Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 122

Θέμα: Πως το κάνω μάστορα? (Συντομες ερωτήσεις how to..)

  1. #1
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756

    Thumbs up Πως το κάνω μάστορα? (Συντομες ερωτήσεις how to..)

    Δοκιμαστικά ανοίγω θρεντ για κάποιες συμβουλές από πιο έμπειρους όσο αφορά τη σωστή χρήση εργαλείων και κάποιες τεχνικές, για διάφορες κατασκευές, που δεν ταιριάζουν στα τεχνικά θέματα του φόρουμ. Όλες οι ερωτήσεις θα πρέπει να έχουν να κάνουν με χρήση εργαλείων. Οπότε οδηγοί τύπου, "Πλήρης φωτογραφικός οδηγός για να φτιάξετε σίτα για τον καμπινέ του εξοχικού" θα σφάζονται στο γόνατο.

    Και λέω δοκιμαστικά, γιατί αν υπάρξει διένεξη με την ενότητα tips & tricks, τα θέματα θα διαχωριστούν και το θρεντ θα διαγραφεί. Δεν έχω σκοπό να μεταφέρω στο σωστό θέμα, κάθε λάθος ερώτηση που θα γράφεται εδώ μέσα. Εδώ δεν είναι τεχνικά θέματα, είναι η ενότητα των εργαλείων που βρίσκεται μέσα στα τεχνικά.

    Εδώ επίσης μπορούμε να ρωτάμε τι εργαλεία χρειαζόμαστε για μια συγκεκριμένη (ή όχι τόσο συγκεκριμένη) εργασία. Εγώ πάντως, σας προτείνω να ανοίγετε καινούρια θέματα αν ξέρετε εκ των προτέρων, οτι η συζήτηση θα τραβήξει για μερικές σελίδες.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/03/2020 στις 14:13.
    Sent from me using a computer.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Είμαι old scool, αποκλείεται να κάνω συνδέσμους χωρίς κόλλα, σφιγκτήρες, καβίλιες και βίδες. Χωρίς πλάκα και χωρίς να υποτιμώ καμιά εργασία απλά.... δεν είναι χαρτογραφημένο στο μυαλό μου! Μια ζωή θυμάμαι τον πατέρα μου να κολλάει ντουλάπια, ποδάρια, τραπέζια, καρέκλες με "βίδες" (σφιγκτήρες) και νέες καβίλιες (και σπάνια όπου και αν χρειαζόταν και καμιά συμβατική βίδα). Όταν δε, έβλεπε καμιά "πρόχειρη" επιδιόρθωση με καρφιά ξενέρωνε εντελώς... Με ότι καταπιανόταν ήταν ψείρας και δεν θυμάμαι ούτε μια φορά στη ζωή μου να του ξαναφέραν πίσω έπιπλο -για δεύτερη επισκευή- που είχε περάσει από τα χέρια του.
    Συμφωνώ απόλυτα, ανέκαθεν χαλβαδιαζα καβιλιερες και χελιδονοουρες!
    Αλλά μας έφαγε το νοβοπαν και η ταχύτητα στην κατασκευή.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Είναι πανάκριβα (πλέον) τα καλά ξύλα και τα πλακάζ με καλούς καπλαμάδες όπως και η κατεργασία τους.... Εξ ου, σταμάτησα εδώ και 27 χρόνια τα λούστρα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είναι πανάκριβα (πλέον) τα καλά ξύλα και τα πλακάζ με καλούς καπλαμάδες όπως και η κατεργασία τους.... Εξ ου, σταμάτησα εδώ και 27 χρόνια τα λούστρα.....
    Πάντως αν όχι το νοβοπάν, το mdf σίγουρα μπορείς να το δουλέψεις με κόλλα και καβίλια.

    Εσένα θα σε χρειαστώ στο μέλλον, αν αποφασίσω να λουστράρω με πιστόλι (μπας και μου δώσεις καμιά συμβουλή για εξάσκηση με τις επιλογές και τη χρήση πιστολιού). Το κρατάω στην άκρη του μυαλού μου για την ώρα!

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πάντως αν όχι το νοβοπάν, το mdf σίγουρα μπορείς να το δουλέψεις με κόλλα και καβίλια.

    Εσένα θα σε χρειαστώ στο μέλλον, αν αποφασίσω να λουστράρω με πιστόλι (μπας και μου δώσεις καμιά συμβουλή για εξάσκηση με τις επιλογές και τη χρήση πιστολιού). Το κρατάω στην άκρη του μυαλού μου για την ώρα!
    Με μεγάλη μου χαρά! Το μόνο κακό, επειδή όπως είπα, απέχω από το άθλημα τόσα χρόνια, έχω μείνει στα βερνίκια νιτρου, 2 συστατικών κλπ. Δεν ξέρω τι παίζει με τα νέα "οικολογικά" (ο Θεός να τα κάνει....) Του νερού αλλά την άκρη θα την βρούμε!

    (θα μας σκίσει η σουπιά όταν τα δει αλλά χαλάλι)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Προσέχετε με τα "νερού", οτιδήποτε και αν είναι.
    Υποτίθεται πως τα προμοτάρουν για το καλό μας αλλά στην ουσία είναι για να δώσουν το δικαίωμα στα εργοστάσια
    να συνεχίσουν την ζημιά που κάνουν στο περιβάλλον πετώντας μεγάλες ποσότητες.

    Για τον άνθρωπο είναι χειρότερο γιατί ο οργανισμός μας δεν αμύνεται όταν διακρίνει κάτι με βάση το νερό
    όπως με τα νίτρου με αποτέλεσμα αν έχει ανάγκη ενυδάτωσης να προσπαθεί να τα εκμεταλευτεί.

    Όπως ξέρετε δεν αρκεί να ελέγξουμε τις αναπνευστικές οδούς όσον αφορά την ενυδάτωση, το δέρμα σαν όργανο
    είναι πολύ μεγαλύτερης επιφάνειας και αρκετά ικανό στην απορρόφηση υγρασίας.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Προσέχετε με τα "νερού", οτιδήποτε και αν είναι.
    Υποτίθεται πως τα προμοτάρουν για το καλό μας αλλά στην ουσία είναι για να δώσουν το δικαίωμα στα εργοστάσια
    να συνεχίσουν την ζημιά που κάνουν στο περιβάλλον πετώντας μεγάλες ποσότητες.

    Για τον άνθρωπο είναι χειρότερο γιατί ο οργανισμός μας δεν αμύνεται όταν διακρίνει κάτι με βάση το νερό
    όπως με τα νίτρου με αποτέλεσμα αν έχει ανάγκη ενυδάτωσης να προσπαθεί να τα εκμεταλευτεί.

    Όπως ξέρετε δεν αρκεί να ελέγξουμε τις αναπνευστικές οδούς όσον αφορά την ενυδάτωση, το δέρμα σαν όργανο
    είναι πολύ μεγαλύτερης επιφάνειας και αρκετά ικανό στην απορρόφηση υγρασίας.
    Εξ ου, και το "οικολογικά" που είπα.... έφτιαξα σχετικά πρόσφατα μια παλέτα την οποία μετέτρεψα σε....κρεμάστρα τοίχου με τέτοιο βερνίκι και έχοντας αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού μου, φορούσα σχετικά χοντρά λαστιχένια γάντια όσο το χειριζόμουν με πινέλα και ρολά...απόρησε η γυναίκα, τόσα χρόνια με βερνίκια, διαλυτικά, ασετόν, που δεν βγαίνουν και τόσο εύκολα γάντια δεν και τώρα με νεράκι φοράς;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Προσέξτε και το εξής :
    Καθάρισα με διαλ νιτρου ένα πιστόλι αέρα που είχα δουλέψει με βερνίκια. Τα εχυσα στο διπλανό άδειο οικόπεδο με ξεροχορτα, μεσημέρι κατακαλοκαιρο. Στη μισή το πολύ ώρα ακούω φωνές από μια γειτόνισσα, είχαν αρπάξει φωτιά τα χορταρια και καλά που δεν είχα φύγει. Το έψαξα στα βιβλία της Χημείας από το πανεπιστήμιο και βρήκα ότι το νίτρο αντιδρά με την κυτταρινη των φυτών κάνοντας εξωθερμη αντίδραση καί με ντάλα τον ήλιο έχουμε αυταναφλεξη. Το ίδιο μπορεί να συμβεί με πανιά που σκουπιζουμε διαλυτικά.
    Έχουν καεί μηχανουργεια γιαυτό το λόγο.
    Πανιά /χαρτιά βρώμικα πετιωνται αμέσως ή φυλάσσονται σε τσιγκινο σκουπιδοντενεκε που κλείνει καλά και πετιωνται στο τέλος της βάρδιας.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 13/02/2020 στις 15:42.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.
    Πριν μερικά χρόνια έκανα τη βλακεία και αντικατέστησα ένα ζευγάρι ατσαλένιες βίδες (τις μανίσιες) που είχε το παπάκι για τη στερέωση του φτερού του μπροστινού τροχού (επειδή είχαν σκουριάσει) με αλουμινένιες με κεφαλή άλεν, σαν αυτές:
    https://www.stelpet.gr/Proion/18346/...et-10tmx-mple/
    Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να λύσω το φτερό με αυτές τις βίδες, η μια χαλάρωσε με το αλενόκλειδο, η άλλη ωστόσο αρνήθηκε πεισματικά να χαλαρώσει, και ζορίζοντάς την λίγο, ως αλουμινένια, χάλασε το εξάγωνο της υποδοχής για το άλεν, με συνέπεια να μην μπορώ να προχωρήσω στο χαλάρωμά της, οπότε την παράτησα.
    Σκέφτηκα να δοκιμάσω με κάποιο άλεν ίντσας μπας και με λίγο μεγαλύτερη κεφαλή καταφέρω κάτι, αλλά δεν το δοκίμασα τελικά μην την κάνω χειρότερα.
    Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο ή τεχνική (πέρα ίσως από ανάποδα κολαούζα, που κι αυτά τα φοβάμαι λόγω αλουμινίου) που θα μπορούσα να δοκιμάσω;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τρυπανι νο5

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Εννοείς ανάποδο κολαούζο;

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αυτές οι βίδες είναι ότι χειροτερο για μεγάλες ροπές διότι η υποδοχή για το κλειδί είναι πολύ ρηχή (αποτέλεσμα του λεπτού κεφαλιού). Αυτό σε συνδιασμό με το αλουμίνιο είναι ότι χειρότερο. Δύσκολα θα βγει τώρα χωρίς να μπεις σε μπελάδες.

    1ον. Τη χτυπάς. Της δίνεις μερικές καλές να ξεφρακάρει όσο γίνεται.
    2ον. Καρφώνεις στην υποδοχή άλλεν ένα τορξ και προσπαθείς να την ξεβιδώσεις. Αν δε γυρίζει καθόλου, προσπάθησε να την γυρίσεις προς το βίδωμα να δεις αν θα κουνηθεί καθόλου. Αν κουνηθεί έστω και ελάχιστα θα ξεβιδώσει. Αν χρειαστεί μπρος πίσω να μη το κάνεις βιαστικά γιατί θα ζεσταθεί και θα σπάσει μέσα.

    Τιπ1. Για να γίνουν αυτά σωστά χρειάζεσαι κατα βάση μύτες τορξ (ή καρυδάκια) και όχι κλειδιά τύπου Γ.

    Αν δεν κάνεις δουλειά με το τορξ και καταστραφεί το κεφάλι, κάνε μια εγκοπή στο πλάι του κεφαλιού και χτύπα πλάγια με κατσαβίδι. Αποφασιστικά χτυπήματα.

    Αν δε κάνεις δουλειά με τίποτα απ' τα παραπάνω βάζεις τρυπάνι ίδιου πάχους με το σπείρωμα και τρυπάς. Όταν φτάσει το τρυπάνι στο σπείρωμα το κεφάλι θα φύγει και θα σου μείνει η βίδα μέσα.
    Στη συνέχεια βάζεις τρυπάνι λίγο μικρότερο απ' το σπείρωμα και τρυπάς όσο πιο ίσια μπορείς. Ανάλογα με τη δουλειά που θα γίνει με το τρυπάνι, μπορείς να καθαρίσεις την τρύπα με ένα κολαούζο ή να περάσεις καινούριο σπείρωμα. (αν γίνεται, δεν έχω καταλάβει που πιάνει η βίδα)

    Μια φωτό θα βοηθούσε.
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    1. Αν έχεις dremel κάνε μια όσο το δυνατόν ίσια εγκοπή και όσο το δυνατόν πιο βαθιά, από τη μια άκρη ως την άλλη και μετά δοκίμασε με ίσιο κατσαβίδι.

    2. Δοκίμασε να ζεστάνεις με θερμοπίστολο την γύρω περιοχή και δοκίμασε με torx που λέει ο Daz μπας και ξεφρακάρει.

    3.Πάρε μια πόντα και κάνε μια εσοχή στο κεφάλι της βίδας όσο το δυνατόν προς τα έξω και μετά με την πόντα ή με ένα ζουμπά χτύπα με φορά περίπου στην εφαπτομένη της βίδας.

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Οι εξολκείς του δίευρου στο αλουμίνιο μάλλον θα δουλέψουν χωρίς πρόβλημα (γιατί σε ατσάλι, δεν...). Αν έχεις και αριστερόστροφο τρυπάνι, πρέπει να βγει χωρίς πολύ κόπο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Χοντρικά το σημείο που είναι σφηνωμένη η βίδα είναι αυτό που φαίνεται στη φωτό (παρόμοιο με το δικό μου):
    https://www.superpapi.gr/wp-content/...x-125_0022.jpg
    Όπως μπορείτε να δείτε επειδή η εν λόγω βίδα συγκρατεί το πλαστικό φτερό, δεν ενδείκνυται άγρια κακομεταχείριση (κοπανήματα κλπ) γιατί ενδέχεται να γίνει ζημιά και στο ίδιο το πλαστικό φτερό (το οποίο κοστίζει γύρω στα 45 ευρώ). Παλιά είχα δοκιμάσει (και είχε δουλέψει) να λύσω μια ατσαλένια βίδα στο ίδιο παπί με ένα σπρέι που είχα αγοράσει από τη Wurth (νομίζω άζωτο υπό πίεση). Ευτυχώς για μένα τότε, δούλεψε.
    Το πρόβλημα νομίζω ότι προκύπτει λόγω του περιβάλλοντος που βρίσκεται το παπάκι (νησί) όπου η υγρασία και η αρμύρα της θάλασσας που διαδίδεται εν μέρει και με τον άνεμο, από τη μια σκουριάζει πολύ γρήγορα τα μέταλλα, κι από την άλλη συντελεί στη συσσώρευση αλάτων και σκόνης.

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. To σκέφτηκα αλλά πλέον θα το κάνω...
    από Gandalf dr685sm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2010, 15:08
  2. Ηλεκτρικά Dt-200 πώς να κάνω το τρικ?
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2010, 05:52
  3. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 09:35
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF