Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: κολλες για πλαστικα μερη σκουτερ

  1. #1
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059

    κολλες για πλαστικα μερη σκουτερ

    Θελω να κολλησω ενα σπασμενο πλαστικο στο μερος που δειχνω στην φωτο.Δεν ξερω τί κόλλα κανει (εαν κανει καποια κολλα)γι αυτο το ειδος του πλαστικου,ουτε ξερω τι ειδους πλαστικο ειναι.Αν κανεις ξερει ας με διαφωτισει.Ευχαριστω εκ των προτερων.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	portrait (5)_LI.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	46,9 KB 
ID:	425706
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δε φαινεται ντιπ.
    Ρωγμη ειναι?
    Αν ναι, χωρις να ξερω και πολλα επι του θεματος, θα εκανα μια μικρη τρυπα στη αρχη και το τελος της για να μην προχωρησει και θα κολουσα απο την πισω μερια ενα πλαστικο μπαλωματακι με εποξικη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    δεν ειναι ρωγμη,το πλαστικο εχει σπασει εγκαρσια στα δυο,η φωτο ειναι ενδεικτικη για να δειξει το ειδος του πλαστικου.το πλαστικο στην κοψη που δειχνω εχει σπασει (σχιστει στα δυο)πανω και κατω κομματι και θελα να το κολλησω ,αλλα δεν ξερω τι και ποια κολλα κανει -αν μπορει να κολληθει με καποιου ειδους κολλα -απλη ,εποξικη,ενος ή δυο συστατικων.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    αν δεν φαίνεται και δεν έχει τάσεις το σημείο, έγινε από κτύπημα δλδ, μπορείς να δεις την duro stick εποξεική κόλλα σε μορφή στόκου.
    Τρελή πυκνότητα, μικρή ελαστικότητα, αγρίεψε με 40αρι εσωτερικά δίπλα και πάνω στην ρωγμή.

    υγ: αν έχει χωρίσει τελείως καλύτερα να του κάνεις ράμματα με ατσαλόσυρμα και χαρακιές ανάμεσα στις τρύπες εξωτερικά για να κρυφτεί το ράμμα.
    (και μετα στοκάρισμα με την παραπάνω εσωτερικά)
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 20/02/2021 στις 23:48.

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    δεν με ενδιαφερει η εμφανιση απλως θελω να ενωθουν τα δυο σχισμενα κομματια σε ενα ,και να κολλησουν,γιατι δεν ειμαι για ολοκληρη αλλαγη πλαστικου μουτρου που θαχει κανα 100αρι στην απρίλια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.151
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Κόλλα και...μαγειρική σόδα! Πολύ ενδιαφέρον...
    Το κρατάω για μελλοντική χρήση, θα χρειαστεί σε κάποιες επισκευές στο σπίτι. Ωραίος
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Λογικά είναι ABS, μπορείς να το δεις και πάνω στο πλαστικό, θα είναι σταμπαρισμένο.

    Για το ABS υπάρχουν λύσεις όπως acetone που πρακτικά το λιώνει και το ξαναενώνει ή πλαστικοκόλληση με κολλητήρι.

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Έλεγα να μην το γράψω γιατί δεν ξέρω αν πρακτικά θα δουλέψει, αλλά επειδή κι εγώ φαντάστηκα ότι είναι ABS, σκέφτομαι μήπως γίνεται να γεμίσεις το κενό με ένα 3d pen του εικοσάρικου αντί να λιώνεις με κολλητήρι. Μετά το φέρνεις ίσια με γυαλόχαρτο (και κολλητήρι άμα λάχει) και να ενισχύσεις το σημείο από πίσω με υαλόνημα-εποξειδική ή κάτι παρεμφερές.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Έλεγα να μην το γράψω γιατί δεν ξέρω αν πρακτικά θα δουλέψει, αλλά επειδή κι εγώ φαντάστηκα ότι είναι ABS, σκέφτομαι μήπως γίνεται να γεμίσεις το κενό με ένα 3d pen του εικοσάρικου αντί να λιώνεις με κολλητήρι. Μετά το φέρνεις ίσια με γυαλόχαρτο (και κολλητήρι άμα λάχει) και να ενισχύσεις το σημείο από πίσω με υαλόνημα-εποξειδική ή κάτι παρεμφερές.
    Δεν ξέρω αν τα budget 3D pens μπορούν να ανεβάσουν τις θερμοκρασίες που χρειάζεται το ABS.

  11. #11
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν τα budget 3D pens μπορούν να ανεβάσουν τις θερμοκρασίες που χρειάζεται το ABS.
    Έχω πάρει ένα τέτοιο στο τέκνο και έχει δύο ρυθμίσεις, μία για PLA και μία για ABS, το οποίο θα έλεγα ότι λιώνει ικανοποιητικά (και βρωμερά). Δεν ξέρω αν αυτό που είχε στη συσκευασία είναι το ίδιο σε σύνθεση και ιδιότητες με το "βιομηχανικό" ABS των μοτοσυκλετών, αλλά και να μη δουλέψει, το εικοσάρικο το αξίζει σαν παιχνίδι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παρόμοιο πρόβλημα που αντιμετώπισα στο φριγουιντ το έλυσα με κολλητηρι.Ουτε κόλα ούτε τίποτα. 2 χρόνια και ακόμα κρατάει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Προτείνω να υπάρχει μια σταθερά όταν σκεφτόμαστε επισκευές. Το κομμάτι απο το εργοστάσιο έχει κάποια χαρακτηριστικά, αν δεν τα πετυχαίνουμε με την επισκευή
    ίσως δεν είναι κατάλληλη για την χρήση που προβλέπεται.

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Ενα ΒΑΣΙΚΟ στοιχειο που θα με βοηθουσε ,ειναι,αν γνωριζουμε με σιγουρια,απο τι ειδους πλαστικο φτιαχνονται τα πλαστικα των σκουτερ,και ειδικα το συγκεκριμμενο πλαστικο της απρίλια.Αν το γνωριζουμε τοτε πολυ απλα αναζητω κολλες που το κολλανε.Αν οπως αναφερθηκε απο τον μαγκα'ι'βερ ειναι ΑΒS τοτε υπαρχουν εποξικες κολλες που το κολλανε.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreza
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ...ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ?
    Λύσε το πλαστικό και δες από πίσω, κάπου θα έχει στάμπα τι υλικό είναι και βλέπεις και κάνεις...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νεος ωραιος ψαχνει με αγωνια για πλαστικα καπακια
    από steve610 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2008, 16:38
  2. Ερώτηση για πλαστικά και βαψίματα
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 21:22
  3. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF