Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Townmate Αλυσιδα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2021
    Μηνύματα
    5

    Townmate Αλυσιδα

    Καλησπερα φιλοι μου!
    Πρωτο ποστ στο φορουμ και θελω να μου δωσετε τα φωτα σας περι νομου κλπ.

    Εχω ενα t50 ετοιμο να δεχτει μοτερ (εχω βαλει ψαλιδι ,ζαντα , γραναζιερα πλεξουδα με ολα τα ηλεκτρικα).
    Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω νομιμα να δηλωσω ενα κινητηρα κινεζικης κατασκευης (lifan,dy,zongshen) κλπ
    παντα στα 50 κυβικα εχοντας στο νου το 25% που δινει ο νομος , θα εχω καποιο θεμα με ψαλιδι και μετατροπη απο διαφορικο(γωνιακη) σε αλυσιδα?
    Αν οχι να το ξερω για να μην μπλεξω με 50αρι (και της μετατροπες για να του δωσω το κατι τι) και να παω σε ενα 100/110 αστρα η λιφαν.
    Αν ειναι δυνατον θα προτιμουσα να το κανω νομιμο μιας και ειχα πληρωσει το 07' 250 ευρω για να βγαλω την αδεια και πληρωνω μεχρι και σημερα κανονικοτατα

    Ευχαριστω Πολυ!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Κινητήρα μπορείς να αλλάξεις αλλά ότι κινητηρα και να βάλεις εκτός του original θα μπλέξεις με τις βάσεις του μοτέρ αλλά κυρίως με το σύστημα μετάδοσης εκτός κι αν το κάνεις με γραναζια κι αλυσιδα το μηχανακι σου.
    Παλι θα μπλέξεις αλλα λιγότερο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2021
    Μηνύματα
    5
    Καθετε κουτα απο οτι ξερω , μονο τα 125 θελουν λαμακια , τα περηφερειακα που ειπα παραπανω ειναι απο daytona dv και εχει γινει ιδη η μετατροπη αυτη .Το θεμα ειναι αν μπορει να περαστει στην αδεια οτι εχω αλλο κινητηρα(μαρκα) και να ειμαι κομλπε αν με σταματησει η αστυνομια η σε περιπτωση ατυχηματος ! (Μακρια απο εμας )
    Α επισης αν δεν τοο εκανα σαφης κινητηρας θα μπει lifan 50cc

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KoumarisT50 Προβολή μηνύματος
    Καθετε κουτα απο οτι ξερω , μονο τα 125 θελουν λαμακια , τα περηφερειακα που ειπα παραπανω ειναι απο daytona dv και εχει γινει ιδη η μετατροπη αυτη .Το θεμα ειναι αν μπορει να περαστει στην αδεια οτι εχω αλλο κινητηρα(μαρκα) και να ειμαι κομλπε αν με σταματησει η αστυνομια η σε περιπτωση ατυχηματος ! (Μακρια απο εμας )
    Α επισης αν δεν τοο εκανα σαφης κινητηρας θα μπει lifan 50cc
    Δεν γνωριζω αν γινεται να περαστει στην αδεια,ξερω ομως οτι κρατας την αποδειξη αγορας μοτερ απο το καταστημα που το αγορασες και απαξ και το ελεγξουν(που δεν υπαρχει περιπτωση) εισαι καλυμενος.Στην αποδειξη αγορας απο το καταστημα γραφει και τα νουμερα του κινητηρα και σφραγιδα καταστηματος.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2021
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Δεν γνωριζω αν γινεται να περαστει στην αδεια,ξερω ομως οτι κρατας την αποδειξη αγορας μοτερ απο το καταστημα που το αγορασες και απαξ και το ελεγξουν(που δεν υπαρχει περιπτωση) εισαι καλυμενος.Στην αποδειξη αγορας απο το καταστημα γραφει και τα νουμερα του κινητηρα και σφραγιδα καταστηματος.
    Το ξερω οτι δεν προκειται να το κοιταξουν , δεν ασχολουνται σχεδον ποτε με τετοια πραγματα , ισος και χαζο που το σκεφτομαι καν μιας και αφου θα ειναι πειραγμενο το καταλαβαινεις ευκολα υγεια ομως .
    Ειπα οτι μεγαλωσα και λεω και εγω να κανω κατι σωστα ξες "νομιμα" και να μην κανω το κλασικο crypton r 115 η lifan 110
    Σε ευχαριστω για την απαντηση !

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Η μόνη περίπτωση που ξέρω να "ψειρίζουν" τέτοια ζητήματα, είναι σε περιπτώσεις "χοντρού" ατυχήματος (μεγάλο κόστος για την ασφαλιστική,. Δηλαδή) όπου ψάχνουν τα πάντα προκειμένου να μην πληρώσουν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς για αλλαγή κινητήρα. Αν θυμάμαι καλά, για να βάλεις μοτέρ που δεν είναι εργοστασιακό/εγκεκριμένο από τον κατασκευαστή μπορείς υπό προϋποθέσεις, με έγκριση μηχανολόγου.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2021
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς για αλλαγή κινητήρα. Αν θυμάμαι καλά, για να βάλεις μοτέρ που δεν είναι εργοστασιακό/εγκεκριμένο από τον κατασκευαστή μπορείς υπό προϋποθέσεις, με έγκριση μηχανολόγου.
    Ξερεις τι κοστος εχει ο μηχανολογος , γιατι καπου ακουσα οτι και καλα ειναι το πιο μεγαλο εξοδο σε μια τετοια μετατροπη .

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KoumarisT50 Προβολή μηνύματος
    Ξερεις τι κοστος εχει ο μηχανολογος , γιατι καπου ακουσα οτι και καλα ειναι το πιο μεγαλο εξοδο σε μια τετοια μετατροπη .
    Δεν έχω ιδέα. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον ειδικό να σου κάνει μια εκτίμηση κόστους., έστω και χονδρικά. Για κανονική μοτοσυκλέτα κι εγώ πιθανολογώ ότι είναι ακριβό αλλά επειδή τα παπιά είναι λίγο πιο lego ίσως είσαι τυχερός.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2021
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω ιδέα. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον ειδικό να σου κάνει μια εκτίμηση κόστους., έστω και χονδρικά. Για κανονική μοτοσυκλέτα κι εγώ πιθανολογώ ότι είναι ακριβό αλλά επειδή τα παπιά είναι λίγο πιο lego ίσως είσαι τυχερός.
    Σε ευχαριστω φιλε μου, απο δευτερα θα ρωτησω !

Παρόμοια θέματα

  1. ημαντα η αλυσιδα;;;;
    από lammadin στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 16:34
  2. Χαλαρή αλυσίδα
    από Nik0s στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 21:56
  3. Αλυσίδα
    από Nik0s στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 14:57
  4. Exei Aλλαξει Κανεισ Αλυσιδα?
    από giannisman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 00:15
  5. Αλυσίδα - γρανάζια CBR 600 (?)
    από monstermind στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 20:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF