Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Απο τα 250 στα… 250.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729

    Απο τα 250 στα… 250.

    Πριν κανα διμηνο ειχα παει το GSX250 για πλυσιμο και κερωμα. Όταν γυρισα σπιτι λεω «δεν το βγαζεις καμια φωτογραφια ετσι όπως είναι καθαρο, να βρισκεται;». Μεσα μου ηξερα τι σημαινει αυτο, το εχω ξανακανει. Είναι το πρωτο βημα πριν να παρω αποφαση να παω στο επομενο μηχανακι. Θα μου πεις σε τι σου εφταιξε το καημενο το σουζουκακι; Σε τιποτα, είναι πραγματικα ενα εξαιρετικο μηχανακι. Το μεγαλο του μειονεκτημα ομως ηταν οτι ηξερα πως οποτε ηθελα μπορουσα να παρω πισω τα λεφτα που ειχα δωσει κατα την αγορα. Καθοταν εκει σαν μια επιταγη ετοιμη για εξαργυρωση δηλαδη.

    Χαζευοντας όπως παντα τις αγγελιες του car καποια στιγμη πριν κανα μηνα βλεπω μια αγγελια για ενα Ζ250SL που ηταν πολυ συμφερουσα περιπτωση. Ηταν καλη η τιμη, προσεγμενη η μηχανη και ερχοταν και με αρκετη προικα (καποια πραγματα που τα ηθελα, αλλα που μπορουσα να τα πουλησω και να μου ριξουν το κοστος αγορας). Οποτε μου μπαινει η σκεψη… Δεν το παιρνω να το δοκιμασω λιγο πώς ειναι; Ειχα οδηγησει παλιοτερα το Ninja 250SL και το ειχα βρει εξαιρετικο (αν και λιγο στριμωχτο για μενα). Η σκεψη ηταν να αφησω το GSX στο παρκινγκ και για κανα μηνα να χρησιμοποιω το Z, δοκιμαστικα. Αν μου αρεσε το Ζ εδινα το άλλο (χωρις να χασω λεφτα). Αν δε με βολευε το Ζ, το εβαζα εκεινο αγγελια και επαιρνα πισω τα περισσοτερα από τα λεφτα μου, ενώ ταυτοχρονα θα ειχα ξυσει και τη φαγουρα της αλλαγης που με πιανει κάθε χρονο. Το συζητησα και με καποιους φιλους, ολοι συμφωνησαν πως στεκει σαν σκεψη (για τα δεδομενα τα δικα μου παντα) και τελικα το προχωρησα…

    Τα δυο μηχανακια είναι χωρις υπερβολη τα δυο ακρα της κατηγοριας των 250 κυβικων. Το σουζουκι ειναι ενα «500αρι» με μοτερ 250. Μεγαλη σε διαστασεις, μεταξονιο και βαρος , που της δινουν εμφανιση αλλα και οδικη συμπεριφορα μεγαλυτερης μηχανης. Το μοτερ αν και δικυλινδρο εχει σχεδιαστει για ροπη χαμηλα και οχι για επιδοσεις. Αυτο δινει ευκολια στη καθημερινη μετακινηση αλλα και οικονομια. Στο αλλο ακρο το Ζ250SL είναι ένα «125αρι» με μοτερ 250. Κυριολεκτικα η μηχανη διαφερει με το Ζ125 μονο στον κυβισμο του μοτερ (με τα δυο μοντελα να εχουν 2-3 κιλα διαφορα). Διαστασεις, μεταξονιο και βαρος πατινιου λοιπον, λαστιχα από 125αρι και ένα μονοκυλινδρο μοτερ που δουλευει σαν δικυλινδρο. Χαιρεται να δουλευει πανω από τις 6-7Κ στροφες (μαλιστα κατω από τις 5 δυσανασχετει), ενώ η μεγιστη δυναμη ερχεται σχεδον στον κοφτη. Περιεργα πραγματα για έναν κυλινδρο, αλλα το αποτελεσμα είναι ένα μοτερ που σου λεει κυνηγησε με.

    Αφηνω λοιπον το GSX στο παρκινγκ και πλεον χρησιμοποιω το Ζ. Από την πρωτη βδομαδα με ειχε ηδη κερδισει. Δεν τιθεται θεμα συγκρισης αναμεσα στα δυο μοντελα, είναι τοσο διαφορετικα που παρα τον κοινο κυβισμο είναι σα να συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια. Το θεμα είναι τι θα ταιριαζε περισσοτερο σε μενα τη δεδομενη στιγμη. Αυτό ηταν το Ζ λοιπον. Παιρνω ετσι την αποφαση οτι κραταω αυτο. Βαζω τα s22 του Suzuki στο Ζ (ειχα κρατησει τα μαμα λαστιχα του) , βγαζω τη σχαρα (την εδωσα χωριστα) και καθομαι να γραψω την αγγελια. Ανεβαινει το κειμενο στο car, ερχεται η ωρα να προσθεσω τις φωτογραφιες. Ανεβαζω τις μισες και μετα ψαχνω στο τηλεφωνο να βρω και τις παλιοτερες που ειχα βγαλει τοτε για να συμπληρωσω καμια ακομα. Χτυπαει το τηλεφωνο, αγνωστο κινητο. Εχουν περασει κυριολεκτικα 3 λεπτα απ΄οταν ανεβηκε η αγγελια… Για να μην τα πολυλογω παραπανω, αυτος ηταν ο αγοραστης της μηχανης. Την επομενη μερα πηγε για ελεγχο σε συνεργειο και κατεβηκε και η αγγελια. Ντραπηκα να βαλω τιμη μεγαλυτερη απ’οσο την αγορασα, αν και η αγορα μου εδειχνε ότι θα μπορουσα ανετα να το κανω. Την προηγουμενη βδομαδα ειχαν φυγει μηχανακια που ηταν στα 3300 και 3500. Δεν ηθελα να το κανω, χωρις να κατακρινω καποιον άλλο που θα το εκανε. Κι ετσι κερδισμενος βγηκα, στην ουσια η σουζουκι μου εκανε δωρο τη χαρα του να αγορασω για πρωτη φορα μια καινουρια μηχανη και να την εχω για 7,5 μηνες. Η μηχανη πηγε σε ένα πολύ καλο παιδι που την παιρνει για τη γυαικα του ως πρωτη. Ειμαι σιγουρος πως θα την καταχαρει και πως θα δεχτω κι απο εκει μονο θετικη ενεργεια.



    *(το Ζ τη μερα που το πηρα, εδω φοραει ακομα τα pilot street)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	80,0 KB 
ID:	425609

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Ολα καλα λοιπον, προχωραμε ακαθεκτοι στην ενατη μηχανη σε εφτα χρονια κατοχης διπλωματος μοτο (τρεμε Blitzer) και περιμενουμε να ξανανοιξουν οι πιστες για να χαρουμε το καινουριο μας παιχνιδι. Με την αλλαγη εχουν περισσεψει και καποια λεφτα (το κοστος του Ζ μου βγαινει αρκετα κατω από την τιμη πωλησης του GSX) και αυτα λεω να τα ριξω στο Ζ. Πρωτο βημα το μπροστινο φρενο (αυτο ειναι το 250αρι για το οποιο ψαχνω για τρομπα) το οποιο δε με ευχαριστησε, αφου από μια μηχανη που ζυγιζει 147 κιλα γεματη θα περιμενα περισσοτερα. Δευτερο βημα θα ειναι οι μπροστινες αναρτησεις. Το περιεργο (για την κατηγορια) ειναι οτι η πισω αναρτηση ειναι πολυ καλη με καθαρα σπορ προσανατολισμο (τοσο σφιχτη μονο σε ss εχω ξαναπετυχει). Γενικα παντως το πλαισιο μαζι με το μοτερ δινουν μια εξαιρετικη βαση. Με τα S22 ηδη πανω εχω δει τι μπορει να κανει σε σφιχτο στροφιλικι και μου εχει ανοιξει η ορεξη. Γενικα, ωραιο πραγμα το ελαφρυ μηχανακι…


    ΥΓ: Τωρα φανταζομαι καποιοι θα κουνατε το κεφαλι σας και θα λετε ασε μας κουκλιτσα μου που καθεσαι κι ασχολεισαι με τα παπακια. Εχετε ενα δικιο κι εσεις, οπως ειχατε και δικιο στο οτι δεν μπαινει μπαγκαζιερα στο gixxer. Δειξτε κατανοηση... Αλλοι τη βρισκουν να παλευουν με αγελαδες των 250 κιλων στο χωμα, εγω τωρα τη βρισκω ετσι. No kink shaming παρακαλω.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180

  4. #4
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.092
    Πολύ όμορφο το Ζ, καλόβολτο!

  5. #5
    Εμενα μου αρεσει ο τροπος που κινήσαι .
    Βεβαια ετσι κινδυνευεις να χασεις καποιο καλο μηχανακι που σου αρεσει μονο και μονο επειδη μπορεις να παρεις πισω τα χρηματα σου .
    Το χω παθει.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Με γεια!

    Δε στο 'χα να γίνεις Ζητάς.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    855
    Με γεια φίλος. Καλόβολτο το νέο αλογάκι.

    Αχ αυτό το car μας έχει καταστρέψει όλους.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Με ‘γεια φίλε!!! Ελπίζω αυτό να σου κλείσει όλα τα κενά και να το κρατήσεις τουλάχιστον 1 χρόνο!!!!
    Περιμένουμε long term review!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    καλορίζικο κ καλές βόλτες ,
    αφού ειχες 250 κ ηθελες αλλαγή ....εγω θα πήγαινα σε αυτό.....το εχει πάρει γνωστο μου ατομο κ ειναι πολύ ευχαριστημένος εως τώρα εχοντας κάνει περίπου 4.000 χλμ ,εχει abs κ 45 αλογα ....(δεν το εχω οδηγήσει αλλά τον εμπιστεύομαι στην γνώμη του για το z400)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...kawasaki-z-400

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    καλορίζικο κ καλές βόλτες ,
    αφού ειχες 250 κ ηθελες αλλαγή ....εγω θα πήγαινα σε αυτό.....το εχει πάρει γνωστο μου ατομο κ ειναι πολύ ευχαριστημένος εως τώρα εχοντας κάνει περίπου 4.000 χλμ ,εχει abs κ 45 αλογα ....(δεν το εχω οδηγήσει αλλά τον εμπιστεύομαι στην γνώμη του για το z400)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...kawasaki-z-400
    μην κανεις τετοια γιατι δεν το εχει σε τιποτα...
    Ειναι που ειναι το αγαπημενο του site μην του το δινετε και εσεις στο πιατο!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Ένα Ninja 400 είναι στα μελλοντικά σχέδια. Αλλά πρέπει να πέσουν πρώτα οι τιμές λίγο.

    Ευχαριστώ για τις ευχές παιδιά.

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445

    Καλοριζικο Πετραν!!
    αν και το ποσο θα ριζώσει ενας θεος το ξερει
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλορίζικο μπρο.Να το χαρείς.
    Τελικά αυτη η τζινι σου άφησε το σημάδι της. Δε μπόρεσες να τη ξεπεράσεις ποτέ και γυροφέρνεις στα παπάκια
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Καλοριζικο με πολλα χλμ και στο επομενο που θα σου γυαλισει ορμα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2015, 17:25
  2. Απο τα 15 στα 100..hp
    από gkwsto στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2010, 01:57
  3. 600cc αντί 2χρονων 250 απο το 2011 στα gp
    από road spirit στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 17:07
  4. Μανual Απο Honda Xl 125/250 ?
    από LEON_BOLOS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 16:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF