Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Scooter SH 300 '16 2016

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2021
    Μηνύματα
    9

    Scooter SH 300 '16 2016

    Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να πάρω ένα μεταχειρισμένο SH300 του 16 με λίγα χιλιόμετρα. Με ενδιαφέρει να μάθω από κατόχους του αν έχει δυσλειτουργίες στα ηλεκτρονικά και αν υπάρχει θέμα με κατανάλωση λαδιού, όπως έχω διαβάσει σε κάποια θέματα εδώ και σε άλλα φόρουμ. Από ότι βλέπω από το 15 και μετά ο κινητήρας άλλαξε για να συμβαδίζει με το Euro4 ενώ 12-14 ήταν διαφορετικός με περισσότερα άλογα. Κοίταξα και μοντέλο του 17 αλλά είναι το ίδιο με του 16. Οι τιμές παίζουν από 3900-4100. Σε Beverly καινούριο στα ίδια λεφτά δεν πάω, μιας και είχα το 250 το οποίο με είχε ταλαιπωρήσει λίγο με τα ηλεκτρονικά.
    Τελευταία τροποποίηση από fergo; 18/02/2021 στις 11:11.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Αφου θες γνωμη μακρια απο μεταχειρισμενα σκουτερ..ειδικα το sh καιει λαδια και οταν φθασει στο αμην πας για φλαντζα και κυλινδρομπιστονα κοινως 1000αρικο χαλαρα..και μην πιστευεις τα χλμ, ετσι; το sh ειναι θαυμασιο αλλα μονο καινουργιο..προσωπικα παθων με το συγκεκριμενο...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2021
    Μηνύματα
    9
    Άμα δεν είναι αξιόπιστα και τα SH τότε βραστα. Δυστυχώς έχω ακούσει και για KYMCO κακά λόγια από φίλο και από Piaggio έχω κακή εμπειρία. Κοίταξα και Yamaha αλλά είναι τόσο ακριβά που προτιμώ να πάω να πάρω ένα μοτοσυκλετάκι Voge ή Benelli για να αντικαταστήσω το scooter για μικρή κατανάλωση στην πόλη και ένα μπάνιο σε κοντινή παραλία.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Αφου θες γνωμη μακρια απο μεταχειρισμενα σκουτερ..ειδικα το sh καιει λαδια και οταν φθασει στο αμην πας για φλαντζα και κυλινδρομπιστονα κοινως 1000αρικο χαλαρα..και μην πιστευεις τα χλμ, ετσι; το sh ειναι θαυμασιο αλλα μονο καινουργιο..προσωπικα παθων με το συγκεκριμενο...
    είχες το sh του 16 με τα λεντ και σου έκαιγε λάδια?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2021
    Μηνύματα
    9
    Πείτε κι άλλοι καμία γνώμη ρε παιδιά... Με άφησε σήμερα από μπαταρία το @@μπεβερλυ και είμαι σκασμενος.

  6. #6
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fergo Προβολή μηνύματος
    Πείτε κι άλλοι καμία γνώμη ρε παιδιά... Με άφησε σήμερα από μπαταρία το @@μπεβερλυ και είμαι σκασμενος.
    Είχα το R SPORT του 2010 για έξη χρόνια.

    Κατανάλωση λαδιού άρχισε μετά τις 12.000 χλμ περίπου. Μικρή η οποία ανέβαινε μέχρι τις 65.000 χλμ περίπου που ο επόμενος φίλος κάτοχος του άλλαξε πιστόνι και ελατήρια.
    Έκτοτε μηδενική κατανάλωση. Κανένα πρόβλημα σε ηλεκτρονικά. Πρόκειται για πολύ καλό σκούτερ!
    Δεν το κράτησα γιατί πήρα μεγαλύτερο μοτό για ταξίδια πούθελα και από μικρό πόλης ένα PCX.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2021
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Είχα το R SPORT του 2010 για έξη χρόνια.

    Κατανάλωση λαδιού άρχισε μετά τις 12.000 χλμ περίπου. Μικρή η οποία ανέβαινε μέχρι τις 65.000 χλμ περίπου που ο επόμενος φίλος κάτοχος του άλλαξε πιστόνι και ελατήρια.
    Έκτοτε μηδενική κατανάλωση. Κανένα πρόβλημα σε ηλεκτρονικά. Πρόκειται για πολύ καλό σκούτερ!
    Δεν το κράτησα γιατί πήρα μεγαλύτερο μοτό για ταξίδια πούθελα και από μικρό πόλης ένα PCX.

    Ευχαριστώ Σάββα. Αν το έδωσες το 2016 φαντάζομαι ότι ο επόμενος άλλαξε πιστόνι και ελατήρια από το 2016 και μετά. Λες το ανταλλακτικά να ήταν από την επόμενη γενιά κινητήρα στον οποίο ίσως έχουν διορθώσει τη δυσλειτουργία αυτή; Άλλωστε έχει ίδιες διαστάσεις το πιστόνι

  8. #8
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fergo Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ Σάββα. Αν το έδωσες το 2016 φαντάζομαι ότι ο επόμενος άλλαξε πιστόνι και ελατήρια από το 2016 και μετά. Λες το ανταλλακτικά να ήταν από την επόμενη γενιά κινητήρα στον οποίο ίσως έχουν διορθώσει τη δυσλειτουργία αυτή; Άλλωστε έχει ίδιες διαστάσεις το πιστόνι
    Το 2016 τα άλλαξε. Ο φίλος μου έκανε υπερκυβισμό με άλλο πιστόνι οπότε δεν θα σε βοηθήσει αυτή η πληροφορία. Αυτό που θα σε βοηθήσει είναι πως άλλοι πούκαναν με μάνα επίσης δεν έχουν πρόβλημα. Με μάνα παίρνει το ρεκτιφιέ Νο 1 και μπορείς με τον ίδιο κύλινδρο να βάλεις και το 2. Αυτό μεταφράζεται στο ότι αν έκανες 65.000 και άρχισε να καίει λάδια μετά με το Νο 1 θα κάνεις το ελάχιστο (πιστεύω πολύ περισσότερα γιατί θάναι σωστά τα πράγματα όχι να καίει σχεδόν από την αρχή όπως μάνα) άλλα 65.000 και με το Νο 2 με το ίδιο σκεπτικό άλλες 65.000 χωρίς να χρειαστεί αλλαγή κυλίνδρου.

    Αλλά άσχετα με το τι λέω εγώ ή οιοσδήποτε μπορείς κάλλιστα να πας το υποψήφιο σε ένα εξουσιοδοτημένο Χόντα ή άλλο έμπιστό σου συνεργείο και να τα ρωτήσεις όλα αυτά και φυσικά να τα επιβεβαιώσεις.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    μεχρι το 2015 ειχαν θεμα με τα λαδια αυτο ειναιγνωστο,απο το 16 και μετα δεν καινε σταγονα κανενα sh,αμα δεν ειμαστε σιγουροι ας μην λεμε οτι να ναι

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της alupis
    Εγγραφή
    05/04/2015
    Μηνύματα
    2
    Λοιπόν φίλε η γνώμη η δική μου που το έχω καινούργιο 2016/9ος.
    Το ευρο4 μοντέλο , από το 2016 και μετά είναι το πιο ολοκληρωμένο sh και στην καλύτερη μορφή του.
    Κυριολεκτικά δεν του λείπει τίποτα.
    Η κατανάλωση του είναι εξαιρετική 2.9 καλοκαίρι και 3.1 χειμώνα.δηλ.μεσος όρος 3.0 λτ/100χλμ.
    Υστερούσε σε χώρους κάτι που το έφτιαξε η Χόντα ώστε να χωράει πλέον κανονικά φουλ φεις.
    Προβλήματα στα χρόνια που το έχω 33500χλμ.δεν αντιμετώπισα.Μόνο κάτι τριξίματα σε ένα πλαστικό που έλυσα εύκολα.
    Ηλεκτρονικό θέμα δε είχα εκτός από τον διακόπτη μεγάλης σκάλας που μερικές φορές δε κάνει καλή επαφή αν μαζέψει σκόνες ή δεν χρησιμοποιείται συχνά.
    Το θέμα της κατανάλωσης λαδιού μειώθηκε αλλά δεν εξαλείφθηκε.Αυτό είναι μια παραξενιά γνωστή που απλώς χρειάζεται τακτικό τσεκάρισμα στην στάθμη.
    Κάποια λάδια έχουν μικρότερη κατανάλωση όπως το belray friction modified 10/40 mb το οποίο ήταν εξαιρετικό αλλά δυστυχώς σταμάτησε να παράγεται.
    Με αυτό είχα κατανάλωση μικρή και τα κρατούσα για 6000χλμ.Τώρα είμαι σε αναζήτηση κάποιου εφάμιλλου.
    Προσωπικά θεωρώ πως είναι ένα πολύ καλό μοντέλο.
    Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μου λές.

  11. #11
    Είχαμε στο χώρο που εργάζομαι το sh του 2000 για 35000 περίπου.Η χρήση ήταν μέσα στη πόλη και πέριξ με μέγιστες αποστάσεις τα 30-40χλμ.Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα απολύτως πρόβλημα είτε ηλεκτρικά ,είτε μηχανολογικά.Το θέμα με τη κατανάλωση υπήρχε απο την αρχή και λύθηκε κάνοντας αλλαγή λαδιού κάθε 4000-4500χλμ.Μετά απο 5 χρόνια πουλήθηκε μόνο και μόνο για να γίνει η ανανέωση με το τότε καινούριο μοντέλο του 2015 (δεν ήταν αυτό με τα led).H χρήση παρέμεινε η ίδια ,οι αλλαγές λαδιών συνέχισαν στα ίδια χλμ 4000-4500.Σήμερα μετά απο 6 χρόνια και 20000 και κατι χλμ δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό.

Παρόμοια θέματα

  1. Mp3 250 vs Honda SH 300 abs
    από gavos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2011, 19:42
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2007, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF