Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Ανακατασκευή Kawasaki ZX-9R '95

  1. #1

    Ανακατασκευή Kawasaki ZX-9R '95

    Και πριν καλά-καλά τελειώσω με το FZR1000 που ανακατασκεύαζα μέχρι και πριν μερικές ημέρες, βρήκα μια καλή ευκαιρία με ένα Kawasaki ZX-9R μοντέλο 1995.

    Έχει, όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες παρακάτω, κάποια χρώματα που δεν τα είχα δει ποτέ σε αυτό το μοντέλο (ή και που να τα είχα δει θα τα είχα ξεχάσει).
    Έχει οπωσδήποτε ατέλειες. Το μπροστινό φτερό είναι σπασμένο και θα χρειαστεί αλλαγή, το τελικό δεν περνάει RWC (ΚΤΕΟ), η σέλα οδηγού έχει ένα μικρό σκίσιμο, τα λάστιχα θέλουν αλλαγή, λείπουν κάποιες βίδες από τα φέρινγκ (μαμά), τα οποία έχουν κάποιες γρατζουνιές, όπως και το τεπόζιτο κλπ κλπ.....

    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου έδωσε και ένα δεύτερο τεπόζιτο στα ίδια χρώματα, το οποίο είχε λέει σαπίσει και δεν του γινόταν επισκευή!! Χμμμ..... θα το δούμε αυτό!
    Επίσης μου έδωσε και ένα σωρό άλλα καλούδια, τα οποία να πω την αλήθεια, τα πήρα στην κούτα και ούτε που τα πρόσεξα και πολύ.

    Θέλω να το κάνω και αυτό σε γνήσια κατάσταση. Όμως, μου άρεσε πάρα πολύ το μοντέλο πράσινο-άσπρο-βιολετί της ίδιας χρονιάς. Σκέφτομαι να βρω άλλο κουστούμι να του βάλω και να το βάψω σε εκείνα τα χρώματα. Κρατώντας έτσι και τα δικά του φέρινγκ στη γνήσια τους κατάσταση.

    Ακούω γνώμες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210219_120116.jpg 
Προβολές:	473 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	425670

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210219_120126.jpg 
Προβολές:	469 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	425671

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210219_120120.jpg 
Προβολές:	470 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	425672

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210219_120134.jpg 
Προβολές:	470 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	425673

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210219_120130.jpg 
Προβολές:	468 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	425674

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210219_120139.jpg 
Προβολές:	470 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	425675

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210219_120156.jpg 
Προβολές:	471 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	425676

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210219_120224.jpg 
Προβολές:	470 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	425677

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210219_120230.jpg 
Προβολές:	472 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	425678
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    πόσο γουστάρω να βλέπω μηχανές του 95 χωρίς σκουριασμενες βίδες!!!!!!
    σύγκριση ποιότητας με μηχανές 05-06 που κοιτάω και έχουν σοβαρές σκουριές σε βίδες.


    στο θέμα σου όμως.
    περίεργος χρωματισμός και πιθανόν σπάνιος ,κράτησε το κουστούμι και βάψε άλλο όπως είπες.
    καλές δουλείες να έχεις.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    περίεργος χρωματισμός και πιθανόν σπάνιος ,κράτησε το κουστούμι και βάψε άλλο όπως είπες.
    καλές δουλείες να έχεις.
    Αυτό περί σπανιότητας είναι που με ώθησε να πάρω την απόφαση να το κρατήσω. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν Κινέζικα φέρινγκ, αλλά μετά πό λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ, βρήκα ότι όντως υπάρχουν μηχανάκια με αυτό ακριβώς το χρώμα. Άλλωστε, πως αλλιώς βρήκε (και τρόμαξε για να το βρει) ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τεπόζιτο στον ίδιο συνδυασμό?

    Σε ευχαριστώ πολύ
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Forza
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ωραία πράγματα! Θα χαζεύουμε ευχάριστα, καλές δουλειές!

    (το ίδιο σε 9αρι μου άρεσε πολύ όταν ήμουν πιτσιρικάς)
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλές δουλειές μάστορα,καταπληκτική Μοτοσυκλέτα !Άλλη μια μεγάλη καψούρα το νιντζα.
    Προσωπικά αυτή την απαίσια εξατμισούλα θα την έβγαζα ακόμα και αν περνούσε ΚΤΕΟ
    Όσο για τις σκουριές που είπε ο φίλος πριν,πραγματικά θλίβομαι όταν διαβάζω εδώ για σκουριασμένα ψαλίδια,ζάντες π.χ σε καινούργιες μηχανές όταν το δικό μου ...χρέπι-μπ@@ρδ@λο κτλ του 96 δεν έχει σκουριές και έβγαλε και μια 3τια στην αυλή σκεπασμένο πριν έρθει στα χέρια μου.
    porca miseria.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.310
    Καλημέρα, το ZX 9 πριν του 98 είναι αρκετά βαρύ για superbike αλλά είναι ενα εξαιρετικό sport-touring.

    Έχει πολύ βαριά αίσθηση στο μπροστινό αλλά από την άλλη είναι ακλόνητο, δεν κουνάει και δίνει στον οδηγό φοβερή αίσθηση ασφάλειας.

    Θα προτιμούσα να το κρατήσεις σε στοκ εμφανιση και μου αρέσει η ιδέα του δεύτερου σετ πλαστικών στο χρωματισμό που σου αρέσει.
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 19/02/2021 στις 10:21.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Απολαυστικό, μου έκανε εντύπωση γιατί δεν μπορούσα να συνηθίσω πόσο φαρδύ είναι κοντά στα μαρσπιε ενώ με είχε στα ωπα ωπα.
    Είχα καταφέρει να κάνω και μια τρελή κουλαμάρα με το φρένο, με αποτέλεσμα να σηκωθεί μέσα στην στροφή αλλά το καημένο με έσωσε όταν λειτούργησε ο εγκέφαλος μου.

    Οι χρωματισμοί αυτοί ήταν νομίζω για την Aυστραλία αλλά έχω δει και στην κεντρική αμερική.
    Μου άρεσε πολύ ένα γκρί - κόκκινο και το 'χα στόχο εκείνη την εποχή. Τώρα όμως σαν συλλογή με κερδίζει περισσότερο το πράσινο - βιολετί.

    Να περάσεις καλά!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Μήπως να το κάνεις επάγγελμα?

    Καλή αρχή!

  10. #10
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Ακούω γνώμες
    Να αφήνεις να περνάει ικανός χρόνος μέχρι το επόμενο πρότζεκτ ώστε να προλαβαίνουμε θα θαυμάσουμε το προηγούμενο.
    Όχι όλα μονοκοπανιά!

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλές δουλειές μάστορα,καταπληκτική Μοτοσυκλέτα !Άλλη μια μεγάλη καψούρα το νιντζα.
    Προσωπικά αυτή την απαίσια εξατμισούλα θα την έβγαζα ακόμα και αν περνούσε ΚΤΕΟ
    Όσο για τις σκουριές που είπε ο φίλος πριν,πραγματικά θλίβομαι όταν διαβάζω εδώ για σκουριασμένα ψαλίδια,ζάντες π.χ σε καινούργιες μηχανές όταν το δικό μου ...χρέπι-μπ@@ρδ@λο κτλ του 96 δεν έχει σκουριές και έβγαλε και μια 3τια στην αυλή σκεπασμένο πριν έρθει στα χέρια μου.
    Ναι και μένα δε μου αρέσει! Μόλις το πρόσεξα αυτό με τις βίδες. Δίκιο έχετε ρε!!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, το ZX 9 πριν του 98 είναι αρκετά βαρύ για superbike αλλά είναι ενα εξαιρετικό sport-touring.

    Έχει πολύ βαριά αίσθηση στο μπροστινό αλλά από την άλλη είναι ακλόνητο, δεν κουνάει και δίνει στον οδηγό φοβερή αίσθηση ασφάλειας.

    Θα προτιμούσα να το κρατήσεις σε στοκ εμφανιση και μου αρέσει η ιδέα του δεύτερου σετ πλαστικών στο χρωματισμό που σου αρέσει.
    Θα δω τα οικονομικά μου και θα το κανονίσω. Η στοκ εμφάνιση θα παραμείνει έστω και αν πάρω δεύτερο κουστούμι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Απολαυστικό, μου έκανε εντύπωση γιατί δεν μπορούσα να συνηθίσω πόσο φαρδύ είναι κοντά στα μαρσπιε ενώ με είχε στα ωπα ωπα.
    Είχα καταφέρει να κάνω και μια τρελή κουλαμάρα με το φρένο, με αποτέλεσμα να σηκωθεί μέσα στην στροφή αλλά το καημένο με έσωσε όταν λειτούργησε ο εγκέφαλος μου.

    Οι χρωματισμοί αυτοί ήταν νομίζω για την Aυστραλία αλλά έχω δει και στην κεντρική αμερική.
    Μου άρεσε πολύ ένα γκρί - κόκκινο και το 'χα στόχο εκείνη την εποχή. Τώρα όμως σαν συλλογή με κερδίζει περισσότερο το πράσινο - βιολετί.

    Να περάσεις καλά!
    Θα το ψάξω αυτό για την Αυστραλιανή αγορά. Μάλλον έχεις δίκιο.
    Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Μήπως να το κάνεις επάγγελμα?

    Καλή αρχή!
    Ευχαριστώ πολύ φίλε. Και να 'ξερες πόσο θα το 'θελα!!! Ποτέ δεν είναι αργά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Να αφήνεις να περνάει ικανός χρόνος μέχρι το επόμενο πρότζεκτ ώστε να προλαβαίνουμε θα θαυμάσουμε το προηγούμενο.
    Όχι όλα μονοκοπανιά!
    Χαχαχα... απλά έβαλα τις φωτογραφίες όντας κατενθουσιασμένος μιας και το είχα αγοράσει μόλις μια ώρα πριν! Θα αργήσω να ασχοληθώ με αυτό το προτζεκτ, μιας και εδώ έχει ακόμα καλοκαίρι και λέω να οδηγήσω το 1000 λιγάκι!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Forza


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Ωραία πράγματα! Θα χαζεύουμε ευχάριστα, καλές δουλειές!

    (το ίδιο σε 9αρι μου άρεσε πολύ όταν ήμουν πιτσιρικάς)
    Σε ευχαριστώ! Αν και όπως είπα πριν, θα αργήσω να το ξεκινήσω
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Εμπαινε Χριστόδουλε!!!
    Ωραίο μηχανάκι το ZX9.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εμπαινε Χριστόδουλε!!!
    Ωραίο μηχανάκι το ZX9.
    Φοβερό φίλε!!! Και μένα μου άρεσε από πάντα!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Πολύ ωραίο, το ηθελα το ΖΧ-9 Β 1-4 αλλα μεχρι να μαζέψω λεφτά βγήκε το C1 (1998) το οποιό πήρα τότε σε ενα ομορφο μονοχρωμο μπλέ!

    Περιμένουμε την αρχή του project ZX-9. Είναι Β1 ή Β2 αν το πηρούνι-βασεις για δαγκάνες φρενων ειναι οι οριτζιναλ. Τα Β3, Β4 είχαν τις εξαπίστονες της Tokico.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki Zx-9r ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    από karajim86 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 16:18
  2. Kawasaki Zx-9r
    από aggelos_xr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2004, 12:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF