Σελίδα 9 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 407

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #121
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    έχει παίξει κανείς με την κάτωθι; είναι 3/8.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wera_kastania_8004_b_zyklop_metal.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	19,1 KB 
ID:	425952

    Μου έφυγε το ρυθμιστήρι σφίξε-λύσε απο αυτήν που έχω (υποθέτω απο τριβή μεσα στη θήκη στην εργαλειοτσάντα) και μάλλον ψάχνω.
    Επειδή στις φωτο δείχνει κουλ και ωραία και ντιζάιν κλπ, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει παίξει με αυτή τη συγκεκριμένη, πόσο αντέχει σε κακομεταχείριση;
    τι εννοώ κακομεταχείριση, πολλές φορές θα χρειαστεί να κοπανήσω το πίσω άκρο με κάτι που θα εκτελεί χρέη σφυριού, συνήθως για να ξεσφίξω.
    Η απολύτως τίμια TOPEX που έχω κοντά δεκαετία τώρα με έχει βγάλει παλικάρι και τον τελευταίο χρόνο μόλις, σχίστηκε λίγο το λάστιχο στη λαβή απο τις σφυριές που ενίοτε τρώει.
    Επειδή λοιπόν, η ανάγκη για σφυριές δεν θα πάψει, ρωτάω να δω αν αξίζει να μπω στο μεγαλύτερο έξοδο για τη φινετσάτη wera
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #122
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    έχει παίξει κανείς με την κάτωθι; είναι 3/8.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wera_kastania_8004_b_zyklop_metal.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	19,1 KB 
ID:	425952

    Μου έφυγε το ρυθμιστήρι σφίξε-λύσε απο αυτήν που έχω (υποθέτω απο τριβή μεσα στη θήκη στην εργαλειοτσάντα) και μάλλον ψάχνω.
    Επειδή στις φωτο δείχνει κουλ και ωραία και ντιζάιν κλπ, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει παίξει με αυτή τη συγκεκριμένη, πόσο αντέχει σε κακομεταχείριση;
    τι εννοώ κακομεταχείριση, πολλές φορές θα χρειαστεί να κοπανήσω το πίσω άκρο με κάτι που θα εκτελεί χρέη σφυριού, συνήθως για να ξεσφίξω.
    Η απολύτως τίμια TOPEX που έχω κοντά δεκαετία τώρα με έχει βγάλει παλικάρι και τον τελευταίο χρόνο μόλις, σχίστηκε λίγο το λάστιχο στη λαβή απο τις σφυριές που ενίοτε τρώει.
    Επειδή λοιπόν, η ανάγκη για σφυριές δεν θα πάψει, ρωτάω να δω αν αξίζει να μπω στο μεγαλύτερο έξοδο για τη φινετσάτη wera
    Σε ροπές με το χέρι ή με προέκταση, το καρέ, θα σπάσει πριν πάθει κάτι ο μηχανισμός.

    Για χρήση με σφυρί ή ντουμπλάρισμα με κρουστικά εργαλεία, δε ξέρω. Βασικά αυτό είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε καστάνια και δε ξέρω πως συμπεριφέρεται ο κάθε μηχανισμός. Θα σου πρότεινα να βάζεις προέκταση αντί να τη χτυπάς με σφυρί. Και εγώ τις χτυπάω με το χέρι όταν δε μπορώ να τραβήξω καλά και ο χώρος δεν επιτρέπει πιο μακρύ εργαλείο, αλλά όχι με σφυρί.
    Ή χτύπα τη με σφυρί και θα δεις πόσο θα αντέξει. Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί οτι δε θα πάθει κάτι. Εγώ δε νομίζω να έχεις πρόβλημα πάντως αν δε το παρακάνεις. Ειδικά αν μιλάς για 1/2.

    Κατά τ' άλλα ειναι μια χαρά καστάνια με εξαίρεση το αυξημένο βάρος της λόγο μεταλλικής λαβής. Η κεφαλή της είναι μικρή και μαζεμένη αλλά αν θυμάμαι καλά είναι σφραγισμένη και δε λύνεται για καθάρισμα και λάδωμα. Για να παραμείνει καθαρή και να μην απορρίπτει ότι λιπαντικό έχει απ' το εργοστάσιο είναι στεγανοποιημένη με τσιμουχάκια πάνω, κάτω.

    Τουλάχιστον αυτή δεν έχει βίδες για να χάσεις.
    Sent from me using a computer.

  3. #123
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Είδες εσύ μεταλλική λαβή και είπες οτι τουλάχιστον η λαβή δε θα χαλάσει απ' τις σφυριές ε?
    Sent from me using a computer.

  4. #124
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Τις wurth η καστανια 1/2 τρώει σχεδόν καθημερινά σφυριες με βαριά 1.5 kg! Δεν έχει πάθει Τίποτα!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #125
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κανίβαλοι ρε πστ μου!!!

    Στρογγυλοκέφαλη η wurth?
    Sent from me using a computer.

  6. #126
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Είδες εσύ μεταλλική λαβή και είπες οτι τουλάχιστον η λαβή δε θα χαλάσει απ' τις σφυριές ε?
    κλαίω αλλά ναι

    επίσης, κάνω λόγο για 3/8 και επίσης #2 το κοπάνημα γίνεται σπανίως με σφυρί.Συνήθως με κάνα μεγαλο κλειδί ή πένσα ή ότι βρω με σχετικό βάρος, ίσα να χαλαρώσει λίγο η βίδα. Ακόμα κι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό λόγω στενότητας χωρου.
    Προέκταση για μοχλό δεν με παίρνει να κουβάλαω καθώς την τσάντα τη ζαλώνομαι ολη μέρα και είναι ήδη ασήκωτη...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #127
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κανίβαλοι ρε πστ μου!!!

    Στρογγυλοκέφαλη η wurth?
    Οχι στρογγυλοκεφαλη. Η "δάκρυ" που λες.
    Ή θα γίνουμε κανίβαλοι ή που θα πρέπει να κάνουμε μισή ώρα λύσιμο για να μπορούμε να έχουμε καλύτερη πρόσβαση, πολλές φορές δεν γίνεται να λύσεις γιατί απλά σε ενοχλεί το ίδιο το σώμα της μηχανής! Από ανάγκη το κάνουμε!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #128
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    απωτερος σκοπός του εργαλείου είναι να βοηθησει να κάνεις τη δουλειά σου.
    Αμα αρχίσουμε να τα "σεβόμαστε" τόσο, χαίρεται κι αντίο
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Carolus 1/2
    Force 1/4

    Σε ό,τι δουλειά έχω κάνει έχουν ανταπεξέλθει και με το παραπάνω
    Ότι αγοράζω μεμονωμένα φροντίσω να είναι καλό
    Κάποια στιγμή θα πάρω μια καλή κασετίνα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20210228_122803_resized.jpg‎   20210228_122831_resized.jpg‎   20210228_122846_resized.jpg‎   20210228_122952_resized.jpg‎  

  10. #130
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Οχι στρογγυλοκεφαλη. Η "δάκρυ" που λες.
    Ή θα γίνουμε κανίβαλοι ή που θα πρέπει να κάνουμε μισή ώρα λύσιμο για να μπορούμε να έχουμε καλύτερη πρόσβαση, πολλές φορές δεν γίνεται να λύσεις γιατί απλά σε ενοχλεί το ίδιο το σώμα της μηχανής! Από ανάγκη το κάνουμε!
    Μα το πρόβλημα και ο σκοπός του εργαλείου είναι πάντα αυτός. Να μη χρειαστεί να λύσουμε τα πάντα γύρω από τη βίδα που θέλουμε να ξεβιδώσουμε. Γι' αυτό αναφέρομαι συνέχεια στον περιορισμένο χώρο και στις κατάλληλες διαστάσεις του εκάστοτε εργαλείου. Γι αυτό λιγο πιο πίσω αναφέρθηκα στην κακοποίηση που δέχεται το εργαλείο σε πραγματικές συνθήκες εργασίες. Είτε είσαι επαγγελματίας και ο χρόνος είναι χρήμα, είτε είσαι ερασιτέχνης και έχει φάει, ξαπλωμένος κατω απ' τ' αμάξι, τη μισή βρώμα του δρόμου επάνω στα μάτια σου για να λύσεις μια βίδα που βρίσκεται χωμένη στου διαόλου τη μάνα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    απωτερος σκοπός του εργαλείου είναι να βοηθησει να κάνεις τη δουλειά σου.
    Αμα αρχίσουμε να τα "σεβόμαστε" τόσο, χαίρεται κι αντίο
    Δεν είναι θέμα σεβασμού. Επειδή ρώτησες για αντοχή είπα οτι οι καστάνιες δεν είναι για σφυριές. Ότι αντέχουν, αντέχουν. Πόσο αντέχει η κάθε καστάνια δε το ξέρω.

    Εγώ σπάνια θα χτυπήσω την καστάνια και μόνο με το χέρι, σε καμιά βίδα σε περίεργη γωνία. Αν αυτό δεν είναι αρκετό, χρειάζεται άλλο εργαλείο. Είτε αυτό λέγεται πιο μακριά καστάνια, είτε σωλήνας, είτε αρθρωτή μανέλα. Για μένα η καστάνια μόνη της σπ[άνια είναι αρκετή για να κάνω μια δουλειά. Ειδικά αν πρόκειται για στανταρ καστάνια 3/8. Βίδες απ' τα 150 και τα 200nm δε χαλαρώνουν με 27 πόντους εργαλείο. Πόσο μάλλον με μια καστάνια 3/8 που είναι κάτω από 20.

    Η καστάνια για την οποία ρώτησες, όπως και κάθε καστάνια 3/8 με στάνταρ μήκος, είναι παιχνίδια. Δε κάνουν για μεγάλες ροπές και το έχω πει 10αδες φορές. Όχι επειδή δεν αντέχουν, αλλά επειδή το μήκος δε βοηθάει. Μπορούν να τα βρουν σκούρα ακόμα και σε 14αρα βίδα σε Ιαπωνικό. Το να την επιλέξω εις γνώσιν μου με την προϋπόθεση οτι θα τη δουλεύω με σφυρί ειναι λάθος προσέγγιση.

    Μερικές σελίδες πιο πίσω μπήκε μια καστάνια που μεγαλώνει και γίνεται περίπου μισό μέτρο η 3/8 και πάνω από μισό μέτρο η 1/2.

    Με καμιά 40αριά πόντους εργαλείο δύσκολα θα χρειαστείς σφυρί.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3087862

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3087684

    Διαφορετικά μια σωλήνα αλουμινίου στο κατάλληλο πάχος και μήκος, είναι η καλύτερη λύση.
    Sent from me using a computer.

  11. #131
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Carolus 1/2
    Force 1/4

    Σε ό,τι δουλειά έχω κάνει έχουν ανταπεξέλθει και με το παραπάνω
    Ότι αγοράζω μεμονωμένα φροντίσω να είναι καλό
    Κάποια στιγμή θα πάρω μια καλή κασετίνα
    carolus και force!! Ίδιες είναι!

    Sent from me using a computer.

  12. #132
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Daz πάμε μια για να καταλάβεις.
    Κάθετο σώμα μηχανής, στους 15 πόντους από το πάτωμα βίδα m14. Μπροστά από την βίδα μοτέρ με αέρα 20 πόντους από αυτήν. Δεξιά του μοτέρ τροχαλιες και ιμάντες. Πάνω από το μοτέρ στους 20 περίπου πόντους πνευματικός πίνακας εκ τον υστέρων τοποθετημενος. Αριστερά του μοτέρ, στο fan του υδραυλική μονάδα.
    Η βίδα είναι εγκλωβισμένη από παντού. Λύνεις τον πίνακα με τα πνευματικά?, μετακινείς την υδραυλική μονάδα? Το μόνο που χωράει λοιπόν είναι η καστανια και η ματσόλα του 1kg.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #133
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Τανι τανι μεκρι πετανει
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #134
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Daz πάμε μια για να καταλάβεις.
    Κάθετο σώμα μηχανής, στους 15 πόντους από το πάτωμα βίδα m14. Μπροστά από την βίδα μοτέρ με αέρα 20 πόντους από αυτήν. Δεξιά του μοτέρ τροχαλιες και ιμάντες. Πάνω από το μοτέρ στους 20 περίπου πόντους πνευματικός πίνακας εκ τον υστέρων τοποθετημενος. Αριστερά του μοτέρ, στο fan του υδραυλική μονάδα.
    Η βίδα είναι εγκλωβισμένη από παντού. Λύνεις τον πίνακα με τα πνευματικά?, μετακινείς την υδραυλική μονάδα? Το μόνο που χωράει λοιπόν είναι η καστανια και η ματσόλα του 1kg.
    Λάθος. Το μονο που χωράει είναι ένα εργαλείο στο μέγεθος της καστάνιας. Το άν θα βάλεις καστάνια, μανέλα ή γερμανοπωλύγωνο 22 ειναι δική σου υπόθεση. Καστάνια 3/8 σε Μ14 με σφυρί, για μένα, θα ήταν η τελευταία λύση.

    Δεν έχεις άλλη λύση? Θα κάνεις ότι πρέπει να γίνει, με αυτό που έχεις. Δε διαφώνησα με αυτό. Αντιθέτως μάλιστα!

    Πλάκα έκανα ρε 'σεις που σας είπα κανίβαλους. Λίγο κανιβαλισμός παντα χρειάζεται, εξ' άλλου.

    Κάπου είχα βάλει αυτό το βίντεο, σε μια συζήτηση για τα καρυδάκια μισής ίντσας.. Και αυτό κανιβαλισμός θεωρείται αν το πάμε κατά γράμμα. Ο σκοπός δεν είναι να τα πάμε όλα κατά γράμμα, το θέμα είναι πάντα να κάνουμε τη δουλειά μας, με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος για το εργαλείο που θα κακοποιήσουμε (εν τέλη).


    Γαυρούλη δε φταίω εγώ που είμαι 75 κιλά!
    Sent from me using a computer.

  15. #135
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τανι τανι μεκρι πετανει
    Κανίβαλος ρε πστ μου!

    Sent from me using a computer.

Σελίδα 9 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1476
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 23:32
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF