-1,5 μήνα ήταν συνήθως εδώ.

    Ογκώδης εννοείς στη λαβή, ε? Κανένα απ' αυτά τα εργαλεία δεν μπορεί να υποκαταστήσει ένα στάνταρ εργαλείο. Είτε μιλάμε για απλή 3/8 είτε για μακριά με ή χωρίς σπαστη κεφαλή. Απ' την άλλη μπορούν να κάνουν κάτι που οι άλλες δεν μπορούν. Οπότε εξαρτάται τον χρήστη και τη χρήση.
    Ναι Απόστολε, ήταν στις αρχές του κόβιντ και εν μέρει μπορώ να δικαιολογήσω. Από την άλλη ούτε ένα τηλεφώνημα, αν π.χ. συνεχίζει να με ενδιαφέρει η αγορά; Κράτησαν τα στοιχεία μου τότε και τα επαναλάβαμε κάποια στιγμή. Τέσπα, μπορεί να έχασαν και τη μπάλλα!

    Αυτό που λέω πάντως για τις σπαστές και ειδικά τις τηλεσκοπικές είναι πως δε μπορείς να έχεις μόνο αυτές. Θα σε ξεμπλέξουν στα περίεργα αλλά η καθημερινή τους χρήση δεν διευκολύνει. Το λέω γιατί κάποιος συνάδελφος μπορεί να σκέφτεται κι έτσι.

  2. #212
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Την φακομ την έχει ο stf. Δε ξέρω πόσο την έχει χρησιμοποιήσει αλλά δεν έχει γράψει κάτι αρνητικό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό που λέω πάντως για τις σπαστές και ειδικά τις τηλεσκοπικές είναι πως δε μπορείς να έχεις μόνο αυτές. Θα σε ξεμπλέξουν στα περίεργα αλλά η καθημερινή τους χρήση δεν διευκολύνει. Το λέω γιατί κάποιος συνάδελφος μπορεί να σκέφτεται κι έτσι.
    Εγω έχω κάποιες στάνταρτ, BAHCO, HEYCO, Parkside γιαυτό σκέφτομαι καμμια τέτοια περίεργη και πιο καλοφτιαγμενη.
    Μήπως έχεις δει πόσα Nm αντέχει;
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 11/12/2022 στις 12:26.

  3. #213
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Εγω έχω κάποιες στάνταρτ, BAHCO, HEYCO, Parkside γιαυτό σκέφτομαι καμμια τέτοια περίεργη και πιο καλοφτιαγμενη.
    Μήπως έχεις δει πόσα Nm αντέχει;
    Καλά ρε, δεν ντρέπεσαι που έχεις parkside; Και το ομολογείς κιόλας;
    Κάτσε να το δει η σουπιά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #214
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλά ρε, δεν ντρέπεσαι που έχεις parkside; Και το ομολογείς κιόλας;
    Κάτσε να το δει η σουπιά....
    Γιαυτό το έγραψα να του χαλάσω την Κυριακή!

  5. #215
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Γιαυτό το έγραψα να του χαλάσω την Κυριακή!
    Κάτσε να του την χαλάσω περισσότερο: κι εγώ έχω τέτοια....
    και δουλεύει και άριστα!


    (πάει, θα κόψει φλέβες....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #216
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Εγω έχω κάποιες στάνταρτ, BAHCO, HEYCO, Parkside γιαυτό σκέφτομαι καμμια τέτοια περίεργη και πιο καλοφτιαγμενη.
    Μήπως έχεις δει πόσα Nm αντέχει;
    Δυστυχώς το στοιχείο του εύρους των Nm που αντέχει δεν το αναφέρει η Facom. Ξέρω μόνο ότι επεκτείνεται από 24,7 έως 35,5cm σε έξι θέσεις και ότι έχει καστάνια 72 δοντιών.

    Κι εγώ με τη σειρά μου για περιστασιακή ειδική χρήση την πήρα και για αυτό έφτιαξα δικό μου σετ στον Ηλία. Ήθελα να είναι σπαστή/επεκτεινόμενη με 72 δόντια στη καστάνια και 12γωνα καρυδάκια με προεκτάσεις που κλειδώνουν. Βασικά άσχετα από τις ανάγκες μου -που δεν είναι τόσο απαιτητικές- το έφτασα τέρμα....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ratchet 07.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	440077
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 11/12/2022 στις 21:51.

  7. #217
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Θυμάμαι που την είχες παρουσιάσει όταν την πήρες.

  8. #218
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος

    Αυτό που λέω πάντως για τις σπαστές και ειδικά τις τηλεσκοπικές είναι πως δε μπορείς να έχεις μόνο αυτές. Θα σε ξεμπλέξουν στα περίεργα αλλά η καθημερινή τους χρήση δεν διευκολύνει. Το λέω γιατί κάποιος συνάδελφος μπορεί να σκέφτεται κι έτσι.
    Όπως τα λες είναι. Το έχω πει και εγώ πολλές φορές οτι οι καστάνιες με έξτρα δυνατότητες, δε μπορούν να υποκαταστήσουν μια στανταρ καστάνια. Πχ, αυτές οι καστάνιες που στρίβεις τη λαβή σαν κατσαβίδι και γυρίζει το καρέ. Μπορεί να βοηθήσει σε καποιες περιπτώσεις αλλά χρειάζεσαι πρώτα μια κανονική καστάνια και μετά αυτή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς το στοιχείο του εύρους των Nm που αντέχει δεν το αναφέρει η Facom. Ξέρω μόνο ότι επεκτείνεται από 24,7 έως 35,5cm σε έξι θέσεις και ότι έχει καστάνια 72 δοντιών.

    Κι εγώ με τη σειρά μου για περιστασιακή ειδική χρήση την πήρα και για αυτό έφτιαξα δικό μου σετ στον Ηλία. Ήθελα να είναι σπαστή/επεκτεινόμενη με 72 δόντια στη καστάνια και 12γωνα καρυδάκια με προεκτάσεις που κλειδώνουν. Βασικά άσχετα από τις ανάγκες μου -που δεν είναι τόσο απαιτητικές- το έφτασα τέρμα....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ratchet 07.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	440077
    Μια χαρά είναι το κασετινάκι σου. Εγώ βέβαια θα επέλεγα 6γωνα.
    Sent from me using a computer.

  9. #219
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι το κασετινάκι σου. Εγώ βέβαια θα επέλεγα 6γωνα.
    Το ξέρω Απόστολε, έχω διαβάσει την άποψη σου. Θεωρώ πως σε επώνυμα εργαλεία δε θα έχουν πρόβλημα. Η λογική μου ήταν να αποκλείσω κάθε περίπτωση δυσκολίας σε γωνίες πρόσβασης κτλ. Υπερβολικό το ξέρω αλλά δεν είχα και τίποτα σε 12γωνο οπότε με συνεπήρε η ιδέα της "φτιαχτής" κασετίνας. Όλα καλά.

  10. #220
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Η απάντηση στο ερώτημα 12γωνα ή 6γωνα ειναι και τα δύο και σε μακριά και κοντα και μεσαία

  11. #221
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση στο ερώτημα 12γωνα ή 6γωνα ειναι και τα δύο και σε μακριά και κοντα και μεσαία
    Αυτό είναι το ιδανικό και δε νομίζω να έχει κανείς αντίρρηση. Το θέμα είναι πως με βάση τις προτεραιότητες -και επειδή μας διαβάζουν και νεοεισερχόμενοι στο κόσμο του εργαλείου- πρέπει να υπάρχει ανταλλαγή πληροφοριών για μοίρασμα γνώσεις και να τίθενται κάποιες προτεραιότητες.

    Εγώ κυριολεκτικά μεγάλωσα με ΜΙΑ συλλογή 3/8 γιατί δεν ασχολήθηκα καθόλου π.χ. με τα αυτοκίνητα. Όποτε χρειάστηκα μεγάλα νούμερα δούλεψε η διαδικασία του δανεικού. Όμως σήμερα καταλαβαίνω πως μια ορθή σύσταση είναι να υπάρχει αρχικά μια βασική συλλογή με 1/4 & 1/2 σε εξάγωνα και όλα τα άλλα αρχίζουν και μπαίνουν στο φάσμα της εξειδίκευσης σιγά-σιγά. Πάντα μιλώντας για καστάνιες και καρυδάκια.

    Πολυσυζητημένα πράγματα αλλά κάποια από αυτά δεν είναι κακό περιστασιακά να επαναλαμβάνονται. Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως νιώθει ακόμη και αντίθετα στο ρεύμα, μου συμβαίνει συχνά να το κάνω, άλλες φορές είμαι τυχερός και άλλες μαθαίνω με κόστος στη τσέπη.

  12. #222
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος

    Εγώ κυριολεκτικά μεγάλωσα με ΜΙΑ συλλογή 3/8 γιατί δεν ασχολήθηκα καθόλου π.χ. με τα αυτοκίνητα. Όποτε χρειάστηκα μεγάλα νούμερα δούλεψε η διαδικασία του δανεικού. Όμως σήμερα καταλαβαίνω πως μια ορθή σύσταση είναι να υπάρχει αρχικά μια βασική συλλογή με 1/4 & 1/2 σε εξάγωνα και όλα τα άλλα αρχίζουν και μπαίνουν στο φάσμα της εξειδίκευσης σιγά-σιγά. Πάντα μιλώντας για καστάνιες και καρυδάκια.

    Πολυσυζητημένα πράγματα αλλά κάποια από αυτά δεν είναι κακό περιστασιακά να επαναλαμβάνονται. Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως νιώθει ακόμη και αντίθετα στο ρεύμα, μου συμβαίνει συχνά να το κάνω, άλλες φορές είμαι τυχερός και άλλες μαθαίνω με κόστος στη τσέπη.
    Αυτο ειναι το κερδος διαβαζοντας κάποιος το φόρουμ, παιρνει αυτό που χρειάζεται με την πρώτη χωρις να πεταει λεφτά. Εγω μαστορευα για χρονια πιο μικρος με καστανια 1/4 και ανταπτορα για μυτες εξάγωνες και κάποια καρυδακια της πλακας με το ίδιο φορμα και αναρωτιομουν γιατί δεν έκανα δουλεια.. Και μετα έδωσα λεφτα για κασετινα 1/2" που δεν την πολυχρησιμοποιησα γιατι εκτος απ τα καρυδακια τα υπολοιπα παρελκομενα ηταν για κλωτσιες..

    Αν βρεθει τωρα ενας πιτσιρικας και μου πει θελω τη βοηθεια σου να παρω εργαλεια για μηχανακι / αυτοκινητο με 200€ τον έχω έτοιμο...

  13. #223
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος

    Αν βρεθει τωρα ενας πιτσιρικας και μου πει θελω τη βοηθεια σου να παρω εργαλεια για μηχανακι / αυτοκινητο με 200€ τον έχω έτοιμο...
    Stanley να του πεις να πάρει
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #224
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Stanley να του πεις να πάρει
    Τα πρωτα μου εργαλεια, το ξανακάνω το λάθος; αμ δε

  15. #225
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Stanley να του πεις να πάρει
    Με φώναξε κανείς?
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1476
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 23:32
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF