Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αγορά μικρού σκουτερ

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    77

    Αγορά μικρού σκουτερ

    Νομίζω ήρθε η ώρα για αγορά κάποιου μικρού σκούτερ που θα κάνει δουλειά εργάτη. Σε επαρχιακή πόλη βρίσκομαι οπότε πιστεύω μέχρι 200 κυβικά είναι μια χαρά. Σκοπός να γλυτώσω βενζίνες στο αμάξι και στη μηχανή που κακά τα ψέματα είναι άβολη για κάθε μέρα. Σκέφτομαι για το symphony 200 στα 2500€ κούτα. Εντυπώσεις από το συγκεκριμένο ή και κάποια άλλη πρόταση καλό δεχόμενη. Σκέφτομαι για σκούτερ και όχι για παπί καθώς έχει χώρο κάτω από τη σέλα και μια βαλίτσα πίσω ώστε να κάλυπτε και σούπερ μάρκετ και γενικά να βγάζω όλες τις μέρες του χρόνου εκτός από τις μέρες που βρέχει.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Αν θέλεις πραγματική οικονομία και μιας και έχεις και αμάξι και μηχανή, μόνο παπί. τα σκούτερ έχουν ακριβές εργατοώρες και αναλώσιμα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν θέλεις πραγματική οικονομία και μιας και έχεις και αμάξι και μηχανή, μόνο παπί. τα σκούτερ έχουν ακριβές εργατοώρες και αναλώσιμα.
    Πάρε το symphony αλλά το 125 το υγρόψυκτο. Ίδια δύναμη,πιο λίγα κυβικά ,πιο οικονομικό συγχρονο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Εχω παπι 125 καρμπυρατερ,που δουλεψε πολλα χλμ ντελιβερι και πλεον δουλευω με Sym Symphony Cargo 125i.Η διαφορα στην καταναλωση βενζινης παιδια ειναι αισθητη,λογω αυτοματης μεταδοσης αλλα δεν με ενδιαφερει γιατι το μηχανακι ειναι της δουλειας οχι δικο μου.Τα συν του σκουτερ απο το παπι ειναι πολυ καλυτερη-ανετη σελα,μικρος αποθηκευτικος χωρος κατω απο την σελα,καλυτερη καλυψη στη βροχη ειδικα για τα ποδια(αλλα λες οτι δεν σε ενδιαφερει),καλυτερες αναρτησεις και ΦΡΕΝΑΡΕΣ!!Εντυπωσιαστηκα παρα πολυ απο το CBS του Sym και την δυναμη που εχει.Τα συν του παπιου ειναι οτι εχει το μικροτερο κοστος συντηρησης(το συντηρω μονος μου οποτε το κοστος ειναι ακομα ποιο χαμηλο) και επισης καταναλωνει λιγοτερη βενζινη.Οσο αφορα το σουπερ μαρκετ το παπι με βολευει αφανταστα καθως τα παπια μπορεις να τα οδηγας με το ενα χερι ενω στο σκουτερ στο αριστερο γκριπ εχεις το πισω φρενο.Αν δειτε πως φευγω απο το μαρκετ με το παπι φορτωμενο με εξαδες νερα μπροστα στην ποδια και σακουλες στα χερια θα κλασετε στο γελιο.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    77
    Εννοείται παπί είναι πιο οικονομικό σε βενζίνες και service που μπορώ να κάνω μόνος μου ή με βοήθεια φίλου. Τώρα αν το ένα καίει 3λ/100χμ κι το άλλο καίει 4 αμελητέα η διαφορά για μένα καθώς μάξιμουμ να κάνει 10.000 χλμ το χρόνο. Ισχύει ότι το σκούτερ έχει πιο δύσκολα service αν τα κάνω μόνος μου ή οποιαδήποτε ζημιά βγάλει αν παπί μάστορα θα στοιχίσει. Στόχος είναι να μειωθούν οι βενζίνες στο αμάξι και η μηχανή καθαρά για βόλτες. Για το symphony ποιες οι διαφορές στο 200 και στο 125; αξίζει να πάω στο 200 θα δουλεύει πιο άνετα ή δεν έχουν διαφορές; μάλλον από βδομάδα θα κάνω μια έρευνα αγοράς και μήπως μπορέσω και τα πάρω και βόλτα. Γενικά τι άλλο σκούτερ προτείνετε σε αυτά τα λεφτά (μάξιμουμ 2500€);

  6. #6
    Καινούργιο ή μεταχειρισμένο;
    Για καινούριο καλά το σκέφτεσαι το sym.
    Για μεταχειρισμένο προτείνω pcx, nmax, xenter στα 150cc
    MM#93

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris23 Προβολή μηνύματος
    Για το symphony ποιες οι διαφορές στο 200 και στο 125; αξίζει να πάω στο 200 θα δουλεύει πιο άνετα ή δεν έχουν διαφορές; μάλλον από βδομάδα θα κάνω μια έρευνα αγοράς και μήπως μπορέσω και τα πάρω και βόλτα. Γενικά τι άλλο σκούτερ προτείνετε σε αυτά τα λεφτά (μάξιμουμ 2500€);
    Οι διαφορες σου ειπα ειναι πιο συγχρονος κινητηρας στο 125 με ιδια δυναμη αλλα πιο οικονομικο.Δηλαδη συμφερει

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Της δουλειας που εχει και παμπριζ μπροστα πιανει τα 80 πολυ γρηγορα και παει μεχρι 100-105.Δεν ξερω αλλα προσωπικα πολυ μου χει αρεσει το Συμ.

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ΣΚΟΥΤΕΡ
    από varmax στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2013, 10:16
  2. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ΣΚΟΥΤΕΡ
    από biglinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2013, 20:09
  3. Βοηθεια για επιλογη μικρου σκουτερ για κοπελα
    από mitsos587 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2012, 12:13
  4. Αγορα οικονομικου σκουτερ- Zip 100
    από S16 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2006, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF