Σελίδα 4 από 28 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 407

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Χμμ.. δε καταλαβαίνω τι γράφεις. Η μικρή καστάνια έχει μικρά δόντια και η μεγάλη μεγαλύτερα. Το αν θα έχει 1,2 ή 5 δόντια ο μηχανισμός που θα μπλοκάρει το καρέ είναι θέμα σχεδίασης γενικότερα και συμβάλει απ' την αντοχή της καστάνιας μέχρι το bag drag που θα έχει. Μπορεί να έχει 1 δόντι και μεγάλη σε ύψος κεφαλή ή μικρότερη κεφαλή και 3 δοντια. Ή μικρή κεφαλή και 1 δόντι και συνεπως μικρότερη αντοχή αλλά μικρό bag drag και θα χωράει και παντού. Ή μπορεί να έχει σφιχτό ελατήριο και να μην έχει μικρό bag drag γιατί κανείς δεν δοκίμασε 5 διαφορετικά ελατήρια μετά από Χ χρήση πως θα συμπεριφέρονται και απλά έβαλε το πιο σκληρό.

    Τι πάει να πει 2 ζωωδη δόντια? Σε μικρή καστάνια έιναι μικρότερα και σε μεγάλη μεγαλύτερα. Η μεγάλη με 2 ζωώδη είναι λιγότερο ανθεκτική από την μεγάλη με 7 λεπτεπίλεπτα δόντια, γιατί η συνολική επιφάνεια των 7 μικρών είναι μεγαλύτερη.

    Τα δόντια του ροτορα και των δυο (ή ενός) πελμάτων είναι το Α και το Ω στην καστάνια. Και μη μετράς μόνο πόση ροπή αντέχει αλλά πόσες φορές την αντέχει. Και υπο ποιες συνθήκες θα την αντέξει.
    Ποιος δεν έχει χτυπήσει την καστάνια όταν η γωνία δεν τον βολεύει να την τραβήξει με δύναμη? (Για να μη πω γι' αυτούς που την ντουμπλάρουν με αερόκλειδα, γιατί με ότι καστάνια και να το κάνεις αυτό, αργά ή γρήγορα, θα την καταστρέψεις).
    Κι έπειτα, ο μηχανισμός θα φθαρεί. Θα δουλέψει, βρώμικος, χωρις λάδι κτλ.
    Ή κάποια φορά θα εφαρμόσουμε δύναμη πριν μπλοκάρουν εντελώς τα δόντια της καστάνιας, επειδή με το χέρι μας κατα λάθος πιέσαμε το μοχλο αλλαγής φοράς ή απλά επειδή είναι βρώμικος ή επειδή επάνω στην καστάνια μας ακουμπάει το κολάρο του ψυγείου.
    Ή έγινε επάνω στη βιασύνη ή επειδή είμαστε κρεμασμένοι πάνω απ' το καπό, ή ξάπλα 1 απ τ' αμάξι, με το γάντι γεμάτο λάδι να προσπαθούμε να ξεβιδώσουμε μια βίδα απ' την κρεμαργιέρα που βρίσκεται απ' την επάνω μεριά και ότι βρωμιά υπάρχει πέφτει επάνω στη μουρη μας, και ευτυχώς που φοράμε γυαλιά τα οποία όμως έχουν θαμπώσει. Ή μηπως δε δουλεύουν οι καστάνιες υπό αυτές τις συνθήκες?

    Ο σχεδιασμος των δοντιών είπα οτι είναι μια λεπτομέρεια που θα κάνει τη διαφορά. Τα τραπεζοειδή δόντια έχουν μεγαλύτερη αντοχή, θα φθαρούν λιγότερο, θα συγχωρήσουν περιστασιακή κατάχρηση και θα προστατεύσουν το σώμα της καστάνιας.

    Η γωνία που γλιτώνεις με μη τραπεζοειδή δόντια είναι τόσο μικρή που είναι αστείο να το συζητάμε.

    Καμία καστάνια δε μπορεί να σπάσει με το μήκος που έχει. Και όλες μπορούν να σπάσουν επάνω στη δουλειά μετά από λίγη ή πολύ κανονική χρήση. Άνετα! Γι' αυτό υπάρχουν και οι ανταλλακτικοί μηχανισμοί! Περισσότερο θα αντέξει αυτή που έχει την καλύτερη ποιότητα, σωστότερη σχεδίαση και περισσότερη προσοχή στην λεπτομέρεια.

    Διαφορετικά....

    και αυτές οι δύο άντεξαν 1 χρόνο και μάλιστα σε χρήση συνεργείου. (και οι δύο μαζί).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-0cd07b8c07e23bde5f5869a636a69c35355c3fbe3845ce34ccbea569424ac1e7_1f956192becf7c.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	84,9 KB 
ID:	425705


    Η μια περισσότερο απ' την άλλη, παρ' όλο που είναι ίδιες. Φαίνεται κι όλας απ' τη φθορά. Αυτή που άντεξε περισσότερο, προς το τέλος, είχε γίνει σώβρακο. Η δευτερη χάλασε πιο γρήγορα παρ' όλο που είναι ίδιες.


    Αλλά δες την φθορά που έχουν τα τραπεζοειδή δόντια της craftsman που φαίνεται να είναι χρησιμοποιημένη. Και πες μου πως φαντάζεσαι αυτές τις φθορές στην άλλη δίπλα που δε φαίνεται να έχει δει σοβαρή χρήση.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Αυτες ειναι μινιον ρε συ πόσο να αντέξουν; αν ξεβιδώνεις υποβρύχια βαζε μια 1/2 με προέκταση ή κανα σφυροκατσαβιδο με ανταπτορα για τα ξεκολλήματα..

    Η craftsman φαίνεται να έχει φαει σφυριές, η αλλη μπορεί να ειχε κουρέψει δόντια με τετοια χρήση.

    Δεν ξέρω, στον χομπίστα καταλαβαίνω να κάνει υπερβολές αν δεν έχει εργαλεία, ο επαγγελματίας γιατί να ξεπερνά τόσο
    τα όρια χρήσης..

    Μια του κιλού που έχω μέχρι να βρω μια LUX που "εχασα" έχει φάει το ξύλο της αρκούδας 20 χρόνια τωρα.
    Έσπασε μια ασφαλειοροδέλα 2mm που έχει και τώρα που την άνοιξα πρώτη φορά δείχνει ομοιόμορφη, χωρίς κτυπήματα
    και φθορές.
    Η "προέκταση" της λαβής της για να καταλάβεις είναι ημιαξόνιο 8-10 kg.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 21/02/2021 στις 00:42.

  3. #48
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756


    Τι λες μωρέ σήμερα? Δε σε καταλαβαίνω! Τι σχέση έχει το μέγεθος της καστάνιας? Όλες χρησιμοποιούνται ανάλογα με το μεγεθός τους και όλες χαλάνε (ή όχι) με βάση τη χρήση τους (σε συνάρτηση με την ποιότητα τους).





    ΒΤW αυτές δεν είναι δικες μου αυτές ρε, συ! Είναι δυνατόν?
    Και να τις πληρώσω κι όλας? Ούτε να με πληρώνανε!
    Sent from me using a computer.

  4. #49
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Να βάλω κι εγώ τις 3 που έχω η θα με πάρετε με τις πέτρες;
    Την δουλειά τους, πάντως την κάνουν μια χαρά κάτι χροοοονια τώρα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #50
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Bάλε να γουστάρουμε

    Το βλεπω στραβά για το μέγεθος των εργαλείων; φτιάχνει ο άλλος μια 1/4 με 15cm λαβή, τι να υπολογίζει σαν μέγιστο φορτίο;
    Αν εγώ λύνω καμένα τανκ με αυτή θα χαιρετίσει, τι θα κάνει.

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν εγώ λύνω καμένα τανκ με αυτή θα χαιρετίσει, τι θα κάνει.
    Δε ξέρω πως το βλέπεις. Τόσο είναι το μικρό καστανάκι 1/4 της κοκέν που έχω. Και έχει και κεφαλή μινιατούρα!

    Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί λες "τι θα λύνεις με αυτή".. Θα λύνεις ότι ειναι να λύσεις, με βάση το μέγεθός της.




    Bowleno βαλε βαλε.. Κανείς δεν είπε οτι βάζουμε μόνο ακριβά εργαλεία εδω μέσα.
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    εγω δε ζοριζω ποτε καστανια στο ξεσφιγμα
    βαζω μανελα πρωτα η γερμανοπολυγωνο
    και σε σοβαρο σφιξιμο δυναμοκλειδο
    αλλα εγω δουλευω χαλαρα για παρτη μου..... δεν παω για μεροκαματο

  8. #53
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    Συλλογή 3/8 και 1/4.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-04d206bfd2d384cf551a54a51c48cb23-V.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	93,0 KB 
ID:	425707
    Αν και καστανια 3/8 προτιμω και δουλεύω αυτην Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-385db50c6584ec0eeaae38b0e4efdbec-V.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	425708
    Και άλλη μια καστανια σωληνωτη. Ελαχιστα δουλεμένη αλλα με εχει γλιτωσει πολυ κοπο τις λιγες φορες που χρησιμοποιήθηκε. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-2ccc4cefd5a309f6f26090db7069995d-V.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	106,9 KB 
ID:	425709
    Υπαρχει και μια 1/2 berner αλλα την εχω δωσει δανεική στον αδερφό μου.
    Μην ρωτήσετε για κλικ δεν εχω δώσει ποτε σημασια αν και τις δουλευω σχεδον καθημερινά.
    Στην gedore εχω αφαίρεση την λαβη γιατί με βολεύει οταν δεν φτάνει η δυναμη, βαζω σωληνα . 20 χρονια κιχ δεν εχει κανει η καημένη

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Οι καστάνιες των zebra θυμίζουν facom ή είναι ιδέα μου;
    daz στην pass through της gedore αποπανω φαινεται καθαρά η εγκοπή στην ασφάλεια για άνοιγμα της κεφαλής, στη δικιά μου Dovidat όσο και να κοιτάω δεν υπάρχει ίχνος εγκοπής κι από τις δύο μεριές.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Αφού λοιπόν βάζουμε και τα φτηνοπράγματα.
    Όπως βγήκε από το εργοστάσιο μάλλον αρχές 90 που υπήρχε ακόμα czechoslovakia. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210121_170239.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	425710

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Με τα σημερινά δεδομένα μαζικής "ποιότητας", προσωπικά δεν θα έλεγα την Tona ακριβώς φτηνόπραγμα. Ίσως όχι πρωτοκλασάτη, αλλά ούτε και φτηνόπραμα...

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω δε ζοριζω ποτε καστανια στο ξεσφιγμα
    βαζω μανελα πρωτα η γερμανοπολυγωνο
    και σε σοβαρο σφιξιμο δυναμοκλειδο
    αλλα εγω δουλευω χαλαρα για παρτη μου..... δεν παω για μεροκαματο
    Ούτε εγώ βγάζω μεροκάματο με τα εργαλεία μου. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να κανω τέτοιο πράγμα.

    Περισσότερα ίσως αργότερα..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Οι καστάνιες των zebra θυμίζουν facom ή είναι ιδέα μου;
    daz στην pass through της gedore αποπανω φαινεται καθαρά η εγκοπή στην ασφάλεια για άνοιγμα της κεφαλής, στη δικιά μου Dovidat όσο και να κοιτάω δεν υπάρχει ίχνος εγκοπής κι από τις δύο μεριές.
    Δεν είναι φακομ. Κάποτε ήταν, όχι πια. Κάποια Ταιβανέζικη θα είναι.
    Αν πέσει στο χέρι μου καμιά dowi θα κοιτάξω. Αλλιώς βγάλε καμιά καλή φωτό και απ' τις δυο μεριές, μήπως δούμε κάτι που δε βλέπεις, αν και το θεωρώ δύσκολο.
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annateo Προβολή μηνύματος
    Συλλογή 3/8 και 1/4.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-04d206bfd2d384cf551a54a51c48cb23-V.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	93,0 KB 
ID:	425707
    Αν και καστανια 3/8 προτιμω και δουλεύω αυτην Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-385db50c6584ec0eeaae38b0e4efdbec-V.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	425708
    Και άλλη μια καστανια σωληνωτη. Ελαχιστα δουλεμένη αλλα με εχει γλιτωσει πολυ κοπο τις λιγες φορες που χρησιμοποιήθηκε. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-2ccc4cefd5a309f6f26090db7069995d-V.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	106,9 KB 
ID:	425709
    Υπαρχει και μια 1/2 berner αλλα την εχω δωσει δανεική στον αδερφό μου.
    Μην ρωτήσετε για κλικ δεν εχω δώσει ποτε σημασια αν και τις δουλευω σχεδον καθημερινά.
    Στην gedore εχω αφαίρεση την λαβη γιατί με βολεύει οταν δεν φτάνει η δυναμη, βαζω σωληνα . 20 χρονια κιχ δεν εχει κανει η καημένη
    72 δόντια τις τις πρωτες zebra, 24 η gedore.

    Nice used tools!
    Sent from me using a computer.

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Με τα σημερινά δεδομένα μαζικής "ποιότητας", προσωπικά δεν θα έλεγα την Tona ακριβώς φτηνόπραγμα. Ίσως όχι πρωτοκλασάτη, αλλά ούτε και φτηνόπραμα...
    Θα έλεγα οτι με τα σημερινά δεδομένα η ποιότητα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Σίγουρα όχι οι συλλογές του κιλού, αλλά υπάρχουν εξαιρετικές επιλογές για την τιμή τους χωρίς να χρειάζεται να καταφύγεις σε επώνυμες και πανάκριβες λύσεις. Όχι οτι παλιά δεν υπήρχαν, αλλά σήμερα οι φθηνές προσφέρουν το κάτι παραπάνω.
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Αποστολη θα σε παρακαλούσα λόγω και της χρήσης της μιας να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ των δύο 3/8 :
    Facom JXL. 171 και GEDORE 3093 GU-3.
    Θα ξαναεπαιρνες την GEDORE ή θα σε κέρδιζε η Facom με το μεταβλητό μήκος και το κουμπί απελευθερωσης;
    Πως ασφαλίζει η κεφαλή της FACOM;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JXL.171_PH01.png 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	425713
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JXL.171_PH04-1024x1024.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	37,3 KB 
ID:	425711
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6237170-1000x1000.jpg 
Προβολές:	86 
Μέγεθος:	43,3 KB 
ID:	425712
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 21/02/2021 στις 14:06.

Σελίδα 4 από 28 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1476
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 23:32
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF