Σελίδα 5 από 28 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 407

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Με τα σημερινά δεδομένα μαζικής "ποιότητας", προσωπικά δεν θα έλεγα την Tona ακριβώς φτηνόπραγμα. Ίσως όχι πρωτοκλασάτη, αλλά ούτε και φτηνόπραμα...
    Για το σκάρτο πενηντάρικο για συλλογή 1/2 ουσιαστικά είναι φτηνοπράγμα.
    Από την άλλη η καταγωγή της και η εποχή που κατασκευάστηκε εξασφαλίζουν ότι θα κάνει τη δουλειά της
    εφόσον συμβιβαστείς με τις ελλείψεις στην εργονομία, στην ομορφιά, στις μικρές λεπτομέρειες που περιγράφει
    συνήθως ο daz και κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα, πιο γρήγορα, και πιο αποτελεσματικά.
    Επιπλέον το κουτί είναι αξιοπρεπέστατο και σαν λαμαρίνα και σαν πλαστικό η συλλογή πλήρης ...δεν θα πάει χαμένη ακόμα μια 1/2.

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Και λίγα για την αντοχή στις καστάνιες, γιατί ίσως είναι πολύ παρεξηγημένη.

    Καταρχάς όλες οι επώνυμες σέβονται αυτά που επιβάλει το εκάστοτε πρότυπο (din/iso/οποιοδήποτε). Και τα πρότυπα δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους. Τα πρότυπα επιβάλουν, τι ανοχές θα έχει το καρέ, τις διαστάσεις που θα έχει το καρυδάκι για το κάθε μέγεθος, τις αντοχές τους και φυσικά την αντοχή που πρέπει να έχουν οι καστάνιες.

    Φυσικά όλοι οι μεγάλοι (και όχι μόνο) ξεπερνούν κατά πολύ τις αντοχές που επιβάλουν τα πρότυπα. Δεν αναφέρω τιμή, γιατί δεν είμαι σίγουρος και δεν πρόκειται να το ψάξω, αλλά μια καστάνια 3/8 πρέπει βάση προτύπου να έχει αντοχή πάνω από 200νμ. Στις ελάχιστες αντοχές η gedore αναφέρει 225nm.
    To καρέ της 3/8 θα αντέξει 270 και 300nm πριν σπάσει. Μπορεί και παραπάνω, μπορεί και λιγότερο αν είναι με κουμπί ασφάλισης για το καρυδάκι. Για μένα οτιδήποτε πάνω από 250nm είναι αστρονομικό για καστάνιες 3/8.
    Μπορεί ο μηχανισμος της καστάνιας να αντέξει 300nm πριν σπάσει το καρέ αλλά ίσως μετά τα 250 πχ ο μηχανισμός να μην είναι πλέον πλήρως λειτουργικός. Μπορει να μη σπάσει το καρέ και να λυγίσει ο λεβιές. Μπορεί, ο μηχανισμός να παραδώσει στα 250, να αλλαχθεί και η καστάνια να μην έχει κανένα πρόβλημα. Αλλά μια καστάνια που είναι ποιοτική, δε θα αντέξει λιγότερο απ' αυτό που επιβάλουν τα πρότυπα.

    Μια φθηνή, κινέζικη, οτιδήποτε, καστάνια, κατά τη γνώμη μου, μπορεί να αντέξει το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο. Ειδικά αν μιλήσουμε για μιας μέσης τιμής ταιβανέζικες καστάνιες, η αντοχή τους μπορεί να είναι εξαιρετική. Ειδικά αυτές με τους καινούριους μηχανισμούς με τα πολλά δόντια.

    Για να πάρουμε μια ιδέα πόσο είναι τα 225νμ που η gedore αναφέρει σαν ελάχιστες τιμές, ας πάρουμε την πιο μακριά καστάνια 3/8 που βγάζει (πχ αυτή που έβαλα στην πρώτη σελίδα), ας την βάλουμε σε ένα μπουλόνι τροχού και ας βάλουμε επάνω έναν άνθρωπο 100κιλά (σίγουρα όχι εμένα, εγώ ο καψερός είμαι μόνο 78 κιλά). Απ' το κέντρο του καρέ, μέχρι εκεί που πατάει το παπούτσι μας είναι 25εκ. Στο καρέ φτάνουν 200nm. Δύναμη υπερ αρκετή για να λύσει το μπουλόνι και κάτω απ' τα ελάχιστα όρια αντοχής της, τα οποία είναι πολύ πιο κάτω απ' τα πραγματικά όρια αντοχής της.
    Μια κλασική καστάνια 3/8, είναι συνολικά 20εκ. Όταν εφαρμόζουμε δύναμη με το χέρι, απ' το κέντρο της λαβής, μέχρι το κέντρο του καρέ, είναι μόλις 15εκ. Ενας πολύ δυνατός άνθρωπος 100 κιλών, αν τραβήξει την λαβή με όλη του την δύναμη, θα εφαρμοσει δύναμη 150νμ.
    Δλδ ίσα που θα καταφέρει να γαργαλίσει το μηχανισμό.

    Συνεχίζεται..

    Bowleno περιμένουμε όλοι εναγωνίως στις καστάνιες σου..
    Sent from me using a computer.

  3. #63
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Για το σκάρτο πενηντάρικο για συλλογή 1/2 ουσιαστικά είναι φτηνοπράγμα.
    Από την άλλη η καταγωγή της και η εποχή που κατασκευάστηκε εξασφαλίζουν ότι θα κάνει τη δουλειά της
    εφόσον συμβιβαστείς με τις ελλείψεις στην εργονομία, στην ομορφιά, στις μικρές λεπτομέρειες που περιγράφει
    συνήθως ο daz και κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα, πιο γρήγορα, και πιο αποτελεσματικά.
    Επιπλέον το κουτί είναι αξιοπρεπέστατο και σαν λαμαρίνα και σαν πλαστικό η συλλογή πλήρης ...δεν θα πάει χαμένη ακόμα μια 1/2.
    Στεφ αυτή τη συλλογή έχεις?

    https://www.vardakas-tools.gr/set-ka...-2-TONA-TO-SET
    Sent from me using a computer.

  4. #64
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annateo Προβολή μηνύματος
    Και άλλη μια καστανια σωληνωτη. Ελαχιστα δουλεμένη αλλα με εχει γλιτωσει πολυ κοπο τις λιγες φορες που χρησιμοποιήθηκε. Συνημμένο 425709
    Ξέχασα να σου πω οτι αυτή ειναι gearwrench με 72 δόντια.
    Sent from me using a computer.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Στεφ αυτή τη συλλογή έχεις?

    https://www.vardakas-tools.gr/set-ka...-2-TONA-TO-SET
    Ακριβώς ,κάπου είναι ποσταρισμένη πριν κανα δυο χρόνια, και το πάλευα να μην την πάρω
    αλλά τελικά ενέδωσα.

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μια χαρά συλλογούλα είναι. Μη φοβάσαι και πολλές συλλογές που πουλάει ακόμα η φακομ έχουν καστάνια με ακριβώς ίδιο μηχανισμό, χωρίς τις διευκολύνσεις της προστατευτικής πλακέτας για την παλάμη. Σίγουρα δεν είναι τόσο όμορφη, αλλά για 1/2 είναι μια χαρά σε αυτή τη τιμή.
    Sent from me using a computer.

  7. #67
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Και λίγα για την αντοχή στις καστάνιες, γιατί ίσως είναι πολύ παρεξηγημένη.
    Συνέχεια..

    Εγραψα οτι μια μέτριας ποιότητας καστάνια μπορεί να έχει τις ίδιες αντοχές με μια ακριβότερη. Ειδικά αν δανείζεται μηχανισμούς με 80 δόντια.
    Μια φθηνή καστάνια μπορεί και αυτή να έχει εξαιρετικές αντοχές για τα λεφτά που κόστισε. Θέλετε να πούμε οτι αντέχει και αυτή 200+ nm? Γιατί όχι? Πιστεύω οτι πολλές απ' τις φθηνές θα τα καταφέρουν μια χαρά.
    Και τα τονίζω τα παραπάνω γιατί όλοι βλέπω οτι ασχολούνται με το πόσο αντέχει μια καστάνια ή πόσο άντεξε η snap on και τι μεγάλες βίδες ξεβίδωσε μια φθηνή κινέζικη.

    Το έχω γράψει αρκετές φορές. Η αντοχή είναι το τελευταίο που κάνει το ακριβό εργαλείο να ξεχωρίζει απ' το φθηνό.

    Μια φθηνή καστάνια για να έχει την ίδια ή τέλος πάντων πολύ μεγάλη αντοχή θα πρέπει..
    α. να είναι μεγάλη (πιο μεγάλη κεφαλή = συνήθως μεγαλυτερη επιφάνεια στα δόντια)
    β. να έχει πιο σύγχρονο μηχανισμό.

    Συνήθως στη δευτερη κατηγορία είναι καστάνιες μέσης τιμής και όχι οι φθηνές που πωλούνται σε συλλογές του κιλού.

    Πέρα απ' τις λοιπές λεπτομέρειες (ας πούμε οτι είναι λεπτομέρειες) όπως το back drag, μέγεθος κεφαλης κ.α. η μεγάλη διαφορά θα είναι στο πόσες φορές μπορεί μια φθηνή καστάνια να εφαρμόσει δυνάμεις 100+ νμ (για μέγεθος 3/8). Τα δυο καστανάκια της honiton, κόστισαν περίπου όσο μια facom αν τα έβαζα σε ένα μετρητή ροπής όσο ήταν καινούρια, θα κοιτούσαν τις facom στα μάτια. Σε ένα συνεργείο και τα δυο μαζί άντεξαν 1 χρόνο, όταν μια facom μετά από 10 χρόνια στο ίδιο περιβάλλον, ίσως χρειαστεί μόνο ένα μηχανισμό που κοστίζει όσο μια honiton.. Ίσως! Ίσως και να μη χρειαστεί!
    Παράλληλα έχεις και την ποιότητα λειτουργίας ενός προσεγμένου εργαλείου, με τις μαζεμένες τους διαστάσεις, την εργονομία κτλ. (αν και να σας πω την αλήθεια, η εργονομία και οι διαστάσεις δεν ήταν καθόλου άσχημες, στις συγκεκριμένες καστάνιες).

    Χρειάζονται όλοι μια φακομ? Ασφαλώς και όχι! Στα χέρια ενός περιστασιακού χρήστη η honiton θα μπορούσε να αντέξει όσο και μια facom μέσα σε συνεργείο. Όσο επιλέγουμε καστάνιες ανάλογες της δουλειάς που τις προορίζουμε και δίνουμε λίγο βάση και στα λοιπά χαρακτηριστικά, είμαστε μια χαρά!
    Και όχι δεν είμαστε μια χαρά με τις συλλογές του κιλού. Όχι επειδή είναι όλες άθλιες, δεν είναι! Επειδή εμείς δεν ξέρουμε τι παίρνουμε. Δεν ξέρουμε τι μας προσφέρουν και αν κάνουν γι' αυτό που τις θέλουμε.
    Κάποιες έχουν άθλια λειτουργία και χαρακτηριστικά (τεράστιες κεφαλές, με πολύ σκληρή επαναφορά κ.α). Θέλετε να τις βάλουμε σε ένα μετρητή ροπής και να γράψουν 200 τόσα nm? Γιατί όχι! Ίσως το κάνουν. Κάποιες σίγουρα θα το κάνουν! Μόνο εμένα δε με ενδιαφέρει αυτό? Δε μπορώ να σπάσω καμία καστάνια αν δε βάλω σωλήνα και συνήθως σωλήνα θα βάλω είτε σε καστάνιες 1/2 που ξέρω οτι θα αντέξουν, είτε σε καμία αρθρωτή μανέλα. Όμως έχω δει πολλές καστάνιες να παραδίδουν πνεύμα επάνω στη δουλειά. Να φεύγει ο μηχανισμός από μέσα, να πηδάνε δόντια, να σπάνε πίροι, να ανοίγουν οι λαβές, να μαγκώνουν τα πελματα του μηχανισμού, να φεύγουν οι διακόπτες. Ή να αποκοτούν πολύ τραχιά λειτουργία, η υποδοχή του μηχανισμού να έχει γίνει σώβρακο, να κολλάει η μπίλια, να φευγει το κουμπί απελευθέρωσης. Από αισθητικής πλευράς δεν το εξετάζω το θέμα, πχ την αντοχή του χρωμίου.

    Χρησιμοποιείστε τις καστάνιες σας κανονικά. Εφαρμόστε όλη τη δύναμη που μπορείτε να βάλετε στο μήκος που έχουν. Δε θα πάθουν τίποτα. Αν πάθουν χρειάζεστε καλύτερες.

    Οι ελάχιστες τιμές αντοχής για μια καστάνια 1/4 είναι 70νμ και για 1/2 κάπου κοντά στα 600νμ. Και οι ελάχιστες τιμές και η πραγματική τους αντοχή, είναι αστρονομική ακόμα και με προέκταση. Συνήθως το θέμα ειναι πόσες φορές θα αντέξουν το 1/3 και το 1/4 αυτών των τιμών + όλα τα υπόλοιπα!

    Τελευταία τροποποίηση από daz; 21/02/2021 στις 17:41.
    Sent from me using a computer.

  8. #68
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    72 δόντια τις τις πρωτες zebra, 24 η gedore.

    Nice used tools!
    Λίγα μου ακούγονται 24. Στα 35-40 υπολογίζω. Θα μετρησω αυριο και θα σας πω

    Επισης να αναφερω επειδή μαλώνεις για τον σωληνα, οτι σε εξαιρετικες περιπτώσεις που για να φτασω βιδα παιδεύομαι και μια που θα μπω και θα πρεπει να λυσει η βιδα ή δεν χωραει το κεφαλι της μανελας ή δεν βολευει η γωνια της μανελας, παιζει ο σωληνας.

  9. #69
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ξέχασα να σου πω οτι αυτή ειναι gearwrench με 72 δόντια.
    Gearwrench το μεταφράζεις προς καλη, μέτρια ή κακη ποιοτητα;
    Οχι οτι αλλαζει κατι μιας και οταν αγοραστηκε πριν 12-13 χρονια ηταν μονοδρομος μιας και καιγομουν.

  10. #70
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annateo Προβολή μηνύματος
    Λίγα μου ακούγονται 24. Στα 35-40 υπολογίζω. Θα μετρησω αυριο και θα σας πω

    Επισης να αναφερω επειδή μαλώνεις για τον σωληνα, οτι σε εξαιρετικες περιπτώσεις που για να φτασω βιδα παιδεύομαι και μια που θα μπω και θα πρεπει να λυσει η βιδα ή δεν χωραει το κεφαλι της μανελας ή δεν βολευει η γωνια της μανελας, παιζει ο σωληνας.
    Ή 24 έχει, ή 36.

    Μάλωσα εγώ για το σωλήνα σε καστάνια? Κάθε άλλο! Είπα οτι και εγώ βάζω σωλήνα σε καστάνια που ξέρω οτι αντέχει τις ροπές που χρειάζομαι. Γενικά, δε νομίζω οτι μια καστάνια 1/2 καταλαβαίνει από σωλήνες και χοροπηδητά. (αν δεν αντέχει, δεν πρέπει να έχει θέση σε καμία εργαλειοθήκη).

    Gearwrench το μεταφράζεις προς καλη, μέτρια ή κακη ποιοτητα;
    Οχι οτι αλλαζει κατι μιας και οταν αγοραστηκε πριν 12-13 χρονια ηταν μονοδρομος μιας και καιγομουν.
    Πολύ καλή ποιότητα σε πολύ καλές τιμές! Ειδικά στην Αμερική πουλιούνται αρκετά φθηνά. Ευρώπη είναι αρκετά ακριβότερες αλλά και πάλι πιο φθηνές από τις Γερμανικές. Αν υστερούν κάπου σε ποιότητα, εξισορροπούν την κατάσταση απ' τους πρωτοποριακούς μηχανισμούς τους και γενικά τα πολύ προσεγμένα χαρακτηριστικά τους.
    Κάποια μοντέλα τους, είναι εξαιρετικές περιπτώσεις. Τα περισσότερα αντιγράφονται από άλλες μάρκες ή πουλούνται κατά παραγγελία σαν άλλες μάρκες. Οι μηχανισμοί της έχουν γίνει σούπα στην Αμερική και πρόσφατα μπήκαν και στους μεγάλους οίκους της γερμανίας. Είναι η εταιρία πίσω απ' τα γερμ/να καστάνιας και τους μηχανισμούς με τα 120 δόντια.
    Στο χρόνο δε ξέρω πως αντέχουν. Ένα παλιό γερ/νο καστάνιας που έχω κρατάει ακόμα αν και πνέει τα λοίσθια, μετά από χρόνια αρκετά σκληρής χρήσης. Ο μηχανισμός του δεν επισκευάζεται και έχει αποκτήσει αρκετές ανοχές. Αλλά δουλεύει ακόμα. Το μέταλλό και την κατεργασία τους δε θα τα συγκρίνω με τα παλιά φακομ πχ (λέω παλιά γιατί δεν έχω καινούρια) αλλά προκειται για πιο φθηνά εργαλεία με πολύ καλή σχεσή τιμής ποιότητας.


    Υγ.. Δεν ειναι όλα της τα εργαλεία το ίδιο, αλλά στα καλά της εργαλεία, οτιδήποτε κάτω απ' τον χαρακτηρισμό καλή (ίσως και πολύ καλή) θα ήταν αδικία.
    Sent from me using a computer.

  11. #71
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αποστολη θα σε παρακαλούσα λόγω και της χρήσης της μιας να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ των δύο 3/8 :
    Facom JXL. 171 και GEDORE 3093 GU-3.
    Θα ξαναεπαιρνες την GEDORE ή θα σε κέρδιζε η Facom με το μεταβλητό μήκος και το κουμπί απελευθερωσης;
    Πως ασφαλίζει η κεφαλή της FACOM;
    Η κεφαλή της φακομ δεν άσφαλιζει. Δεν ειναι κακό αυτό, εξαρτάται τι προτιμάει ο καθένας. Εμένα με βολεύει να μην ασφαλίζει αλλά μερικές φορές το χρειάζομαι. Η κεφαλή της gedore που έχω όταν δεν είναι ασφαλισμένη, κάθεται εκεί που θα την βάλω. Όσο και να δουλευτεί, αυτό δε θα αλλάξει γιατί ο ίδιος μηχανισμός που την ασφαλίζει, ειναι αυτός που την συγκρατεί στη θέση της, όταν δεν είναι ασφαλισμένη. Ο πίρος ασφάλισης της κεφαλής, μπορεί να μην είναι βιδωμένος αλλά το έλασμα που βρίσκεται πίσω απ' αυτόν τον πιέζει επάνω στα δόντια της κεφαλής και την κρατάει σταθερή. Μόνο αν το θέλεις πιέζεις την κεφαλή και υποχωρεί ο πίρος για να κάτσει στο επόμενο δόντι. Πολύ μ' αρέσει αυτό το σύστημα αλλά παρ' όλα αυτά, τίποτε απ' τα παραπάνω δε θα ήταν deal breaker για μένα.

    Όσο αφορά τη φακομ, χμμ.. δε ξέρω αλλά εγώ την βλέπω για ένα μάλλον διαφορετικό εργαλείο. Στην κλειστή της θέση είναι λίγο μικρότερη απ' την δική μου και στην ανοιχτή της, ειναι πολύ μεγαλύτερη απ' τη δική μου. Θα μου πεις, δεν κακό να χρειάζεσαι μικρότερη δύναμη για να ξεβιδώσεις μια βίδα και αν ο χώρος είναι πρόβλημα, μπορείς να την προσαρμόσεις. Συμφωνώ, αλλά δεν την βλέπω για την καστάνια με την οποία θα κάνω διάφορες εργασίες. Μάλλον προορίζεται για εκείνες τις περιπτώσεις.... Αλλά και πάλι.. δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Ίσως αν την χρησιμοποιήσω ή έστω την δω από κοντά, να αλλάξω γνώμη.

    Σίγουρα δεν είναι 2 καστάνιες σε μια.. Είναι μια καστάνια που μπορεί να κάνει αυτό που δεν μπορεί να κάνει μια μικρότερη. Αλλά και αυτή, δε μπορεί να κάνει όσα κάνει η μικρότερη. Λίγο πολύ το ίδιο ισχύει και για τη δική μου φυσικά.

    πχ δες τα χαρακτηριστικά της σε σχέση με την κανονική καστάνια 3/8.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-02-21 17-01-13.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	18,3 KB 
ID:	425717
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-02-21 17-00-52.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	17,8 KB 
ID:	425718

    Εντελώς διαφορετικό μέγεθος στην κεφαλή και σχεδόν διπλάσιο βάρος. Στην κλειστή της θέση είναι μεγαλύτερη απ' την κανονική και εκτός απ' την κεφαλή έχει και πολύ πιο ογκώδη λαβή.

    Οπότε όχι, δεν έχω ανάγκη μια καστάνια που να ανοίγει και να κλείνει. Σίγουρα χρειάζομαι μια μικρή και σίγουρα χρειάζομαι μια μεγαλύτερη με αρθρωτή κεφαλή. Αυτή που έχω, στο μήκος μιας καστάνιας 1/2, με καλύπτει μια χαρά για τις περιπτώσεις που χρειάζομαι μεγαλυτερη ροπή. Πχ σε 17-18-19αρες βίδες ή σε μεγάλα τορξ Τ50, Ε14-16. Αλλά και πάλι, δε νομιζω οτι θα με χάλαγε η facom αν την είχα για δεύτερη.

    Έχε υπόψη σου οτι, τέρμα ανοιχτή κοβει τις βίδες για πρωινο. Ειδικά αν έχεις συνηθίσει να δουλεύεις με καστάνιες μέχρι 27εκ. Αν έχω σταθερό μήκος ξέρω πόσο σφίγγω την κάθε βίδα. Δεν έχω για κάθε βίδα τις ροπές που χρειάζεται ώστε να βάλω δυναμόκλειδο.
    Sent from me using a computer.

  12. #72
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος


    Bowleno περιμένουμε όλοι εναγωνίως στις καστάνιες σου..
    Άντε τις βάζω και μην βαράτε

    Συλογούλα 1/4 no name αγορασμένη από μένα κάπου στην Σπ. Πάτση. Με καρυδάκια έως 13 mm. αγοράστηκε το μακρινό 2005 στα πλαίσια ενός προτζεκτ της εταιρίας που εργαζόμουν, για τα ISUZU D-MAX.
    Όταν τελείωσε το εν λόγω προτζεκτ, "απαλλοτριώθηκε" και έκτοτε προσφέρει τις υπηρεσίες της σε μηχανή και αμάξι. την δουλειά της την κάνει άριστα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1-4 καστανια.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	425729

    Καστάνια 1/2 DEHCO Germany (γράφει ) πάνβαρη, θεόγερη, έχω βγάλει και βάλει δεκάδες πίσω προφυλακτήρες των D-MAX όπως και μπουλόνια τροχών σε εκθέσεις που έπαιρνε μέρος η εταιρία.... πήρε και αυτή τον δρόμο της 1/4
    η 3/8 από κάτω, profi praktiker βρέθηκε ανάμεσα σε διάφορα, μόνη της, στην αποθήκη της νυν όταν μετακόμισα εκεί, άγνωστον πως.
    Και αυτή μια χαρά δουλειά κάνει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μιση και 3 ογδοα.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	50,8 KB 
ID:	425730

    και μιας και κατέβηκα με το κινητό στην αποθήκη: θέλω στον κενό χώρο κάτω από την πλάτη με τα ραφάκια (ήταν τμήμα παιδιού γραφείου του γιού μου, λυπήθηκα να την πετάξω και αξιοποιήθηκε εκεί) να βάλω έναν μικρό οικονομικό πάγκο εργασίας στον οποίο θέλω να βάλω και μια μικρομεσαία μέγγενη περισσότερο ως 3ο χέρι... προτάσεις υπάρχουν; ας μπουν στο αντίστοιχο θρεντ μην χαλάσουμε τούτο εδώ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αποθηκη.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	22,7 KB 
ID:	425733

    Και τώρα κράξτε ελεύθερα

    Edit: ξέχασα την φωτό με τον χώρο....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 21/02/2021 στις 21:04.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #73
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παιδιά ο bowleno δε θα ξαναγράψει για λίγο καιρό.

    Τον banαρα !


































































    Sent from me using a computer.

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Να βάλω και εγώ τις δύο facom που έχω, τα + και τα - του μηχανισμού αυτού του τύπου αναβλήθηκαν παραπάνω, εμένα δύο πράγματα δεν μου αρέσουν στην μικρή, για να έχει μικρότερο ύψος η κεφαλή έχουν αφαιρέσει την ροδέλα που σου επιτρέπει να πατάς το κεφάλι και κάποιες φορές δεν βολεύει καθόλου και το δεύτερο ότι τα γράμματα είναι με λέιζερ και όχι χαραγμέναΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210221_205614.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	38,0 KB 
ID:	425731
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210221_205719.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	57,4 KB 
ID:	425732

  15. #75
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Παιδιά ο bowleno δε θα ξαναγράψει για λίγο καιρό.

    Τον banαρα !


































































    Αναμενόμενο με τις μπακατέλες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 5 από 28 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1476
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 23:32
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF