Σελίδα 12 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 407

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #166
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Σήμερα παρέλαβα τις σπαστές καστάνιες 1/2 και 1/4 της Force με 72 δόντια.
    Επίσης πήρα και μια σπαστή μανέλα Force 1/2 380mm.

    Στην φώτο η παλιά καστάνια 1/2 Dowidat που πάει για παλιοσίδερα.
    Παπάρια γερμανική αντοχή, είναι 40 χρονών αλλά ελάχιστα χρησιμοποιημένη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	καστάνιες.jpg 
Προβολές:	502 
Μέγεθος:	37,8 KB 
ID:	434854

  2. #167
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μεγειά οι καστάνιες..

    Για πες τι πρόβλημα η dowi.
    Sent from me using a computer.

  3. #168
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Στην φώτο η παλιά καστάνια 1/2 Dowidat που πάει για παλιοσίδερα.
    Παπάρια γερμανική αντοχή, είναι 40 χρονών αλλά ελάχιστα χρησιμοποιημένη.
    Από ναυτικό;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #169
    Νέο μέλος Το avatar του/της metalworking
    Εγγραφή
    24/03/2022
    Μηνύματα
    10
    Η Force έχει μπει για τα καλά στην αγορά. Τίμια για τα χρήματά της. Σαν << δεύτερα>>, είναι ότι πρέπει.
    Από την άλλη για να βγήκε off η Dowidat, πρέπει να είδαν πολλά τα μάτια της.

  5. #170
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για πες τι πρόβλημα η dowi.
    Μετά από ένα δυνατό ζόρισμα, μια πιάνουν τα δόντια, μια πηδάει δόντια και μια γυρνάει ελεύθερα.
    Δεν δοκίμασα να την ανοίξω.

    Αν την θέλει κάποιος που μπορεί να την φτιάξει, του την στέλνω δώρο.

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    στη φτιαχνω και στην ξαναστελνω

  7. #172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Είχα παραγγείλει από ελληνικό eshop μια καστάνια 1/2" της Facom με 72 δόντια, παλιό μοντέλο (εν γνώσει μου), την κλασική S151:
    https://facom.com.pl/en/1091-s151-1-...d-ratchet.html
    Αντ' αυτής, ο πωλητής μου έστειλε την S151B, επίσης με 72 δόντια (λογικά γιατί δεν είχε διαθέσιμη την 151, λογικό εν μέρει, μια που πρόκειται για αρκετά παλιό μοντέλο):

    https://facom.com.pl/en/11780-s151b-...2-ratchet.html

    Η συγκεκριμένη γράφει στη μια πλευρά της λαβής την ένδειξη Italy, και λογικά είναι rebranded Pastorino:
    https://www.atalasidis-tools.gr/site...A-036&extLang=

    Οι ειδήμονες του forum εγκρίνουν; Είναι ο ίδιος μηχανισμός στις 151 & 151Β; Προσωπικά θα προτιμούσα (από εργονομική άποψη) τη στρογγυλή λαβή της παλιάς 151 αλλά αν κατά τα λοιπά είναι όμοιες, δεν έχω θέμα.

  8. #173
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Είχα παραγγείλει από ελληνικό eshop μια καστάνια 1/2" της Facom με 72 δόντια, παλιό μοντέλο (εν γνώσει μου), την κλασική S151:
    https://facom.com.pl/en/1091-s151-1-...d-ratchet.html
    Αντ' αυτής, ο πωλητής μου έστειλε την S151B, επίσης με 72 δόντια (λογικά γιατί δεν είχε διαθέσιμη την 151, λογικό εν μέρει, μια που πρόκειται για αρκετά παλιό μοντέλο):

    https://facom.com.pl/en/11780-s151b-...2-ratchet.html

    Η συγκεκριμένη γράφει στη μια πλευρά της λαβής την ένδειξη Italy, και λογικά είναι rebranded Pastorino:
    https://www.atalasidis-tools.gr/site...A-036&extLang=

    Οι ειδήμονες του forum εγκρίνουν; Είναι ο ίδιος μηχανισμός στις 151 & 151Β; Προσωπικά θα προτιμούσα (από εργονομική άποψη) τη στρογγυλή λαβή της παλιάς 151 αλλά αν κατά τα λοιπά είναι όμοιες, δεν έχω θέμα.
    Λογικά θα είναι ο ίδιος μηχανισμός μιας και έχουν τον ίδιο κωδικό (151) και ίδιο αριθμό δοντιών.
    Το Β προφανώς παραπέμπει σε (λίγο) διαφορετικό σχεδιασμό του σώματος.
    Μια χαρά μου φαίνεται εμένα.


    (είπε αυτός που έχει 2 καστάνιες force έστω μη αγορασμένες)....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #174
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Είχα παραγγείλει από ελληνικό eshop μια καστάνια 1/2" της Facom με 72 δόντια, παλιό μοντέλο (εν γνώσει μου), την κλασική S151:
    https://facom.com.pl/en/1091-s151-1-...d-ratchet.html
    Αντ' αυτής, ο πωλητής μου έστειλε την S151B, επίσης με 72 δόντια (λογικά γιατί δεν είχε διαθέσιμη την 151, λογικό εν μέρει, μια που πρόκειται για αρκετά παλιό μοντέλο):

    https://facom.com.pl/en/11780-s151b-...2-ratchet.html

    Η συγκεκριμένη γράφει στη μια πλευρά της λαβής την ένδειξη Italy, και λογικά είναι rebranded Pastorino:
    https://www.atalasidis-tools.gr/site...A-036&extLang=

    Οι ειδήμονες του forum εγκρίνουν; Είναι ο ίδιος μηχανισμός στις 151 & 151Β; Προσωπικά θα προτιμούσα (από εργονομική άποψη) τη στρογγυλή λαβή της παλιάς 151 αλλά αν κατά τα λοιπά είναι όμοιες, δεν έχω θέμα.
    Τι πάει να πει rebranded pastorino? Όλα τα brand name και τα εργοστάσια ανήκουν στην stanley. Κατασκευάζει όπου θέλει, ότι θέλει και τα σταμπάρει όπως γουστάρει.

    Ο μηχανισμός είναι ίδιος σε όλες αυτές, ανεξαρτήτως μάρκας. Και hazet να πάρεις, αν είναι στρογγυλοκέφαλη, έχει τον ίδιο μηχανισμό.
    Sent from me using a computer.

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Εννοείς ότι η συγκεκριμένη σχεδίαση της κεφαλής είναι της Facom και απλά τη συγκεκριμένη (151Β) την κατασκευάζει στην Ιταλία, όπου ο όμιλος της Stanley έχει απορροφήσει από χρόνια και την pastorino; (πράγμα το οποίο γνώριζα... αρκετά εργαλεία Expert πχ είναι ίδια με παλιά Pastorino).
    Εν πάση περιπτώσει, η αρχική απορία μου ήταν αν 151 και 151Β είναι εν τέλει η ίδια καστάνια...

  11. #176
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2018
    Μηνύματα
    19
    φτιάχνονται έξω από το μιλάνο, τώρα pastorino είναι; usag είναι; όλα αυτά είναι της stanley, οι υπόλοιπες καστανιές της facom μάλλον είναι ταιβάν
    είναι σχετικά ελαφριά και έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των στρογγυλοκεφαλών
    μου αρέσει που έχει σχήμα κοιλοδοκού Η, για μειωμένο βάρος
    επίσης αλλάζει ο μηχανισμός, σε σχέση με τις άλλες νέες facom που δεν αλλάζει
    για μένα εργαλείο που αξίζει το facom που γράφει πάνω, αλλά καλύτερα να έπαιρνες την s.161b που έχει καλύτερη λαβή

    πέρα απ το διαφημιστικό του πράγματος, εδώ οι διαφορές με την παλιά έκδοση (εκτός τη λαβή), εν ολίγοις, ελαφρύτερη, εσωτερικός μηχανισμός κονιορτομεταλλουργίας, και προστασία σκόνης:


  12. #177
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    αρκετά εργαλεία Expert πχ είναι ίδια με παλιά Pastorino).
    Aς μη το πιάσουμε αυτό.

    Εν πάση περιπτώσει, η αρχική απορία μου ήταν αν 151 και 151Β είναι εν τέλει η ίδια καστάνια...
    Αν ήταν ίδιες θα είχαν και τον ίδιο κωδικό.

    Σχεδιαστικά όλες οι αλλαγές είναι προς όφελος της καινούριας.
    Ο μηχανισμός είναι ίδιος.

    Όλες οι στρογγυλοκέφαλες μοιράζονται αυτούς του δυο μηχανισμούς.

    Σήμερα όλες οι καινούριες καστάνιες έχουν τον μηχανισμό της facom. Διαφορές που μπορεί να υπάρχουν δεν επηρεάζουν τη λειτουργία της καστάνιας. Κάποιες έχουν πλακέτα για να μην επηρεάζεται η λειτουργία της περιστροφικής πλακέτας απ' το άγγιγμα του χεριού, άλλες μπορεί να έχουν oring για τη σκόνη κ.α.. Αλλά η λειτουργία και ο μηχανισμός είναι ακριβώς ίδιος.
    Sent from me using a computer.

  13. #178
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Έχω κολλήσει σε δύο σπαστές καστάνιες 3/8 που βρίσκω στη Γερμανία σε παραπλησιες τιμές.Δεν έχω καθόλου εμπειρία από σπαστές. Ποια η γνώμη σας;
    Η Facom έχει παραπάνω : κουμπί απελευθερωσης για το καρυδακι, μοχλό αλλαγής φοράς και ρύθμιση μήκους.
    Η GEDORE έχει παραπάνω κλείδωμα της κεφαλής.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Collage_20220603_182837.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	436240

  14. #179
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Γιάννη αν θυμάσαι την πρώτη σελίδα, την gedore την έχω και μάλιστα σε 3/8.

    Είναι μια πολύ δυνατή καστάνια στο μήκος μιας 1/2. Όχι τόσο κομπακτ στην κεφαλή αλλά μπορεί να αντέξει τρελή κατάχρηση και ροπές πέρα απ' το όριο του καρέ που έχει.
    Την πήρα για τους παραπάνω λόγους + για το σύστημα κλειδώματος που έχει. Η κεφαλή μπορεί να είναι εντελώς ελεύθερη, μπορεί να σταθεροποιείται σε διάφορες γωνίες αλλάζοντας θέση με μικρή πίεση ή να κλειδώνει σε όλες τις θέσεις.
    Η αλήθεια όμως είναι, πως ποτέ δεν είναι εντελώς ελεύθερη και σπάνια την κλειδώνω.
    Την χρησιμοποιώ συνέχεια σε μεγάλες ροπές ενώ σε μικρότερες ή πιο χαλαρές βίδες, χρησιμοποιώ την μικρότερη επειδή είναι ελαφρύτερη και πολύ πιο γρήγορη λόγο μικρότερου μήκους/βάρους.

    Την φακομ δεν την ξέρω αλλά μ' αρέσει. Αν την είχα δει ή την είχα δουλέψει λίγο ίσως σου πρότεινα αυτή απ' την αρχή. Το κλείδωμα στο καρυδάκι δεν έιναι τόσο βασικό. Το κλείδωμα της κεφαλης (που λείπει) είναι κάτι που θα σου χρειαστεί σπάνια και μάλιστα πιο σπάνια απ' ότι στην στρογγυλοκέφαλη gedore, επειδή μπορείς να πιέζεις την κεφαλή επάνω στη βίδα χωρίς να επηρεάζεις την λειτουργία της. Η κεφαλή της φαίνεται πιο κομπακτ απ' την gedore και το μήκος της αν θυμάμαι καλά, μπορεί να ξεπεράσει αυτό της gedore. Η αλήθεια είναι οτι δε μου έχει χρειαστεί ποτέ μεγαλύτερο μήκος σε 3/8 και μάλιστα είναι κάτι που στα χέρια ενός άπειρου, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, αλλά τουλάχιστον αν χρειαστεί είναι εκεί. Κλειστή, θα χωρέσει στα περισσότερα αν όχι σε όλα τα σημεία που θα χωρέσει και μια κανονική 3/8 αλλά δε θα είνα ποτέ τόσο γρήγορη λόγο βάρους.

    Αν μιλάγαμε για 1/2 θα σου έλεγα φακομ λόγο μήκους. Σε 3/8 θα σου έλεγα να γύρεις τη ζυγαριά πάλι προς φακόμ και να επιλέξεις gedore μόνο για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή αν είσαι απολύτως σίγουρος.
    Sent from me using a computer.

  15. #180
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες για τις καστάνιες και φυσικά θυμάμαι ότι έχεις την GEDORE, την έχεις αναφέρει πολλές φορές άλλωστε. Εμπιστεύομαι την γνώμη σου για την facom. Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Το μόνο που με προβληματίζει πλέον είναι το βάρος τους.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 04/06/2022 στις 11:18.

Σελίδα 12 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1476
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 23:32
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF