Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 55

Θέμα: Ανακατασκευή Kawasaki ZX-9R '95

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν βλέπω να λείπει κάτι.

    Το σπάσιμο στο φτερό, πιθανόν έχει γίνει από ξεχασμένο λουκέτο δισκόφρενου. Δεν το έβγαλε, έκανε πίσω να ξεπαρκάρει και ... κράκ! Προσωπικά δεν θα το άλλαζα, θα το έτρωγα να λειανθεί η τομή στο κομάτι που λείπει ωστε να ''γλυκάνει'' και έτσι θα το άφηνα. Δεν δείχνει να έχει λειτουργικό πρόβλημα, και μην νομίζεις, μόνο ο ιδιοκτήτης τα βλέπει αυτά. Το πολύ πολύ μελλοντικά, αν ποτέ ερχόταν η ώρα του βαψίματος, να του έκανε μια κόλληση ένα κομάτι πλαστικό να συμπληρωθεί και τέλος.

    Ένα κόλλημα οι ρωγμές στο μούτρο θέλει.

    Και ένα πλύσιμο-καθάρισμα-συντήρηση άρσης ακινησίας-αναλώσιμα και οι μικροελλείψεις φλας-φιλέτα ραμαιρ-καθρέπτες.

    Μακάρι να ήταν όλα τα ζωντανέματα τόσο εύκολα.

    Καλές βόλτες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν βλέπω να λείπει κάτι.

    Το σπάσιμο στο φτερό, πιθανόν έχει γίνει από ξεχασμένο λουκέτο δισκόφρενου. Δεν το έβγαλε, έκανε πίσω να ξεπαρκάρει και ... κράκ! Προσωπικά δεν θα το άλλαζα, θα το έτρωγα να λειανθεί η τομή στο κομάτι που λείπει ωστε να ''γλυκάνει'' και έτσι θα το άφηνα. Δεν δείχνει να έχει λειτουργικό πρόβλημα, και μην νομίζεις, μόνο ο ιδιοκτήτης τα βλέπει αυτά. Το πολύ πολύ μελλοντικά, αν ποτέ ερχόταν η ώρα του βαψίματος, να του έκανε μια κόλληση ένα κομάτι πλαστικό να συμπληρωθεί και τέλος.

    Ένα κόλλημα οι ρωγμές στο μούτρο θέλει.

    Και ένα πλύσιμο-καθάρισμα-συντήρηση άρσης ακινησίας-αναλώσιμα και οι μικροελλείψεις φλας-φιλέτα ραμαιρ-καθρέπτες.

    Μακάρι να ήταν όλα τα ζωντανέματα τόσο εύκολα.

    Καλές βόλτες.
    όλα αυτά ανάλογα πόσο ψείρας είσαι....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν βλέπω να λείπει κάτι.

    Το σπάσιμο στο φτερό, πιθανόν έχει γίνει από ξεχασμένο λουκέτο δισκόφρενου. Δεν το έβγαλε, έκανε πίσω να ξεπαρκάρει και ... κράκ! Προσωπικά δεν θα το άλλαζα, θα το έτρωγα να λειανθεί η τομή στο κομάτι που λείπει ωστε να ''γλυκάνει'' και έτσι θα το άφηνα. Δεν δείχνει να έχει λειτουργικό πρόβλημα, και μην νομίζεις, μόνο ο ιδιοκτήτης τα βλέπει αυτά. Το πολύ πολύ μελλοντικά, αν ποτέ ερχόταν η ώρα του βαψίματος, να του έκανε μια κόλληση ένα κομάτι πλαστικό να συμπληρωθεί και τέλος.

    Ένα κόλλημα οι ρωγμές στο μούτρο θέλει.

    Και ένα πλύσιμο-καθάρισμα-συντήρηση άρσης ακινησίας-αναλώσιμα και οι μικροελλείψεις φλας-φιλέτα ραμαιρ-καθρέπτες.

    Μακάρι να ήταν όλα τα ζωντανέματα τόσο εύκολα.

    Καλές βόλτες.
    Σε ευχαριστώ! Για το κόλλημα των ρωγμών, σκέφτομαι την πλαστικοκόλληση. Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο ή κολλητήρι για καλώδια και κομμάτια πλαστικό?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    όλα αυτά ανάλογα πόσο ψείρας είσαι....
    Πολύ σωστά! Και εγώ είμαι πολύ ψείρας να πάρει
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίο, το ηθελα το ΖΧ-9 Β 1-4 αλλα μεχρι να μαζέψω λεφτά βγήκε το C1 (1998) το οποιό πήρα τότε σε ενα ομορφο μονοχρωμο μπλέ!

    Περιμένουμε την αρχή του project ZX-9. Είναι Β1 ή Β2 αν το πηρούνι-βασεις για δαγκάνες φρενων ειναι οι οριτζιναλ. Τα Β3, Β4 είχαν τις εξαπίστονες της Tokico.
    Πολύ σωστά! Επίσης τα Β1-Β2 δεν είχαν τις χειρολαβές του συνεπιβάτη. Το συγκεκριμένο είναι Β2 (1995)
    Το συγκεκριμένο μπλε που λες, είναι επίσης ένα πανέμορφο χρώμα!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ! Για το κόλλημα των ρωγμών, σκέφτομαι την πλαστικοκόλληση. Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο ή κολλητήρι για καλώδια και κομμάτια πλαστικό?
    Θέλεις να κάνεις μια πρόχειρη-προσωρινή επισκευή, απλά να κολλήσει το πλαστικό; Μέχρι κάποια στιγμή αργότερα να το φτιάξεις σωστά;

    Θέλεις να κάνεις σωστή επισκευή; Σωστή επισκευή ΜΟΝΟ σε εξειδικευμένο επαγγελματία, ένας να κάνει τις επισκευές στα πλαστικά που χρειάζονται με ειδικές κόλλες και τεχνικές, και ένας να βάψει επαγγελματικά.

    Η πρόχειρη επισκευή γίνεται και με το κολλητήρι να λιώσεις τοπικά το πλαστικό (αντίο χρώματα γύρω-γύρω βέβαια) και με κόλλες π.χ. εποξειδική, και με συνδυασμό αυτών. Οι πρόχειρες-προσωρινές επισκευές βέβαια ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. Πρόχειρα, και για μικρογραντζουνιές βοηθάνε και οι μπογιές μοντελισμού ή τα μανώ των γυναικών. Αμφότερα έχουν τεράστια ποικιλία σε αποχρώσεις. Έχω μπει σε μαγαζί με καλλυντικά κρατώντας πλαστικό για δείγμα και βρήκα μανώ το ίδιο ακριβώς κόκκινο, να καλύψω δυο γραντζουνιές άτυχες. Ε αμα δεν στο δείξουν, δεν το βλέπεις.


    Μάλλον όμως σου λέω πράγματα που ήδη ξέρεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    όλα αυτά ανάλογα πόσο ψείρας είσαι....
    Ψείρας με την καλή την έννοια μακάρι να είναι κανείς, με την κακή την έννοια μην είναι μόνο.

    Το γράφω αυτό, γιατί έχω δει και κάτι ''ψειρες'', που μέχρι γκάλοπ τι σχέδιο χρωμάτων να κάνουν το μοτό ποστάρανε, και το μοτέρ από μέσα ήταν με πριονίδι και βαλβολίνη, και φυσικά βάρεσε και τους μείνανε οι ψηφοφορίες για τα σχέδια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Θέλεις να κάνεις μια πρόχειρη-προσωρινή επισκευή, απλά να κολλήσει το πλαστικό; Μέχρι κάποια στιγμή αργότερα να το φτιάξεις σωστά;

    Θέλεις να κάνεις σωστή επισκευή; Σωστή επισκευή ΜΟΝΟ σε εξειδικευμένο επαγγελματία, ένας να κάνει τις επισκευές στα πλαστικά που χρειάζονται με ειδικές κόλλες και τεχνικές, και ένας να βάψει επαγγελματικά.

    Η πρόχειρη επισκευή γίνεται και με το κολλητήρι να λιώσεις τοπικά το πλαστικό (αντίο χρώματα γύρω-γύρω βέβαια) και με κόλλες π.χ. εποξειδική, και με συνδυασμό αυτών. Οι πρόχειρες-προσωρινές επισκευές βέβαια ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. Πρόχειρα, και για μικρογραντζουνιές βοηθάνε και οι μπογιές μοντελισμού ή τα μανώ των γυναικών. Αμφότερα έχουν τεράστια ποικιλία σε αποχρώσεις. Έχω μπει σε μαγαζί με καλλυντικά κρατώντας πλαστικό για δείγμα και βρήκα μανώ το ίδιο ακριβώς κόκκινο, να καλύψω δυο γραντζουνιές άτυχες. Ε αμα δεν στο δείξουν, δεν το βλέπεις.


    Μάλλον όμως σου λέω πράγματα που ήδη ξέρεις.
    Έχω ακούσει από 'δω και από 'κει πράγματα, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ πλαστικοκόλληση, οπότε δε γνωρίζω τίποτα.
    Θέλω και τα δύο που ανέφερες. Δηλαδή και να κάνω σωστή δουλειά, αλλά και να το κάνω μόνος. Ξέρω, ζητάω πολλά τώρα, αλλά πιστεύω πως αξίζει να προσπαθήσω το καλύτερό μου!
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ψείρας με την καλή την έννοια μακάρι να είναι κανείς, με την κακή την έννοια μην είναι μόνο.

    Το γράφω αυτό, γιατί έχω δει και κάτι ''ψειρες'', που μέχρι γκάλοπ τι σχέδιο χρωμάτων να κάνουν το μοτό ποστάρανε, και το μοτέρ από μέσα ήταν με πριονίδι και βαλβολίνη, και φυσικά βάρεσε και τους μείνανε οι ψηφοφορίες για τα σχέδια.
    Συμψωνώ απόλυτα μαζί σου και θέλω να πιστεύω ότι είμαι με την καλή έννοια. Έχω δει μερικούς με την κακή, οι οποίοι γκρινιάζουν για το παραμικρή λεπτομέρεια έστω και αν αυτή δεν υφίσταται!!! Και το αποτέλεσμα είναι να σπάνε @ρχ#&%@ άλλων!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    231
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Έχω ακούσει από 'δω και από 'κει πράγματα, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ πλαστικοκόλληση, οπότε δε γνωρίζω τίποτα.
    Θέλω και τα δύο που ανέφερες. Δηλαδή και να κάνω σωστή δουλειά, αλλά και να το κάνω μόνος. Ξέρω, ζητάω πολλά τώρα, αλλά πιστεύω πως αξίζει να προσπαθήσω το καλύτερό μου!
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
    Αν μπορείς να βρείς ένα κιτ της plastex είναι ιδανικό, πέρα απο κολλήσεις σε ρωγμές κάνει και για δημιουργία σπασμένων τμημάτων. Ακριβό βέβαια αλλά δοκιμασμένο. Πειραματίζομαι με μια φθηνότερη εναλλακτική αυτόν τον καιρό, ίσως ανεβάσω ενα how to αν πάει καλά.

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Με ενδιαφέρει η κατασκευή εξαρχής πλαστικών όσον αφορά το υλικό μόνο και όχι για παραγωγή.
    Αν έχεις κάτι να μου δώσει μια κατεύθυνση θα ήταν πολύ χρήσιμο.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rac3rX Προβολή μηνύματος
    Αν μπορείς να βρείς ένα κιτ της plastex είναι ιδανικό, πέρα απο κολλήσεις σε ρωγμές κάνει και για δημιουργία σπασμένων τμημάτων. Ακριβό βέβαια αλλά δοκιμασμένο. Πειραματίζομαι με μια φθηνότερη εναλλακτική αυτόν τον καιρό, ίσως ανεβάσω ενα how to αν πάει καλά.
    Με έσωσες αδερφέ! Μπήκα στο eBay και το βρήκα το plastex. Είναι ακριβώς όπως το plastifix που είχα παραγγείλλει από Αμερική και μου το σταματήσανε στο τελωνείο της Αυστραλίας και το γυρίσανε πίσω. Είχε λέει "επικίνδυνα υλικά" μέσα του. Το plastex δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Το αγοράζω άμεσα. Ξέρω πως δουλεύει. Σε ευχαριστώ πολύ!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Με ενδιαφέρει η κατασκευή εξαρχής πλαστικών όσον αφορά το υλικό μόνο και όχι για παραγωγή.
    Αν έχεις κάτι να μου δώσει μια κατεύθυνση θα ήταν πολύ χρήσιμο.
    Γιάννη έχω δει ένα υλικό που είναι κορυφαίο, αλλά κοστίζει πάρα πολλά λεφτά για να κάνεις καλούπια για τα φέρινγκ και έχουν και υλικό για να βάλεις μέσα στα καλούπια που θα φτιάξεις. Ήθελα να αγοράσω για να φτιάξω καλούπια και φέρινγκ για το RB50 GAG του αδερφού μου, αλλά βγαίνει πολύ ακριβά φίλε.
    Να ένα βίντεο που έχουν (από τα πολλά) στο YouTube, που δείχνει πως κάνεις και τα δύο (καλούπι και κατασκευή). Φαντάσου λοιπόν αυτό, σε μεγαλύτερες διαστάσεις για φέρινγκ.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    231
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Με ενδιαφέρει η κατασκευή εξαρχής πλαστικών όσον αφορά το υλικό μόνο και όχι για παραγωγή.
    Αν έχεις κάτι να μου δώσει μια κατεύθυνση θα ήταν πολύ χρήσιμο.
    Αυτό που δοκιμάζω είναι για μικρά τμήματα σε σπασμένα fairing κλπ, έχω αγοράσει τα υλικά και θα αρχίσω δοκιμές σύντομα. Τι πλαστικά θες να κατασκευάσεις;
    Σαν ιδέα για το καλούπι, πιθανώς να κάνει η Vinamold που είναι επαναχρησιμοποιούμενη και σαφώς πιο οικονομική από τις κλασσικές σιλικόνες 2 συστατικών.

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Στην ουσία θέλω να αντικαταστήσω τον πολυεστέρα με κάτι πιο βολικό και λιγότερο ασταθές την ώρα της εφαρμογής.
    Δεν έχω κάτι προς αντιγραφή, δικά μου σχέδια από πηλό ή από χαρτοπολτό θέλω να φτιάξω σε πλαστικό και αυτά μοναδικά, όχι σε παραγωγή.

    Ωραία εταιρεία με πολλές λύσεις και με αντιπρόσωπο στη Βουλγαρία

    https://www.smooth-on.com/distributor-regions/europe/

    ευχαριστώ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rac3rX Προβολή μηνύματος
    Αυτό που δοκιμάζω είναι για μικρά τμήματα σε σπασμένα fairing κλπ, έχω αγοράσει τα υλικά και θα αρχίσω δοκιμές σύντομα. Τι πλαστικά θες να κατασκευάσεις;
    Σαν ιδέα για το καλούπι, πιθανώς να κάνει η Vinamold που είναι επαναχρησιμοποιούμενη και σαφώς πιο οικονομική από τις κλασσικές σιλικόνες 2 συστατικών.
    Φέρινγκ, καπάκια, σασί σέλας, καπάκια σέλας και τέτοια. Ο πολυεστέρας και η ρητίνες στο κάρμπον είναι
    πολύ ασταθή και δεν ξέρεις πότε θα σε πουλήσουν την ώρα της εφαρμογής γι' αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει κάτι ποιο εύκολο
    με αντίστοιχα χαρακτηριστικά όταν σταθεροποιηθούν.

    Είναι και λίγο επικίνδυνα για την υγεία στο φινίρισμα τους ..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 20/02/2021 στις 15:12.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445


    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος


    Σύντομα τα αρχίσει το ξήλωμα! Πίστεψέ με το περιμένω πως και πως!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  15. #30

    Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί για χρώματα, οι οποίοι μου είχανε βγάλει και για το FZR μου. Δεν μπορούσε με τίποτα να βρει σε κανένα δειγματολόγιο, ούτε το πράσινο, αλλά ούτε και το γαλάζιο του ZX9R!!!
    Εν τω μεταξύ, έχω φάει όλο το ιντερνετ εδψ και τρεις μέρες, για να βρω τόσο τα αυτοκόλλητά του, αλλά πολύ περισσότερο τους κωδικούς των χρωμάτων του. Βρήκα κάποιους κωδικούς που "μπορεί" να ήταν αυτοί, αλλά όταν τους έβαλε στον υπολογιστή του, δεν του έβγαζε τίποτα
    Ξέρει κανείς που μπορούμε να μάθουμε τους κωδικούς? Η Kawasaki άραγε τους δίνει αν τους πάρεις τηλέφωνο, ή και αυτοί δεν έχουν ιδέα?
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki Zx-9r ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    από karajim86 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 16:18
  2. Kawasaki Zx-9r
    από aggelos_xr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2004, 12:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF